Ulkeler

Jamaika Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Kingston, Jamaika
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Jamaika Ülke Rehberi
Jamaika Ülke Rehberi
 
Jamaika Ülke Rehberi
 
Jamaika Ülke Rehberi
 
Jamaika Ülke Rehberi

Jamaika, Küba`nın güneyinde, Büyük Antiller diye geçen adalarda bulunmaktadır. Konumu Karayiplerin, Karayip denizindeki, Küba`nın güneyindeki bir adadır. Haritadaki konumu, Orta Amerika ve Karayipler’dir. Yüzölçümü, 10.990`dır. Sahil şeridi, 1.022`dir. İkliminde,tropikal; sıcak, nemli hava etkindir, iç kısımlarda ılıman iklim görülür. Arazisi çoğunlukla dağlıktır, kıyıda dar ovalar vardır. Deniz seviyesinden yüksekliği; en alçak noktası, Karayip Denizi 0m, en yüksek noktası, Mavidağ 2.256 m`dir.

İklim
Tropikal, sıcak, nemli hava etkindir. iç kısımlarda ılıman iklim görülür.

Kültür

Küçük bir ülke olmasına rağmen, Jamaika kültürünün güçlü bir küresel bir varlığı vardır. Çeşitli müzik türlerinden reggae, ska, mento,rocksteady, dub, dancehall ve ragga Jamaika kökenlidir. Jamaika’da reggae ve ska ile, punk rock ülke gelişiminde önemli bir rol oynadı. The Notorious B.I.G. ve Heavy D gibi bazı rapçiler, Jamaika asıllıdır. Diğer birçok dünyaca ünlü sanatçılar Bob Marley, Lee "Scratch" Perry, Peter Tosh, Bunny Wailer, Big Youth, Jimmy Cliff, Dennis Brown, Desmond Dekker , Beres Hammond, Beenie Man,Shaggy, Grace Jones, Shabba Ranks, Super Cat ,Buju Banton, Sean Paul, ben Wayne, Bounty Killer dahil Jamaika doğumludur.

Din

Jamaika Karayip ülkeleri arasında din çeşitliliği en fazla olan yerlerden biridir.
Jamaika`da nüfusun yaklaşık %70`i Hristiyan, %10`u Rasta, Müslüman, Hindu, Yahudi, Bahai ve digerleri, %21 kadarı da dinsizdir.

Hristiyanları şu gruplar oluşturmaktadır: Tanrının Klisesi %24, Yedinci Gün Advenisti: %11, Pentekostal %10, Baptist %7, Anglikanlar %4, Katolik %2, Birleşik Klise %2, Metodistler %2, Yehova Şahitleri %2, Moravi %1, Brethren %1, diger Hristyanlar %3.
Nüfusun yaklaşık %10`unu oluşturan diger dinler ise şunlar (yaklaşık rakamlar) : Rastafariler 24.000, Müslümanlar 5000, Hindular 1500, Yahudiler 350, Bahailer 300

Eğitim

Erken çocukluk - Temel, Bebek ve özel okul öncesi işletilmektedir. Yaş grubu: 2 - 5 yıl.
Birincil - Kamuya ve özel sektöre ait. Yaş grubu: 3-12
Ortaöğretim - Kamuya ve özel sektöre ait. Yaş grubu: 10-19 yıl.
Jamaika yüksek okul ,tek cins ve karma eğitim kurumları vardır. Birçok okul, İngiliz Batı Hint Adaları boyunca kullanılan geleneksel İngilizce dilbilgisi okul modeli uygulamaktadır. Öğrenciler daha sonra üniversiteye başlamaktadır.

Ekonomi

Ülke ekonomisinin %60’ı hizmet sektörüne dayanmakta, başlıca döviz kaynaklarını turizm, yurt dışındaki Jamaikalıların gönderdiği döviz, boksit ve alümina ihracatı sağlamaktadır. Ülkenin ihraç maddelerinin hemen hemen tamamını hammaddelerin oluşturması nedeniyle Jamaika ekonomisi dünya fiyatlarındaki değişikliklere karşı son derece hassastır.

Jamaika’nın en önemli ticari ortağı ABD’dir. Avrupa Birliği ve ACP ülkeleri (Afrika-Caribbean-Pacific) arasında imzalanan Cotonou Anlaşması Jamaika dış ticaretinin en önemli unsurudur.

Ekonominin yapısal sorunları halen çözüm beklemektedir. Yüksek faiz oranları, büyük dış ticaret açığı, yüksek işsizlik oranları, döviz fiyatlarında istikrarsızlık, büyüyen iç borç ülkenin çözüm bekleyen sorunlarının başında gelmektedir. Ekonomideki bu çarpıklıklar sosyal sorunları da beraberinde getirmiştir. Ülkede bozulan asayiş, organize suç, uyuşturucu kaçakçılığı ve uyuşturucu kullanımının yaygınlaşması ve silah kaçakçılığı büyük sorunlar teşkil etmektedir. Kamu çalışanları ve halk çok düşük ücretler nedeniyle sosyal patlamaya varabilecek bir sıkıntı içindedir.

Siyasi Görünüm

1962 Anayasası ile ülkede İngiliz modelini esas alan bir parlamenter sistem kurulmuştur. Devletin başı olarak Kraliçe II. Elizabeth, Başbakan’ın tavsiyesi üzerine, kendisini temsil edecek Genel Vali’yi atamaktadır. Yürütme, Başbakan başkanlığındaki kabineye aittir.
Jamaika demokrasi geleneği olan, ifade ve din özgürlüğü bulunan bir ülke olarak kabul edilmektedir.

Jamaika, üyeleri iktidar ve ana muhalefet partisi liderlerinin önerisi üzerine Genel Vali tarafından atanan 21 üyeli bir Senato (iktidar partisi 13 sandalye ve ana muhalefet partisi 8 sandalyeye sahiptir) ve genel seçimle 5 yıllık bir süre için seçilen 60 sandalyeli Temsilciler Meclisi’nden oluşan, 2 meclisli bir yasama sistemine sahiptir.

29 Aralık 2011’de gerçekleştirilen genel seçimlerde Halkın Ulusal Partisi (PNP) oyların % 53.3’ünü alarak 63 sandalyeli Parlamento’da 41 milletvekilliği kazanmış, PNP Başkanı Portia Simpson Miller Başbakan olarak (aynı zamanda Savunma, Kalkınma, Enformasyon ve Spor Bakanı) 5 Ocak 2012 tarihinde görevine başlamıştır. Bir sonraki seçimlerin 2016 yılı Aralık ayında gerçekleştirilmesi beklenmektedir.

Jamaika Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Jamaika

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları