Ulkeler

İrlanda Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Dublin, İrlanda
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

İrlanda Ülke Rehberi
İrlanda Ülke Rehberi
 
İrlanda Ülke Rehberi
 
İrlanda Ülke Rehberi
 
İrlanda Ülke Rehberi

İrlanda, kuzeybatı Avrupa`da bulunan ülke. Büyük Britanya Adası`nın batısındaki İrlanda Adası`nın yaklaşık altıda beşini kaplamaktadır. Kuzey doğusunda, Birleşik Krallık`a bağlı olan Kuzey İrlanda ile komşu olan İrlanda`nın batısı Atlas Okyanusu, doğusu İrlanda Denizi, güneydoğusu St. George Kanalı, güneyi ise Kelt Denizi ile çevrilidir. Ülke, parlamenter demokrasi ve anayasal cumhuriyet ile yönetilmektedir.

1921`de Serbest İrlanda Devleti adıyla İngiliz Milletler Topluluğu`na bağlı bir dominyon olarak kuruldu. 

Ülke, 1 Ocak 1973`ten beri Avrupa Birliği üyesidir.

Tarihi

İrlanda’nın ilk yerlileri M.Ö. 6000 yılında Avrupa’dan geldiler. Daha sonra Keltler M.Ö. 400 yılında Gaal’dan gelerek Gal uygarlığını kurdular. St. Patrick 432’de İrlanda’ya Hıristiyanlığı getirdi ve halk yeni dini kabul etti. M.S. 975’ten 1041’e kadar ada Vikinglerin saldırılarına maruz kaldı. 1170 yılında Norm’lar İrlanda’ya geldiler ve 14. yüzyılda ülkenin büyük bir bölümüne hakim olup, Dublin’i kendilerine başşehir yaptılar.

1534 yılında Sekizinci Henry, İngiltere’nin hakimiyetini yeniden kurmak için harekete geçti. Başlangıçta barışçı yollardan yaklaştı ise de, başarılı olamayınca adaya saldırdı. Ayaklanma ve direnmeler çoğalınca daha şiddetli tedbirlere başvurdu. İrlandalılar İngiliz yönetimi karşısında pek çok ayaklanma düzenlediler, fakat başarılı olamadılar. 1801’de İrlanda İngiltere’ye katıldı. İrlanda 1848-1849 yıllarında büyük kıtlığa sahne oldu. Bu sebepten büyük göçler başladı, nüfus 8 milyondan 6,5 milyona indi.

On dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında ülkede hakim siyasi kuvvet olarak Katolik bir orta sınıf belirdi ve İrlanda’nın bağımsızlık mücadelesini devam ettirdi.

Yirminci yüzyıl başlarında Sinn Fein (Yalnız Kendimiz) adıyla Cumhuriyet kurulmasını hedef tutan bir siyasi hareket gelişmeye başladı.

Union devrinin son safhası 1916 da Dublin’de meydana gelen siyasi ayaklanmalarla başladı. Sinn Feinciler Eamon de Valera’nın liderliğinde 1918 parlamento seçimlerini oy çoğunluğuyla kazandılar ama, milletvekilleri Londra’daki Parlamentoya gitmeyerek, toplantılara katılmayı reddettiler. Kendini İrlanda Meclis üyeleri sayarak ihtilalci bir cumhuriyet hükümeti kurdular.

1920’de İngiliz Parlamentosunun çıkardığı İrlanda Hükümeti Kanunu ile biri Belfast’ta diğeri Dublin’de olmak üzere iki İrlanda Parlamentosu meydana getirildi. 1921’de İrlanda-İngiltere Antlaşması ile sonradan İrlanda Cumhuriyeti diye anılacak olan Serbest İrlanda Devletini, İngiliz Milletler Topluluğu içinde yer alan bağımsız bir dominyon olarak tanıdı. Günümüzde karışıklıklar zaman zaman devam etmektedir.

Fiziki Yapı

İrlanda’nın orta bölümü, doğuda Dublin’den batıda Galway’e kadar uzanan bir düzlüktür. Bu düzlük otlaklardan ve ormanlardan meydana gelir ve Büyük Allen bataklığı da bu ovadadır. Ovanın çevresinde 900 m’yi geçmeyen dağlar vardır. Başlıca sıradağlar arasında Wicklow Dağları yer alır. 926 m yüksekliğindeki Lugnaquilla bu dağların en yüksek yeridir. Güneybatıda Kerry Dağlarında Macgillycudys Reeks Dağı(1040 ) Carrantuohill de zirveyi meydana getirir. Burasıİrlanda’nın en yüksek dağıdır. Connemare Dağları, Mayo Dağları ve kuzeybatıdaki Donegal Dağları başlıca sıradağlarıdır.

Bataklıklar ülkenin 1/6’ini kaplar. Bunlar genellikle Shannon Irmağının batısında yer alır. Britanya Adalarının en uzun ırmağı olan Shannon 385 km uzunluğundadır. Ülkenin diğer önemli ırmağı Liffey’dir. Önemli gölleri arasında yine İngiliz adalarının en büyük gölü olan Logh Neagh bulunur. Ayrıca göller bölgesinde Ree, Derg ve Killarney de önemli göller arasındadır.

İklimi

İrlanda’da serin ve ılık bir okyanus iklimi hüküm sürer. Kışlar yumuşak ve rutubetli, yazlar serin ve bulutludur. İlkbahar ve sonbahar mevsimleri uzun sürer. Okyanus rüzgarları yoğun olmayan bol yağmur getirir. Yazın ortalama sıcaklık 15°C, kışın 5°C’dir. Ülkenin beşte üçü, yılda 750 mm ile 1250 mm arasında yağış alır. Batı kıyılarında bu miktar 20.000 mm’yi bulur.

Tabii Kaynaklar

Bitki örtüsü ve hayvanlar: İrlanda topraklarının yaklaşık üçte ikisi çayır ve meralardan meydana gelmektedir. Orman yok denecek kadar azdır. En çok rastlanan ağaçlar meşe, dişbudak ve akağaçtır. İrlanda tamamıyla bir kır ülkesidir.

Madenleri: İrlanda’nın maden kaynakları sınırlıdır. Adanın muhtelif yerlerine dağılmış durumda küçük bakır, gümüş, kurşun, çinko, altın ve demir yatakları vardır. Az miktarda taş kömürü bulunur. Adanın geleneksel yakıtı peat denilen yarı karbonlaşmış nebati toprak örtüsüdür.

Nüfus ve Sosyal Hayat

İrlanda’nın nüfusu 3.734.000 dir. Kilometre kareye 53 kişi düşer. Nüfus yoğunluğu doğu ve kuzeyde yüksek, batıda ise düşüktür. Nüfus artışı % 0.5’tir. Nüfus azlığına göçler sebep olmaktadır. Göçlere özellikle kadınlar katılmaktadır.

Nüfusun % 95’i Katolik, % 5’i Protestandır. İrlanda dili ve İngilizce olmak üzere iki resmi dili vardır. İngiltere’nin dominyonu olduğu için İngilizceyi konuşanlar daha çoktur. İrlanda dili bütün okullarda mecburidir.

Eğitim: 6-14 yaş arasında öğrenim mecburi olup, ücretsizdir. Ülkede 3415 ilkokul vardır. Orta öğretim kurumları özel olup, çoğunlukla dini kurumlar tarafından yönetilir. Devlet tarafından yardım görür. Yükseköğrenim 1908 yılında kurulan Milli İrlanda Üniversitesi ile Dublin Üniversitesi tarafından sağlanır.

Ekonomi

İrlanda 2010 yılına ülkedeki ekonomik krizi aşma endişeleri içinde girmiştir. 2010 yılı sona ererken, ülkede derinleşen ekonomik kriz ve IMF-AB kurtarma paketine başvurulması, siyasî ortama hakim olarak erken seçimi gündeme getirmiştir.
2010 yılı mevcut verilerine göre İrlanda`nın bütçe açığı GSYİH`sının %12`sine çıkarak, 18.7 milyar Avro seviyesine ulaşmıştır.

İrlanda Merkez İstatistik Ofisi`nin verilerine göre, işsizlik oranı yüzde 15`e dayanmış, İrlanda`dan Nisan 2009-Nisan 2010 arasında muhtelif ülkelere göç edenlerin sayısı 65 bine ulaşmıştır. Bu rakamın 1980`lerden bu yana kaydedilen en yüksek göç oranı olduğu görülmektedir.

İrlanda ekonomisindeki açığın 2009 yılında GSYİH`nın % 12,5`u oranında olacağının; 2010 yılında bu oranın % 14,7`ye yükseleceğinin anlaşılmasının ardından, açığın Eurozone üyesi ülkelerde olması gereken % 3 oranına indirilmesi için AB İrlanda`ya 2014 yılına kadar süre tanımışsa da, İrlanda ekonomisindeki kriz derinleşmeye devam etmiştir. Bu dönemde ekonomi küçülmeye devam etmiş, bütçe açığı ve işsizlik oranı kaydadeğer ölçüde artmıştır.

Hükûmet 21 Kasım 2010 tarihinde IMF, AB Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası ile bir kurtarma paketi üzerinde görüşmelere başlamış, Avrupa Mali İstikrar Mekanizması (European Financial Stability  Mechanism-EFST) ve IMF`den oluşan ikili bir yapı ile İrlanda`nın bu kuruluşlara yapacağı geri ödemeleri kapsayan bir paket çerçevesinde İrlanda`ya mali yardım yapılması AB Maliye Bakanları tarafından kabul edilmiştir. Buna göre, İrlanda`yı kurtarmak için hazırlanan 85 milyar Avro`luk AB-IMF yardım paketinin 35 milyar Avro`sunun bankalara yönlendirilmesi, 50 milyar Avro`suyla da kamunun finansman ihtiyacının karşılanması öngörülmüştür.

İrlanda, özellikle büyük dünya şirketlerinin bölgesel merkezlerini ülkeye çekmede önemsediği, %12,5 oranındaki kurumlar vergisinin yükseltilerek AB normlarına getirilmesine karşı çıkmayı sürdürmektedir.

Siyasi Görünüm

İrlanda parlamenter demokrasi ile yönetilmektedir. Anayasa’dan kaynaklanan yetkiye dayanarak Ulusal Meclis yasama organı olarak kanunları çıkarmaktadır. AB tüzükleri de doğrudan uygulanmaktadır. İdari sistem güçler ayrılığı esasına dayanmaktadır. Cumhurbaşkanı, Ulusal Meclis ve Hükümetin yetkileri ile yargının yapısı ve güçleri Anayasa ile belirlenmiştir. 

Devletin başı Cumhurbaşkanıdır. Cumhurbaşkanı doğrudan halk tarafından seçilmektedir. Cumhurbaşkanı sadece iki dönem görev yapabilmekte olup, her bir görev dönemi 7 yılı kapsamaktadır. Cumhurbaşkanı’nın görevleri temsilidir. Meclis tarafından seçilen Başbakanı ve Başbakanın önerisi üzerine kabine üyelerini atamak görevleri arasındadır. Keza Başbakanın önerisi üzerine Meclisi feshetme yetkisine de sahiptir. Hâlihazırda 2011 yılında seçilen Michael D. Higgins Cumhurbaşkanı’dır. 

Ulusal Meclis (Oireachtas) iki kanatlı olup, Millet Meclisi’nde (Dail) 166 milletvekili, istişari yetkilere sahip Senato’da (Seanad) ise 60 Senatör bulunmaktadır. Millet Meclisi seçimleri beş yılda bir 43 seçim bölgesinde yapılmaktadır. Senato’nun 11 üyesi Başbakan tarafından önerilmekte, 43’ü beş ayrı meslek grubu tarafından (kültür-eğitim, tarım, istihdam, ticaret-sanayi ve idari), 6’sı ise üniversiteler tarafından seçilmektedir. Senato yasa önerebilmek veya yasalarda değişiklik yapabilmekle birlikte, Ulusal Meclisin bunları reddetme hakkı bulunmaktadır. 

Hükümetin başı Başbakan’dır (Taoiseach). Hükümette bir Başbakan Yardımcısı (Tanaiste) bulunmaktadır. Hükümet 15 Bakandan oluşmaktadır. Buna ilaveten Başbakanlık veya ilgili Bakanlıklar nezdinde görevlendirilen Devlet Bakanları bulunmaktadır. Devlet Bakanlarının sayısı Başbakan tarafından belirlenmektedir. Halen 15 Devlet Bakanı mevcuttur. Devlet Bakanları kabine toplantılarına katılmamaktadır.

İrlanda Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada İrlanda

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları