Ulkeler

Myanmar Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Naypyidaw, Myanmar
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Myanmar Ülke Rehberi
Myanmar Ülke Rehberi
 
Myanmar Ülke Rehberi
 
Myanmar Ülke Rehberi
 
Myanmar Ülke Rehberi

Myanmar, Burma ya da Birmanya, Güneydoğu Asya`da, Andaman Denizi ve Bengal Körfezi kıyısında, Bangladeş, Çin, Hindistan, Laos ve Tayland arasında yer alan ülke.

Etimoloji

Myanmar, yerel Myanma Naingngandaw isminden türetilmiştir. 12. yüzyıl döneminde bu yerel isim kullanılmaktaydı; ancak bu ismin etimolojisi hâlâ netlik kazanmamıştır.

Tarih

Myanmar`da gelişkin bir Buda uygarlığı var¬dır. Terk edilmiş bir kent olan Pagan`da bu uygarlıktan izler görülür. Kentte 9-13. yüz¬yıllar arasında yapılmış binlerce Buda tapına¬ğı bulunmaktadır. 11-19. yüzyıllarda Birmanya prensleri ara¬sında amansız savaşlar oldu. 1820`de büyük Myanmar generali Maha Bandula, Hindis¬tan`ın İmphal ve Assam eyaletleri¬ni ele geçirip Bengal`e yönelince Hindistan`a o zaman egemen olan İngilizler, Myanmar`a savaş açtılar. Maha Bandula geri püs¬kürtüldü ve Myanmarlılar yalnızca Assam ve İmphal üzerindeki isteklerinden vazgeçmekle kalmadılar, aynı zamanda Aşağı Birmanya`nın Arakan ve Tenasserim bölgelerini de İngilizler `e bırakmak zorunda kaldılar. 1826-82`de İngilizler, Aşağı Myanmar`ı adım adım ele geçirdiler. Kral Thibavv`la 1886`da yapılan savaştan sonra, başkenti Mandalay olan Yu¬karı Birmanya da İngilizler `in denetimi altına girdi. 1919`dan 1937`ye kadar Myanmar, "Birmanya" adı altında Hin¬distan`ın bir eyaleti olarak İngiliz yönetimin¬de kaldı.

Fiziki Yapı

Fiziki özellikleri bakımından bir sadeliğe sahip değildir. Çok yüksek dağlar, yüksek yaylalar, alüvyonlu ovaların hepsi mevcuttur. Dünyanın en yüksek sıradağları olan Himalaya Dağlarının son uzantıları Birmanya’nın batısında bulunur. Bu sıradağlar ülkenin kuzeyinde aniden sarplaşır ve yüksekliği 5000 metreye varan tepeler halini alır. Güneye doğru alçalarak gider. Burada Arakan Sıradağları ismini alır. Batıdaki bu sıradağların güneybatıdaki kolu denize dik bir şekilde ulaşırken, bu dağların bir uzantısı olarak denize pekçok küçük adacıklar teşekkül etmesine sebep olurlar. Bu bölgede deniz sığ ve kayalık olduğu için gemiler için ulaşım elverişli değildir. Batıdaki sıradağların kuzeyi, ülkenin de kuzey kesimini teşkil eder ki, bu yörede dağlar Theing-Wang Razi Tepesinde ülkenin de en yüksek noktası olarak 6024 metreye ulaşır. Bu bölgeden doğan İrrawadi Nehri, doğusunda ülkeyi bir uçtan diğer uca 2200 km olan uzunluğuyla kat ederek, Bengal Körfezine dökülür. Bu ırmağın kollarıyla beraber meydana getirdiği havza, ülke topraklarının yarısından fazlasını teşkil eder. 

Kuzeyde hızlı akmasına rağmen, gittikçe hızı yavaşlayan İrrawadi Irmağının güneyden itibaren 1450 kilometrelik bir bölümü nehir ulaşımına elverişlidir. Denize döküldüğü yerde geniş bir delta teşkil eder. Ulaşıma elverişli olması sebebiyle bu nehrin ülke hayatında önemli bir yeri vardır.

Ülkeyi kuzeyden güneye kateden batı sıradağları ve ortada İrrawadi Havzasından sonra, doğuda yine kuzeyden güneye kateden Chan Yaylası yer alır. Bu yaylanın yüksekliği 1000-2000 m arasında değişirken, yaylanın kuzey kısımları kurak, çıplak ve tarıma elverişli olmayan arazilerle kaplıdır. Güney kesimleriyse zengin tropik bitki örtüsüyle bezenmiştir. Pek çok akarsuyun bulunduğu Chan Yaylasındaki en önemli nehir, bu ülke topraklarındaki uzunluğu 1700 km olan Salven Nehridir. Chan Yaylası güneyde Malaka Yarımadasına kadar uzanarak denize dik yamaçlar halinde ulaşır. Bu yaylanın da denize ulaşması batı sıradağlarında olduğu gibi denizde gemilerin seyrine engel teşkil eden kaya adacıkları şeklindedir.

İklim

Bütün Güneydoğu Asya ülkelerinde mevcut olan muson iklimi genel olarak Birmanya’da da hakimdir. Ülke yengeç dönencesi üzerinde bulunduğundan, kışın karalardan denizlere doğru esen kuru; yazın ise denizlerden karalara doğru esen bol yağışlı muson rüzgarları, ülkenin iklimindeki en önemli unsurdur. Ülkenin doğusundaki yüksek yaylalarla, batısındaki yüksek sıradağlar, yağışların bölgelere göre dağılımına tesir etmektedir.

Birmanya’nın en çok yağış alan bölgeleri; Arakan Sıradağlarının batı kesimi ile İrrawadi Nehrinin denize döküldüğü yerde teşkil ettiği Delta Ovası ve Chan Ovasının güney kesimleridir. Bu bölgelerde senelik yağış ortalaması 5000 milimetreyi geçer. İç bölgelerde muson rüzgarlarının tesiri pek fazla olmadığı için yağış da azdır. Ülkenin muson rüzgarlarına maruz kalan güney bölgeleri bol yağışlı olup, senelik sıcaklık farkları 17-39°C civarında değişir. Kuzey kısımlarında nispeten daha kurak ve soğuk bir iklim hakimdir.

Tabii Kaynaklar

Birmanya, tabii kaynaklar bakımından çok zengin bir ülkedir. Ülkenin % 60’ı tropikal ormanlarla kaplı olup, bu ormanlarda fil, kaplan, aslan, maymun gibi vahşi hayvanlar bulunur. Yeraltı zenginlikleri de oldukça fazla olan ülkede petrol, tabii gaz, kalay, çinko, kurşun, tungsten, altın, gümüş, bakır ve yemiştaşı gibi maden kaynakları vardır. Nehirlerinde ve denizlerde bol miktarda çeşitli balıklar mevcuttur.

Ekonomi

Doğal kaynaklar bakımından zengin ve değerli taş madenlerine sahip olmasına rağmen Myanmar, Birleşmiş Milletler ’in “En Az Gelişmiş Ülkeler” kategorisinde yer almaktadır. Ülkede altyapı son derece yetersiz durumdadır. Bunun sonucunda, Kişi Başına Düşen Milli Gelir ’in satın alma gücü paritesine göre 1900 ABD Doları düzeyinde kaldığı tahmin edilmektedir. (Ortalama satın alma gücü ise günde yaklaşık 1 Dolar’dır). Resmi kur uygulamasının sonucu olarak Kyat aşırı değerli durumdadır. Karaborsa yaygındır.

Tarım (ormancılık ve balıkçılık dahil), ekonomideki en büyük sektör olmaya devam etmektedir. Son olarak 2006 yılında yayımlanan resmi verilere göre, tarım, GSMH ’nın % 43.2’sini oluşturmakta ve işgücünün % 63’ü tarım sektöründe çalışmaktadır.

Madencilik sektöründe son yıllarda kaydedilen büyümeye rağmen, sanayi sektörü nispeten az gelişmiş durumdadır. Elektrik kesintileri, yatırımların yetersizliği ve ithal edilen ara mamüllerin azlığı sanayi sektörünü olumsuz etkilemektedir. Doğalgaz kaynaklarının devreye sokulmasıyla enerji sektörü son yıllarda hızla önem kazanmaya başlamıştır. Doğalgaz, deniz aşırı iki bölgedeki gaz yataklarının devreye sokulmasıyla, 2001 yılından bu yana Myanmar’ın en önemli ihracat kalemi haline gelmiştir. 2007-2008 döneminde doğalgaz üretimi 473 milyar metreküpe ulaşmıştır. Güney Kore ve Çin, Myanmar’daki doğalgaz yatırımlarıyla öne çıkmaktadırlar. Yine 2006 yılı resmi verilerine göre, ülkeye çekilen yabancı yatırımlar imalat sanayiini de canlandırmıştır.

Myanmar Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Myanmar

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları