Ulkeler

Sao Tome ve Principe Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
São Tomé, Sao Tome ve Principe
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Sao Tome ve Principe Ülke Rehberi
Sao Tome ve Principe Ülke Rehberi
 
Sao Tome ve Principe Ülke Rehberi
 
Sao Tome ve Principe Ülke Rehberi
 
Sao Tome ve Principe Ülke Rehberi

São Tomé ve Príncipe ya da resmî adıyla São Tomé ve Príncipe Demokratik Cumhuriyeti (República Democrática de São Tomé e Príncipe), Orta Batı Afrika`nın Gine Körfezi açıklarında bir ada ülkesidir. Bu ülke iki adadan oluşmaktadır: São Tomé ve Príncipe.

São Tomé ile Príncipe arası yaklaşık 140 kilometredir. Ülke, en yakın komşuları Gabon`a 225-250 kilometre arası bir mesafededir veGabon, ülkenin kuzeydoğusunda yer alır. İki adada da sönmüş volkanlar bulunmaktadır. Güneydeki ada olan São Tomé, ekvatorçizgisinin hemen kuzeyinde yer alır. São Tomé ve Príncipe, Seyşeller`den sonra, Afrika`nın en küçük ülkesidir. Ayrıca, dünyada Portekizce `nin resmi dil olduğu ülkeler içinde yüzölçümü en küçük olan ülkedir. Yüzölçümü 964 km², nüfus 165,034`tür; resmi dil Portekizce `dir.

Hakkında

Ülke, Sao Tome ve Principe adlı iki adadan oluşur. Sao Tome adası, yaklaşık 50 km. uzunluğunda, 32 km. enindedir. Aynı adı taşıyan başkent bu adadadır. İki ada, Portekizliler tarafından 15. yüzyılın sonlarına doğru keşfedildikten sonra yerleşime açıldı. Kölelerin de kullanılmasıyla şeker üretimi yapıldı. 19. yüzyılda ise, kakao ve kahve üretimi yapılmaya başlandı ve 1908`de Sao Tome dünyanın en büyük kakao üreticisi konumuna geldi.

Kakao halen ülke için en önemli kaynaktır. 1953`teki "Batepá Katliamı”nda, Portekizli yöneticilerine karşı ayaklanan yüzlerce Afrikalı öldürüldü. Bu olay ülkenin tarihine geçti.

Fiziki Yapı

Ülkenin yüzölçümü 1001 km2 kadardır. Kamerun Dağlarından güneybatıda An Noban Adasına kadar uzanan, volkanik kemerin bir parçasını teşkil eder. São Tomé Adası, yaklaşık 50 km uzunlukta ve 30 km genişliktedir. Dağlık bir bölgedir. Yükseklik aşağı yukarı, 1000 m civarına kadar ulaşır. En yüksek yeri 2024 m’lik Prco de São Tomé (São Tomé Tepesi)dir. Príncipe Adası ise yaklaşık 16 km uzunluğunda ve 5 km genişliğindedir. Arazisi dalgalıdır. Bu küçük ada São Tomé’den 144 km kadar kuzeydedir ve yaklaşık 109 km2lik bir yüzölçüme sahiptir. Ülke batı Afrika kıyılarından yaklaşık 2000 km uzaktadır. Bu kıyılarda ülkenin iki komşusu olan Gabon ve Ekvator Ginesi yer alır.

İklim

Ekvatora çok yakın bir mevkide olmasından dolayı, tipik bir tropikal iklime sahiptir. İklim oldukça yüksek sıcaklık ve şiddetli yağışlar şeklinde kendini gösterir. Eylülden mayıs ayına kadar yağışlar devam eder.

Tabii Kaynaklar

Her iki ada da, çok sık ormanlarla kaplıdır. Bu ormanlar genellikle bol yağış alan tropikal ağaçlardan meydana gelmiştir. Fakat, bugün bu ormanlar gittikçe tüketilmekte ve sadece dağlık bölgelerde kalabilmektedir. Ülke toprakları oldukça verimli olup, tarım ürünleri elde etmeye müsaittir. En önemli yeraltı zenginliği bakırdır. Ayrıca orman ürünleri bakımından da zengindir.

Nüfus ve Sosyal Hayat

Ülke nüfusu yaklaşık 126.000’dir. Bu nüfusun büyük bir bölümü São ToméAdasında yaşar. Kilometrekareye düşen insan sayısı 100’dür. Yıllık nüfus artışı % 3,5’tir.

Ülkenin halihazır yerlileri, eski ataları olan Portekizliler ve Afrika yerlilerinin karışımı insanlardır. Resmi dili, halkın tamamına yakın bir bölümünün konuştuğu Portekizcedir. Halkın çoğunluğu Katoliktir. Adaya ismini veren São Tomé en gelişmiş şehirdir. Príncipe Adasındaki Santo Antonio ikinci büyük şehirdir.

Siyasi Hayat

Bağımsız bir cumhuriyettir. Devlet başkanı aynı zamanda hükumet başkanıdır. Bağımsızlık Hareketi Lideri Manuel Pinto de Costo, 1975 yılından beri bu görevdedir. Ülke, idari bakımdan 2 İl’e ve 12 kontluğa (Mahalli İdari bölgesine) ayrılmıştır. Ülkede tek siyasi parti vardır. Yasama organı, 51 üyeli Milli Halk Meclisidir. Meclis üyeleri dört yılda bir seçilir. Üyeleri Halk Meclisine tayin edilen yüksek mahkeme, en yüksek yargı organıdır.

Ekonomi

Ülke toprakları çok verimlidir. Ekonomi daha çok tarıma dayanır. Başlıca yetiştirilen tarım ürünleri; kakao, kokanat, kahve, hurma yağı, hindistancevizi, kınakına ve muzdur. Balıkçılık önemli bir gelir kaynağıdır.

Ülkenin para birimi Dobra’dır. İthalatın % 61’ini Portekiz, %15’ini Angola ile yapmaktadır. İhracatının % 52’sini Hollanda’ya, % 33’ünü Portekiz’e ve % 8’ini de Almanya’ya yapar. En fazla kakao ihraç eder. Ayrıca kokanat, muz, hurma yağı, kahve ve bakır da ihraç etmektedir.

Yol şebekesi São Tomé’de iyi sayılır. Ada yaklaşık 200 km’lik karayoluna sahiptir. En önemli limanları São Tomé ve Santo Antonio’dur.

Sao Tome ve Principe Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Sao Tome ve Principe

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları