Ulkeler

Moldova Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Kişinev, Moldova
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Moldova Ülke Rehberi
Moldova Ülke Rehberi
 
Moldova Ülke Rehberi
 
Moldova Ülke Rehberi
 
Moldova Ülke Rehberi

Moldova veya resmî adıyla Moldova Cumhuriyeti, Doğu Avrupa`da yer alan Ukrayna ile Romanya arasında kalan bir ülkedir. Başkenti Kişinev`dir. 1991 yılında SSCB`nin dağılmasının ardından bağımsızlığını kazanmıştır. İçinden Prut ve Dinyester nehirleri geçmektedir. Dinyester nehrinin doğu kıyısını bir şerit halinde kapsayan bölgede tek taraflı bağımsızlığını ilan eden de-facto bir cumhuriyet olan Transdinyester bulunur.
Moldova, Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Dünya Ticaret Örgütü, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Bağımsız Devletler Topluluğu, Karadeniz Ekonomik İşbirliği ve diğer uluslararası organizasyonlara üyedir.

Tarihi

Moldova, tarihi boyunca sık sık işgallere maruz kalmıştır. Eski adıyla can halk vilayetidir. Cumhuriyet`in esası Prut ve Dinyester nehirlerinin arasında tarihi adı Besarabya olan bölgedir. Hâlen Romanya ve Ukrayna ile iç içe geçmiş olan Moldova toprakları 16. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu`nun egemenliği altına girmiştir. 1812 yılına kadar 300 yıl, Boğdan eyaleti olarak Osmanlı İmparatorluğu`na bağlı olan ve 1812 yılında Osmanlı-Rus Barış Anlaşmasıyla Rusya`nın egemenliğine giren bölge, 1918 yılına kadar Rus İmparatorluğu`nun bir vilayeti olarak kalmıştır. Rusya`nın Kırım Savaşı`nda yenilmesinden sonra Moldova`nın bir kısmı Romanya`ya geçmiş, ancak Rusya 1878`deki Berlin Kongresi ile bu bölgeyi geri almıştır. I. Dünya Savaşı`ndan sonra, 1918`de bölge Romanya`nın eline geçmiş ve 1924 yılında (o dönemde etnik Ukraynalıların hakimiyetinde olan) Dinyester`in doğu yakasında Moldova Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti (MÖSSC) kurulmuştur.

1939`daki Molotov-Ribbentrop Paktı`nın imzalanmasından sonra 1940 yılında Sovyetler Birliği Besarabya`yı yeniden ele geçirmiş ve bu bölgenin büyük bir kısmını MÖSSC ile birleştirmiştir. Almanya`nın SSCB`ne saldırması ile SSCB bir kez daha 1941 Temmuz`unda Moldova`yı Romanya`ya vermek zorunda kalmış, ancak Sovyet kontrolü 1944 Ağustos`unda yeniden sağlanmıştır. Moldova`nın şimdiki sınırları Prut ve Dinyester nehirlerinin arasındaki Besarabya denilen tarihi bölgenin SSCB tarafından Romanya`dan alınması ile 1947`de çizilmiştir. Romanya ile ilişkileri kesilmiş, alfabesi kullanma zorunluluğu getirilmiş, Rusların ve Ukraynalıların endüstriyel bölgelere büyük çaplı göçleri özellikle desteklenmiştir. 1950`lerde ise binlerce etnik Romen, Orta Asya`ya göç etmek zorunda bırakılmıştır.

1986`da Sovyet Lideri Mihail Gorbaçov tarafından uygulanan Glasnost politikası ile birlikte ulusal ve kültürel bağımsızlık için uğraş veren birçok bağımsız politik grup ortaya çıkmıştır. 1990 Şubat`ında Cumhuriyet`in Yüksek Sovyet (Parlamento) seçimleri yapılmıştır. Moldova`nın bağımsızlık ve reformlara yönelik çalışmaları 1990 yılında artmıştır. Serbest piyasa ekonomisine geçiş yolunda çalışmalara bu yıl içerisinde başlanmıştır. Yine aynı yılın ilkbaharında yapılan seçimlerde Moldova Halk Cephesi Parlamento’da çoğunluğu sağlamış ve Anayasa`da bir dizi değişiklik yapılmıştır. Pek çok Sovyet Cumhuriyeti`nde tam bağımsızlık, Moskova`daki başarısız darbe girişimi sonucunda kazanılmıştır. Darbenin bastırılmasından sonra Moldova, 27 Ağustos 1991`de bağımsızlığını kazanmıştır. Bu hareketin ardından Ukrayna sınırında gümrük ofisleri açılmış ve Rus askerlerinin Cumhuriyet`ten ayrılması talep edilerek, Moldova Ulusal Ordusu kurulmuştur. 21 Aralık 1991 tarihinde Moldova yönetimi halkın büyük ölçüde karşı çıkmasına rağmen Almatı`da yapılan toplantıda eşit ve kurucu üye olarak Bağımsız Devletler Topluluğu`nun oluşmasına yönelik anlaşmayı imzalamıştır.
Sovyetler Birliği`nin dağılmasından sonra uluslararası sistemin gündemini meşgul eden etnik sorunlar Moldova`nın da gündemini şekillendirecek potansiyel bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak Türk asıllı Gagoğuzlara verilen özerklik, Sovyetler Birliği`nin dağılmasından sonra barışçı yolla çözümlenen ilk ve tek etnik sorun olma özelliğini korumaktadır.

Fiziki Yapı

Aşağı Dinyester ve Prut ırmakları arasında kalan Moldova toprakları alçak tepeler ve alüvyonlu ovalarla kaplıdır. Ovalar kuzeye doğru yükselirken plato görünümünü alır. En önemli dağ silsilesi 300-400 m yüksekliğindeki Kadri Dağlarıdır.

İklim ve Bitki Örtüsü

Moldova oldukça ılıman ve yağışlı bir kara iklimine sahiptir. Kışları ılık, yazları sıcak geçer. Ülkenin kuzey ve orta kısımları ormanlarla kaplıdır.

Nüfus ve Sosyal Hayat

4.5 milyon civarındaki nüfusunun % 64’ünü Moldovyalılar, % 14’ünü Ukraynalılar, % 13’ünü Ruslar, % 4’ünü Türk asıllı Gagavuzlar meydana getirir. Ülkenin resmi dili olan Moldavca, Romence’nin lehçelerindendir. Gagavuzlar kendi dilleri olan Gagavuzcayı kullanırlar. Başşehir Kişinev dışında önemli şehirleri Tiraspol, Beltiy ve Bender’dir. Ülkede okuma yazma bilmeyen yoktur. On yıllık bir temel eğitim programı uygulanır.

Ekonomi

Moldova ekonomisinde 2000’li yılların başından itibaren devam eden büyüme eğilimi, küresel ekonomik krizin etkisiyle 2009 yılında yerini gerilemeye bırakmıştır. Moldova ekonomisi, 2009 yılında % 7,8 oranında daralmıştır. Buna karşın, 2010 ve 2011 yıllarında Moldova ekonomisinde sırasıyla % 7,1 ve % 6,4’lük büyüme gerçekleşmiştir. Moldova’nın önemli ekonomik ve ticari ortaklarından olan Rusya Federasyonu ve Ukrayna ekonomilerinin küresel ekonomik kriz sonrası toparlanması da Moldova ekonomisinin 2010 yılında yeniden büyümeye başlamasına yardımcı olmuştur. 

2012 yılının ilk yarısında Moldova ekonomisi, 2011 yılının aynı dönemine göre % 0,8 oranında küçük bir büyüme kaydetmiştir. 

Kişi başı gelirin 2011 yılı sonu itibariyle 1967 dolar olduğu Moldova, ağırlıklı olarak bir tarım ülkesidir. Bununla birlikte, ekonominin itici gücünü başta yurtdışı işçi gelirleri olmak üzere, uluslararası kuruluşlar ve çeşitli ülkelerden alınan kredi, hibe ve mali yardımlar oluşturmaktadır. 

Moldova’nın başlıca dış ticaret ortakları, Rusya Federasyonu, Romanya, Ukrayna, İtalya, Almanya, Türkiye, AB ülkeleri, BDT ülkeleri ve Çin Halk Cumhuriyeti’dir. Moldova’nın dış ticaret hacmi 2011 yılı sonunda 7,4 milyar dolar (ihracat 2,2 milyar dolar, ithalat 5,1 milyar dolar) olarak gerçekleşmiştir. 

Enerji kaynakları açısından fakir konumda olan Moldova, enerji alanında büyük ölçüde Rusya Federasyonu ve Ukrayna’ya bağımlıdır.

Siyasi Görünümü

Resmi adıyla Moldova Cumhuriyeti, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından 27 Ağustos 1991 tarihinde bağımsızlığını ilan etmiştir. Parlamenter demokrasi ile yönetilen bir cumhuriyet olan Moldova, Anayasası’ndan kaynaklanan daimi “tarafsızlık” statüsünü haizdir. 

Sovyetler Birliği sonrasında Komünist Parti’nin (KP) 2001 yılında iktidara geldiği ilk eski Sovyet Cumhuriyeti olan Moldova’da, KP lideri Vladimir Voronin 2001-2009 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı görevini sürdürmüştür. Voronin’in ardından yeni Cumhurbaşkanı seçilememesi sebebiyle ülkede oluşan siyasi tıkanıklık Mart 2012’ye kadar devam etmiştir. 

Moldova`da 5 Mart 2013 tarihinde mecliste yapılan güven oylamasında yeterli oyu alamayan Liberal Demokratik Parti Lideri Vladimir Filat başkanlığında oluşturulan Avrupa ile Entegrasyon İttifakı (AEİ) II. Koalisyon Hükümeti düşmüş; yerine, 30 Mayıs 2013 tarihinde eski Dışişleri Bakanı Iurie Leanca`nın Başbakanlığındaki AEİ III. Koalisyon Hükümeti, "Avrupa Yanlısı Koalisyon" adıyla geçmiştir. Yeni hükümette Dışişleri ve Avrupa ile Entegrasyon Bakanlığı görevini Natalia Gherman üstlenmiştir. 

Cumhurbaşkanlığı görevine ise, 2012 Mart ayında, AEİ Koalisyon Hükümeti’nin adayı olan Hakimler Yüksek Kurulu Başkanı Nicolae Timofti seçilmiştir. 

Bağımsız Devletler Topluluğu’na üye olan Moldova’da, 2009 yılında Avrupa ile Entegrasyon İttifakı’nın iktidara gelmesi, komşusu Romanya’nın 2007 yılında AB üyesi olması ve diğer komşusu Ukrayna’nın dış politikasında AB yöneliminin ağırlığının artması gibi etkenler dolayısıyla, AB ile bütünleşme eğilimi güç kazanmıştır. Bu çerçevede Moldova, 28-29 Kasım 2013 tarihlerinde Vilnius’ta düzenlenen Doğu Ortaklığı Zirvesi’nde AB ile Ortaklık Anlaşması’nı paraflamıştır.

Soydaşlarımız Gökoğuzların yaşadığı ve özerklik statüsü bulunan Gökoğuz Özerk Bölgesi’nin Başkanı dört sene için halk tarafından seçilmekte olup, aynı zamanda Moldova Cumhurbaşkanı`nın kararı ile Moldova Cumhuriyeti Hükümetinin Üyesi olmaktadır. Başkanlık görevine ilk kez 2006 Aralık’ta seçilen Mihail Formuzal, 12 Aralık 2010 tarihinde düzenlenen Başkanlık seçimlerinde oyların % 51,4’ünü alarak sözkonusu göreve bir dönem için daha seçilmiştir. Gökoğuz Yeri’nin yasama organı 35 üyeli Halk Topluşu’dur.

Moldova’nın 1991 senesinde Sovyetler Birliği’nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etmesinden sonra, Dinyester nehrinin doğu kıyısını bir şerit halinde kapsayan bölgede bulunan Transdinyester (TD), tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmiştir. Transdinyester ihtilafının çözümüne yönelik olarak AGİT şemsiyesi altında “5+2” (Moldova, TD, Ukrayna, RF, AGİT+ AB ve ABD) formatında müzakereler sürdürülmektedir. Ülkemiz TD sorununun Moldova’nın toprak bütünlüğü ve egemenliği temelinde, 1999 AGİT İstanbul Zirvesi’nde kararlaştırılan ilkeler çerçevesinde çözümlenmesini, soruna adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunmasını teminen müzakere sürecinin devam etmesini desteklemektedir.

Moldova Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Kişinev Şehir Rehberi
Kişinev Şehir Rehberi
Kişinev’in eski caddesi Albisoara şehrin merkezi konumundadır. Kentin en eski kiliseleri Mazarache ve Constantin si Elena burada bulunur. Büyük bankaların genel merkezleri, çiçekçi mahallesi, Cathedral Park, klasik heykellerin süslediği Stefan Cel Mare Parkı, 19. yüzyıl başından beri filmlerin sergilendiği Patria Sineması ve Ulusal Opera ve Bale salonu da bölgede yer alır.

Haritada Moldova

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları