Ulkeler

Grenada Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Saint George`s, Grenada
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Grenada Ülke Rehberi
Grenada Ülke Rehberi
 
Grenada Ülke Rehberi
 
Grenada Ülke Rehberi
 
Grenada Ülke Rehberi

Grenada, Karayip Denizi`nde, doğusunda Atlas Okyanusu yer alan ada ülkelerinden biridir. Grenada adası ile Grenadines ada grubundan oluşur. Trinidad ve Tobago`nun kuzeyindedir. Grenada adasının uzunluğu 20 km`den biraz fazladır. Ülke, İngiliz Milletler Topluluğu üyesidir.

• Tam Adı: Grenada

• Yüzölçümü: 344 km²

• Başkenti: Saint George`s

• Para Birimi: Doğu Karayip Doları

• Dili: İngilizce

• Nüfusu: 89 211 kişi (2002 tahmini)

• Ortalama Ömür: 64.52 yıl (2002 tahmini)

• Okur Yazarlık Oranı: % 98 (1970 tahmini)

• Kişi Başına Düşen Milli Gelir: 4 750 $ (2001 tahmini)

Tarihi

Adanın bilinen en eski yerlileri Aravaklardır. Daha sonra, Güney Amerika`dan gelen savaşçı Karipler adada egemenlik kurdular. Adayı gören ilk Avrupalı ise 1498`de bölgeye gelen Kristof Kolomb oldu. Kolomb, buraya Concepcion adını vermiştir.

1609`da İngilizlerce bir yerleşim kurulmaya çalışıldıysa da yerli halkın direnişi yüzünden başarılı olamadılar. 1650`de Fransızlar St. George kentini kurdular. Grenada 1763`teki Paris Antlaşmasıyla resmen İngiltere`ye bırakıldı. 18. yy`ın sonlarında İngilizler adaya şeker plantasyonlarında çalıştırmak üzere Afrika`dan çok sayıda köle getirdiler.
 
Fransızların da desteklediği köle ayaklanmaları sonucunda 1833`te kölelik kaldırıldı. 1885`te İngiliz Rüzgar üstü Adalarının yönetim merkezi olan Grenada, 1958`de, aynı yıl kurulan Batı Hint Adaları Federasyonu`na katıldı. Ama 1967`de federasyon dağılınca Birleşik Krallık`a bağlı özerk bir devlet oldu.

Şubat 1974`te bağımsızlığını ilân etti. 1979`da başbakan Eric M. Gairy yurtdışındayken koalisyon ortağı NJM`nin düzenlediği kansız bir hükümet darbesiyle devrildi. Maurice Bishop, yeni kurulan Devrimci Halk Hükümeti`nin (PRG) başına geçti. Sosyalist eğilimli olduğu için batılı devletlerin karşı çıktığı yeni hükümet, Gairy`nin ardından ekonomiyi büyük ölçüde düzeltti. Ama Bishop Ekim 1983`temarksist askerlerce devrildi ve öldürüldü. Darbeden hemen sonra ABD birliklerinin ülkeyi işgal etmesiyle darbe liderleri iktidardan uzaklaştırıldı. 1985 ortalarına kadar ABD birlikleri adada kaldı.

Ekonomi

Zengin doğal kaynaklara sahip Gana’nın ekonomisinde GSYİH’nın yaklaşık üçte birini teşkil eden tarım ve madencilik sektörü öne çıkmakta olup, ihracat kalemlerinin büyük bir kısmını kakao ve altın oluşturmaktadır. Gana Afrika’nın ikinci en büyük altın üreticisi ve dünyanın ikinci en büyük kakao üreticisidir.

2010 yılı Aralık ayında Gana’nın “off-shore” petrol üretmeye başlaması ülke ekonomisine önemli bir girdi sağlayacak niteliktedir. 2011 yılı ekonomik büyüme oranının % 13,5 civarında gerçekleşeceği tahmin edilmektedir. Gana’nın yaklaşık 1,8 milyar varil miktarında petrol rezervlerine sahip olduğu ve günlük petrol üretim kapasitesinin 120.000 varile kadar çıkabileceği dile getirilmektedir.

Uzun süre yüksek enflasyon oranlarından muzdarip olan Gana’da Aralık 2010 ayında sözkonusu oranın % 8,5 dolaylarına çekilmesi kayda değer bir gelişme teşkil etmiştir. 2011 yılı boyunca Gana’da enflasyon oranının %10’unun altında seyretmesi beklenmektedir.

Son yıllarda, yabancı yatırımları ülkeye celbedebilmek için bir dizi reform gerçekleştiren Gana’ya 2010 yılında yapılan doğrudan sermaye yatırımı 1,1 milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiş olup, bu rakkam 2009 yılına kıyasla % 50 oranında bir artışa tekabül etmiştir.

Dünya Bankası’nın “Doing Business 2011” başlıklı raporunda, Gana, iş ortamı kolaylığı bakımından dünyada 67., Batı Afrika’da ise 2. sırada yer almıştır.

Siyasi Görünüm

1974 yılında bağımsızlığını kazanmasının ardından seçimle işbaşına gelen bir hükümet tarafından yönetilen Grenada’da 1979 yılındaki darbe ile Marksist-Leninist lider Maurice Bishop yönetime gelmiş ve Halkın Devrimci Hükümeti’ni kurmuştur. Sosyalist ideoloji temelinde Küba ile ilişkilerini geliştiren Bishop karma ekonomi denemesi ile orta sınıfın da desteğini kazanmıştır. Hükümet içi anlaşmazlıklar sonucu Başbakan Yardımcısı’nın da aralarında bulunduğu aşırı sol kanat tarafında 1983 yılında yapılan darbede Bishop ve hükümet üyeleri ve darbe karşıtları öldürülmüştür. Doğu Karayip Devletleri Örgütü’nün onayı ve Genel Vali’nin talebi ile ABD askeri müdahalesi sonucu darbe son bulmuş, 1984 yılında genel seçimler yapılmıştır.

1995, 1998 ve 2003 yıllarında seçimlerden galip çıkan Yeni Milliyetçi Parti (NNP) lideri Başbakan Keith Mitchell eğitim, yüksek teknoloji kullanımı, yoksullukla mücadele, milli birlik ve kalkınmaya odaklı bir siyaset izlemiştir. Kamu işçilerinin özlük hakları beklentilerinin karşılanmaması nedeniyle 2000 yılında, öğretmenler dahil birçok kamu işçi grubu grev ve gösterilerde bulunmuşlardır. Hükümet politikalarını eleştiren Tarım Bakanı Baptiste görevden alınınca muhalefet lideri olarak siyasete devam etmiştir.
2008 yılı Temmuz ayında yapılan seçimler, Keith Mitchell’ın 13 yıllık iktidarını sona erdirmiş ve Ulusal Demokratik Kongre (NDC) lideri Tillman Thomas Başbakan olmuştur.


Grenada Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Grenada

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları