Ulkeler

Makao Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Makao, Makao
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Makao Ülke Rehberi
Makao Ülke Rehberi
 
Makao Ülke Rehberi
 
Makao Ülke Rehberi
 
Makao Ülke Rehberi

Makao, tam adı: Çin Makao özel yönetim bölgesi, Çin`in güney kıyısında bulunan, 20 Aralık 1999 tarihine kadar Portekiz`e bağlı sömürgesiydi, bu tarihten itibaren Çin Halk Cumhuriyeti`ne bağlı özel yönetim bölgesi olmuştur. Aynı adlı yarımadada, (Guangzhou) Guangcu`nun (eski Kanton) 115 km kadar doğusunda, Hong Kong`un batısında, (Zhu Jiang) Cu Ciang ırmağı kıyısında yer alan Makao, kıyılarının açığındaki iki küçük adayı da içerir.

Coğrafya

Makao`da en iyi mevsim kıştır. (Ekim - Aralık) günlerin güneşli & ılık ve nemin çok düşük olduğu zamanlarda. Kış (Ocak - Mart) oldukça soğuk fakat güneşlidir. İlkbahar`da (Nisan`dan başlar), nem artmaya başlar ve Yaz`ın (Mayıs`tan Eylül`e) iklim ılıktır, ve nemli yağmurlar tayfunlara sebep olur.

Yüzey Şekilleri

Makao, aşağı yukarı bütünüyle kentleşmiştir ve tarıma ayrılan alanlar toplam yüzölçümün ancak %10`unu bulur. İklim tropikal, yıllık sıcaklık ortalaması 22 °C, yıllık yağış ortalaması 1.800 mm`dir.

Demografi

Makao nüfusunun %99`unu Çinliler, %1`ini Portekizliler ve yabancılar oluşturur. En yaygın dil Çince (Kanton lehçesi), en yaygın din de Budizm`dir.

Ekonomi

Ekonominin başlıca kesimi olan sanayide, başlıca kollar arasında dokuma sanayisi, oyuncak yapımı, elektronik gereçler yapımı, yapay çiçek sanayisi, vb. sayılabilir. Turizm ve kumarhaneler (yakındaki Hong Kong`da kumar yasaktır) önemli ek gelir kaynakları oluşturur: Yılda 5 milyonu aşkın turist ziyaret eder.

Besin açısından Makao, büyük ölçüde Çin ve Hong Kong`dan yapılan dışalıma bağımlıdır; ama dış satımın yüksekliği sayesinde, dış ticaret bilançosu olumludur.
Altyapıyı geliştirmek için birçok tasarı uygulamaya konmuştur.

Tarih ve Yönetim

1557`de Portekizlilerin bir ticaret üssü ve Çin`de misyonerlik çalışmaları merkezi olarak kurdukları Makao`nun yönetimi, 1887`de Çin hükümeti tarafından Portekiz`e bırakılıp, bu antlaşma 1979`da yenilendi. 1987`de Çin ile Portekiz arasında, Makao`nun 1999`da Çin`e geri verilmesini öngören bir antlaşma imzalandı.

1976`da büyük ölçüde özerklik tanınan, 1990`da özerkliğin sınırları yeniden genişletilen Makao, 1999`a kadar Portekiz hükümeti tarafından atanan bir vali tarafından yönetilmekteydi.

Makao Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Makao

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları