Ulkeler

Güney Afrika Cumhuriyeti Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Pretoria, Güney Afrika Cumhuriyeti
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Güney Afrika Cumhuriyeti Ülke Rehberi
Güney Afrika Cumhuriyeti Ülke Rehberi
 
Güney Afrika Cumhuriyeti Ülke Rehberi
 
Güney Afrika Cumhuriyeti Ülke Rehberi
 
Güney Afrika Cumhuriyeti Ülke Rehberi

Güney Afrika Cumhuriyeti (bilinen adıyla Güney Afrika), Afrika`nın en güney ucunda yer alan bir ülkedir. Güneybatısında Atlas Okyanusu, güneydoğusunda Hint Okyanusu vardır. Kuzeyde Namibya, Botsvana ve Zimbabve, kuzeydoğusunda Mozambik ve Swaziland vardır. Küçük bir krallık olan Lesotho ise Güney Afrika Cumhuriyeti toprakları içinde yer alır. Afrika kıtasının güney kesiminin hemen hemen yarısını kaplamaktadır.

Güney Afrika`da yürütme başkenti Pretoria, yasama başkenti Cape Town, yargı başkenti Bloemfontein`dir. Güney Afrika Cumhuriyeti, üç farklı devletin birleşmesiyle kurulmuş ve bu üç devletin başkenti olan şehirler yeni devlette farklı işlevler yüklenerek başkentliğe devam etmiştir.

Coğrafya

Genel olarak, tropikal-suptropikal karakterli ve ılıman bir iklim hüküm sürmektedir.
Güney Afrika Cumhuriyeti`nin genel olarak doğu bölümleri dağlıktır. Basutoland civarında dağlar 3.280 m`ye kadar yükselir. Namibya ile Güney Afrika sınırını çizerek denize dökülen Oranj nehri tamamen ülke sınırları içinde kalır. İkinci büyük akarsuyu kuzeyde Rodezya ve Bechuanaland ile sınır çizen Limpopo nehridir. Güney kıyılarında tipik bitki örtüsü Akdeniz bitkileri, kuzeybatı şeridinde çöl ve çöl bitkileri, kuzeydoğu şeridinde yağmur mevsiminde yeşil muson ormanlar, iç bölgelerde doğuda bozkırlar, batıda da yarı çorak yerler bulunur.

Tarihi

1488`de Portekizli Bartholomeu Dias, Ümit Burnu önlerine gelmiş, 1497`de Portekizli Vasco da Gama ise Arap kılavuzların yardımıyla burundan geçerek Hindistan`a varmıştı. 17. yüzyılda Hollandalı ve İngilizlerden maceraperestler, Güney Afrika`ya akın etmiş; fakat kıyılardan iç kısımlara geçememişlerdir.

Ekonomi

GSMH                               : Yaklaşık 578.6 milyar ABD Doları (Satın Alma Gücü Paritesine göre)
                                           : Yaklaşık 390.9 milyar ABD Doları (Nominal)
Kişi başı milli gelir         : 11.300 ABD Doları (Satın Alma Gücü Paritesine göre)
                                            : 5.823 ABD Doları (Nominal)

Büyüme hızı                      :  % 2,6

Enflasyon (TÜFE)            : % 5,2 

İşsizlik                               : % 22,7

Dış Ticaret Hacmi            : 208 milyar ABD Doları 

İhracat                                : 101,2 milyar ABD Doları 

İthalat                                 : 106,8 milyar ABD Doları 

T.C`den İhracat               : 382 milyon ABD Doları (2012)


T.C`ye İthalat                  : 1.29 milyar ABD Doları (2012)

Başlıca ticaret ortakları   : ÇHC, ABD, Japonya, Almanya, İngiltere

Başlıca ihraç malları      : Altın, platin, diğer metaller, madenler,  tarım ürünleri, motorlu araçlar

Başlıca ithal malları          : Makinalar, ulaşım vasıtaları, kimyasallar, petrol ürünleri, tekstil

Siyasi Görünüm

Güney Afrika Cumhuriyeti (GAC) demokratik değerlere dayanan anayasal düzeni ve gelişmiş ekonomisiyle günümüzde Afrika kıtasındaki en güçlü ve istikrarlı ülke konumundadır. 

Başkanlık sistemine dayanan parlamenter demokrasiyle yönetilen GAC`da ilk serbest ve demokratik seçimler 1994 yılında yapılmış, ırkçı beyaz rejime karşı mücadelenin bayraktarlığını yapan ANC (African National Congress) seçimlerden büyük başarıyla çıkmıştır. ANC, 1999, 2004 ve 2009 yıllarında düzenlenen seçimleri tek başına hükümet kurabilecek çoğunlukla kazanmıştır. Nisan 2009`da yapılan seçimlerde oyların yüzde 65`ini alarak beş yıllığına yeniden iktidara gelen ANC hükümeti, Devlet Başkanı Jacob Zuma`nın Mayıs 2009`da yemin etmesiyle göreve başlamıştır. 

Cumhurbaşkanı Zuma Aralık 2012’de Mangaung’ta düzenlenen ANC’nin 53.Ulusal Kongresi sırasında yeniden parti başkanlığına seçilmiş olup, adıgeçenin 2014 yılında gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinden de galip ayrılması beklenmektedir. 

Cape Town’da yerleşik Parlamento, Hükümeti denetleme görevini, Anayasanın çizdiği sınırlar içinde yapmaktadır. 

Şubat 1997’de yürürlüğe giren GAC Anayasasında temel hak ve özgürlükler teminat altına alınmıştır. Yargı ve basın bağımsızdır. 

Devlet Başkanı Hükümet üyelerini atadığı gibi, aynı zamanda iktidardaki ANC’nin (African National Congress) Genel Başkanı olması nedeniyle, Parlamentodaki milletvekillerinin büyük kısmının oylarını yönlendirebilmektedir. 

Parlamento, Ulusal Meclis (National Assembly) ve Ulusal Eyaletler Konseyinden (National Council of Provinces) oluşmaktadır. 

Ulusal Meclis üyeleri nispi temsil sistemine göre beş yılda bir yapılan genel seçimlerle belirlenmektedir. 22 Nisan 2009 tarihinde yapılan genel seçimler sonrasında göreve gelen Ulusal Meclis’te milletvekili sayısı 400’dür. Meclis üyeleri, parti listelerindeki sıraya göre nispi temsil sistemi ile seçildiklerinden, mensup oldukları parti yönetiminin tam kontrolündedirler.

Milletvekillerinin seçimler sonrasında parti değiştirmeleri mümkün değildir. İstifa eden milletvekillerinin mensup olduğu partiler yerlerine göreve gelecek yeni milletvekilini belirlemektedir. 

Parlamentonun diğer kanadı olan Ulusal Eyaletler Konseyi (National Council of Provinces) dokuz eyaletin her birinin Eyalet Meclisi tarafından seçilen 10’ar kişilik heyetlerden olmak üzere, toplam 90 temsilciden oluşmaktadır. 

Son parlamento seçimleri 22 Nisan 2009 tarihinde yapılmıştır. Seçimlerde ANC 264, DA 67, COPE 30, IFD ise 18 sandalye kazanmıştır. Gelecek seçimler 2014 yılında yapılacaktır. 

Yargı bağımsızdır. Yargıçlar, Devlet Başkanı tarafından Adli Hizmetler Komisyonu ile danışılarak atanmaktadır. Adli Hizmetler Komisyonunda, üst düzeyli yargıçların yanı sıra Parlamentodaki siyasi partilerin genel başkanları da yer almaktadır. Anayasa Mahkemesinin görev yeri Bloemfontein şehrindedir.

Güney Afrika Cumhuriyeti Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Güney Afrika Cumhuriyeti

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları