Ulkeler

Gine Bissau Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Bissau, Gine Bissau
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Gine Bissau Ülke Rehberi
Gine Bissau Ülke Rehberi
 
Gine Bissau Ülke Rehberi
 
Gine Bissau Ülke Rehberi
 
Gine Bissau Ülke Rehberi

Gine Bissau Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batısında, Atlantik Okyanusu kıyısında bulunan bir devlet. Ülkenin ismine komşu ülke Gine ile karıştırılmaması adına ayrıca başkent Bissau`un adı eklenmiştir.

Coğrafya

Gine-Bissau, Senegal ve Gine ile komşu ülkeler konumunda olup, var olan toplam 724 km`lik sınırın 338 km`si kuzeyinde bulunan Senegal, 386 km`si ise doğusunda bulunan Gine devleti ile oluşmaktadır. Ülkenin ayrıca batısında bulunan Atlantik Okyanusunu 350 km`lik bir kıyısı mevcuttur. Ülke toplamda 28.120 km²`si yeşil alan, 8.005 km²`si ise su alanı olmak üzere 36.125 km²`lik bir alana sahiptir. Afrika kıtası geneline bakıldığında Gine-Bissau bu veriler ile kıtanın küçük ülkelerinden biri konumundadır. Ülkenin iç kesimlerinde düz ovalar görülürken, bu alanlar kıyı kesimlerine doğru var olan erozyonun da etkisiyle bataklık alanlar ile birleşmektedir.

İklim

Ülke genelinde tropikal bir iklim yaşanmaktadır. Yıl boyu nemli ve sıcak bir havaya sahip olan ülkede ortalama sıcaklık 24 °C `dır. Özellikle Aralık ile Nisan ayları arasında Harmattan çöl rüzgarlarının da etkisi ile kurak bir dönem yaşanırken, Mayıs ayından Ekim ayı sonuna kadar yağmur yağmaktadır. Bu aylar içerisinde özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında yağmur şiddetini ve miktarını arttırmaktadır.

Nüfus

Gine-Bissau`da 2012 tahmini nüfus bilgilerine göre 1,628,603 kişi yaşamaktadır. Bu nüfus sayısı ile ülke dünya genelinde 152. sırada yer almaktadır. Nüfusun %99`u Afrika kökenli olup, Avrupa kökenlilerin ülke genelinde mevcudiyeti %1 oranındadır. Ülke içerisinde farklı dil, kültür ve sosyal yapıya sahip 25 adet etnik grup yaşamaktadır. Bu 25 farklı etnik grup ülke nüfusu içerisinde %85`lik bir dilimi oluşturmaktadır. Etnik gruplar içerisinde en kalabalık topluluklar %28 ile Balanta, %19 ile Fulbe ve %14 ile Manjaco etnik grubudur.

Dil

Ülkenin resmi dili Portekizcedir. Okul çağından itibaren tüm derslerin Portekizce olmasına rağmen, ülke genelinde bu dili bilen çok az sayıda kişi bulunurken, standart olarak Portekizce`yi herhangi bir sıkıntı yaşamadan konuşabilen kesim ise nüfusun %14`lük bir kısmını oluşturmaktadır. Her bir etnik grubun kendi içerisinde konuştuğu o gruba özgü dilleri vardır. Bu diller o topluluğun aynı zamanda ana dilini oluşturmaktadır. Bunun dışında günlük hayatta Portekizce başta olmak üzere birkaç dilin karıştırılması ile oluşturulan Gine-Bissau Kreyol dili konuşulmaktadır.

Ülke genelinde tüm okullarda Portekizce olan öğretim dilinin Gine Bissau Kreyol dili ile değiştirilme girişimleri günümüze kadar başarılı olamamıştır. Her ne kadar böyle bir istek söz konusu olsa da, eğitim öğretim için gerekli olan gereçlerin bu dilde olmaması bu girişimi başarısız kılmaktadır.

Din

Ülke nüfusunun %50`lik bir kesmi İslam inancını benimsemektedir. Yerel dinlere inananın oranları %40 iken, Hristiyan inancına göre yaşayan halkın oranı %10`dur.

Ekonomi

Gine Bissau’da kişi başına GSMH 2006-2010 döneminde yılda ortalama % 3 oranında artmıştır. Siyasi koşulların göresel olarak düzelmeye başlamasıyla 2010 yılında % 3,5 GSYİH artışı sağlanmıştır. Bunda kamu görevlilerinin ücretlerinin daha düzenli ödenmeye başlanması da etkili olmuştur. Ancak, iç savaşın tahribatı hala onarılamamıştır. Devlet İdaresinin işleyişindeki zorluklar ekonomiyi etkilemektedir. Başkentte su ve elektrik kesintileri hemen hemen devamlıdır. Dış yardım ve yatırımlar yetersizdir. UNDP İnsani Kalkınma endeksine göre 2009 yılı itibarıyla 182 ülke arasında 173. sırada yer almaktadır.

Son yıllarda ihracatta kaydedilen mütevazi artışa rağmen kronik dış ticaret açığı devam etmektedir. İhracatı 2010 yılında 123,1 milyon Dolar düzeyinde gerçekleşmiştir. İthalatı ise 2010 yılında 183,7 milyon Dolar olmuştur. Başlıca ithalat kalemi gıda maddeleridir.
Gıda bakımından kendine yeterli bir ülke olmayı hedefleyen Gine Bissau’nun kalkınma planlarında tarıma öncelik verilmektedir. Ülkenin tarım potansiyeli ve iklim koşulları elverişli olmakla birlikte, yoksulluk nedeniyle toprakların çoğu değerlendirilememektedir. Başlıca üretimi kaju olup, 2010 yılında dünya üretiminin %14,3’ünü sağlayan Gine Bissau, bu ürünün satışından 2010 yılında ihracat gelirinin % 79’unu elde etmiştir.
Zengin boksit ve fosfat yatakları bulunmakla birlikte, ulaşım güçlükleri nedeniyle ekonomik olmadığından işletilememektedir. Gine Bissau sularında 2 milyar varil petrol rezervi olduğu tahmin edilmektedir. 2000 yılı (Daha yeni veriye rastlanılamadı) itibarıyla aktif nüfusun % 18’i sanayi ve hizmetler sektöründe çalışmakta ve GSMH’ın % 13,4’ünü üretmektedir.

Siyasi Görünüm

Gine ve Yeşil Burun’un Bağımsızlığı için Afrika Partisi (PAIGC), 1956 yılında Amilcar Cabral liderliğinde başlattığı isyan neticesinde 1973’te ülkenin büyük bir kısmının yönetimini ele geçirmiş ve 24 Eylül 1973’te tek taraflı olarak ilan edilen bağımsızlık, 1974’te uluslararası kabul görmüştür.

Cumhurbaşkanı devletin, Başbakan ise hükümetin başıdır. Tek kamaralı Ulusal Meclis dört yıllığına seçilen 100 üyeden oluşmaktadır. Yüksek Mahkeme’nin  dokuz üyesi Cumhurbaşkanı tarafından atanmaktadır.

Gine Bissau’da 1980 yılından bu yana üç darbe yaşanmıştır. Bu çerçevede, 1980 yılında darbeyle iktidara gelen Cumhurbaşkanı Joao Bernardo Vieira, 1999 yılında yine darbeyle devrilmiştir. Cumhurbaşkanı Kumba Yala’nın 14 Eylül 2003 tarihinde görevini bırakmasıyla sonuçlanan üçüncü darbe sonrasında başlatılan anayasal düzene dönüş süreci, Cumhurbaşkanlığı seçimini kazananan Joao Bernardo Vieira’nın 1 Ekim 2005 tarihinde göreve başlamasıyla tamamlanmıştır.

Vieira, 2009 yılında düzenlenen bir saldırı ile öldürülmüş ve aynı yıl yapılan seçimlerde Malam Bacai Sanha Cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Milletvekili seçimleri 16 Kasım 2008 tarihlerinde yapılmıştır. PAIGC Partisi oyların % 49’unu alarak 67 milletvekili çıkarmıştır. Bir sonraki seçimlerin 2012 yılında gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

Tarihi

Günümüzde ülkenin varlığını sürdürdüğü bölge 13.yy sonlarından itibaren yerleşim alanı olarak kullanılmaya başlanmış, 1537–1867 yılları arasında da Kaabu Krallığı`nın hakimiyet sürdüğü bir bölge olmuştu. Bu varlıklarını 1446 yılında günümüzde ki Gine kıyılarının üst bölgelerine gemiler ile gelen ilk Portekizli tüccarlar, bu bölgeleri yer edinmiştir. Portekiz 1879 yılına kadar Yeşilburun Adaları bölgesinden yönettiği bölgeyi, aynı yıl içerisinde bölgeyi Portekiz Ginesi adı ile kendine bağlı bir il yapmıştır. Amilcar Lopes Cabralönderliğinde 19 Eylül 1956 tarihinde kurulan PAIGC, 1963 ile 1974 yılları arasında bölgenin bağımsızlığı ile mücadele vermiştir. Ülke üzerindeki birçok noktada hakimiyeti ele geçiren PAIGC, 24 Eylül 1973 tarihinde bağımsızlığını ilan etmiş, bu ilan ise Portekiz tarafından ancak bir yıl sonra 10 Eylül 1974 tarihinde kabul edilmiştir.

Gine Bissau Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Gine Bissau

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları