Ulkeler

Cibuti Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Cibuti, Cibuti
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Cibuti Ülke Rehberi
Cibuti Ülke Rehberi
 
Cibuti Ülke Rehberi
 
Cibuti Ülke Rehberi
 
Cibuti Ülke Rehberi

Cibuti, resmi adı Cibuti Cumhuriyeti. Doğu Afrika`da küçük bir ülke. Komşuları: Kuzeyde Eritre, batıda ve güneyde Etiyopya, güneydoğusunda ise Somali. Kızıldeniz`e ve Umman Denizi`nin Aden Körfezi`ne kıyısı vardır. Arap Yarımadası`nda bulunan Yemen`e 20 kilometre uzaklıktadır. Başkenti Şehri’dir. Halkın %95`i Müslüman`dır.

Tarih

Asya ile Afrika kıtası arasında eski çağlarda meydana gelen göçlerde geçiş noktası olan Cibuti, 8 ve 10. asırlarda İslam orduları tarafından fethedilmiş yerli halk İslamiyet’i kabul etmiş ve 1862’ye gelinceye kadar başlarındaki kabile reislerinin idaresinde İslam devletlerine tabi olmuşlardır. 1862’de Fransızlar çalışmaları tamamlanmakta olan Süveyş Kanalından geçerek gemilerin kontrolünü elinde tutmak için önce ülkenin kuzeyindeki Obock bölgesini işgal ettiler. Daha sonraları güneye inerek Cibuti’yi sömürge bölgesine dahil ettiler.

1869’da Süveyş kanalının açılması ile Cibuti’nin stratejik önemi artmıştır. Daha sonra Fransa burayı bölgedeki sömürgelerinin idare merkezi haline getirerek “Fransız Somalisi” ismini verdi (1896). Etiyopya (Habeşistan) ile Cibuti arasında 1917’de kurulan demiryolu, buranın önemli bir liman ve ticaret merkezi olmasını sağlamıştır. 1957 senesinde içişlerinde bağımsızlık kazanan Cibuti, 1967’de yapılan bir referandumda Fransa’ya bağlı kalmayı kabul etmiştir.

Referandum neticesinde Fransa ülkeyi “Fransız Denizaşırı Toprakları” ilan etti. Somali ve Etiyopya’nın ülkedeki bazı kabileleri ayaklandırmak suretiyle kendi topraklarına katmak istemeleri üzerine, Fransa Cibuti’ye bağımsızlık tanıdı. 27 Haziran 1977’de de Bağımsız Cibuti Cumhuriyeti kuruldu. Bağımsızlık İçin Afrika Halk Birliği seçimleri kazandı ve bu birliğin başkanı Hasan Gouled Aptidan meclis tarafından Cumhurbaşkanı seçildi. Daha sonraki seçimleri de kazanan Hasan Gouled halen Cumhurbaşkanlığı görevini sürdürmektedir. 8-9 Ocak 1991 tarihinde Ali Aref Bourhan’ın liderliğinde başarısız bir darbe girişimi oldu. Hasan Gouled yine Cumhurbaşkanlığını korudu (1992).

Coğrafya

Cibuti kuzeydoğu Afrika`da Umman Denizi`ne bağlı Aden Körfezi ve Kızıldeniz kıyısında bulunur. Ülkenin 314 kilometre kıyısı bulunmakla birlikte 113 kilometre Eritre ile, 337 kilometre Etiyopya ile ve 58 kilometre Somali ile (toplam 506 kilometre) sınırı vardır. Cibuti Büyük Rift Vadisi üzerinde yer alır.

Cibuti`nin, 23.200 km2 gibi küçük bir yüzölçümüne sâhip olmasına rağmen, üç farklı fizikî yapısı mevcuttur. Kıyı bölgesi ile yüksek yayla bölgesini en yüksek noktası 1500 m’yi bulan dağlık bölge ayırmaktadır. Yayla bölgesi yer yer derin vadilerle bölünmüş vaziyettedir. Irmakların mevcut olmadığı Cibuti’de bir çöküntü sonucu meydana geldiği anlaşılan Hanle Ovasında mevcut iki göl vardır. Alalı ve Assal ismindeki göller tuz gölü olup, bunlardan Assal deniz seviyesinden 150 metre aşağıdadır.

Sıcak ve kurak bir iklime sâhip olan Cibuti’de senelik sıcaklık ortalaması 32 °C civârındadır. Yağış dağlık bölgelerde kıyı bölgesine nazaran biraz daha fazladır. Yıllık yağış ortalaması kıyı şeridinde 130 mm iken, dağlık bölgelerde 500 mm. civarındadır.

Bitki örtüsü çok cılızdır. Yer yer görülen fundalıklar ve otlaklar hâricinde dağlık bölgelerde az da olsa zayıf ormanlara rastlanır. Tuz göllerindeki tuz ülkenin sâhip olduğu en önemli kaynaktır. Tatlı su gölleri ve dereleri bulunmayan ülke başka hiç bir tabiî kaynağa sâhip değildir.

Ekonomi

Kızıldeniz’in Aden Körfezi’ne açıldığı coğrafyadaki stratejik konumu, Cibuti’yi bölgenin ve dünyanın deniz ulaştırması ve yakıt ikmal merkezi haline getirmiştir. Cibuti ve Doraleh Limanlarının kar getiren transit işlevi sebebiyle, ülkedeki ekonomik faaliyetler ağırlıklı olarak hizmet sektörüne dayanmaktadır.

Ülkede yaşanan kurak iklim tarım faaliyetlerini sınırlamakta, kısıtlı sebze ve meyve yetiştiriciliğine imkan tanımakta, çoğu gıda ürünü yurtdışından ithal edilmektedir. Doğal kaynakları kısıtlı ve sanayi sektörü az gelişmiş olan Cibuti, ödemeler dengesini idame ettirme ve kalkınma atılımlarına mali kaynak bulma hususlarında dış yardıma ihtiyaç duyan bir ülkedir. 

2010 yılında Cibuti’nin toplam ihracatı 89 milyon ABD Doları, ithalatı 572 milyon ABD Doları şeklinde gerçeklemiş, dış ticaret hacmi 661 milyon ABD Doları’na ulaşırken, dış ticaret dengesi 483 milyon ABD Doları açık vermiştir. Cibuti limanlarından iş hacminin %70’i Etiyopya ile gerçekleştirilen ithalat ve ihracat faaliyetlerine dayanmaktadır. 2012 yılında ise toplam ihracatı 87,1 milyon ABD Doları, ithalatı 579,5 milyon ABD Doları şeklinde gerçekleşmiştir. Dış ticaret hacmi ise 666,6 milyon ABD Doları’na ulaşmıştır. 

Cibuti’nin ihracat yaptığı ülkeler arasında Somali, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen, Oman ve Hollanda bulunmakta olup, başlıca ihraç kalemleri re-eksport ürünleri, kahve, ham deri ve postlardır. Ülkenin ithalat yaptığı ülkeler Çin Halk Cumhuriyeti, Suudi Arabistan, Hindistan, ABD ve Malezya olup, başlıca ithalat ürünleri arasında gıda, meşrubat, komünikasyon cihazları, kimyasal ve petrol ürünleri bulunmaktadır.

Nüfus Ve Sosyal Hayat

541.000 civarındaki nüfusun ekseriyetini Afar ve İssa halkı teşkil eder. Bunlardan Afarlar Habeş, İssalar ise Somali asıllıdır. Arap, Avrupalı, Hintli ve Yahudi azınlıkların da bulunduğu Cibuti’de Afarlar, İssalar ve Araplar Müslümandırlar. Afarlar ve İssalar arasında sık sık çatışma meydana gelmektedir. Bu iki grup otlakları paylaşamadıkları gibi, Afarlar Etyopya, İssalar ise Somali ile birleşmek istemektedirler.

Halk genellikle başşehir olan Cibuti’de yaşamaktadır. Kalanlar ise diğer şehirlerde yaşamakla beraber, çoğunlukla göçebe hayatı sürerler. 1977’ye kadar Fransızca olan resmi dili bağımsızlıktan sonra Afar ve İssa dilleri ile Arapça olarak kabul edilmiştir. Okullarda öğretim Arapça yapılmaktadır. Fakat Fransızlardan kalma okullarda hala Fransızca öğretim devam etmektedir. Göçebe halk hayvancılıkla uğraşır.

Cibuti Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Cibuti

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları