Ulkeler

Palau Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Melekeok, Palau
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Palau Ülke Rehberi
Palau Ülke Rehberi
 
Palau Ülke Rehberi
 
Palau Ülke Rehberi
 
Palau Ülke Rehberi

Palau, bir Okyanusya ülkesidir. Papua Yeni Gine`nin kuzeyindedir. 1994 yılında ABD himayesinden çıkmıştır. Yerli halk dilinde adı `Belau`dur. Büyük Okyanus`un güneyindedir.

Coğrafya

Kuzeyde Palau adlı adalar grubunu, güneybatıda Sonsorol, Merir, Pulo Anna ve Tobi adlı küçük mercan adaları ile Helen Resifini kapsar. Yaklaşık 350 adadan oluşmaktadır.
Palau`ya bağlı adalar Caroline Adalarının batı ucunu oluşturur. Yüksekliği 217 m`ye ulaşan Babelthuap Adası 143 km²`lik yüzölçümüyle en büyük adadır. Babelthuap`ın hemen güneyinde yer alan ve yaklaşık 628 m`ye yükselen Koror adası cumhuriyetin başkenti ve nüfusu en büyük yerleşim yeridir.2007 ye kadar ülkeye başkentlik yapmış ve o yıl ise hükümet başkenti Ngerulmud a taşımıştır.

Palau`nun iklimi tropikaldir. Koror adasında yıllık ortalama sıcaklık 28 °C`dir. Yıllık yağış miktarı Koror adasında 3,800 mm, Angaur adasında ise 3,290 mm`dir. Toprağın verimli olduğu Palau adalar grubunun kıyı kesimlerinde Mangrov bataklıkları, iç kesimlerinde ise savanlar, hindistancevizi ağaçları ve yağmur ormanlarıyla kaplı tepeler vardır.

Tarihi

1543`te İspanyol denizci Ruy López de Villalobos`un ulaştığı Palau, üç yüzyıldan fazla süreyle İspanyol egemenliğinde kaldı. Palau adalar grubu Mariana ve Caroline adaları ile birlikte 1899`da Almanya`ya satıldı.Japonlar 1914`te ele geçirdikleri Palau adalar grubunda madenciliği, plantasyon tarımını ve ticari balıkçılığı geliştirdiler.II. Dünya Savaşı`nda Japonya`nın önemli bir deniz üssü olan adalar grubu1944`te ABD kuvvetlerinin eline geçti.

Palau 1947`de ABD denetiminde Birleşmiş Milletler Pasifik Adaları Vesayet Bölgesi`nin bir parçası oldu. Yapılan iki referandumun ardından (1979`da Palau`nun Mikronezya`ya katılması için yapılan referandum sonucunda dil ve kültür farklılıkları yüzünden hayır kararı çıktı.) 1981`de bir anayasa kabul edildi ve aynı yıl seçimler yapıldı.1981`de iç işlerinde bağımsız bir cumhuriyet olan Palau 1982`de ABDile Serbest Birlik Sözleşmesi imzaladı.Sözleşmeye göre ABD Palau`da askeri üsler bulundurma hakkına sahip olacak, karşılığında ülkenin güvenlik ve savunmasından sorumlu olacak ve mali yardımda bulunacaktı.1982`den 1994`e kadar uzanan geçiş sürecinde adadaki küçük, ama güçlü bir azınlık adada sürekli ABD askeri gücü, özellikle nükleer güç bulundurulmasına karşı çıktı ve düzenlenen şiddet eylemlerinde 1985 ve 1988 yıllarında iki ada yöneticisi öldürüldü.1994`te yapılan halk oylamasında ABD ile yapılan Serbest Birlik Sözleşmesi`nin devamı şartıyla bağımsızlık kararı alındı.

Nüfus

Palau`ya bağlı adaların Okyanusya`nın batı eşiğinde bulunması, çeşitli etnik toplulukların önemli ölçüde birbirine karışmasına yol açmıştır. Palau`nun yerli halkının % 70`ini Mikronezyalılar, Polinezyalılar ve Melanezyalı halklarının birbirlerine karışmasından oluşan Palau halkından oluşur.

Adalar grubunda çeşitli Asyalı ve Avrupalı azınlıklar da yaşar. Halkın büyük çoğunluğu Hıristiyandır. Konuşulan diller Endonezya diliyle akraba olan Palau dili, Sonsoral-Tobi dili, İngilizce ile Japonca`dır.

Siyasi Görünümü

Palau Cumhuriyeti, Okyanusya bölgesinde, Filipinler ’in güneydoğusunda yer alan ve 8 ana ada ile yaklaşık 250 adacıktan oluşan bir adalar ülkesidir. Pasifik adaları arasında en gelişmiş ve refah seviyesi en yüksek olanlarından biridir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında ABD idaresinde BM Pasifik Vesayeti altına girmiş, 1 Ekim 1994 tarihinde ise vesayet rejiminden çıkarak bağımsızlığını kazanmıştır.

Palau, ABD ile Serbest Birlik Sözleşmesiyle bağlı Başkanlık Sistemi ile yönetilmektedir. Yürütme gücünün başında, 4 yıl için halk tarafından seçilen bir Başkan bulunmakta, Başkan hem devlet, hem hükümet başkanı olarak görev yapmaktadır. Yaklaşık 21 bin kişilik küçük bir nüfusa sahip Palau’da herhangi bir siyasi parti kurulu bulunmamaktadır. Yasama organı olan Palau Ulusal Kongresi 16 üyeli Temsilciler Meclisi ve 9 üyeli Senato’dan oluşmaktadır. 4 Kasım 2008 tarihinde yapılan son seçimlerde geçerli oyların % 51’ini alan Johnson Toribiong Başkan seçilmiş ve 15 Ocak 2009 tarihinde görevine başlamıştır.

Ekonomi

Palau, satın alma gücüne göre 8,650 Dolarlık kişi başına düşen milli geliriyle refah seviyesi en yüksek olan Pasifik Ada Devletlerinden biridir. Palau’nun ekonomisi büyük ölçüde turizme, buna bağlı hizmet sektörüne ve dış yardımlara dayanmaktadır. Milli gelirin yaklaşık %80’i hizmet sektöründen elde edilmektedir. Özellikle Japonya, Tayvan ve Kore gibi bölge ülkelerinden gelen turistlerden elde edilen gelirler ülkenin ana geçim kaynağını oluşturmaktadır. İnşaat sektörü de Palau’daki en önemli iktisadi faaliyetlerden biridir. Tarım ve hayvancılık faaliyetleri küçük ölçekli ve daha ziyade geçinme amaçlı olarak yapılmaktadır. Geçmiş yıllara göre azalma gösterse de, balıkçılık sektörü de ülke için potansiyel bir gelir kaynağıdır.

Diğer taraftan, özellikle ABD’nin Serbest Birlik Sözleşmesi çerçevesinde sağlamakta olduğu yardımlar başta olmak üzere, dış yardımlar da ülke ekonomisinin ayakta kalabilmesi için büyük öneme sahiptir.

Palau’nun temel ihraç malları olarak, kabuklu deniz ürünleri, ton balığı, kurutulmuş Hindistan cevizi ve tekstil ürünleri sayılabilir. Temel ithal malları ise, makine ve ekipmanlar, petrol ürünleri, metaller ve yiyecek maddeleridir. ABD, Japonya ve Tayvan Palau’nun ana ihracat pazarlarıdır. Palau’nun ithalatının büyük bir bölümü ABD, Japonya, Singapur, Tayvan ve Güney Kore’den gerçekleşmektedir.

Palau Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Palau

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları