Ulkeler

Kuveyt Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Kuwait City, Kuveyt
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Kuveyt Ülke Rehberi
Kuveyt Ülke Rehberi
 
Kuveyt Ülke Rehberi
 
Kuveyt Ülke Rehberi
 
Kuveyt Ülke Rehberi

Kuveyt ya da resmî adıyla Kuveyt Devleti, Arabistan Yarımadası`nın kuzeydoğusunda, Basra Körfezi kıyısında yer alan ülke. Kuzeyde Irak ve güneyde Suudi Arabistan ile komşudur. Ülkenin ismi, Arapça`da "su kenarındaki kale" anlamına gelen akwat kelimesinden gelmektedir. Yüz ölçümü 17.818 km2 olan ülkenin nüfusu 2010 tahminiyle yaklaşık 2,7 milyondur. 

Bölgeye ilk yerleşimler MÖ 4. yüzyılda Antik Yunanlar tarafından yapıldı. MÖ 123 yılında Partlar`ın yönetimine girdi. 123`te ise Sasani İmparatorluğu tarafından ele geçirildi ve Hajar olarak anılmaya başlandı. 18. yüzyıl başlarında bölgeye Arap kabilelerin yerleşmesiyle Kuveyt Şeyhliği kurularak günümüzdeki Kuveyt`in temelleri atıldı. 19. yüzyılda, Arap Yarımadası`ndaki yerleşim yerleriyle birlikte Osmanlı İmparatorluğu yönetimine giren Kuveyt, 1899`da Britanya İmparatorluğu`yla yaptığı anlaşmayla, Britanyalıların güvencesi ve denetimi altında yarı bağımsızlık kazanıldı. 1930`ların sonlarına doğru ülkedeki zengin petrol yatakları keşfedilmeye başlandı.

1961`de Birleşik Krallık`tan ayrılarak tam bağımsızlık kazandı. Bu tarihten sonra ülkedeki petrol üretimi büyük bir artış gösterdi. 1990`da, sınır komşusu Irak tarafından işgal edildi. 7 ay süren işgal, ABD`nin başı çektiği koalisyon güçlerinin müdahalesiyle sonlandı. Irak güçleri Kuveyt`ten çekilirken, 773 kadar petrol kuyusunu yakarak büyük bir çevre felaketine sebep olurken, ülke ekonomisine de darbe indirmiş oldu. Savaşın ardından harap olan ülkede yeniden yapılanmaya gidildi. 

Parlamenter monarşi ile yönetilen Kuveyt`in başkenti, ülkeyle aynı adı taşıyan Kuveyt`tir. Petrol rezervleri bakımından dünyada beşinci konumda bulunan ülkede ihracatın %95`ini oluşturan petrol, ülke gelirlerinin ise yaklaşık olarak %80`ini oluşturmaktadır. Gayrı safi yurt içi hasılaya göre dünyanın en zengin yedinci ülkesi olan Kuveyt, en yüksek İnsani Gelişme Endeksi`ne sahip 31. ülkedir. Kuveyt, Dünya Bankası tarafından yapılan sınıflandırmaya göre ülkelerden birisi konumundadır. 

Tarihi

MÖ 4. yüzyılda, Kuveyt açıklarında bulunan ve Failaka olarak bilinen adada koloniler kuran Antik Yunanlar, buraya "Ikaros" adını verdi. MÖ 123 yılında bölge,Partlar`ın kontrolüne girdi. MS 224`te Sasaniler tarafından ele geçirildi ve Hacer olarak anılmaya başlandı. 7. yüzyıla gelindiğinde ise günümüzdeki Kuveyt`in de dahil olduğu topraklar, Arap Yarımadası`nın tamamıyla birlikte Dört Halife döneminde fethedildi. 

17. yüzyılda bölgede sürekli yerleşim yapan ilk insanlar olan Arap Bani Halit kabilesi, 1756`da emirlik kurarak günümüz Kuveyt`inin temellerini attı. 1756`da halk tarafından seçilen Sabah I Bin Cabir, ülkenin ilk emiri oldu. Kuveyt`in şu anki hanedanı El-Sabah`ın soyu da I. Sabah`a kadar dayanmaktadır. El-Sabah`ın yönetiminde Kuveyt, önemli bir ticaret merkezi oldu. Özellikle inci ticaretinde büyük gelişmeler gösteren Kuveyt, günümüzde petrolün de etkisiyle bölgenin büyük ekonomilerinden biri olup; Hindistan, Afrika Boynuzu, Necd, Mezopotamya ve Levant arasındaki ticaret ağının bir parçası konumundadır.

19. yüzyıllarının sonlarında Arap Yarımadası`nın büyük bir kısmı ile birlikte Osmanlı İmparatorluğu`nun kontrolüne girdi. Kuveyt, Osmanlılar döneminde El-Sabah hanedanlığının yönetiminde özerklik elde etti. 

Osmanlı`ya bağlı emirlik üzerindeki Birleşik Krallık etkisi, 19. yüzyılın başlarından itibaren artış gösterdi. Ocak 1899`da Kuveyt, Birleşik Krallık ile imzaladığı anlaşma gereğince, dış ilişkilerin kontrolü Britanyalıların elinde olacak, karşılığında ise her yıl belli bir miktar para alacaktı. Böyle bir anlaşma yapılmasının asıl sebebi ise Berlin ile Bağdat arasında yapılması planlanan demiryolunun, Alman İmparatorluğu`nun Basra Körfezi üzerinde güç sahibi olmasından Britanya`nın duyduğu rahatsızlıktı.1913`te Birleşik Krallık ile Osmanlı İmparatorluğu arasında imzalanan anlaşmayla Kuveyt emiri Mübarek el-Sabah, Kuveyt şehrinde oluşturulan özerk yönetimin yöneticisi olarak her iki devlet tarafından da tanındı. 1914`te I. Dünya Savaşı`nın çıkmasıyla Britanyalılar anlaşmayı iptal ederek Kuveyt topraklarının Britanya İmparatorluğu himayesine girdiğini duyurdu. 1922`deki El Akir Konferansı`yla birlikte Kuveyt ile Suudi Arabistan arasındaki sınırlar belirlendi ve her iki ülke arasında yaklaşık 5.770 km2`lik tarafsız bölge oluşturuldu. 
1934`te, BP ve Gulf Oil petrol şirketleri; Kuveyt Petrol Şirketi adı altında birleşerek bölgedeki petrol arama ve işletme haklarını ellerinde aldı. İlk petrolü 1938`de bulan şirket, işletimine 1946`da başladı. 

Abdullah III Al-Salim Al-Sabah tarafından yönetilen Kuveyt, 19 Haziran 1961`de Birleşik Krallık`tan bağımsızlığını kazandı. Hindistan Merkez Bankası tarafından basılan Körfez rupisi, Kuveyt dinarının yerine kullanılmaya başlandı. 20 Temmuz 1961`de Arap Birliği üyesi olması ve geniş petrol yataklarının keşfiyle birlikte birçok yabancı girişimci ülkeye yerleşti ve ülke ekonomisi büyük bir yükselişin içine girdi. Petrol endüstrisindeki büyüme sayesinde Arap Yarımadası`nın en zengin ülkelerinden biri konumuna gelen Kuveyt, Basra Körfezi`nde en çok petrol ithalatı yapan ülke oldu. Ekonomideki bu büyümenin ardından, başta Mısır ve Hindistan olmak üzere çeşitli ülkelerden birçok işçi, çalışmak için Kuveyt`e akın etti.

Tarafsız bölgedeki petrol hakları konusunda Suudi Arabistan ile anlaşmazlıklar yaşansa da bölgedeki tüm petroller eşit olarak paylaşılarak sorun çözüldü. Sınırlar konusunda tartışmalar yaşanmasına karşın Ekim 1963`te Irak, Kuveyt`i ve sınırlarını resmî olarak tanıdı. 

1967`de patlak veren Altı Gün Savaşı`nın başlamasından bir gün sonra, 6 Haziran 1967`de, Arap devletlerin ortaklaşa uyguladığı politika gereğince İsrail`e destek veren devletlere yaptığı petrol ithalatını durdurdu. Uygulanan bu ambargo, 1 Eylül`de, Hartum Önergesi`nin yayımlanmasıyla kaldırıldı. 

1973 Arap-İsrail Savaşı`nda ABD`nin İsrail`e destek vermesi üzerine Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü üyesi devletlerle birlikte, İsrail`e destek veren ülkelere karşı 15 Ekim 1973`ten başlayarak ikinci kez petrol ambargosu koydu. Bununla beraber OPEC üyesi ülkelerle birlikte dünya petrol fiyatlarını yükselterek ülkeye giren kaynakların arttırılmasına karar verildi. Ambargoyla birlikte dünya ekonomisinde büyük bir kriz yaşandı. Birkaç ay sonra, 17 Mart 1974`de Vaşington`da yapılan petrol zirvesiyle ambargo kaldırıldı. 1970`lerde kamulaştırılmaya başlanan Kuveyt Petrol Şirketi`ndeki hükûmet iştiraki 1974`te %60`a çıkarılırken, kalan %40`lık kesim BP ve Gulf Oil arasında eşit olarak paylaştırıldı. 

1982`de, Souk Al-Manakh borsasının çöküşünün ardından ülkede ekonomik kriz yaşandı ve petrol fiyatlarında artış görüldü. Fakat kriz kısa sürede aşıldı ve Kuveyt`teki petrol üretimi gittikçe artarak, İran-Irak Savaşı sebebiyle İran ile Irak`ta düşen petrol üretiminden kaynaklanan boşluğun doldurulması sağlandı. 1980`de başlayan savaşta önceleri tarafsız kalan Kuveyt, sonraları maddi yönden Irak`ı destekledi. Bunun yanında Irak`a gönderilen savaş malzemelerinin de kendi üzerinden geçmesine olanak sağladı. 1983`te, ülkede seri halinde yaşanan altı bombalı saldırı sonucunda beş kişi hayatını kaybetti. Saldırıyı üstlenen Şii Dava Partisi, İran ile yaşanan savaş sırasında Kuveyt`in Irak`a verdiği destekten dolayı saldırıyı gerçekleştirdiğini açıkladı.[  Eylül 1987`de İran, Kuveyt`e İpekböceği füzeleri ile saldırılar düzenledi. 5 Nisan 1988`de,Bangkok`dan Kuveyt`e sefer yapan ve Kuveyt Kraliyet Ailesi`nin üç üyesinin de aralarında bulunduğu 112 yolculu, 422 sefer sayılı Kuveyt Havayolları`na ait Boeing 747 tipi uçak, bir grup Lübnanlı tarafından kaçırıldı. Silahlı ve el bombalı teröristler pilotu, İran`ın Meşhed şehrine iniş yapması için zorlarken, aynı zamanda Kuveyt`te tutulan 17 Şii gerillanın serbest bırakılmasını talep ettiler. Meşhed`e inildikten sonra Ürdünlü bir yolcuyu serbest bırakan teröristler, Sırasıyla Larnaka ve Cezayir`e iniş yapan hava korsanları iki Kuveytli yolcuyu da öldürdü. Kuveyt`in 17 esiri serbest bırakmayacağını açıklamasının ardından teröristlerin Cezayir`i terketmelerine izin verildi ve 16 gün süren eylem sona erdi. 
Savaşta, sekiz yıl boyunca maddi yönden Irak`ı destekleyen Kuveyt, savaşın sona ermesiyle birlikte Irak`ın 65 milyon $`lık borcunun silinmesi yönündeki teklifini reddetti. Kuveyt`in petrol fiyatlarını %40 oranında arttırmasıyla birlikte her iki ülke arasında ekonomik bir savaş başlamış oldu. Irak`ın; Kuveyt`in eğimli sondaj yaparak kendisine ait Rumeyla petrol sahasından petrol çıkardığı iddiasıyla iki ülke arasındaki tansiyon daha da yükseldi.

2 Ağustos 1990`da, Irak kuvvetleri Kuveyt`i işgal ederek kendi topraklarına kattı. Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, emir Cabir Al-Sabah`ı görevden alarak Ali Hasan el Mecid`i Kuveyt valisi olarak atadı. Irak işgali sırasında, yaklaşık 1.000 Kuveytli sivil öldürülürken 300.000`den fazla kişi ülkeyi terketti. Diplomatik görüşmelerin sonuç vermemesi sonunda, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından ABD`nin başı çektiği 34 ülkeden meydana gelen koalisyon güçleri oluşturuldu. Koalisyon güçleri; 17 Ocak 1991`de, Irak kuvvetlerini Kuveyt topraklarından çıkarmak amacıyla düzenledikleri Çöl Fırtınası Operasyonu ile Körfez Savaşı`na dahil oldu. 6 hafta sonra, 26 Şubat 1991`de, koalisyon güçleri başarıya ulaştı ve Irak güçlerinin ülkeden çekilmesiyle birlikte emir, yetkilerine yeniden kavuştu. Sonrasında ise Kuveyt, koalisyon güçlerine hizmetleri karşılığında 17 milyar $ ödeme yaptı. 

Irak kuvvetleri Kuveyt`ten çekilirken 737 petrol kuyusuna zarar verip, bunların 600 kadarını ateşe verdi. Irak işgalinin ardından yapılan tahminler sonucu yaklaşık 5-6 milyon galon (950.000 m3) petrolün yandığı belirlendi. 

Petrol ve kurum tabakası Basra Körfezi`nin tamamını etkiledi ve 25 ila 50 milyon galon (7.900.000 m3) petrolden meydana gelen "petrol gölleri" oluştu. Bu petrol tabakası, ülke yüzölçümünün %5`lik kısmını kapladı. Toplamda 11 milyon galon (1.700.000 m3) petrol Basra Körfezi`ne dökülürken, Kuveyt`in ham petrol rezervinin %2`lik kısmına tekabül eden 96 milyon galon (1.53×1010 m3) petrol yakıldı. Yangınları söndürmek dokuz aydan uzun bir süre alırken, hükûmetin harcadığı 50 milyar $ sayesinde kuyuların tamiratı ve altyapı düzenlemeleri 2 yıl gibi bir sürede eski haline getirilebildi. Körfez Savaşı`nın ardından Kuveyt, sosyo-ekonomik, çevresel ve halk sağlığı açısından büyük bir gelişim gösterdi.

Fiziki Yapı

Kuveyt toprakları genelde düz veya hafif dalgalıdır. Bu monoton yapıyı tek tük tepeler veya hafif çukurluklar biraz değiştirir. Deniz seviyesinden itibaren yükseklik, güneyde 305 m’ye ulaşır. Jal az-Zawr arazi bloku, Kuveyt Körfezinin kuzeybatı kıyılarını meydana getirir ve deniz seviyesinden en fazla 145 m yüksekliktedir. Kıyı kesiminde geriye kalan arazi, büyük, tuzlu bataklıklarla kaplıdır. Kuveyt’in kuzey, batı ve merkez bölgelerinde “playas” denen çöl havzaları vardır. Bunlar kış yağmurlarıyla dolar. Böylece Bedevilerin önemli su kaynaklarını meydana getirirler.

İklim

İklim, yarı tropikaldir. Körfezin sıcak sularının özellikle kıyılarda etkisi vardır. Eğer yeterince yağmur yağarsa çöl, mart ayının ortalarından nisan ayı sonuna kadar yeşillenir. Fakat nisan ve eylül ayları arasındaki kurak dönemde müthiş bir sıcaklık vardır. Normalde gündüz 52°C’dir. Bazen 74°C’ye kadar yükselir. Hava kışın daha elverişlidir. İç kesimlerde ara sıra kırağı bile yağar. Ekim-nisan aylarına dağılan yıllık yağış ortalaması 3 ila 18 mm’dir. Ama bir sağanakta günde oldukça fazla yağmur yağabilir. Kuzeybatıdan sık sık esen rüzgarlar genellikle sıcak ve nemli olup, haziran ve ekim ayları arasında eser. Sıcak ve kuru güney rüzgarları, ilkbahar ve yaz başlarında hakim olan rüzgarlardır. “Tauz” denen korkunç toz fırtınaları çoğunlukla kışın meydana gelir. Bu fırtınalar bazen günlerce sürer.

Tabii Kaynaklar

Bitki örtüsü ve hayvanlar: Bitki örtüsünü son senelerde cadde başlarında ve parklarda yetiştirilen ve devamlı sulanan akasya ve hurma ağaçları ve Kuveyt şehrinin yeşil kuşağı hariç fundalık, küçük çalılık ve ilkbaharda çabuk gelip geçen otlar meydana getirir. Tuzlu bölge bitkileri kıyıdaki bataklıklar boyunca büyür. Yabani hayvan olarak çöl ceylanı ve faresine rastlanır.

Madenler

Ülkede petrol hariç, herhangi bir maden yoktur. Geniş bölgeleri kaplayan kumluklar ekonomik maksatlarla kullanılabilecek halde değildir.

Ekonomi

Bilinen dünya ham petrol rezervlerinin yaklaşık %10’una sahip bulunan Kuveyt’te, ekonomi önemli ölçüde petrole dayalıdır. GSYİH’nın yaklaşık % 50’si ve ihracat gelirlerinin yaklaşık % 95’i petrolden elde edilmektedir. Günlük petrol üretimi 2.300.000 varil seviyesindedir.

Son 10 yılda petrol fiyatlarındaki artış sayesinde Kuveyt’in dış ticaret fazlası da artmış ve yüksek bir gelire ulaşmıştır. Hemen hemen her yıl bütçe fazlası verilmektedir. 2010 yılı itibariyle milli gelir tahminen 127,5 milyar ABD Doları seviyesindedir.

Kuveyt, 2008 yılında meydana gelen küresel ekonomik krizden ciddi şekilde etkilenmiş, özellikle borsada sert düşüşler yaşanmıştır. 2010 yılında toparlanma sürecine giren ekonomi, yıl sonunda %2,7 oranında büyüme kaydetmiş, petrol fiyatlarındaki yükseliş gelir artışında etkili olmuştur. 2010 yılındaki dış ticaret fazlası tahminen 47 milyar ABD Doları’nın üzerindedir. 2012-2015 döneminde ortalama büyüme oranının %5,2 olması beklenmektedir. Yayımlanan son verilere göre 2010 yılında (kişi başına milli gelir 38.984 ABD Doları) Kuveyt dünyanın en zengin 14. ülkesi konumundadır.

2011 Nisan ayı itibariyle yıllık enflasyon (TÜFE) %5,3’tür. 2011 yılında %6,5, 2012-2015 döneminde ise ortalama %4,3 olarak gerçekleşmesi beklenmektedir.

Kuveyt’in ihracatının yaklaşık % 95’ini ham petrol oluşturmaktadır. İthalatının ise % 41’ni tüketim ürünleri, % 34’ünü ara malları, % 25’ini nihai ürünler kapsamaktadır.
 
Kuveyt petrolünün büyük çoğunluğu üç Asya ülkesine, Japonya, Güney Kore ve Singapur’a ihraç edilmektedir. İthalatında, binek otomobilleri, mücevherat, hava taşıtları, kümes hayvanları, ilaç, pirinç, inşaat malzemeleri, iş makineleri aksam ve cihazları, radyo-televizyon verici cihazları; ihracatında ise petrol, plastik hammaddeleri, amonyum ürünleri ilk sırada gelmektedir. Kuveyt’in ithalatında başlıca ülkeler ABD, Çin, Almanya, Japonya, BAE, İtalya ve Fransa’dır. Kuveyt’in en fazla ihracat yaptığı ülkeler Japonya, Kore, Hindistan, Tayvan, ABD ve Çin’dir.

2035 yılında “Körfez’de mali ve ticari merkez” olma hedefine sahip olan Kuveyt, bu amaçla 2010 yılı başında Ulusal Meclis’te beş yıllık kalkınma planını kabul etmiştir.
 
Böylece, devletin ve özel sektörün işbirliğiyle, altyapının güçlendirilmesi, yeni şehirler oluşturulması ve sanayi projelerinin gerçekleştirilmesi, ülkeye daha fazla yabancı yatırım çekilmesi ve özel sektörün canlandırılması suretiyle ülkenin kalkınması hedeflenmiş olup, 2014 yılına kadar öngörülen projeler için 100 milyar dolardan fazla harcama yapılması planlanmıştır.

Siyasi Görünüm

Kuveyt’te Al-Sabah ailesi tarafından yönetilen meşruti monarşi hüküm sürmektedir. Sabah Bin Jaber’in 1756 yılında Emir seçilmesinden bu yana Al-Sabah ailesinden toplam on beş Emir ülkeyi yönetmiştir. Anayasaya göre Al-Sabah ailesinde kalması öngörülen Emirliğin Mubarak Al-Sabah’ın soyundan gelmesi gerekmektedir. Teamül olarak Emirler sırayla ailenin Jaber ve Salem kollarından seçilmektedir. Ancak halihazır Emir, Veliaht Prens ve Başbakan Jaber kollarındandır. Daha önce tek bir kişide toplanan Veliaht Prenslik ile Başbakanlık makamları, 2003 yılında birbirinden ayrılmıştır.

Kuveyt mevzuatına göre siyasi partiler yasak olmamakla birlikte, fiilen kurulmalarına olanak tanımamaktadır. Bununla birlikte, ülkede çeşitli siyasi gruplaşmalar mevcuttur. Bunların bir kısmı seçimle gelen milletvekillerinden oluşan 50 sandalyeli Ulusal Meclis’te temsil edilmektedir. Aşiretler siyasal ve sosyal yapıda önemli yer tutmaktadır.

Yürütme yetkisi 1962 Anayasası’yla Devlet Başkanı olarak Emir’e verilmiştir. Emir, bu yetkiyi Bakanlar Kurulu aracılığıyla kullanır. Anayasa uyarınca, Emir 1963 yılında kurulan Ulusal Meclis’i feshetme yetkisine sahiptir. 16 Mayıs 2009 tarihinde, 1962 yılından beri 13’üncüsü yapılan seçimlerde ilk defa dört kadın milletvekili Ulusal Meclis’e girmeyi başarmıştır.

Yasama yetkisi Ulusal Meclis’e aittir. Meclis dışından kabineye atanan Bakanlar da parlamentoda yer almakta ve seçilmiş milletvekili gibi oy kullanmaktadır. Yasalar Emir’in onayıyla yürürlüğe girmekte ve Emir kendisine sunulan yasaları gerekçe göstermeden bekletebilmekte veya reddedebilmektedir. Emir ve hükümet, Meclis’e yasa tasarısı sunabilmektedir. Meclis’in yasa tasarılarını reddetme yetkisi bulunmaktadır.
Bakanlar Kurulu, Emir tarafından atanmaktadır. Başbakan ve Bakanlar Kurulu Emir’e karşı sorumlu olup, Ulusal Meclis’e karşı sorumlulukları bulunmamaktadır. Hükümet, Anayasa uyarınca, Başbakan hariç en çok 15 üyeden oluşmaktadır. Kabinenin en az bir üyesinin milletvekili olması mevzuat gereğidir.

Kuveyt Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Kuveyt

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları