Ulkeler

Honduras Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Tegucigalpa, Honduras
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Honduras Ülke Rehberi
Honduras Ülke Rehberi
 
Honduras Ülke Rehberi
 
Honduras Ülke Rehberi
 
Honduras Ülke Rehberi

Honduras, Orta Amerika`da bir demokratik cumhuriyettir. Britanya Hondurası`ndan (yani Belize) farklı olarak İspanyol Hondruras`ı olarak da bilinir. Batısında Guatemala, güneybatısında El Salvador, güneydoğusunda Nikaragua bulunur.

Coğrafya

Orta Amerika`da, Karayip Denizi kıyısında, Guatemala ve Nikaragua arasında ve Kuzey Pasifik Okyanusu kıyısında, El Salvador ve Nikaragua arasında yer alır. Alçak arazilerde subtropikal iklim, yükseklerde ve dağlarda ise ılıman iklim görülmektedir. İç kısımlarda çoğunlukla dağlar, kıyı bölgelerinde dar ovalar yer almaktadır. Ülkenin en yüksek noktası: Cerro Las Minas 2,870 m olup ülkede kereste, altın, gümüş, bakır, kurşun, çinko, demir, antimon, kömür, balık, hidro enerji gibi doğal kaynaklar bulunmaktadır. Hafif depremler yaygındır; Karayip kıyılarında kasırga ve su baskınları zarara yol açar. Yazları sıcak ve kurak kışları bol yağışlıdır.

Nüfus

Nüfusu 6,7 milyona varan Honduras`ta kilometrekareye 60 kişi düşmektedir. Halkın yarısından çoğu kırsal (%53) alanda yaşamaktadır fakat 1998`deki Mitch kasırgasının ardından şehre göçte artış gözlenmiştir.

Honduras halkı kökenlerine göre üç ana gruba ayrılır:

• ladinos: Maya soyundan gelirler ve halkın %90`ını oluştururlar. Komşu ülkelerin aksine Honduras`ta Maya soyundan gelmek gurur veya utanç kaynağı olarak görülmez.

• Garífuna: Siyah tenli Karayip bölgesi insanlarıdırlar. Nüfusun %2`sini (180.000) oluştururlar.

• İndígenas: (yerliler)

• Miskito: 35.000 kişi

• Sumu Twahka: 730 kişi

• Paya: 3000 kişi

• Lenca: 80.000 - 100.000 kişi

• Chortí: 55.000 kişi

• Jicaque/Tolupane

Son dönemde ortalama yaşam süresi kadınlarda 67, erkelerde ise 65 yıla yükselmiştir. Ülkede her 1600 kişiye bir doktor düşerken her 900 kişiye de hastanede bir yatak düşmektedir. Binde 30 bebek ölümlerine rastlanmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)`nun verilerine göre halkın gıda gereksinimi %98`lik bir oranla giderilmesine rağmen halkın yarısına yakın bir kısmı hatalı veya yetersiz beslenmeden muzdariptir.

Ülkede okuma yazma oranı %76`dır (kadınlarda ve erkeklerde ortalama aynı). Kırsal alanda okuma yazma oranı şehre kıyasla oldukça düşüktür.

Son yıllarda gözlenen hızlı nüfus artışı (2004 verilerine göre %2,2) nedeniyle Honduras`ta nüfusun yarısından çoğunu 18 yaşın altındaki çocuklar ve gençler oluşturmaktadır. Nüfus, son dönemdeki hızıyla artmaya devam ederse 2025`te toplam nüfusun 14 milyona ulaşması beklenmektedir. Yalnız hızlı nüfus artışı Honduras`ta fakirliğin sebebi olarak görülmemektedir.

Siyasi Görünümü

Honduras, güçler ayırımına dayalı anayasal demokrasidir.

4 yıllık süre için seçilen Devlet Başkanı aynı zamanda Hükümet Başkanı’dır. 4 yıllık süre için seçilen, 128 üyeli tek kanatlı Ulusal Kongre yasama organıdır. Yargı, Ulusal Kongre tarafından 4 yıllığına atanan Yüce Divan, Yüksek Mahkemeler ile ceza ve hukuk mahkemelerinden oluşmaktadır.

1970-72 döneminde yaşanan kısa sivil yönetiminden sonra ülkede yeniden darbe yapılmış ve 1982’ye kadar ülkeyi generaller yönetmiştir. 1981 yılından itibaren ülkede seçimler düzenli olarak yapılmıştır. 29 Kasım 2009 tarihinde Cumhurbaşkanlığı ve Kongre seçimleri gerçekleştirilmiştir. Muhalefetteki Ulusal Parti’den (PN) Porfirio Lobo oyların %56’sını alarak Cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Honduras, Guatemala ile Belize arasındaki ilişkileri yakından takip etmektedir. 2006 yılı başında Amerika Devletleri Örgütü’nün Guatemala-Belize arasındaki sınır uyuşmazlığının halli için düzenlediği toplantıya katılmış, ayrıca, 23 Mart 2006 tarihinde benzer içerikli bir toplantıya ev sahipliği yapmıştır.

1970 yılında El Salvador ile yapılan savaştan sonra, iki devlet 30 Ekim 1980’de barış antlaşması imzalayarak sınır sorunlarını Uluslararası Adalet Divanı’na götürmüştür. Divan 1992’de bir karara vararak tartışmalı bölgenin büyük bölümünü Honduras’a vermiş, bunun üzerine 1998 yılında iki ülke arasında Divan’ın kararlarını uygulamak üzere sınır tespit anlaşması imzalanmıştır.

Ekonomi

Honduras Orta Amerika’nın en fazla ekonomik zorluk çeken ikinci ülkesidir. Nüfusun %59’u geçim sınırının altında, %36,2’si de zaruret sınırının altında yaşamaktadır.

Ülke ekonomisi muz ve kahve gibi çok sınırlı ihracat ürünlerine bağımlıdır ve bu da ülke ekonomisinin doğal afetlerden ve ürün fiyatlarındaki dalgalanmalarından çok fazla etkilenmesine yol açmaktadır. Ancak son yıllarda manifaturacılık ve geleneksel olmayan ihracat sektörüne yönelik olarak yapılan yatırımlar ülke ekonomisini çeşitlendirmeye başlamıştır.

Honduras’ın en büyük ticaret ortağı ABD’dir ve ekonomisi ABD’deki gelişmelere bağımlıdır. ABD’ye yapılan ihracat GSMH’nın %30’unu, ABD’den gelen işçi gelirleri de %20’sini teşkil etmektedir. Ülkeye yapılan yabancı yatırımın %70’i ABD’den gelmektedir.

2009 yılında Honduras ekonomisi küresel ekonomik krizden olumsuz etkilenmiş, 2010 yılında %2,5 oranında büyüme kaydedilmiştir. 2011 yılında ise büyüme oranı %3,6 olarak gerçekleşmiştir. %40 oranında seyreden işsizlik,  şiddet ve suç oranının yüksekliği önde gelen sorunlardır.

Honduras’tan çok sayıda işçi narenciye ve muz endüstrisinde çalışmak üzere mevsimlik olarak Belize’ye ve genel işlerde çalışmak üzere Guatemala’ya gitmektedir. Meksika’ya Orta Amerika ülkelerinden yasadışı olarak giren yılda ortalama 180.000 kişinin %31’i Honduraslıdır.

Honduras Ekim 2010’da IMF’yle ihtiyati stand-by anlaşması imzalamıştır.

Honduras Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Honduras

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları