Ulkeler

Fiji Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Suva, Fiji
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Fiji Ülke Rehberi
Fiji Ülke Rehberi
 
Fiji Ülke Rehberi
 
Fiji Ülke Rehberi
 
Fiji Ülke Rehberi

Fiji ,Okyanusya`da bulunan bir ada ülkesidir. Fiji Adaları Cumhuriyeti, Pasifik okyanusunun güneyinde bulunan bir dizi adadan oluşur. Ülkenin 106`sı ıssız olmak üzere toplam 322 adadan ve 522 adacıktan ibarettir. İki büyük ada, Viti Levu ve Vanua Levu, yerleşimin %87`sini oluşturur.

Tarihi

Fiji’de 17. yüzyılda Avrupalı kaşiflerden uzun sure önce de insanlar vardı. Fiji’de yapılan kazılarda küçük yerleşimlerde çanak çömlek türünde eski kalıntılar bulunmuştur. Fiji yerleşim yerlerinde yapılan kazılar sonucu İÖ 1000 yıllına ulaşan buluntulara rastlanmıştır.. Ancak büyük Pasifik göçünün sorusuna hala cevap bulun anamamıştır. 1643’de Hollanda’li kaşif Abel Tasman`ın, büyük güney kıtasını aramaya giderken Fiji`yi ziyaret ettiği biliniyor.
XIX. yüzyıla kadar Avrupalı yerleşimciler, yerleşimlerine devam etmiştir. Adalar, 1874`de bir sömürge olarak İngiliz kontrolünün altında girdi. İngilizler tarafından adalara Hintli işçiler getirildi. 1970’de demokratik cumhuriyet olarak bağımsızlığını ilan etti. Fiji`ye, Hint-Fiji’li (Hindistan`dan getirilen Hintlilere verilen ad) toplumu egemendi. 1987`de gerçekleştirilen başarılı iki askeri darbe ile, Fiji`nin hakimiyetindeki Hint ve Fiji ortaklığı sona erdirildi. Cünkü Hint kökenliler İngiliz egemenliği altında kalmak isterken, Fijili yerli halk bağımsızlık taraftarıydı. Bu yüzden askeri darbeler olmuştur. Daha sonra Hint kökenliler Hindistan’a göç etmek zorunda kalmışsa da ülkede kalan Hint kökenliler vardır. Bu göç insan kaybına ve ekonomik durgunluğa neden olmuştur.

Coğrafi Veriler

Konum: Okyanusya, Güney Pasifik Okyanusunda ada.

Coğrafi konumu: 18 00 Güney enlemi, 175 00 Doğu boylamı

Haritadaki konumu: Okyanusya

Yüzölçümü: 18,270 km²

Sınırları: 0 km

Sahil şeridi: 1,129 km

İklim: Tropikal deniz

Arazi yapısı: Volkanik aktiviteli dağlar çoğunluktadır.

Deniz seviyesinden yüksekliği: en alçak noktası: Pasifik Okyanusu 0 m; en yüksek noktası: Tomanivi 1,324 m

Doğal kaynakları: Kereste, balık, altın, bakır, denizde petrol kaynakları, hidro enerji

Arazi kullanımı: tarıma uygun topraklar: %10.95

Sürekli ekinler: %4.65

Diğer: %84.4 (2005 verileri)

Sulanan arazi: 30 km² (2003 verileri)

Doğal afetler: Kasım - Ocak ayları arasında siklonik kasırgalar. 

Nüfus Bilgileri

Nüfus: 905,949 (Temmuz 2006 verileri)

Nüfus artış oranı: %1.4 (2006 verileri)

Mülteci oranı: -2.94 mülteci/1,000 nüfus (2006 tahmini)

Bebek ölüm oranı: 12.3 ölüm/1,000 doğan bebek (2006 tahmini)

Ortalama hayat süresi: Toplam nüfus: 69.82 yıl

Erkeklerde: 67.32 yıl

Kadınlarda: 72.45 yıl (2006 verileri)

Ortalama çocuk sayısı: 2.73 çocuk/1 kadın (2006 tahmini)

HIV/AIDS - hastalıklarına yakalanan yetişkin sayısı: %0.1 (2003 verileri)

Ulus: Fijili

Nüfusun etnik dağılımı: Fijili %51 , Hint %44, Avrupalı, diğer Pasifik adaları kökenli, Çinli ve diğer %5 (1998 verileri)

Din: Hıristiyan %52, Hindu %38, Müslüman %8, diğer %2 (1986)

Diller: İngilizce (resmi), Fijice, Hintçe

Okur yazar oranı: 15 yaş ve üzeri için veriler

Toplam nüfusta: %93.7

Erkekler: %95.5

Kadınlar: %91.9 (2003 verileri) 

Ekonomi

Fiji, Pasifik Ada ülkeleri içerisinde dış yardımlara bağımlılığı en düşük devlettir.
Ülke ekonomisinin geleneksel dış ticaret gelirlerini şeker ve tekstil ürünleri ihracatı oluşturmaktadır. İki sektörün de sıkıntı içerisinde olduğu belirtilmektedir. Şeker endüstrisi 2006/2007 yılından itibaren AB ile tercihli fiyat düzenlemesinin ortadan kalkmaya başlaması nedeniyle önemli sıkıntı yaşamaktadır. Nitekim 2006 yılından bu yana şeker fiyatları yaklaşık %36 gerilemiştir.

Tekstildeki sıkıntı ise sektöre ilişkin DTÖ GATT düzenlemelerinden kaynaklanmaktadır. 2005 yılında yeni tarifelerin uygulamaya girmesiyle ülkenin tekstil ürünleri ihracatından elde ettiği gelirlerde %47 düşüş yaşanmıştır. Halen, tekstil ürünleri Fiji toplam ihracatının %9,4’ünü, şeker ise %20,9’unu teşkil etmektedir. Diğer önemli ihraç ürünleri arasında üretim seviyeleri son yıllarda düşmekte olan hindistan cevizi ve zencefil sıralanabilir. Hızla tükenmekte olan ormanlar ile balıkçılık ve altın üretimi ülkenin önemli gelir kaynakları arasındadır. Ayrıca, 2000 yılından bu yana şişelenmiş su ihracatında önemli artış görülmüş olup, anılan sektörden yıllık yaklaşık 42 milyon ABD Doları gelir elde edildiği belirtilmektedir.

Son yıllarda Fiji ekonomisinde turizm gelirleri de önemli bir yer tutmaktadır. Fiji Doları’nın 2009 yılı Nisan ayında yaklaşık %20 değer kaybetmesi turizm sektörüne olumlu yansımış ve 2010 yılında Fiji’ye gelen turist sayısı bir önceki seneye göre %16,5 artarak 634 bine ulaşmıştır. 2009 yılında ülkenin turizm gelirleri 424 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. Turizmden elde edilen gelir tekstil ürünleri ve şeker ihracatından elde edilen toplam gelirin iki katına karşılık gelmektedir.

Yurt dışında yaşayan Fijililerin ülkelerine gönderdiği paralar, turizm sektörünün ardından ülkenin en önemli gelir kaynağını oluşturmaktadır. 2010 yılında yurt dışındaki işçi gelirlerinin bir önce yıla oranla %14 arttığı kaydedilmektedir.

Fiji ekonomisinde 2005-2009 yılları arasında %0,5, 2010 yılında ise %0,1 daralma görülmüştür. 2010 yılında ekonomik performansta görülen bu nispi iyileşme, büyük ölçüde turizm gelirlerinde, şişelenmiş su ihracatında, balıkçılık ve altın üretiminde görülen artışa bağlıdır. Ayrıca, büyük ölçüde turizm gelirlerinde görülen artışa bağlı olarak, 2010 yılında bir önceki yıla oranla bütçe açığı %14 azalarak 388 milyon ABD Doları seviyesine inmiştir. Fiji Hükümeti, ülke ekonomisinin 2011 yılında %1,3 büyümesinin beklendiğini açıklamıştır. Asya Kalkınma Bankası ise bu oranın %0,5 seviyesinde kalacağını ileri sürmektedir.
Emtia fiyatlarının dünya çapında artmasına bağlı olarak, 2009 yılında %3,7 olan enflasyon oranı 2010 yılında %7,8’e çıkmıştır.

Siyasi Görünümü

Fiji Adaları Cumhuriyeti parlamenter demokrasi ile yönetilmekle birlikte Hükümet 2006 yılı Aralık ayında düzenlenen askeri darbe ile görevden uzaklaştırılmıştır. Tuğamiral Josaia Voreqe (Frank) Bainimarama Geçici Başbakanlığı yönetimindeki Geçici Hükümet halen görevdedir.

2009 yılı Nisan ayında Yargıtay`ın mevcut Hükümetin yasadışı olduğu (söz konusu Hükümetin atanması dahil sürece yön veren Cumhurbaşkanı kararlarının anayasaya aykırı olduğu) ve Cumhurbaşkanı`nın demokrasiye dönüşü teminen yeni bir Hükümet ataması gerektiği kararı alması sonrasında, Tuğamiral Bainimarama başkanlığındaki Hükümet görevden çekilmiş, bilahare Cumhurbaşkanı Ratu Josefa Iloilovatu Uluivuda 1997 Anayasasını fesh etmiş, kendisini Devlet Başkanı olarak atamış, mevcut bütün yargıçların görevlerine son vermiş ve en geç 2014 yılına kadar gerekli reformların uygulamaya geçirilerek seçimlere gidilebilmesini teminen yeni bir Hükümet atayacağını açıklamıştır. Tuğamiral Josaia Voreqe (Frank) Bainimarama, Cumhurbaşkanı Uluivuda tarafından 11 Nisan 2009 tarihinde Geçici Başbakanlığa tekrar atanmıştır.

28 Temmuz 2009 tarihinde, Cumhurbaşkanı Ratu Josefa Iloilovatu Uluivuda’nın 30 Temmuz 2009 tarihinde izne ayrılmasını takiben söz konusu görevinden emekli olacağı açıklanmış ve yeni atama gerçekleştirilene kadar Cumhurbaşkanlığı fonksiyonlarının Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ratu Epeli Nailatikau tarafından yürütüleceği kaydedilmiştir.

Fiji’de 2006 yılında iktidarı ele geçiren askeri darbe hükümetinin “demokrasiye dönüş yolunda anlamlı adımlar atmadığı” gerekçesiyle, bu ülkenin Pasifik Adaları Forumu’na katılımı ve İngiliz Uluslararası Topluluğu üyeliği askıya alınmıştır.

Din

Hıristiyan %52, Hindu %38, Müslüman %8, diğer %2 (1986)

Dil

İngilizce (resmî dil), Fiji dili, Fiji Hintçesi
(Resmen, Fiji Hintçesi Hindustani olarak adlandırılır.)

Fiji Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Fiji

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları