Ulkeler

Maldivler Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Malé, Maldivler
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Maldivler Ülke Rehberi
Maldivler Ülke Rehberi
 
Maldivler Ülke Rehberi
 
Maldivler Ülke Rehberi
 
Maldivler Ülke Rehberi

Maldivler, resmî adıyla Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusu`nda 1.200 adadan oluşan bir devlettir. Hindistan`ın güneyinde ve Sri Lanka`nın yaklaşık 750 kilometre (435 mil) güneybatısında yer alır. Küresel iklim değişiklikleri yüzünden yüzyıl içerisinde sular altında kalacağı öngörülen Maldiv halkına, 15 Kasım 2005 itibarıyla Avustralya`ya sığınma hakkı verilmiştir.

1.200 adanın 281`inde insan yaşamaktadır. 1.000 civarında ada hâlen boştur. Yerleşim bulunan 281 adadan 195`inde Maldivliler, 86 ada ise "otel ada" şeklinde kullanılmaktadır.
Maldiv halkının % 97`si Müslüman olup devlet "başkanlık" tipi cumhuriyet ile yönetilmektedir

Tarihi

Adalarda yerleşim binlerce yıl öncesine dayanmaktadır.

Daha önce Budist olan ada halkı, Arap tüccar Abul Barakhat Al-Bar Bari`nin tebliğiyle Müslümanlığı seçmiştir.

Sırasıyla, Portekiz ve Hollandalıların saldırılarıyla ve kısa süreli hakimiyetleriyle boğuşan Maldivliler, 75 sene İngilizler ‘in hakimiyetine boyun eğmek zorunda kalmış, 1965 yılında İngiltere`den bağımsızlıklarını kazanmışlardır. Daha sonra 3 sene Kral Muhammad Fareed saltanatı devam etmiştir.

11 Kasım 1968`de Monarşi kaldırılmış ve İbrahim Nasir başkanlığı idaresinde Cumhuriyete geçilmiştir. Cumhuriyet idaresine geçiş sembolik olmaktan öteye gitmemiş olsa da, 1970`lerin başlarından itibaren turizm adalarda gelişmeye başlamıştır.
 
Cumhuriyete geçiş ile birlikte ülkenin resmi adı Maldiv Adaları yerine Maldivler olarak değiştirilmiştir.

1968`den bu yana Devlet Başkanı olan Me`mun Abdulkayyum, Ekim 2008`de yapılan seçimlerle iktidarını genç lider Muhammed Naşid`e bırakmıştır. Batılı Devletlerin diktatölükle suçladığı Me`mun Abdulkayyum, seçimlerle iktidarını muhalifine devreden ender "diktatörler" arasına adını yazdırmıştır.

Ekonomi

Maldivler tarihsel olarak temelde balıkçılık, belirli bir ölçüde de tarıma dayalı bir ekonomiye sahipken, 1970’li yıllarda turizm sektörü tırmanışa geçmiş, turizm ve bağlı sektörler ekonominin lokomotifi olmuştur. Bununla birlikte toplam talebin önemli kısmının turizm gelirlerine bağımlı olması, ülke ekonomisini küresel krizlerin olumsuz etkisine açık ve dolayısıyla kırılgan hale getirmektedir. Nitekim 2009’un ilk 7 ayında turist girişlerinin %10 oranında azalması, ülke ekonomisini önemli ölçüde etkilemiştir. 2010 yılında ise turizm gelirinin arttığı, ülke ekonomisinin rahatladığı görülmektedir.
Ülke ekonomisi için vazgeçilmez kabul edilen turizm ve balıkçılık sektörlerinin denize ve su kaynaklarına bağlı olması nedeniyle Maldivler, küresel ısınma ve denizlerin seviyesinin yükselmesi konularında çok duyarlıdır. Diğer taraftan, küçüklüğü ve diğer kara parçalarına nisbi uzaklığı nedeniyle neredeyse tüm tüketim, ara ve sermaye mallarını ithal etmek zorundadır.

Maldivler ’in para birimi Rufiya’nın değeri, 1994-2001 yıllarında hiç değişmemiş ve 1 ABD Doları=11.77 Rufiya olarak belirlenen resmi kurdan işlem görmüştür. Halihazırda Rufiya’nın değeri, günlük arz-talep dengelerine göre Maldivler Para İdaresi tarafından belirlenmekte olup, son bir kaç yıldır 1 ABD Doları ortalama 12.8 Rufiya’dan işlem görmektedir. Kur mümkün olduğunca sabit tutulmakta, zaman zaman çok küçük değişiklikler yapılabilmektedir.

Ülkede 1990’lı yıllarda yapılan yatırımların sonucu altyapı gelişmiştir. Bu çerçevede meskun 198 adanın neredeyse tamamına elektrik verilmekte olup, telekomünikasyon hizmetleri tüm adalara yayılmıştır. Internet ve mobil telefon hizmetleri sağlayıcısı Maldivler’in Dhiraagu şirketi, İngiliz ve Fransız şirketleriyle girdiği ortak yatırımlar sayesinde tüm ülkeye hizmet verecek hale getirilmiştir.

Maldivler ‘in gerçekleştirdiği ve esasen turizme dayalı başarılı ekonomik ilerlemeye ve bölgesinde kişi başına düşen en büyük gelire sahip olmasına rağmen, fakirlik sorunları da bulunmaktadır. Merkeze uzak atollerde (ada grupları) yaşayan halkın düşük yaşam koşulları, adalarda altyapı ve ulaşımın yüksek maliyeti, üretimin sınırlılığı ve buna bağlı olarak ihracatın daralması bu sorunlar arasındadır.

Siyasi Görünümü

Maldivler Cumhuriyeti Başkanlık sistemiyle yönetilen ve İslami hukuk ile İngiliz medeni hukukunun bir araya getirilmesiyle oluşturulan yasal bir sisteme sahiptir. 1192 adadan oluşan (adaların yaklaşık 200 adedi meskûndur) ülke 19 idari bölgeye ayrılmıştır. Seçme yaşı 18’dir. Tek kamaralı ve 77 sandalyeden oluşan bir meclisi bulunmaktadır.

Ağustos 2007’de ülkenin yönetim şeklinin referanduma sunulması kararlaştırılmış ve referandum sonucunda Cumhurbaşkanı Gayoom’un önerdiği Başkanlık sistemi benimsenmiştir. Yeni Anayasa 7 Ağustos 2007 tarihinde onaylanmıştır. Maldivlerdeki ilk çok partili başkanlık seçimleri ise Ekim 2008’de gerçekleştirilmiş ve Maldivler Demokrasi Partisi lideri Mohamed Nasheed, Gayoom’un 30 yıllık iktidarına son vererek Cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Maldivler ‘deki Parlamento seçimleri 9 Mayıs 2009’da gerçekleştirilmiştir.

Coğrafya 

Konum: Güney Asya`da, Hint Okyanusunda atol grubu, Hinditanın güneyinde yer alırlar. Coğrafi konumu: 3 15 Kuzey enlemi, 73 00 Doğu boylamı Haritadaki konumu: Asya Yüzölçümü: 300 km² Sınırları: 0 km Sahil şeridi: 644 km İklimi: tropikal Arazi yapısı: Beyaz kumsallar, düzlükler Deniz seviyesinden yüksekliği: 2,4metre en alçak noktası: Hint Okyanusu 0 m en yüksek noktası: Addu Atolu 2.4 m Doğal kaynakları: balık Arazi kullanımı: tarıma uygun topraklar: %13.33 daimi ekinler: %30 diğer: %56.67 (2005 verileri)

Nüfus: 359,008 (Temmuz 2006 verileri)

Nüfus Artış Oranı: %2.78 (2006 verileri)

Mülteci Oranı: 0 mülteci/1,000 nüfus (2006 tahmini)

Bebek Ölüm Oranı: 54.89 ölüm/1,000 doğan bebek (2006 tahmini) 

Ortalama Hayat Süresi: Toplam Nüfus: 64.41 yıl Erkeklerde: 63.08 yıl Kadınlarda: 65.8 yıl (2006 verileri)

Ortalama Çocuk Sayısı: 4.9 çocuk/1 kadın (2006 tahmini) 

HIV/AIDS - Hastalıklarına Yakalanan Yetişkin Sayısı: %0.1 (2001 verileri) 

Ulus: Maldivli Nüfusun Etnik Dağılımı: Güney Hindistanlılar, Sinhalalılar, Araplar

Din: Sünni Müslümanlar 

Diller: Maldiv Dhivehi (Sinhala lehçesi), İngilizce 

Okuryazar Oranı: 15 Yaş ve Üzeri İçin Veriler Toplam Nüfusta: %97.2 Erkekler: %97.1 Kadınlar: %97.3 (2003 verileri)

Kültür 

Maldivlerin kültürü Araplara benzer. bunun nedeni adaya gelen ilk yabancının Arap olmasıdır. ada halkının %100 ü Müslümandır. Bu nedenle adaya içki ve domuz eti sokmak yasaktır.

Turizm 

Turizmin gelişmesi, ülkenin ekonomisinin de büyümesini sağlamıştır. Doğrudan ve dolaylı olarak istihdam ve gelir artışı sağlamıştır. Günümüzde turizm ülkenin en büyük döviz kaynağı haline gelmiştir ve ülke ekonomisinin %20`sini oluşturmaktadır. 84 turistik tesisi ile 2000 yılında 467,154 turisti ağırlamıştır.

Maldivler Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Maldivler

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları