Ulkeler

Türkiye Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Ankara, Türkiye
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Türkiye Ülke Rehberi
Türkiye Ülke Rehberi
 
Türkiye Ülke Rehberi
 
Türkiye Ülke Rehberi
 
Türkiye Ülke Rehberi

Türkiye içinde dört iklimi, binlerce yıllık tarihi barındıran, Asya ve Avrupa`nın birleşme noktasında yer alan bir ülkedir. Anadolu coğrafyadaki konumu nedeniyle tarihi yapılandıran birçok medeniyetin beşiği olmuştur. 

Coğrafya

Türkiye`nin yüzölçümü 814.578 kilometrekaredir. Avrupa ve Asya kıtası Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı ile birbirlerinden ayrılmaktadır. Türkiye`de dört iklimi birden yaşamak mümkündür. Etrafı Karadeniz, Ege, Marmara ve Akdeniz ile sarılmış olan Türkiye`nin deniz kıyılarının uzunluğu 8333 km dir.

Tarih

Türkiye "medeniyetin beşiği" diye adlandırılmaktadır ve ziyaret eden turistler bunun ne anlama geldiğini hemen hissederler. Dünyanın ilk bilinen yerleşkesi Çatalhöyük Milattan Önce 6500 yılına dayanmaktadır. Çatakhöyük`ten bu yana, çok zengin bir kültürler, Hititler, İyonlar, Bizanslar, Selçuklar, Farslar, Makedonyalılar, Osmanlılar Türkiye`de yaşamışlar ve izler bırakmışlardır. Türkiye`nin her köşesine yayılmış antik kentler ve tarihi eserler bunun önemli bir göstergesidir. 

Türkitye`nin ayrıca çok etkili bir yakın tarihi vardır. Osmanlı İmparatorluğu`nun çöküş döneminde, Mustafa Kemal adındaki genç bir adam I. Dünya Savaşı sonundaki yenilgiyi bir zafere çevirmiştir. Türkiye Cumhuriyeti 29 Ekim 1923`de kurulmuş, büyük bir ekonomik gelişme ve modernizasyon yaşanmıştır. Türkiye bugün de Atatürk`un "Yurtta Barış, Dünya`da barış" ilkesine göre hareket etmektedir, gelişmekte ve değişmektedir.

Nüfus

Genel olarak, Türkiye`de nüfus gençlik ve dinamizm ile karakterize edilebilir. 1997 nüfus sayımına göre, Türkiye`de 62.6 kişi yaşamaktadır. Nüfusun yaklaşık %47`si kırsal kesimde bulunmaktadır. Resmi dil Türkçedir. İstanbul en büyük şehirdir ve nüfusu yaklaşık 9.1 milyondur. Ankara başkenttir ve yaklaşık 3.7 milyon kişi yaşamaktadır.

Dil

Türk dili Ural- Altay dil grubuna dahildir. Latin alfabe kullanılarak yazılı ve dünyada yaklaşık 150 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır.

Din & Laiklik

Türkiye nüfusunun yaklaşık %99`u Müslümandır. Ancak, Türkiye`de din ve inanç özgürlüğü vardır. 4 Mart 1924`de Halifelik ve Şeriat Kanunları kaldırılmıştır ve 1937`de Laiklik Anayasa`nın bir maddesi haline gelmiştir.

Laik Türkiye`de bütün din işleri merkezi hükümet tarafından, Başbakanlığa bağlı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından organize edilmektedir. 

Politik Yapı

Türkiye Cumhuriyeti laik, demokratik parlamenter sistem ile yönetilmektedir. Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri seçimle belirlenir ve hükümet Bakanlar Kurulu ve Başbakandan oluşur. Türkiye OECD ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Organizasyonu`nun kurucu üyelerindendir, ve NATO, Avrupa Konseyi, İslam Konferansları Birliği`nin üyesidir.

Türk Mutfağı

Türk mutfağı dünyada en beğenilen mutfaklarından biridir. Yemeklerin çeşitliliği, pişirme yöntemleri, masa düzenlemesi ile gelen zenginlik ile mükemmel lezzetler yaratılmıştır.

Türkiye Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis yöresinde Doğu Toroslar’ın teşkil ettiği geniş kavis,hem yüksek olduğu hem de geniş sıra dağlar meydana getirdiği için geçilmesi imkansız bir set halini almıştır. İşte Bitlis bu dağ settinin nispeten daralmış olduğu bir vadinin üzerinde kurularak bir taraftan Van Gölü Havzası, diğer taraftan Güney Doğu Anadolu bölgesi ile olan irtibatı sağlayarak stratejik önemini tarihin her devrinde göstermiştir.
Niğde Şehir Rehberi
Niğde Şehir Rehberi
Kapadokya Bölgesinde yeralan Niğde, antik kentleri, tarihi ve kültürel eserleri, Aladağ Milli Parkı ile önemli bir turizim merkezidir. M.Ö. 3000 - 2000 yıllarını kapsayan Eski Tunç Devri`nde Niğde çevresinde önemli yerleşim birimlerinin olduğu yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda anlaşılmıştır. Eski Hitit Dönemi olarak adlandırılan bu dönemden sonra Niğde, Frig, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans egemenliklerinde kalmıştır.

Haritada Türkiye

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları