Ulkeler

Martinique Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Fort-de-France, Martinique
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Martinique Ülke Rehberi
Martinique Ülke Rehberi
 
Martinique Ülke Rehberi
 
Martinique Ülke Rehberi
 
Martinique Ülke Rehberi

Martinique, Karayiplerde bulunan Fransa`nın denizaşırı illerinden biri. Yüzölçümü 1.950 km² kadar olan bölgenin başkenti Fort de France`dır. Adadaki bir diğer önemli kent ise St. Pierre`dir.

Martinik, Fransa`nın bir ili olmasından dolayı para birimi Avro `dur. Yöredeki resmi dil Fransızca `dır. Nüfusu 402.000 kadar olan Martinik`te ortalama yaşam süresi 78.56 yıldır. Bölgede okur-yazarlık oranı %93`tür. Ülkede kişi başına düşen milli gelir 19, 050 €`dur.

Coğrafya

Karayipler `de yer alan Martinik, Karayip Denizi`nde bir adadır. Ada, Trinidad ve Tobago`nun kuzeyinde yer alır. Sahil şerit uzunluğu 350 km olan Martinik`te tropik bir iklim hakimdir. Yörede dağlık kıyı şeridi ve volkanik kayaçlar yer alır. Adanın en yüksek noktası Montagne Pelee (1,397 m)`dir. Adadaki toprakların 5`te 1`i tarıma uygundur. Adanın Karayipler`de yer alması, onu kasırgalara ve sel felaketlerine karşı korumasız bırakmaktadır.

Yönetimi

Ada, Fransa`nın illerinden biridir ve Departement de la Martinique resmî adıyla geçmektedir. Ada yönetimi, başkent Fort de France`da yapılmaktadır. Ülkede, her 14 Temmuz`da Bastille Günü kutlanmaktadır. Ada anayasası, Fransız anayasasıyla aynıdır ve 28 Eylül 1958`de ilan edilmiştir. Üye olduğu uluslararası kuruluşlar aşağıdaki gibidir:

• FZ

• WCL (Dünya Emek Konfederasyonu)

• WFTU (Dünya İşçi Sendikaları Federasyonu)

Nüfus

Ada nüfusu yaklaşık olarak 450.000`dir. Nüfus her yıl %0.72 oranında artmaktadır. Bölgede doğan her 1.000 bebeğin 7`si ölmektedir. Martinik`te yaşam süresi ortalama 79.18 yıl iken, bu oran erkeklerde 79,5 yıl, kadınlarda 78.85 yıldır. Ülkede her kadına 1.79 çocuk düşmektedir. Ülkede yaşayan yerli halkın %90`ı Afrika yerlileri ile beyazların karışımıdır. Bunun dışındakiler ise beyaz, Amerika Yerlisi gibi diğer halklardır. Yöredeki insanların %95`i Roma Katoliği, diğerleri ise Hindu veya Pagan Afrikalılardır.

Ekonomi

Martinik ekonomisi şeker kamışı, muz, turizm ve hafif endüstriye dayanır. Gayri safi milli hasılanın %6`sını tarım ve %11`ini küçük endüstriyel sektör karşılar. Şeker kamışının çoğunun rom üretimi için kullanılmasıyla, şeker üretimi azalmıştır. Çoğu Fransa`ya giden muz ihracatı büyümektedir. Et, sebze ve hububat gereksinimlerinin büyük kısmı ithal edilmelidir, ki bu Fransa`dan geniş yıllık yardım transferleri talep eden kronik ticaret açığına sebep olur. Yabancı döviz kaynağı olarak turizm, tarımsal ihraç ürünlerinden daha önemli bir hale gelmiştir. İş gücünün büyük kısmını servis sektörü ve hükümet karşılar.

Ülkede işsizlik oranı %27.2 kadardır. Sanayinin ana dalları inşaat, rom, çimento, petrol arıtımı, şeker, turizm şeklindedir. Adanın başlıca tarım ürünleri ananas, avokado, muz, çiçek, sebze ve şeker kamışıdır. Martinik dışarıya yılda 404.2 milyon $ ürün satmaktadır. Aynı doğrultuda 2.307 milyar $`lık dış alım yapmaktadır. Yörenin dış borç tutarı 180 milyon $ olup para birimi Avro`dur. 

Martinique Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Martinique

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları