Ulkeler

Liberya Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Monrovia, Liberya
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Liberya Ülke Rehberi
Liberya Ülke Rehberi
 
Liberya Ülke Rehberi
 
Liberya Ülke Rehberi
 
Liberya Ülke Rehberi

Liberya, resmi olarak Liberya Cumhuriyeti; Batı Afrika kıyısında, kuzeybatıda Sierra Leone, kuzeyde Gine, doğuda Fildişi Sahilleri`ne sınırları bulunan bir ülke. Anlamı "özgürlerin toprağı" olan Liberya, daha önceden köleleştirilmiş Afrika asıllı Amerikalıların özgür çocukları tarafından kurulmuştur. Siyah Afrika`nın sömürge yönetimi görmemiş tek ülkesi ve kıtanın en eski cumhuriyeti olan Liberya, son dönemde iki iç savaşa sahne oldu: Liberya İç Savaşı (1989–1996) ve İkinci Liberya İç Savaşı (1999–2003). İkinci iç savaş, yüzbinlerce insanın göçüne ve ekonominin çökmesine neden olmuştur.

Coğrafya

Oldukça karmaşık yüzey şekilleri olan Liberya`nın yaklaşık 560 km`yi bulan kumlu ve alçak kıyı şeridi boyunca lagünler, bataklıklar ve yer yer kayalık burunlar uzanır. Genişliği 23–40 km arasında değişen bu kesimin gerisindeki hafif engebeli tepeler birdenbire yükselerek yerini dar bir orman kuşağına bırakır. Ortalama yüksekliği 180–300 m olan bu kuşağı orman örtüsünün seyrekleştiği birplato izler. Vadilerle yarılmış bu platonun yüksekliği 450–650 m arasında değişir. Liberya`nın kuzey kesimi dağlıktır. 1350 metreye kadar yükselen tepeler vardır. Bu bölgenin en yüksek noktası olan Nimba Dağları, Gine sınırında bulunan Guest House (Konuk Evi) Tepesi`nde 1.381 m`ye ulaşır.
Dağlık bölgeden doğan Mano ve Moro ırmakları güneybatı yönünde akarak Atlas Okyanusu`na dökülür. Fildişi Kıyısı sınırını oluşturan Cavalla Nehri`nin bir bölümü ulaşıma elverişlidir. Öteki önemli akarsular Lofa, St.Paul, St.John ve Cestos`dur. St. Paul Nehri üzerinde, başkentin 27 km kuzeydoğusundaki çavlanlarda kurulan baraj önemli bir hidroelektrik kaynağıdır.

Ülke topraklarının tabanında yer alan granit, şist ve gnays oluşumlu kayaç katmanı yoğun kıvrılma ve kırılmalara uğramıştır. Bu katmanın arasına yer yer demir içeren itabirit oluşumları sokulur. Kıyı boyunca kumtaşı yatakları uzanır. Egemen toprak dokusunu, daha çok ağaçların yetişmesine olanak sağlayan ince lateritli topraklar oluşturur.

İklim özellikle kıyı kesiminde yıl boyunca sıcak ve nemlidir. Yağış mevsimi mayıstan ekime, kurak mevsim ise kasımdan nisana değin sürer. Aralık aylarında Sahra`dan kıyıya doğru esen ve harmattan olarak bilinen tozlu ve kuru çöl rüzgarları da iklimi etkiler. Yıllık ortalama sıcaklık 18 °C ile 29 °C arasındadır. Kış ısı ortalaması 24 °C ,yazın ise 33 °C `dir. Kıyı şeridinde 5.080 mm`yi bulan yıllık yağış miktarı, iç kesimlere doğru zalarak 1.780 mm`ye kadar iner.

Tropik yağmur ormanları ülke topraklarının yaklaşık yüzde 40`ını kaplar. Sayıca 26 değişik türü kapsayan kerestelik ağaç türlerinin başında demirağacı, Baphia nitida ve maun gelir. Ormanlarda birçok maymun, antilop ve kemirici hayvan yaşar. Ayrıca cüce suaygırına ve bazı karıncayiyen türlerine rastlanır. Fil, yabanıl manda ve pars giderek ortadan kalkmaktadır. Sürüngen varlığı oldukça zengindir. Başlıca yılan türleri siyah kobra ve engerektir. Üç ayrı timsah türü belirlenmiştir.

Tarihi

Liberya toprakları, 16. yüzyıldan itibaren Portekizliler tarafından keşfedilmiştir. Liberya’nın modern tarihi, 1821’de Amerika Birleşik Devletlerinden azad edilen kölelerle yüklü bir geminin, Monrovia’ya gelmesiyle başladı. 1847’de ülkeye yeni yerleşmiş olan zenciler, kendilerinin buraya gelmesini destekleyen Amerikan Sömürge Cemiyeti ile bağlarını kopararak, bir istiklal beyannamesini yayınladılar. Kabileler, bu Amerikan-Liberyalılarının 19. yüzyılın ikinci yarısında içeri doğru yayılmasına karşı koymaya çalıştı. Grebo ve Kru kabileleri, 20. yüzyıla kadar Amerikan-Liberyalılarına karşı direnmeye devam etti. En son büyük kabile ayaklanması, 1915’te vuku buldu. Liberya müttefikler safında İkinci Dünya Savaşına girdi. Savaş sonrası dönemde ABD ile karşılıklı savunma paktında olan Liberya, soğuk savaş meselelerinde batı taraftarı bir ülke oldu. Birleşmiş Milletler Teşkilatının kurulduğu sene, bu teşkilata üye oldu. 

1960’da, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine seçilen ilk Afrika devleti oldu. 1963’te Afrika Birliği Teşkilatına kurucu bir üye olarak katıldı. 12 Nisan 1980’de, o zamana kadar Afrika’nın en istikrarlı ülkesi olarak bilinen Liberya’da Başçavuş Samuel K. Doe başkanlığındaki darbe ile yönetimi askeriye ele geçirdi. Darbede başkan öldürüldü. İşbaşına gelen 17 üyeli cunta hükumeti, anayasayı geçici olarak iptal etti. Askeri yönetimin hazırladığı Anayasa 1984 Temmuzunda kabul edilerek yürürlüğe girdi.

1985’te yapılan seçimleri, General rütbesi alan Doe, hile karıştırarak kazandı. Doe’nin yönetiminden dolayı çıkan iç karışıklıklar savaşa dönüştü. Başkan Samuel Doe Eylül 1990’da devrildi. Amos Sawyer başkanlığında bir geçici hükumet kuruldu. Çarpışan karşıt gruplar arasında ateşkes antlaşması imzalandı. Fakat buna rağmen yer yer küçük çapta çatışmalar devam etti. 1992’de toplanan konferans geçici başkanlığa tekrar Sawyer’i getirdi. Gruplar arasında görüşmeler devam etmektedir (1993).

Siyasi Görünüm

Liberya, Afrika’ya geri getirilerek serbest bırakılan köle Amerikalılar tarafından 1847 yılında kurulmuştur. Afrika’nın ilk bağımsız ülkelerinden biri ve ilk cumhuriyetidir. 1980 yılında, Başçavuş Samuel Doe liderliğinde gerçekleştirilen askeri darbe sonucunda Cumhurbaşkanı Tolbert’in devrilmesinin ardından, ülke istikrarsız bir sürece girmiştir. Charles Taylor ve liderliğindeki NPFL tarafından Doe Yönetimine karşı başlatılan isyan, 1989-2003 arasında 15 yıl süren bir iç savaşa ve 200 binden fazla kişinin hayatını kaybetmesine yol açmıştır. 

1997 yılında yapılan seçimde Cumhurbaşkanı olan Charles Taylor, kendisini iktidardan düşürmeye çalışan isyancı grupları bertaraf etmeyi başaramamıştır. Başkent Monrovia’yı hedef alan isyancı saldırılar ve Taylor’un komşu Sierra Leone’nin iç savaşına müdahale etmesi nedeniyle BM tarafından iki yıl uygulanan yaptırımlar, Taylor’un 2003 Ağustos ayında iktidardan çekilmesine ve Nijerya’ya sürgüne gitmesine yol açmıştır. Liberya’nın talebi üzerine ülkeye iade edilen Charles Taylor BM Sierra Leone Özel Mahkemesi’ne teslim edildikten sonra, güvenlik gerekçesiyle Lahey’e götürülmüştür. Mahkeme 2012 Mayıs ayında Charles Taylor’u Sierra Leone’deki asilere yardım ve yataklıktan suçlu bularak, 50 yıl hapis cezasına çarptırmıştır. Kararla ilgili temyiz başvurusu henüz sonuçlanmamıştır. 

Ülkede 2005’te BM gözetiminde yapılan seçimleri kazanan Ellen Johnson Sirleaf Liberya ve Afrika’nın demokratik olarak seçilmiş ilk kadın cumhurbaşkanı olmuştur. Seçimlerden sonra BM, AB ve ABD’nin desteğiyle ülkenin yeniden imarı ve istikrarı sağlama süreci başlatılmıştır. 

BM Güvenlik Konseyi (BMGK) 1521 (2003) sayılı kararıyla Liberya’ya silah ambargosunun yanı sıra, seyahat, elmas satımı, diğer ülkelerle finansal ilişkiler, kereste ihracatı gibi konularda kısıtlamalar getirmiş ve bu yaptırımların uygulanmasını izlemek üzere bir Komite ihdas etmiştir. BMGK tarafından 2006 yılında alınan kararlarla, Liberya’ya uygulanan silah ambargosuna istisnalar getirilmiş, kereste ihracatına getirilen kotalar sona erdirilmiş ve 1753 (2007) sayılı kararla, elmas ihracatına ilişkin yaptırımlar kaldırılmıştır. Liberya Devleti’ne karşı uygulanmakta olan silah ambargosu, BMGK’nın 1903 (2009) sayılı kararıyla denetimli olarak kaldırılmıştır. 

Taylor’ın Nijerya’ya sürgüne gitmesinden sonra, ECOWAS tarafından oluşturulan bir barışı koruma gücü, ülkede istikrarı sağlamak üzere Liberya’da görevlendirilmiştir. Ekim 2003’te, bu görevi, BM tarafından oluşturulan UNMIL (United Nations Mission in Liberia) devralmıştır. 

UNMIL’in halen 8.000 olan askeri personel sayısının, Temmuz 2015’e kadar kademeli olarak 3.750’e düşürülmesi, polis sayısının ise 1.400’den 1.800’e çıkarılması öngörülmektedir. UNMIL’de Türk polis kontenjanı da görev yapmaktadır. Bir yıllık sürelerle uzatılan UNMIL’in görev süresi, son olarak 30 Eylül 2013 tarihine kadar uzatılmıştır. 

Liberya’da, ABD benzeri bir Başkanlık sistemi bulunmaktadır. Doğrudan halk tarafından 6 yıllığına seçilen Cumhurbaşkanı aynı zamanda Hükümet Başkanlığını da üstlenmektedir. 2011 Ekim- Kasım ayında yapılan iki turlu Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucunda, Cumhurbaşkanı Sirleaf oyların ilk turda yüzde 43,9’unu, ikinci turda da 90,7’sini alarak yeniden seçilmiştir. İlk tur seçimlerine katılım oranı %71 iken, muhalefetin boykot çağrısı ve seçimden önce yaşanan olayların da etkisiyle katılım oranı %38,6’da kalmıştır. 2011 Ekim ayında yapılan Temsilciler Meclisi ve Senato seçimlerinde Temsilciler Meclisi üyelerinin tamamı Senato üyelerinin ise yarısı yenilenmiştir. Sirleaf’in partisi (Unity Party) 73 üyeli Temsilciler Meclisi’nde 24 üyelik, 30 üyeli Senato’da ise 10 üyelikle, en fazla üyeliği elde etmiştir. 

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden 4 gün önce, Liberya Cumhurbaşkanı Sirleaf ve Liberyalı kadın hakları savunucusu Leymah Gbowee’nin 2011 Nobel Barış Ödülü’nü kazandıkları açıklanmış ve adı geçenler 2011 Aralık ayında Oslo’da düzenlenen törende ödüllerini almışlardır.

Ekonomi

Liberya, maden, orman, su kaynaklarına ve tarıma elverişli iklimine karşın, dünyanın en yoksul ülkelerinden biridir. İç savaş, Liberya ekonomisini ve başta başkent Monrovia olmak üzere tüm ülkedeki altyapıyı harap etmiştir. Altyapının yeniden kurulması için uluslararası toplumun desteğine ihtiyaç vardır. 

Altyapı eksikliği, ulusal kalkınmanın önünde ciddi bir engel oluşturmaktadır. Ülkede sadece 650 km asfaltlanmış yol bulunduğundan yağmur mevsiminde ulaşım çok zorlaşmaktadır. Başkent Monrovia’da 2006 yılına kadar 15 yıl boyunca elektrik ve su şebekesi çalışmamıştır. 

İç savaş döneminde ülkeyi terkeden yabancı yatırımcıların bir kısmı geri dönmüşlerdir. 2005 yılında göreve gelen Sirleaf Hükümeti döneminde, çokuluslu birçok şirketle imtiyaz sözleşmeleri imzalanmıştır. Halen doğrudan yabancı yatırımların GSMH’ya oranı dünyada en yüksek ülke durumundadır. 

Liberya ekonomisinin başlıca gelir kaynağını kauçuk, kereste ve demir ihracatı oluşturmaktadır. Liberya’nın kereste ve elmas ihracatına uygulanan BM ambargosu kaldırılmış olup, ihracat yeniden başlamıştır. Demir cevheri üretimi 20 yıl aradan sonra 2011 yılında yeniden başlamıştır. Liberya kara sularında çok sayıda büyük petrol şirketi arama yapmaktadır. Rezervlerin geniş olduğu tahmin edilmektedir. 

Transparency International adlı sivil toplum örgütünün 2011 yılı raporunda, Liberya dünyada yolsuzluk sıralamasında geçtiğimiz yıllara göre düzelme göstererek 182 ülke arasında 91. ülke olarak yer almıştır. Başkan Sirleaf döneminde, yolsuzlukla karşı mücadele amacıyla bir Komisyon kurulmuş, yolsuzluk yapan bazı resmi kişiler görevden alınarak tutuklanmış ve yasal sürece uyulmadan imzalanan iş sözleşmeleri iptal edilmiştir.

Demografi ve Din

Milliyet: Kpelle (851.000), Bassa (568.000), Grebo (388.000), Kru (268.000), Araplar (45.000).

Din: Animizm: %43,4, Hristiyan: %39,1 (Protestanlık: %17,5, Katolikler: %13,2, bağımsız kiliseler: %8,1), İslam: %16,4.

Liberya Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Liberya

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları