Ulkeler

Trinidad ve Tobago Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Port of Spain, Trinidad ve Tobago
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Trinidad ve Tobago Ülke Rehberi
Trinidad ve Tobago Ülke Rehberi
 
Trinidad ve Tobago Ülke Rehberi
 
Trinidad ve Tobago Ülke Rehberi
 
Trinidad ve Tobago Ülke Rehberi

Trinidad ve Tobago, Karayipler`de yer alan, Trinidad ve Tobago adlı iki farklı adadan oluşan bir ülkedir. Ülkenin para birimi Trinidad ve Tobago dolarıdır.

Ülke; Karayipler, Karayip Denizi ve Kuzey Atlas Okyanusu arasında adalar, Venezuela`nın kuzeydoğusunda yer alır. Koordinat olarak 11 00 Kuzey enlemi, 61 00 Batı boylamı`nda yer alan ülke haritada Orta Amerika ve Karayipler içinde olarak görünür. Ülkenin her iki adasının toplam yüölçümü 5.128 km²dir.

Ülke, hiçbir başka ülkeye kara komşusu olmadığından, kara sınırıları 0 km olarak kabul edilmektedir. Ancak sahil şeridi 362 km`dir. Bölgede tropikal iklim görülür. Arazi yapısı ova ve dağlardan ibarettir. Ülkedeki en yüksek nokta 940 m ile "El Cerro del Aripo"dur.
Trinidad ve Tobago`nun başlıca kaynakları petrol, doğal gaz ve asfalttır. Arazinin %15`i tarıma uygundur ve %2`sinde otlaklar yer almaktadır. Ülkenin %46`sı ormanlıktır.
 
Ülkenin 220 km²`si sulanabilmektedir.

Nüfus

Ülkenin nüfusu, 2001 verilerine göre 1.229.953 kadardır. Nüfus artış oranı ise %-0,51`dir. Ülkede doğan her 1.000 çocuktan 24,98`i ölmektedir. Yaşam süresi ise ortalama 68,27 yıl kadardır. Bu oran erkeklerde 65,74 yıl, kadınlarda 70,92 yıl kadardır. Ülkede ortalama 1 kadına 1,81 çocuk düşmektedir. Ülkede AIDS hastası yaklaşık 7.800 kişi bulunmaktadır.

Ülkede nüfusun etnik dağılımı aşağıdaki gibidir;

• Siyahi %39,5

• Doğu Hindistan %40,3

• Melez %18,4

• Beyaz %0,6,

• Asyalı ve diğer %1,2

Ülkedeki din değişkendir. Nüfusun %29,4`ü Roma Katoliği, %23,8`i Hindu, %10,9`u Anglikan, %5,8`i Müslüman, %3,4`ü Presbyterian, %26,7`sı diğer dinlere mensuptur. Resmi dil İngilizce`dir. Ayrıca Hintçe, Fransızca, İspanyolca ve Çince`de konuşulmaktadır. Ülkenin okur yazar oranı %97,9`dur. Bu oran erkeklerde %98,8, kadınlarda %97`dir.

Ekonomi

Ülkenin satın alma gücü paritesi 11,2 milyar $, reel büyüme %5 civarındadır. Ülkedeki sektörel bileşimin %2`si tarım`a, %44`ü endüstri`ye, %54`ü hizmet`e dağılmıştır.

Ülkedeki enflasyon oranı %3,2`dir. İş gücünün 558.700 olduğu ülkede, aynı bağlamda işsizlik oranı % 12,8`dir. Endüstri, petrol, kimyasallar, turizm, gıda maddeleri, çimento, meşrubat, tekstilgibi alt dallara ayrılmaktadır. Sanayinin büyüme oranı %3,8 kadardır.
1999 verilerine göre ülkede elektrik üretimi 4,9 milyar kwh; buna karşılık elektrik tüketimi 4,557 milyar kwh kadardır. Tarım ve hayvancılıkta en çok tercih edilen ürünler kakao,şekerkamışı, pirinç, narenciye, kahve, sebze ve hayvanlarıdır.

İhracat

Ülkede 3,2 milyar $`lık bir ihracat payı bulunmaktadır. İhraç edilen ürünlerin başında petrol ve petrol ürünleri, kimyasallar, çelik ürünleri, gübreler, şeker, kakao, kahve, narenciye,çiçek gelmektedir. En çok ihracat yapılan ülkeler aşağıdaki gibidir:

• ABD: %39,3

• Caricom (Karayipler Topluluğu ve Ortak Pazarı) Ülkeleri: %26,1

• Latin Amerika: %9,5, AB % 5,7

İthalat 

Ülkenin ithalat payı ise 3 milyar $`dır. En çok alınan ürünler, makine, taşıt araçları, sanayi malları, gıda ve canlı hayvanlardır. Ülkenin mal aldığı ülkeler aşağıdaki gibidir;

• ABD: %39,8

• Venezüella: %11,9

• AB: %11

• Caricom (Karayipler Topluluğu ve Ortak Pazarı): %4,8 (1999)

Trinidad ve Tobago Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Trinidad ve Tobago

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları