Ulkeler

Dominik Cumhuriyeti Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Santo Domingo, Dominik Cumhuriyeti
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Dominik Cumhuriyeti Ülke Rehberi
Dominik Cumhuriyeti Ülke Rehberi
 
Dominik Cumhuriyeti Ülke Rehberi
 
Dominik Cumhuriyeti Ülke Rehberi
 
Dominik Cumhuriyeti Ülke Rehberi

Dominik Cumhuriyeti, Karayiplerdeki Hispanyola adasında yer alan bir ülkedir. Hispanyola, Porto Riko`nun batısında, Küba ve Jamaika`nın doğusunda yer alır. Venezuela ile deniz sınırı vardır. Adanın batı kısmında Haiti bulunur. Dominik Cumhuriyeti ile Dominika karıştırılmamalıdır.

Dominik Cumhuriyeti Avrupalıların Amerika kıtalarında ilk oluşturdukları yerleşimdir. Başkenti, Santo Domingo da Amerikalardaki ilk sömürge başkentiydi. Bağımsızlığının büyük bir bölümünde ülkede siyasi buhran yaşanmış, halkı temsil etmeyen ve baskıcı pek çok hükümet tarafından idare edilmiştir. 1961`de diktatör Rafael Leonidas Trujillo Molina`nın ölümünden sonra Dominik Cumhuriyeti temsili demokrasiye geçmiştir.

Tarih

Dominik Cumhuriyeti, Kristof Kolomb`un 5 Aralık 1492 tarihinde Yeni Kıtaya ilk ayak bastığı yerdir. Kolomb`un "Hispaniola" adını verdiği ada, adanın yerli halkı Taino`lar tarafından da Quisqueya olarak adlandırılıyordu. Nüfuslarının yaklaşık 600.000 civarında olduğu tahmin edilen Taino yerlileri Kolomb ve tayfasına karşı sakin ve iyi davrandı. Kolomb günlüğüne ada hakkında; "ormanlarla kaplı yüksek dağlar ve geniş nehirli vadilerle güzel bir cennet adası" nitelemesi yaptı.

Bugünkü Dominik Cumhuriyeti toprakları, Avrupalıların Amerika kıtalarında ilk oluşturdukları yerleşimdir; başkenti Santo Domingo da Amerika`daki ilk sömürge başkentiydi. Bağımsızlığının büyük bir bölümünde ülkede siyasi buhran yaşanmış; ülke, halkı temsil etmeyen pek çok baskıcı hükümet tarafından idare edilmiştir. 1961`de diktatör Rafael Leonidas Molina`nın ölümünden sonra Dominik Cumhuriyeti temsili demokrasiye geçmiştir.
Keşfin ardından, Kolomb`un kardeşi Bartholomew Hispaniola Adası`nının valisi olarak tayin edildi ve 1496`da bugünkü Santo Domingo`nun ilk temelleri atıldı. Şehire kısa süre sonra İspanya Kraliyet Mahkemesi bir temsilci atadı ve Santo Domingo`nun önemi bir anda arttı. Ancak 1915 yılına gelindiğinde İspanyollar, Hispaniola`nın altın rezervlerinin tükenmekte olduğunu gördüler. Bu sırada Herman Cores, Meksika`nın gümüş rezervlerini keşfetmişti. Bunun duyulmasıyla birlikte Santo Domingo`nun İspanyol nüfusunun büyük bölümü Meksika`ya gitmek üzere adayı terk ettiler. Geride yalnızca birkaç bin İspanyol kaldı. Kolomb`un adaya getirdiği büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar sayesinde geride kalanlar hayatlarını idame ettirmeye devam edebildiler. Amerika`nın daha zengin kolonilerine giderken Hispaniola`ya uğrayan gemilere yiyecek ve deri satıyor, bu sayede geçimlerini sağlıyorlardı. Bu dönem aynı zamanda Karayip korsanlarının tarihsel olarak ortaya çıktıkları dönem oldu.

Hispaniola Adası 1697 yılına kadar İspanya`nın kontrolü altında kaldı. Bu tarihten itibaren adanın batıda kalan 3`te 1`lik bölümü Fransız hakimiyetine girdi. (1804 yılından sonra da adanın batısı Haiti Cumhuriyeti adını aldı) Fransızların "Saint Domingue" dedikleri bu bölge Afrika`dan getirtilen yüzbinlerce kölenin çalıştırıldığı şekerkamışı tarlaları sayesinde hızla dünyanın en zengin kolonisi haline geldi. 1791`de Saint Domingue`deki köleler isyan etti. Fransa, kolonilerini kölelere kaptırma korkusuyla 1794`te köleliği kaldırdığını ilan etti. Saint Domingue`nin yatışmasıyla birlikte Fransızlar, adanın doğusunu İspanyolların elinden alabildiler.

1821`de adadaki İspanyollar devletlerinin bağımsızlığını ilan ettiler, ancak birkaç hafta sonra Haiti güçleri adanın doğu bölgesini işgal etti ve Santo Domingo`yu da ele geçirdi. Daha sonraki 22 yıl boyunca adanın tamamının kontrolü Haiti`nin elinde oldu. Ancak, ekonomik ve politik güçlerini kaybeden eski İspanyol yönetici sınıfı, Juan Pablo Duarte`nin önderliğinde "La Trinitaria" adlı gizli bir yer altı direniş hareketini başlattı. La Trinitaria`nın birkaç saldırısının ardından Haiti geri çekildi ve 27 Şubat 1844`te adanın doğu bölümünde "Dominik Cumhuriyeti" adlı bağımsız devlet kuruldu.

Bağımsızlığın ilanını izleyen 70 yıl liderlik mücadelelerine bağlı olarak iç savaşla ve politik istikrarsızlıkla geçti. Haiti`yle olan sorunlar devam etti, hatta ülkenin kontrolü bir ara yeniden İspanyolların eline geçtiyse de 1865`te Dominik Cumhuriyeti yeniden bağımsızlığını kazandı. Ülke 1900`lü yılların başında yeniden çalkantılı bir döneme girdi. ABD birlikleri ülkedeki politik gerilimi gerekçe göstererek 1916 yılında Dominik Cumhuriyeti`ni işgal etti ve 1924 yılında seçimle gelen hükümetin göreve başlamasına değin ülkede kaldı. Ancak, Dominik Cumhuriyeti Ordusu`nun ABD tarafından atanan başkanı Rafael Leonidas Trujilo, demokratik hükümetin göreve başlamasına izin vermedi ve yönetime el koydu. Ardından da ülkede 35 yılı aşkın bir süre devam edecek bir baskı rejimi başladı. `nun diktatörlük rejimi 1961 yılında bir suikast sonucu öldürülmesine kadar devam etti. `nun öldürüldüğü gün halen Dominik Cumhuriyeti`nde milli bayram olarak kutlanmaktadır.

Trujillo`nun ölümünün ardından ülke yeniden karmaşık bir döneme girdi. 1965`e kadar iktidar mücadeleleri yaşandı ve çeşitli kişiler yönetime geldi. 1965 yılında ABD Başkanı Lyndon Johnson ülkenin işgal edilmesi emririni verdi ve Amerikan Deniz Piyadeleri ülkede denetimi ellerine geçirdi.

1966 yılında yapılan ve şaibeli olduğu iddia edilen seçimleri Partido Reformista Social Cristiano`dan (PRSC)Joaquin Balaguer kazandı ve 1978 yılında kadar iktidarda kaldı. O tarihte yapılan seçimlerde PRD`den Antonio Guzman iktidara geldi ve 1982 yılındaki ölümüne kadar görevde kaldı. Balaguer 1986 yılındaki seçimleri, bu kez bir usulsüzlük iddiası olmadan yeniden kazandı ve 1996`da Party of the Dominican Liberation`dan (PLD) Leonel Fernandez kazandı. Leonel Fernandez, 4 yıllık görevinin ardından 2000`de yapılan seçimleri Hipolito Mejia`ya kaybettiyse de 2004 yılında yeniden seçimle göreve geldi ve 2008 yılında yapılan seçimleri de kazanarak 4 yıl daha başkanlık görevini yürütmeye hak kazandı.

Coğrafya

Dominik Cumhuriyeti’nin tropik bir iklimi vardır fakat mevsimsel sıcaklık değişimlerinden çok bölgesel sıcaklık farklılıkları görülmektedir. Ağustos bunaltıcı şekilde sıcak olur. Ülkede iki yağmurlu mevsim vardır, Ekim’den Mayıs’a kadar kuzey kıyıları, Mayıs’tan Ekim’e kadar güney kıyıları yağmurlu olur. Bu durumda eğer ülkenin tümünü gezmek istiyorsanız mutlaka yağmurluk getirilmelidir. Bu yağmurlar sadece serinletici etkilidir ve yarım gün sürer. Haziran-Eylül ayları kasırga mevsimidir.

Dominik Cumhuriyeti geçmişte yoğun yağmur ormanları ve başka hiçbir yerde bulunmayan 1500 türü kapsayan çeşitli bitki örtüsü ile kaplıydı. Bugün birçok bataklık kurumuş ve ağaçlar kömür için kesilmiştir fakat hala korunmuş kesimler vardır. Ülkede yoksulluk ve aşırı nüfus gibi ciddi problemler vardır. Dominik Cumhuriyeti’ndeki birçok örgüt artan nüfus ile ekosistem üzerindeki baskı arasında sağlam bir ilişki kurmak için çalışmaktadır. Tüm bunlara rağmen Dominik Cumhuriyeti sahip olduğu ciddi güzellikteki sayfiye yerleri, mangrov bataklıkları, dağlık ormanları, çiçek açan düzinelerce ağaçları ve 218’den fazla kuş türü ile övünmektedir. 

Nüfus

Ülkenin 2007 yılında nüfusu Birleşmiş Milletler tarafından 9.760.000 olarak tahmin edilmiştir. Ortalama ömür, 73,7 yıl (2002 tahmini), okur yazarlık oranı, % 82,1 (1995 tahmini).

Ekonomi

Dominik Cumhuriyeti tarım, ticaret ve turizm sektörüne dayalı ekonomisi ile gelişmekte olan bir ülkedir. Serbest ticaret bölgeleri ve turizm ülkenin en hızlı büyüyen sektörleri arasında yer almaktadır. Her yıl yaklaşık 3 milyon turist Dominik Cumhuriyeti’ni ziyaret etmektedir. Turizm sektörü Dominik Cumhuriyeti ekonomisinde %66,6 oranında pay almaktadır. Turizm gelirleri 2009 yılında küresel mali kriz nedeniyle büyük ölçüde düşüş kaydetmesine rağmen ekonomik gelirlerin birinci kaynağı olmaya devam etmektedir. Dominik Cumhuriyeti halen Karayip bölgesinde en hızlı gelişmekte olan ülkelerin başındadır. Dominik Cumhuriyeti, ABD ve 5 Orta Amerika ülkesini kapsayan Orta Amerika Serbest Ticaret Anlaşması (CAFTA)’na taraftır.

GSMH’da sektörlerin payları şöyledir: Hizmetler %66,6, sanayi %21,6, tarım ve balıkçılık % 11,7.

 Siyasi Görünüm

Dominik Cumhuriyeti, refah seviyesi yüksek ve siyasi hayatı istikrarlı bir ülkedir. Karayipler bölgesinin en büyük ekonomisine ve 2. büyük nüfus ve yüzölçümüne sahip olan Dominik Cumhuriyeti, BM ve belli başlı bölgesel örgütlerine üyedir.

Dominik Parlamentosu iki meclisli olup, 32 üyeli Senato ve 183 üyeli Millet Meclisi’nden oluşmaktadır. Başkanlık ve parlamento seçimleri ile yerel seçimler 4 yılda bir gerçekleştirilmektedir. Dominik Cumhuriyeti’nde 20 Mayıs 2012 tarihinde düzenlenen seçimlerde, iktidardaki Dominik Kurtuluş Partisi’nin (PLD) adayı Danilo Medina, oyların % 51,24’ünü alarak Cumhurbaşkanlığına seçilmiştir. Müteakip seçimlerin 2016 yılında yapılması öngörülmektedir.

Dominik Cumhuriyeti Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Dominik Cumhuriyeti

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları