Ulkeler

Monako Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Monaco-Ville, Monako
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Monako Ülke Rehberi
Monako Ülke Rehberi
 
Monako Ülke Rehberi
 
Monako Ülke Rehberi
 
Monako Ülke Rehberi

Monako Prensliği veya Monako , Avrupa`da Akdeniz kıyısında yer alan bir şehir devletidir. Vatikan`dan sonra Dünya`daki ikinci küçük bağımsız devlet. Kara sınırları Fransa ile çevrili olan ülke, eski Monako şehri ve sonradan inşa edilen alanlardan oluşur. Ülke Monte Carlo semtindeki gösterişli kumarhaneleri ile ünlüdür.

Yüzölçümü bu kadar küçük olmasına rağmen ülkede bir stadyum bulunur. Havaalanı yerine heliportu ve tren istasyonu bulunmaktadır ve Fransa demiryolunun küçük bir parçası geçmektedir. Karayolu ve denizyolu gelişmiştir.

Fontveille semti ile Monaco Ville`in bulunduğu yarımadanın arasında küçük, Monte Carlo ile Monaco Ville`in arasında ise büyük bir yat limanı bulunmaktadır.

Monako`nun uzunluğu 3.350 m`dir. Genişliği en geniş yerde 1.000 m`yi bulurken en dar yerde 245 m`dir. Fontveille semtinin çoğu sonradan denize beton doldurularak oluşturulmuştur. Şu anda yine buna benzer bir proje vardır; fakat hayata geçirilmemiştir.

Tarihi

Monako 1191 yılında Kutsal Roma İmparatoru VI. Heinrich`in izniyle 1228 yılında bir Ceneviz sömürgesi olarak kuruldu. 1297 yılında François Grimaldi ve askerleri Monako Kayası`nı ele geçirdiler. O zamandan beri Monako toprakları Grimaldi ailesi tarafından yönetilmektedir.

1793-1814 yılları arasında Monako Fransa`nın egemenliği altında yaşadı. Viyana Kongresi`nde Monako`nun Sardinya-Piemonte Krallığı`na bağlanması kararlaştırıldı. 1861 yılından sonra Monako bağımsız bir prenslik haline geldi. 1911 yılında kabul edilen yeni anayasaya kadar Monako Prensi Monako`nun mutlaki hükümdarı sayılıyordu.

II. Dünya Savaşı`nda Nazi Wehrmacht orduları Monako`yu işgal etti. Çok sayıda Monakolu Yahudi toplama kamplarına gönderildi. Savaştan sonra Monako Prensi III. Rainier 1949 yılında dedesinin ölümü üzerine tahta çıktı. Prens Rainier kadınlara oy hakkını kabul etti ve idam cezasını kaldırdı. 1993 yılında Monako Birleşmiş Milletlere üye oldu. 31 Mart 2005 tarihinde prens Rainier hastalanarak görevi oğluna devretti. 6 Nisan 2005 tarihinde ölünce oğlu II. Albert Monako Prensi olarak tahta çıktı.

Demografi

Monako`nun nüfusu diğer nüfuslara göre oldukça sıra dışıdır. Çünkü bu ülkede Fransızların sayısı Monakolulardan daha fazladır. Fransızlar % 28,4 ile ülkenin en büyük etnik grubudur. Monakolular %21,6 ile onları takip eder. Diğer etnik gruplar ise şöyledir: İtalyanlar (%18.7), İngilizler (%7.5), Belçikalılar (%2.8), Almanlar (%2,5), İsviçreliler (%2,5) ve Amerikalılar (%1.2).

Monako dünyanın en yüksek yaşam süresine sahiptir. Bir Monakolu ortalama olarak 90 yıl yaşar.

Dil

Monako`nun resmi dili Fransızcadır; fakat İtalyanca, İtalya`dan gelen kişilerce ana dil olarak konuşulmaktadır. İngilizce ise Monako`daki Amerikalılar, İngilizler, Kanadalılar ve İrlandalılar tarafından konuşulur. Ulusal dil Monako dilidir; fakat bu dil küçük bir topluluk tarafından konuşulmaktadır. Monaco Ville bölgesinde tabelalar Fransızca ve Monako dili olarak yazılmıştır.

Din

Katoliklik

Bu mikro ülkede resmi din Hristiyanlığın Katoliklik mezhebidir. Fakat Monako`da inanç konusunda özgürlük vardır. Monako`da beş Katolik kilisesi ve bir de katedral bulunmaktadır. Koruyucu aziz Devota`dır.

Hristiyan toplum Monako nüfusunun %83,2`sini oluşturmaktadır.

Anglikanlık

Monako`da yalnızca bir Anglikan kilisesi bulunmaktadır. Bu kilise Monte Carlo`da yer almaktadır. 2007 itibariyle bu kiliseye bağlılığı bulunan 135 Anglikan vardır. Bu kilisenin kütüphanesinde yaklaşık 3000 İngilizce kitap bulunmaktadır.

Musevilik

1948 yılında kurulan The Association Culturelle Israélite de Monaco sayesinde Monakolu Museviler bir sinagog, İbrani okulu ve koşer ürünler satan bir gıda mağazası kazanmıştır. Yaklaşık bin kişilik Musevi cemaatinin %40`ını Britanya`dan gelenler oluşturmaktadır. Geri kalan kısım ise kuzey Afrika`dan gelmiştir. Buradaki Musevi nüfusunun üçte ikisini kuzey Afrika`dan gelen Sefarad Musevileri oluşturur. Üçte biriyse Aşkenaz Musevisidir.

Coğrafi Verileri

Konum: Batı Avrupa`da, Akdeniz kıyısında, Fransa`nın güneyinde, İtalya sınırında yer alır.

Coğrafi Konumu: 43 44 Kuzey enlemi, 7 24 Doğu boylamı 

Haritadaki Konumu: Avrupa 

Yüzölçümü: 1.95 km² 

Sınırları: toplam: 4,4 km 

Sınır Komşuları: Fransa 4,4 km

Sahil Şeridi: 4.1 km 

İklimi: Akdeniz iklimi 

Arazi Yapısı: Tepelikli, engebeli, kayalıklı 

Deniz Seviyesinden Yüksekliği: en alçak noktası: Akdeniz 0 m 

En Yüksek Noktası: Agel Tepesi 140 m 

Doğal kaynakları: Yok 

Monako Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Monako

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları