Ulkeler

Turks ve Caicos Adaları Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Cockburn Town, Turks ve Caicos Adaları
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Turks ve Caicos Adaları Ülke Rehberi
Turks ve Caicos Adaları Ülke Rehberi
 
Turks ve Caicos Adaları Ülke Rehberi
 
Turks ve Caicos Adaları Ülke Rehberi
 
Turks ve Caicos Adaları Ülke Rehberi

Turks ve Caicos Adaları, Karayipler`de, Kuzey Atlas Okyanusunda yer alan ve iki takımadadan oluşan adalar grubu. Türk Adaları adı bu adalarda yetişen ve Osmanlı fesine benzeyen fes kaktüsten gelmektedir.

Konum ve Coğrafya

Turks ve Caicos Adaları, Karayipler`de, Kuzey Atlas Okyanusunda, Bahama`nın güneydoğusunda yer alırlar. Koordinatları; 21° 45` Kuzey enlemi, 71° 35` Batı boylamı. 389 km sahil şeridine sahiptir.

Tropikal iklime sahip olup, arazi yapısı alçak, düz kireçtaşları, büyük bataklıklar arazi yapısını oluşturlar.

38 adadan oluşur. Bunlardan sadece 8`inde yerleşim vardır. 1962`de Jamaika`nın bağımsızlığını ilân etmesinden sonra bu adalar Birleşik Krallık`a bağlı kalmayı tercih etti.

Nüfus

Toplam nüfusu 32.000`dir

Başkent

Bu adalar zincirinin idarî ve siyasî başkenti Grand Turk`dır. Tüm hükümet binaları ve bakanlıklar Cockburn Town`dadır.

Ekonomi

Turks ve Caicos Adaları`nın 1999 verilerine göre, GSYMH`si 128 milyon dolar. İhracatı 4.7 milyon dolar olan adanın en büyük ihracat ortakları ABD ve İngiltere`dir. Adanın başlıca ihracat ürünü ise ıstakozdur. Adanın en büyük ithalat ortakları arasında yine ABD ve İngiltere. Bu iki ülkeden 50 milyon dolar civarında gıda, meşrubat, tütün, giyecek, sanayi malları ve yapı malzemeleri ithal ediliyor.

Turks ve Caicos Adaları Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Turks ve Caicos Adaları

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları