Ulkeler

Küba Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Havana, Küba
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Küba Ülke Rehberi
Küba Ülke Rehberi
 
Küba Ülke Rehberi
 
Küba Ülke Rehberi
 
Küba Ülke Rehberi

Küba,  Karayiplerde bir ada ülkesi. Küba ulusu, Isla de la Juventud ve birçok takımadaların yanı sıra, başlıca Küba adasından oluşur. Havana, Küba`nın en büyük şehri ve ülkenin başkentidir. Santiago de Cuba ikinci en büyük şehirdir. Küba`nın kuzeyinde Birleşik Devletler (150 km uzaklıkta), batısında Meksika, Bahamalar, güneyinde Cayman Adaları ve Jamaika, ve güneydoğusunda Haitive Dominik Cumhuriyeti uzanır.

1492`de, Kristof Kolomb karaya çıktı ve şuan Küba`ya ait olan adada İspanya Krallığı için hak iddia etti. Küba, 1898`de biten İspanya-Amerika Savaşına kadar İspanya`nın bir toprağı olarak kaldı, ve 1902`de Birleşik Devletler`den resmi bağımsızlık kazandı.

Küba 11 milyonu aşkın insanın yurdudur ve Karayipler`de en geniş yüzölçümüne sahip olmanın yanı sıra en kalabalık ada milletidir. Ada, etrafındaki sular tarafından ılıklaştırılmış bir tropikal iklime sahiptir. Aynı zamanda Karayip Denizi`nin sıcak suları ve adanın Meksika Körfezi`nin karşısında olması adayı kasırgalara açık hale getirmiştir. 1232.5 km uzunluğundaki Küba Adası yeryüzündeki en büyük 13. Adadır.

Tarih 

Küba yerlileri; Küba`nın ilk sakinleri Güney Amerika`dan adaya gelen Guanahatabey ve Kiboni Yerlileriydi. Adaya daha sonra yerleşen Taynolar (Antil Aravakları) çömlek ve alet yapımında belirli bir düzeye ulaşmış tarımcı ve barışçıl bir halktı. İspanyolların adada ilk koloniyi kurduğu sırada çoğunluğunu Taynoların oluşturduğu Yerlilerin sayısı 80-100 bin dolayındaydı.

Kristof Kolomb`un birinci yolculuğunda keşfederek (Ekim 1492) ispanyol toprağı ilan ettiği Küba`da ilk kalıcı yerleşim 1511`de kuruldu. Kolonicilerin baskı ve sömürüsü, salgın hastalıklar, açlık ve göçler Yerli nüfusunu 5 bine kadar düşürdü.18. yy` a girilirken bölgede sağlanan barış ve düzenle birlikte koloninin nüfusu 50 bine ulaştı. İspanya`dan düzenli gemi seferlerinin başlaması Havana`nın ticari ve stratejik önemini artırdı.Bu arada hayvancılığın,tütün ve şekerkamışı üretiminin artırılması ve işgücü için Afrika`dan çok sayıda köle getirilmesi adada köklü bir değişim yarattı.1865`te köle ticaretinin sona ermesiyle ortaya çıkan işgücü açığını kapatmak için adaya sözleşmeli işçi olarak Meksika Yerlileri ve Çinliler getirilmeye başladı.

19. yy`ın sonlarından itibaren İspanya`nın şeker üretimi ve ihracatı için gerekli işgücü, sermaye, makine, teknik beceri, ve pazarları sağlamada yetersiz kalması Küba`yla olan siyasi ve iktisadi bağlarının giderek zayıflamasına yol açtı. Bu ortamda ABD`li işadamları şeker üretiminde ve ticaretinde güç kazanmaya başladı. İspanyolların adada gelişen özerklik talebine ödün vermemesi ve vergileri daha da artırması, On Yıl Savaşı`nın (1868 - 1878) başlamasına neden oldu. Sonunda İspanya Zanjon Sözleşmesi`yle (1878) siyasal ve ekonomik reformlar yapmaya söz verdi. Adada sağlanan barış ortamı ekonomik bunalımın derinleşmesi yüzünden uzun süreli olamadı.1895`te sürgündeki Kübalı şair ve gazeteci Jose Marti`nin sürgündeki siyasi örgütleri biraraya getirmesiyle gerilla taktiklerine dayanan bir bağımsızlık savaşı başladı. Buna karşı İspanya adaya 200 bin asker çıkardı.Savaş ortamının adadaki şeker üretimini durma noktasına getirmesi üzerine ada ekonomisinde etkin durumda olan Amerika Birleşik Devletleri`nin Havana limanında demirli Maine Gemisi`nin batırılmasını bahane ederek İspanya`ya savaş açmasına neden oldu.

İspanya`nın İspanyol - Amerikan Savaşı (1898) sonunda yenilmesinin ardından imzalanan Paris Antlaşması çerçevesinde öngörülen Küba`nın bağımsızlığı 1 Ocak 1899`da Amerika Birleşik Devletleri işgali altında yürürlüğe girdi.Küba Devleti`nin siyasal ve ekonomik çerçevesini belirleyici önlemler alan Amerika Birleşik Devletleri, Küba`nın iç ve dış ilişkilerinde söz sahibi olma ve Guantanamo Koyu`nda bir deniz üssü kurma hakkını aldıktan sonra birliklerini adadan çekti.(1901) İkinci Amerika Birleşik Devletleri müdahalesinden (1909) sonra seçimleri kazanan liberallerin adayı Jose Miguel Gomez döneminde rüşvet, yolsuzluk ve sosyal adaletsizlik üzerine kurulu bir yönetim biçiminin yolunu açtı.Özellikle Afrika kökenli kübalıların siyasal haklar ve daha iyi iş olanakları için giriştiği eylemler sert biçimde bastırıldı.Gomez`le birlikte örtülü bir diktatörlüğe dönüşen cumhurbaşkanlığı çoğu kez hileli seçimler ve askeri baskı yoluyla ele geçirilen bir makam durumuna geldi.1933`te Amerika Birleşik Devletleri`nin desteğiyle Gerardo Machado`yu deviren Fulgencio Batista, en ünlü diktatör olarak uzun yıllar Küba yönetimine damgasını vurdu.Batista zamanında tarım ve hayvancılığın yanı sıra turizm ve kumarhane işletmeciliği de önemli bir gelir kaynağı haline geldi.Buna karşı işsizlik oranın yükselmesi, nüfusun büyük çoğunluğunun yoksulluk içinde kalması ve ekonominin giderek daha da dışa bağlanması Batista yönetimine karşı etkin bir muhalefetin doğmasına yol açtı.

1950`lerde diktatörlüğü hedef alan gruplardan birine liderlik eden Fidel Castro, Moncada Kışlası`na düzenlediği başarısız bir baskından (1953) dolayı bir süre hapis yattı. Daha sonra Meksika`ya giden Castro 1955`te 26 Temmuz Hareketi`ni başlattı.Arjantinli devrimci Che Guevara`nın da yer aldığı örgütün Aralık 1956`da Küba`da başlattığı gerilla hareketi, zamanla öteki gruplardan da destek alarak Batista`ya bağlı birliklere önemli darbeler indirdi.1 Ocak 1959`da diktatör Fulgencio Batista`nın Küba`yı terketmesinin ardından Castro`ya bağlı bin kişilik bir kuvvetin Havana`ya girmesiyle yeni bir yönetim başladı. (Küba Devrimi)

İktidara geldikten sonra köklü toprak reformu gibi adımlarla geniş bir kesimin desteğini kazanan Fidel Castro, ittifak kurduğu Küba Sosyalist Halk Partisi ile birlikte yönetime ağırlığını koydu.Toprak kamulaştırmalarından zarar gören Amerika Birleşik Devletleri şirketlerinin baskısıyla Amerika Birleşik Devletleri yönetiminin uygulamaya başladığı iktisadi ambargo ve bunu izleyen Domuzlar Körfezi Çıkartması, Castro`nun SSCB ile yakın bir ilişkiye girerek sosyalist bir çizgiye yönelmesini hızlandırdı.Ertesi yıl Küba`ya yerleştirilen Sovyet füzeleri yüzünden patlak veren Ekim Füzeleri Bunalımı`nda Sovyet lideri Nikita Kruşçev`in geri adım atması Küba`nın SSCB ile olan ilişkilerini bir ölçüde bozdu.1960`larda Amerika Birleşik Devletleri baskısı yüzünden artan askeri harcamalar ekonomide sarsıntıya yol açtı.Aynı dönemde Küba, Latin Amerika`daki devrimci hareketlere verdiği destekten dolayı diplomatik yalnızlığa itildi.

1970`lerde ekonomide başlayan düzelme ile birlikte parti ve devlet istikrarlı bir yapıya kavuşturuldu.Bu arada Castro`nun yönetimdeki etkinliği de pekiştirildi.1979 - 1982 arasında Bağlantısızlar Hareketi`nın dönem başkanlığını yürüten Küba`nın SSCB ile olan ilişkileri doğrultusunda Angola ve Etiyopya`ya asker göndermesi, bağlantısız bir ülke olan Afganistan`ın SSCB tarafından işgal edilmesine tepkisiz kalması Üçüncü Dünya`da bazı tepkilerle karşılaşmasına yol açtı. 1980`de Kübalı rejim muhaliflerine Amerika Birleşik Devletleri`ye gitme izninin verilmesinden sonra göç eden 120 bin Kübalı arasında adi suçluların ve akıl hastalarının bulunması ve Amerika Birleşik Devletleri`nin Grenada`ya müdahalesi iki ülke arasındaki ilişkileri daha da gerginleştirdi.1990`da Doğu Bloku`nu saran değişim dalgası siyasi olarak Küba`yı etkilemedi.

Soğuk Savaş sonrasında kesilen Sovyet yardımı yüzünden iktisadi bir açmaza sürüklenen Küba, turizm yatırımlarına yöneldi ve kısıtlı da özel yatırımlara izin verildi.Gene bu dönemde Amerika Birleşik Devletleri ile olan ilişkilerde kısıtlı bir iyileşme görüldü.1990`ların sonlarından itibaren Çin Halk Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği`ne yakınlaşan Küba, Latin Amerika`da da (özellikle Venezuela ve Bolivya) yeni müttefikler buldu.31 Temmuz 2006`da Fidel Castro başkanlık görevlerini geçici olarak kardeşi Raul Castro`ya devretti.

Coğrafya

Yengeç Dönencesi`nin hemen başında ve Meksika Körfezi`nin girişinde yer alır. Aynı adı taşıyan asıl büyük adanın yanı sıra 3,715`ten fazla ada ve adacığı kapsar. Önce doğuya, daha sonra güneye yönelerek bir yay biçiminde Antil Denizi`ni çevreleyen Antiller ada zincirinin önemli bir parçasını oluşturur. En yakın komşusu olan Haiti`ye 77, Bahamalar`a 140, Jamaika`ya 146, Amerika Birleşik Devletleri`ne 180,Meksika`ya 210 ve Cayman Adaları`na 240 km uzaklıktadır. Ülkenin ikinci büyük adası Juventud adasıdır. En yüksek noktası Turquino Doruğu`dur (2005 m). Toplam kara yüzölçümü 110,861 km²`dir. Yıllık ortalama sıcaklık 26 °C`dir. İki mevsimle belirlenen yarı tropikal bir iklime sahiptir. Eylül - Ekim ayları arasında görülen kasırgalar bazen büyük yıkımlara yol açmaktadır. Kıyılarının toplam uzunluğu 3735 km olup, Guantanamo Koyu`ndaki Amerika Birleşik Devletleri deniz üssüyle 29 km`lik kara sınırı vardır.

Kültür

Küba`nın başkenti Havana`da kolonyal dönemden kalma birçok eser bulunmaktadır. Bu sebeple 1982 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine dahil edilmiştir.
Küba kültürü köken bakımından İspanyol ve Afrika etkisinin belirgin izlerini taşır. Amerika Birleşik Devletleri ile olan tarihi bağları nedeniyle Kuzey Amerika sporları halk arasında yoğun ilgi görmektedir. Başta beyzbol olmak üzere basketbol, voleybol, atletizm ve boks; Küba`da yaygın olarak oynanan ve uluslararası müsabakalarda başarılı olunan sporlardandır.

Devrim sonrasında hızla gelişen ve refah düzeyinin yükseldiği Küba`da halkın tamamına yakını okur yazardır.

Her köşe başında amatör müzik grupları boy gösterir. Uzun bir geçmişe sahip olan Küba müziği, coşkulu ve hareketli eserlerden oluşup geniş bir yelpazeye sahiptir.

Küba mutfağı, genel olarak İspanyol-Karayip karışımıdır. Domuz eti, deniz mahsulleri, mısır ve siyah fasulye çok tüketilir. Küba edebiyatının özellikle şiir alanında zengin ve nitelikli bir mirası vardır. 19. yüzyılda yaşamış şair Jose Marti ile 20. yüzyılda yaşamış olan Nicolás Guillén önemli Kübalı edebiyatçılardandır. Ünlü şarkı Guantanamera, Küba`nın devrimci kahramanı Jose Marti`nin eseridir. Aynı zamanda Bolivya ordusuna ve Che`ye yazılan ünlü Soldadito Boliviano (Bolivyalı Küçük asker) şarkısı da Nicholas Guillen`indir.

Ekonomi

Küba ekonomisi sosyalist ilkelere dayanan devlet kontrollü bir planlı ekonomidir. Son yıllarda özel sektör yatırımları artmakla beraber üretim araçlarının büyük bir kısmı devlet tarafından işletilir. 1992`de dış ticaretinin % 80`ini gerçekleştirdiği ve tarım üretimi için gereken sübvansiyonların sağlandığı SSCB`nin çöküşünden sonra oluşan depresif dönemden sonra tarımdan sanayiye geçmiştir. Aynı zamanda (özellikle Pinar del Rio`dan) iç göçler başlamıştır. İş gücünün % 21`inin çalıştığı tarım sektöründe şekerkamışı, tütün, turunçgil, kahve ve pirinç önemli üretim ve ihracat alemlerindendir.
 
Sosyalist rejimde özellikle önem verilen balıkçılık ve hayvancılık yine önemli üretim kalemlerinden biridir. Turizm son yıllarda yeniden eski canlılığını kazanmıştır. Özellikle Kanada ve Avrupa Birliği`nden gelen turistler sayesinde turizm Küba ekonomisinin itici gücü haline gelmiştir. Çin Halk Cumhuriyeti,Kanada, İspanya ve Hollanda Küba`nın en büyük dış ticaret partnerleridir. Madencliliğin temelini ihracat kalemleri içinde önemli bir payı olan nikel oluşturur. (Dünya üretiminin % 6.4`ü). Kişi başına düşen GSMH yaklaşık 9.900 $`dır  ve yaşam standartı hala 1990 öncesindeki seviyeye getirilememiştir. Bunun en büyük nedeni, Sovyetler Birliği tarafından yapılan hibe ve yardımların, Sovyetlerin 1991`de yıkılmasıyla birlikte kesilmesidir. Petrol konusunda en büyük destekçisi Çin`dir. Mühendis ve makina yardımı yapmaktadırlar. Ayrıca Venezuela`da Hugo Chávez`in iktidara gelmesiyle birlikte, bu ülkeyle yapılan ekonomi anlaşmaları da Küba`nın zor koşullara karşın yeni bir müttefik bulmasını ve bir ölçüde rahatlamasını sağlamıştır. 

Siyasi Görünümü

Devlet Konseyi Başkanı Fidel Castro geçirdiği rahatsızlık sebebiyle görev ve sorumluluklarını 2006 Temmuz ayında kardeşi Raul Castro’ya “geçici olarak” devretmiş, daha sonra 24 Şubat 2008’de Raul Castro devlet ve hükümet başkanlığına seçilmiştir.

Raul Castro, 16-19 Nisan 2011 tarihleri arasında düzenlenen Komünist Partisi 6. Kongresi’nde Parti Birinci Sekreterliğine seçilmiştir.

Tek parti egemenliğine dayanan sosyalist bir devlet yapısına sahip Küba’da yasama yetkisini 614 üyeye sahip olan Halkın Gücü Ulusal Meclisi kullanmaktadır.
Küba, ABD’nin 50 yıldır uyguladığı ekonomik, mali ve ticari ambargonun kaldırılması, AB ile ilişkilerin normalleştirilmesi için çalışmaktadır. Başta Venezuela olmak üzere, Karayipler ve Latin Amerika ülkeleri ve Bağlantısızlar ile yakın ilişkilere sahiptir. Üçüncü dünya ülkeleri ile sağlık ve eğitim alanında işbirliği projeleri yürütmektedir.

Küba Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Küba

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları