Ulkeler

Katar Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Doha, Katar
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Katar Ülke Rehberi
Katar Ülke Rehberi
 
Katar Ülke Rehberi
 
Katar Ülke Rehberi
 
Katar Ülke Rehberi

Katar ya da resmî adıyla Katar Emirliği, Arap Yarımadası`nın doğusunda bulunan Basra Körfezi`ne uzanan ülke. Kuzeybatıda Bahreyn, batı ve güneyde Suudi Arabistan ve doğuda Birleşik Arap Emirlikleri`yle çevrilidir. Tek sınır komşusu Suudi Arabistan olup diğer tarafları Basra Körfezi ile çevrilidir.

1,7 milyon nüfuslu Katar, artan petrol fiyatları ve sahip olduğu doğalgaz rezervleri sayesinde kişi başına düşen gelir oranlarına göre dünyanın en zengin ülkesidir.

Tarihi

Katar, 3 Eylül 1971`de bağımsız bir devlet olmuştur. Katar, uzun yıllar bölge aşiret beylerinin emri altında yönetilmiştir.

Bölge genellikle göçebe kabilelerin yaşadığı yer olduğu için idaresinde de sık sık değişmeler meydana gelmiştir. 19. yüzyılda bölgenin idaresi bugünkü emirin büyük dedesi olan Muhammed al Sani`ye geçmiştir.

Ülkede fiilî Türk egemenliği ilk olarak 1852`de, daha sonra ve kesin olarak 1871`de Muhammed al Sani`nin daveti üzerine başlamıştır. Katar`ın bugünkü başkenti Doha ( Kal`atü`t-Türk adı verilen kale) ve yine bugün ABD üssünün bulunduğu al-Obeid`e yerleşen Türk birlikleri 1913`e kadar kaldılar. Katar da Basra Vilayeti`nin Lahsa sancağına bağlı bir kaza (ilçe) oldu. Al-Sani ailesi de Osmanlı kaymakamları olarak görev yapmaya başlamışlardır. Osmanlı Devleti Katar üzerindeki haklarından 29 Temmuz 1913`te vazgeçti. Son Türk askeri Katar`dan Ağustos 1915`te çekildi. I. Dünya Savaşı`nın çıkmasının akabinde 3 Kasım 1916`da Katar İngiliz işgaline girdi. Katar 1.Dünya savaşında İngilizlerin petrol siyaseti yüzünden Osmanlı İmparatorluğu’ndan koparılmıştır.

2022 FIFA Dünya Kupası Şampiyonasının burada düzenlenmesine karar verildi.

Ekonomi

Nüfus ve yüzölçümü bakımından küçük bir ülke olan Katar, özellikle son yıllarda, sahibi olduğu doğalgaz ve petrol rezervlerini gittikçe artan bir hızla ekonomisine kazandırmaya başlamış ve bunun sonucunda rekor düzeyde ekonomik büyüme gerçekleştirerek, kişi başına milli gelir bazında dünyanın en zengin ülkelerinden birisi haline gelmiştir. 2009 yılı itibariyle 98 milyar Doları aşan GSMH’sına ve 2011 yılında 100.000 ABD Dolarını aşması beklenen kişi başına düşen gelire sahiptir.

Katar, ekonomisinin yaklaşık %60’ını oluşturan petrol ve doğalgaz sektörlerinin ağırlığını giderek azaltarak, imalat sanayi, ulaştırma, finans, ticaret ve turizm sektörleri lehine değiştirmek istemekte ve bu amaca yönelik olarak kapsamlı bir ekonomik çeşitlendirme politikası uygulamaktadır. 2008 yılında ilan edilen “Katar Ulusal Vizyon Belgesi 2030” çerçevesinde ve 2022 FİFA Dünya Kupasının Katar’da gerçekleştirilecek olmasının kazandırdığı ivme ile yeni uluslararası havalimanı, demiryolu ve metro, yeni yerleşim siteleri ve yeni yollar inşası gibi büyük çaplı yatırımlara girişmektedir. Bu itibarla, inşaat sektörü, hali hazırda, ülkenin en önde gelen sektörü konumundadır.

Katar, dünyanın üçüncü büyük kanıtlanmış doğalgaz rezervlerini elinde bulundurmaktadır (25,7 trilyon m3 - küresel rezervlerin yaklaşık %15’i). Katar’da doğalgaz üretimi 1991 yılında başlamış, ilk LNG ihracatı ise 1996 yılında yapılmıştır. 2010 yılı sonu itibariyle yılda 77 milyon ton sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) üretme kapasitesine sahip olan Katar, üretiminin çoğunu Asya’ya (Japonya, Hindistan ve Güney Kore) satmakta, Avrupa ve ABD’ye LNG ihracatı için de çalışmalarını yoğunlaştırmış bulunmaktadır.

Siyasi Görünüm

Mutlak monarşi rejimiyle yönetilen Katar Devleti, 3 Eylül 1971 tarihinde bağımsızlığına kavuşmuştur. Ülkeyi Al-Thani Hanedanı yönetmektedir. Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Khalifa Al-Thani, 27 Haziran 1995 tarihinde yönetimi babası Şeyh Khalifa’dan devralmıştır.

Başbakan Şeyh Hamad Bin Jassim Bin Jabor Al Thani, Bakanlar Kurulu’nun da başkanıdır. Bakanlar Kurulu, kanun ve yönetmelik teklif etmek, kanunların uygulanmasını sağlamak ve Hükümetin mali ve idari işlerini yürütmekle yükümlüdür.
35 üyeli Danışma Meclisi (Majlis Al Shura) Bakanlar kurulu ile birlikte ülkenin yasama erkini oluşturmaktadır. Ancak Danışma Meclisi ülke bütçesinin ve yasaların ele alındığı istişari bir organdır. 29 Nisan 2003 tarihinde halkoyuna sunularak kabul edilen Yeni Anayasa’da 45 üyeli bir Danışma Meclisi öngörülmektedir. Sözkonusu Anayasa 8 Haziran 2004 tarihinde Emir tarafından onaylanmış ve 8 Haziran 2005 tarihinde de Emirlik Kararnamesiyle yürürlüğe girmiştir. Danışma Meclisi seçimleri henüz gerçekleştirilmemiştir.

Emirin eşi Şeyha Moza, ülkenin sosyal ve kültürel politikalarında önemli bir rol oynamaktadır. Dünyadaki belli başlı üniversitelerin şubelerinin yer aldığı “Eğitim Şehri”ni kurmuş olan Emire, eğitim ve sosyal nitelikli konularda faaliyet gösteren “Eğitim Vakfı”nın da Başkanlığını yürütmektedir.

Fiziki Yapı

Ülkenin güneyini çöller kaplar. Kuzey kısmında ise otlaklar bulunur. En yüksek noktası batı kıyılarında yer alan kireç taşı tepecikleridir. Bu tepeciklerin yüksekliği 76 m kadardır. Kıyılarında alçak burunlar, dar körfezler, tuz yatakları ve mercan kayaları bulunur. Ülke sınırları içinde göl ve akarsu yoktur. Su ihtiyacı kuyulardan ve arıtma tesisleri vasıtasıyla denizden elde edilir.

Tabii Kaynakları

Ülkede çöl iklimi hüküm sürdüğünden bitki örtüsü yok denecek kadar azdır. En önemli bitki toplulukları otlaklar ve çöl çalılarıdır. Ülkenin en önemli maden kaynağı petrol kaynaklarıdır. Ayrıca sabkha adı verilen tuz yatakları bulunur. Kıyılarından bol miktarda inci çıkarılır.

İklim

Katar’da çok sıcak ve kurak iklim hüküm sürer. Yaz aylarında sıcaklığın 49°C’ye kadar çıktığı görülür. Kışın ise yağışlar sayesinde hava biraz serinler, fakat soğuk olmaz.

Nüfus ve Sosyal Hayat

520.000 nüfusa sahib olan ülkede, halkın büyük bir çoğunluğu başşehir Duha ve çevresinde yaşar. Nüfusun % 73’ünü Araplar, % 20’sini İranlılar, % 7’sini Pakistanlılar meydana getirir.

Ülke halkının hemen hepsi Müslümandır ve büyük çoğunlukta Arapça konuşulur. Katar’da ilköğretim ücretsiz ve mecburidir. Okur-yazar oranı % 74,7’dir. Yetişkinlerin büyük çoğunluğu okuma-yazma bilmez. Yabancı ülkelerdeki üniversitelerde 2000’e yakın Katarlı öğrenci öğrenim görmektedir.

Katar Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Qatar Airways
Qatar Airways
Dünaynın beş yıldızlı havayolu olma özelliği taşıyan Qatar Airways halkın güveni, sunduğu hizmet ve kalitesiyle birçok ödül ve övgü kazanmıştır. 1997 yılından bu yana bu rekabetçi ortamda, Qatar Airways ortalama yıllık %30 oranında olağanüstü bir gelişme sağlayarak neredeyse 120 uçağıyla dünyanın en modern filolarından birine sahiptir.

Haritada Katar

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları