Ulkeler

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Hankendi, Dağlık Karabağ Cumhuriyeti
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Ülke Rehberi
Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Ülke Rehberi
 
Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Ülke Rehberi
 
Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Ülke Rehberi
 
Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Ülke Rehberi

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Hakkında Bilgi. Fiilen bağımsız olan bu ülke Azerbaycan’a ait 7 adet ili kapsayan topraklar üzerine kurulmuş olan bir ülkedir. Ermenilerin çoğunlukta olduğu bu ülkede yönetim biçimi başkanlıktır. Etnik grupların çatışmasının sıkça yaşandığı bir bölgedir. Eğitimi sisteminin yaşanan karışıklıklar nedeniyle çok kötü durumunda olmasında ötürü Ermenistan Cumhuriyeti’nin ciddi yardımları neticesinde eğitim sistemi tekrar yapılanmış ve yeni okullar yapılmıştır. Azerbaycan’ın tutumu ise bu konuyla ilgili olarak oldukça sert olup şehirlerde ki etnik grup çatışmalarına müdahale etmemektedir.

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Nüfusu

2001 senesinde Dağlık Karabağ Cumhuriyeti sunularına hitaben ülke nüfusunun yüzde 95’lik bir kısmının Ermeniler olduğu belirtilmiştir. 2007 yılında yapılan sayıma göre ülkenin nüfusu yaklaşık olarak 138.000’dir.

Dağlık Karabağ Cumhuriyetinin Önemli Şehirleri

Hankendi: Ermenilerin Karabağ Savaşı sonrasında üstünlüğü elde ederek kurdukları bir şehirdir. Ermenistan’la beraber hiçbir devletin tanımadığı Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin fiilen başkenti konumundadır. Nüfusu yaklaşık olarak 50 bin civarındadır. Etnik grupların çatışmalarının sıkça yaşandığı şehirlerarasındadır. Bununla beraber şehirde tarihi manastırlar bulunmaktadır. Yönetim olarak başkent sayılan bu şehir yönetimin merkezi durumundadır.

Dağlık Karabağ Cumhuriyetinde Din ve Konuşulan Dil

Resmi bir dilleri olmasa da kimsenin tanımadığı bu ülkede Ermenice konuşulmakta olup ayriyeten Azericede konuşulan diller arasındadır. Ülkenin çoğu Ortodoks ve Yezidi inancına mensuptur.

Dağlık Karabağ Cumhuriyetinde İklim

Ülkede kışlar soğuk ve sert geçmektedir. Yazlarda bir o kadar yağışlı ve ortalama sıcaklıktadır. Bu nedenle bu ülkeye nisan ve mayıs ayları arasında gidilmesi uygun olacaktır.

Dağlık Karabağ Cumhuriyetinde Gezilecek Yerler

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nde Anama Manastırını görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Küçük bir ülke olduğunda ötürü her yere ulaşım kolay sağlanmaktadır bu yüzden gezilecek yerlere giderken sıkıntı yaşanmaz. Dadivank Manastırı da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Tarihi Yerleri

Tarihi olarak Manastır ve Katedralleri bol olan bu ülkede öncelikle bu yerlerin gezip görülmesi gereklidir. Nitekim ülke hiçbir ülke tarafından tanınmayan bir konumda olduğundan ötürü kendine ait belli bir tarihide yoktur. Ama ülkede bulunan Manastırlar ve Katedraller gezilip görülebilir. Gandzasar Katedrali bunların en başında gelmelidir.

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Gece Hayatı

Küçük bir yer olan Dağlık Karabağ Cumhuriyet’i yapılanma aşamasında olan ve etnik grupların çatışma halinde olduğu bir ülkedir. Gece hayatı konusunda neredeyse sıfır olan bu ülkede bar ve disko tarzı yerler bulunmamaktır. Tek tük kafe ve restoranlar mevcut olup geceleri bir hareket olmamaktadır.

Dağlık Karabağ Cumhuriyetinde Ne Yenir/ Ne İçilir

Kendilerine has bir mutfağa sahip olmayan Dağlık Karabağ Cumhuriyet’i genellikle Ermeni ve Azeri yemeklerinin ve bununla beraber çeşitli tahıl, mercimek, fasulye tarzı bakliyatlarla yapılan yemeklerin bolca tüketildiği bir ülkedir. Kahve kültürüne sahip olan bir ülke olup şarap ve kahve tüketimi hayli fazladır.

Dağlık Karabağ Cumhuriyetine Nasıl Gidilir

Azerbaycan’a Türk Hava Yolları ile direkt uçuş vardır ve buradan karayolu ile de ulaşılabilmektedir. Ulaşım olarak sorunsuz bir ülkedir.

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Dağlık Karabağ Cumhuriyeti

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları