Ulkeler

Gambiya Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Banjul, Gambiya
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Gambiya Ülke Rehberi
Gambiya Ülke Rehberi
 
Gambiya Ülke Rehberi
 
Gambiya Ülke Rehberi
 
Gambiya Ülke Rehberi

Gambiya Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batısında yer alan devlet. Ülke yüzölçümü açısından Afrika kıtasının en küçük ülkesi konumundadır. Ülke Gambiya Nehri `nin her iki kıyısı boyunca kurulmuş olup, Atlas Okyanusu kıyısı hariç, tamamen Senegal ile çevrili bir konumdadır. Ülke genelinde 2013 tahmini nüfus sonuçlarına göre 1.740.860 kişi yaşamaktadır.Ülkenin başkenti, Atlantik Okyanusu kıyısında ada üzerine kurulu olan Banjul`dur.

Coğrafya

Gambiya konum olarak Afrika kıtasının batı yakasında, Atlantik Okyanusu kıyısında yer almaktadır. Ülke 11.295 km² yüzey alanı ile Afrika kıtasının en küçük devleti konumundadır. Ülkenin toplamda var olan 740 km`lik sınırının uzunluğu 480 km, genişliği ise Gambiya Nehri`ne bağlı olarak 10 ila 50 km arasında değişmektedir. Atlantik Okyanusu kıyısı hariç ülke tamamen kendisinden yüzölçümü olarak yirmi kat daha büyük olan Senegal tarafından çevrilidir. Ülke yanlış bir düşünce olarak Enclave, tamamı yabancı topraklarla çevrilmiş bir bölge, olarak tanımlanmaktadır, ancak bu termini anlamını bire bir vermektedir. Ülkenin dünya üzerindeki devletler arasında bakıldığında ilginç bir sınır hattı vardır. Bu sınırın oluşmasının gerçek sebebi, İngilizlerin bu bölgeye işgal nedeni ile geldiklerinde, Gambiya Nehri`nin gemi ile ilerleyebildikleri bölgelerde, gemilerinden attıkları topların gittiği en son mesafesine göre sınır hattının belirlenmiş olmasıdır.

İklimi

Ülke genelinde tropikal iklim hakim olup, belirgin yağmur ve kuraklık zamanları mevcuttur. Kuraklık dönemi kuzeydoğu bölgesinden,Sahra Çölü`nden esen kuru Harmattan rüzgarlarının da etkisi ile Kasım ayı ile Mayıs ayı arasında yaşamakta olup, hava sıcaklıkları bu dönemlerde belli günlerde 40 °C ile en yüksek sıcaklık değerlerine ulaşsa da, ortalama olarak 21 ila 27 °C arası ölçülmektedir.

Akarsu

Gambiya 80 km`lik bir kıyı kesimine sahiptir. Ülke genelinin %11,5`lik bir alanına denk gelen 1.300 km² bir alanı sulak alan konumundadır. Ülkenin tam ortasında geçen ve ülkeye ismini veren Gambiya Nehri`de tüm kolları ile birlikte sulak alanlar içerisinde çoğunluğu oluşturmaktadır.

Nüfus

Ülke içerisinde birçok etnik grup yaşamakta olup, bu gruplar içerisinde çoğunluğu ülke nüfusunun neredeyse %40`ını oluşturan Mandinka etnik grubu oluşturmaktadır. Mandinka etnik grubunu %19`a yakın bir oran ile Fulbe etnik grubu, %15`e yakın bir oran ile deVolof etnik grubu takip etmektedir.

Dil 

Ülkenin Birleşik Krallık`tan bağımsızlığını kazanmasından sonra ülkenin resmi dili İngilizce olarak kalmıştır. Özellikle kıyı kesimlerinde halk arasında İngilizce konuşma ve anlaşma oranı oldukça yüksek düzeydedir. Ülkenin iç kesimlerinde İngilizce kullanımı yaygın olmasa da, karşılıklı olarak anlaşma için yeterli düzeyde konuşulmaktadır. Ülkede var olan birçok etnik grup nedeniyle, her etnik grubun kendine özgü dili vardır. Bu diller her bir etnik grubun bireyleri arasında anadili olarak konuşulmaktadır. Diğer etnik gruplarla da anlaşabilmek adına başka etnik dillerinde öğrenilmesi birçok Gambiya vatandaşını birçok dilde konuşabilecek, çok dil bilen konumuna getirmektedir. Afrika`nın bu küçük ülkesinde güncel olarak 20 farklı dil konuşulmaktadır.

Din

Ülke nüfusunun %90`ı İslam inancına göre yaşamaktadır. Hristiyan dinine mensup nüfusun oranı %9 dolaylarındayken, geri kalan %1`lik bölüm yerel Afrika dinlerine inanmaktadır. Ülke genelinde islam inancının çoğunlukta olmasına rağmen, dinler arası hoşgörü üst düzeydedir. Ülke genelinde müslüman cemaatler imam önderliğinde, hristiyan cemaat ise papaz önderliğinde halka açık ortamlarda toplu ibadet yapabilmektedirler. Ülkenin siyasi hayatına bir etkisi bulunmayan dinler, toplum arasında da birçok Afrika ülkesinde görülebilecek bir soruna neden olmamaktadır.

Özellikle yerel Afrika dinleri arasında timsah mitolojik anlamda kutsal bir varlık ve verimliliğin sembolü olarak görülmektedir. Ülke genelinde turizme de açık olan üç büyük timsah yetiştirme merkezi mevcuttur. Bu merkezleri ziyaret eden turistler timsahlara şans ve bolluk getirmesi adına dokunmaktadırlar. Ayrıca timsahın önemi ülkede mevcut olan madeni paraların üzerinde gösterilmesi ile de ifade edilmektedir.

Tarih

Gambiya Nehri`nin verimli toprakları uzun yıllardır yerleşim bölgesi olarak kullanılmaktadır. Milattan önceye dayanan ve gezgin Hanno`ya ait olduğu belirlenen yazılı belgelerde, Hanno`nun özellikle Batı Afrika bölgelerinde gezerken Gambiya bölgesindeki durumdan bahsetmektedir. Milattan sonraki dönemlerde ise bölge ile ilgili ilk kayıtlar 9.yy ve 10.yy`da Arap tüccarına aittir. 10.yy boyunca Müslüman tüccarlar ve öğretmenler birçok Batı Afrika ülkesinde çeşitli yerleşimler kurmuştur. Bu iki grup altın ve fildişi karşılığında değiş tokuş sağlayan ve Sahra`yı aşan ticaret rotaları oluşturmuşlardır. Bölgenin Mali Krallığı`na bağlı olduğu dönemlerde bu bölgeye seferler düzenleyen Portekiz tüccarlar bölgede de hakimiyet kurmaya başlamışlardır. 17.yy`da İngiliz kralının da yetki vermesi ile Gambiya ve Altın Sahil bölgelerinin kullanım hakkını alan topluluk, bölge ticaretinde söz sahibi konuma gelmiştir. 17.yy sonu ile 18.yy başlarında İngiltere ve Fransa bölgede bulunan su kaynaklarının paylaşımında siyasi ve ticari sebeplerden dolayı ihtilaflar yaşamış, bu sorunlar Paris Antlaşması (1763) ile sona erdirilebilmiş ve Gambiya üzerindeki tüm hakimiyet Birleşik Krallığa devredilmiştir. Bu süreçten sonra da Fransa, Gambiya üzerinde hakimiyeti ele alabilmek adına Afrika kıtasında bulunan başka sömürge bölgelerini bu bölgeye karşılık Büyük Britanya`ya teklif etmiş ama başarı elde edememiştir. Özellikle 18.yy ile 19.yy arasında yaşanan ve merkezi James Adası üzerinde bulunan kale olan köle ticareti döneminde üç milyona yakın kişi bu bölgelerden Amerika kıtasına köle olarak götürülmüştür.[5] Büyük Britanya hakimiyetinin ilk dönemlerinde Sierra Leone Valisi`nin hakimiyeti altındaki topraklara dahil edilen Gambiya, 1888 yılında başlı başına bir sömürge düzeni olarak kurulmuştur. Bu oluşum ile Fransa himayesindeki Senegal ile kesin sınır çizgileri 1889 yılında belirlenmiştir.

Gambiya, meşrutiyet sistemi ile 18 Şubat 1965 tarihinde Büyük Britanya`dan bağımsızlığını kazanarak İngiliz Milletler Topluluğu üyesi olmuştur. 1967 yılında dönemin Senegal devlet başkanı Léopold Sédar Senghor`un ziyaretinde iki ülke arasında yakın işbirliği konusunda anlaşma sağlanmıştır. 24 Nisan 1970 tarihinde yönetim şeklini cumhuriyet olarak değiştiren ülke, ülkenin ilk devlet başkanı olarak da o güne kadar başbakan olarak görev alan ve bu süreçten sonra 1994 yılına kadar beş defa daha aynı göreve getirilen Sir David Dawda Kairaba Jawara üstlenmiştir. 1981 tarihinde Jawara`nın ülke dışında bulunduğu bir zamanda ülkede gerçekleştirilmeye çalışılan darbe Senegal ordusunun da yardımı ile beş günlük bir süre sonunda sonlandırılmış, ülkesine geri dönen Jawara, dört yıllık olağanüstü hal ilan etmiştir. Özellikle gerçekleştirilen darbenin de etkisi ile Gambiya ve Senegal 12 Aralık 1981 tarihinde imzaladıkları anlaşma ile askeri alanda, para biriminde ve ekonomi alanında birlikte hareket etme iradelerini ortaya koymuşlardır. Senegambiya Konfederasyonu olarak adlandırılan bu yeni oluşum, 1 Şubat 1982 ile 30 Eylül 1989 tarihleri arasında varlığını sürdürmüş, bu süreçte Senegal`in sık bir şekilde dile getirdiği Senegal altında birleşme talepleri nedeniyle Gambiya`nın birlikten çekilmesi ile sonlandırılmıştır.

Eğitim

2003 verilerine göre ülke genelinde okuma yazma bilenlerin oranı %40 düzeyindedir. Bu oran erkek toplumu arasında %47,8 düzeyinde iken, kadın toplumu arasında %32,8 civarındadır. Okul sistemi tamamen İngiliz okul sistemi model alınarak oluşturulan ülkede, sadece Greater Bajul Area bölgesinde okula gitme zorunluluğu bulunmaktadır.

Ülkenin tek devlet üniversitesi olan Gambiya Üniversitesi 1998 kurulmuş ve 1999 yılında eğitim ve öğretim yılına başlamıştır. Üniversite kurulmadan önce üniversite özellikle tıp ve tarım alanlarında öğrenim görmek isteyen öğrenciler tercihlerini yurt dışında okumaktan yana kullanmaktaydılar.

Siyaset

18 Şubat 1965’te İngiltere’den bağımsızlığını kazanan Gambiya, tek meclisli ve çok partili başkanlık sistemi ile yönetilmektedir. Ülkenin Anayasası, 1997’de yapılan halk oylamasıyla kabul edilmiştir. İdarenin başı olan Cumhurbaşkanı çoğunluk oyu ile halk tarafından 5 yıllık bir süre için seçilir. Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulunu atar ve Hükümet Başkanı olarak görev yapar. 

53 üyeli Gambiya Ulusal Meclisi’nin 48’i seçimle işbaşına gelmekte, 5’i de Cumhurbaşkanı tarafından atanmaktadır. Ulusal Meclisin başlıca görevi yasa çıkarmak ve uluslararası anlaşmaları onaylamak ve idari denetim mekanizmasını yürütmektir. 

1994 yılında darbeyle yönetime gelmiş olan Cumhurbaşkanı Sheikh Prof. Alhaji Dr. Yahya A.J.J. Jammeh, 1997’den bu yana gerçekleştirilen dört Cumhurbaşkanlığı seçimini de kazanmıştır. Nitekim, 24 Kasım 2011’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların %72’sini almıştır. 

Diğer taraftan, 29 Mart 2012 tarihinde yapılan son Genel Seçimler sonucu Cumhurbaşkanı Jammeh’in Partisi olan APRC Parlamento’daki milletvekilliklerinin %90’ını kazanmıştır. Ayrıca 4 Nisan 2013 tarihinde yapılan Yerel Seçimler sonucunda da APRC adayları hemen hemen her bölgede kazanmıştır.

Ekonomi

Gambiya doğal kaynaklar bakımından zengin bir ülke değildir. Gambiya ekonomisi, tarım ve turizm sektörlerinden elde ettiği gelirlere dayanmaktadır. Bu bağlamda, Gambiya’da 2011-2012 döneminde yaşanan kuraklık nedeniyle ekonomik büyüme hızı düşmüştür. 2010 yılında %5,5 büyüme yakalayan Gambiya ekonomisi, 2011 yılında yalnızca %3,3 oranında genişleyebilmiş, 2012 yılında ise büyüme hızını dış yardımlar sayesinde ancak %4’e çıkartabilmiştir. Diğer taraftan, küresel ekonomik krize rağmen Gambiya 2012 yılında, enflasyonu %4,5 seviyesinde tutarak, ekonomisinin önemli zararlar görmesini önleyebilmiştir. 

Gayri Safi Yurt İçi Milli Hasılası 1,1 milyar ABD Doları olan Gambiya’da kişi başına yıllık gelir 550 ABD Doları civarındadır. Başlıca ihracat ürünleri arasında, yer fıstığı, balık ve deniz mahsulleri bulunmaktadır. 

BM Kalkınma Programı’nın (UNDP) verilerine göre, 2012 yılı İnsani Kalkınma Endeksi sıralamasında Gambiya, 186 ülke arasından 165’inci olmuştur. Böylece Gambiya, düşük İnsani Kalkınma Endeksi’ne sahip 45 ülke içinde yer almıştır. Ülkenin 2012 yılındaki İnsani Kalkınma Endeksi Sahra Altı Afrika ülkelerinin ortalamasının altında kalmasına rağmen, 2000-2012 yılları arasındaki İnsani Kalkınma Endeksinin ortalama büyüme oranı bakımından Gambiya Sahra Altı Afrika ülkelerinin ortalamasının oldukça üstünde performans sergilemiştir. Diğer taraftan, Gambiya BM’nin En Az Gelişmiş Ülkeler kategorisinde yer almaktadır. 

Gambiya Hükümeti, IMF Yönetim Kurulu tarafından Mayıs 2012’de onaylanan “Vadesi Uzatılmış Kredi Olanağı” (ECF) ile desteklenen program ve politikalar yürütmekte, bu program ve politikalarda ise, 2012-2015 Ulusal Kalkınma Stratejisi ve yatırım programı olan “Hızlandırılmış Büyüme ve İstihdam Programı”nın (PAGE) hedeflerine odaklanmaktadır.

Gambiya Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Gambiya

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları