Ulkeler

Haiti Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Port-au-Prince, Haiti
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Haiti Ülke Rehberi
Haiti Ülke Rehberi
 
Haiti Ülke Rehberi
 
Haiti Ülke Rehberi
 
Haiti Ülke Rehberi

Haiti, asıl adıyla Haiti Cumhuriyeti, Amerika`da Karayip Denizi`nde bir ada ülkesidir. Küba`nın doğusunda yer alan Hispaniola adasını Dominik Cumhuriyeti ile paylaşır ve adanın batı kısımdadır. Yüzölçümü 27.750 km² olan ülkenin nüfusu 10 milyon (2009), başkenti Port-au-Prince`tir.

Eski bir Fransız sömürgesi olan Haiti, Kuzey ve Güney Amerika`da, Amerika Birleşik Devletleri`nden sonra bağımsızlığını ilân eden ikinci ülkedir. Buna karşılık, bugün Batı Yarımkürenin en fakir ülkesidir ve yönetiminde bir anarşi durumu halen devam etmektedir.

Tarih

Haiti`nin asıl yerli halkı Arawak`lardır. Kristof Kolomb`un 1492`de yeni dünyanın keşfinden sonra adaya Hispaniola adı verilmişti. Hispaniola Adası, Avrupa`dan gelip "yeni dünyayı fethedenler"in üslerinden biri haline geldi. O zamanda yaşamış İspanyolKatolik rahip Bartolome de Las Casas, Türkçede de Kızılderili Katliamı adıyla yayınlanmış kitabında ada hakkında şunları yazmaktadır:"Bu ada üzerinde (ben 1508`de vardığım zaman) 6 milyon insan yaşıyordu, Kızılderililer de dahil olmak üzere. Ne var ki 1494`ten 1508`e kadar 3 milyonun üzerinde insan savaştan, kölelikten ve madenlerden dolayı yok olmuştu. Gelecek nesillerde buna kim inanacaktır?"

Bazı tarihçiler Las Casas`ın bu rakamı abarttığını ve nüfusun 1 milyon kadar olduğunu düşünmekteyse de bazıları 8 milyona kadar vardığını savunmaktadır. Bununla birlikte Las Casas`ın bu kitabında Kuzey Amerika`nın kıyılarından güneye doğru tüm Orta Amerika, Güney Amerika`nın kuzeyi ve Karayipler`deki adalarda yapılan Kızılderili/yerli katliamlarını anlattığı gibi, yeni dünyanın keşfinden sonra bölgede büyük kıyımlar yaşandığı şüphesizdir.

17. ve 18. yüzyıllarda adanın bugünkü Haiti olan 3`te 1`lik batı kısmı Fransız deniz korsanlarının eline geçti. Fransızlar burayı İspanyol ve İngiliz gemilerini taciz etmek için kullandılar. Daha sonra, Saint-Domingue adını verdikleri adanın bu kısmında şeker ve kahve üretimine başladılar.

Fransız İmparatorluğunun 18.yüzyıldaki en zengin sömürgelerinden biri haline gelen Saint-Domingue, 1780`lerde Avrupa`da tüketilen şekerin %40, kahvenin ise %60 kadarını üretmişti. Bu dönemde, şekerkamışı ve kahve ekim alanlarında çalıştırılmak üzere 790.000 kadar Afrikalı köle getirildiği tahmin edilmektedir.

12 Ocak 2010 günü yerel saatle 16: 53`te 7.0 büyüklüğünde bir deprem gerçekleşmiştir ve 200 bin kişinin bu depremde hayatını kaybettiği tahmin edilmektedir.

Bağımsızlık

1789 Fransız İhtilali Saint Domingue`nin kaderini de kökten etkiledi. Fakir ve zengin beyazlar, devrim sonrası yasalara göre koloninin nasıl yönetileceği konusunda anlaşmazlığa düştüler. Bu arada, kölelikten kurtulmuş siyahlar ve yerliler, ihtilalin getirdiği Vatandaş ve İnsan Hakları Bildirgesine göre kendilerinin de Fransız vatandaşı olduklarını ileri sürdüler. Bu arada Haiti Devrimini başlatan köleler Haitili liderler Toussaint L`Ouverture, Jean-Jacques Dessalines ve Henri Christophe önderliğinde bir silahlı güç haline geldiler. Yerliler ordusu Fransız güçleri ile Napoleon Bonapart`ın 1803`te gönderdiği orduyu yendi. Bunların sonucunda Haiti kendi yerli ismiyle 1804 yılında bağımsızlığını ilan etti. General Dessalines yönetimi eline aldı ve 1805`te Anayasa ilan etti. Anayasaya göre herkes din özgürlüğüne sahipti ve herkes Haitili siyah olarak tanımlandı.

Haiti bağımsızlığına rağmen 1826`da Panama`da yapılan bağımsız Amerika ülkeleri toplantısına dahil edilmedi ve ABD tarafından 1862`ye kadar tanınmadı. I.Dünya Savaşı`nda 1915 yılından 1934`e kadar ABD haksız bir şekilde Haiti`yi işgal ve kontrol altında tuttu. Haiti 20.yüzyıl boyunca da darbe, katliam ve iç savaşlardan kurtulamadı.

Ekonomi

Batı yarımkürenin ekonomik sorunları en büyük olan ülkesi  Haiti’de nüfusun %80’i geçim sınırının altında yaşamaktadır. Nüfusun 2/3’ü tarım sektöründen geçimini sağlamaktadır. Ülkede işsizlik oranı %60’lara varmaktadır. İstihdam edilen kesimin ise 2/3’ü arızi işlerde çalışmaktadır. Okuma-yazma bilmeyenlerin oranı %50’nin üstündedir.
Haiti ekonomisinde, turizm önemli bir rol oynamaya başlamış ise de, istikrarsızlık bu konudaki gelişmeyi olumsuz etkilemiştir. 12 Ocak 2010’da meydana gelen deprem, esasen güç durumda olan ekonomiyi iyice çökertmiştir.

Depremde 222.750 kişinin yaşamını yitirdiği, 1,5 milyon kişinin evsiz kaldığı belirtilmiş ise de, ölü sayısının 300 bin civarında olduğu da söylenmektedir.

Diğer yandan, ülkede Ekim 2010’da çıkan kolera salgını sonucunda 4.672 kişi yaşamını yitirmiştir.

Ülkenin başlıca gelir kaynaklarını kahve, mango, şeker kamışı, pirinç, mısır oluşturmaktadır.

Siyasi Görünümü

Haiti, üyeleri 6 yıllık bir süre için genel seçimle belirlenen, 30 sandalyeli Senato ile üyeleri genel seçimle 4 yıllık bir süre için belirlenen 99 sandalyeli Temsilciler Meclisi’nden oluşan iki meclisli bir yasama sistemine sahiptir.

20 Mart 2011’de düzenlenen cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimini oyların %67,7’sini alan Michel Martelly kazanmış ve görevi 14 Mayıs 2011’de eski Cumhurbaşkanı Rene Preval’den devralmıştır. Aynı tarihte parlamento seçimleri de gerçekleştirilmiş ve Front for Hope (LESPWA) Partisi 33 sandalye ile seçimlerde en çok milletvekili çıkaran parti olmuştur.

Haiti Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Haiti

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları