Ulkeler

Cezayir Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Algiers, Cezayir
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Cezayir Ülke Rehberi
Cezayir Ülke Rehberi
 
Cezayir Ülke Rehberi
 
Cezayir Ülke Rehberi
 
Cezayir Ülke Rehberi

Cezayir ya da resmi adıyla Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti. Kuzey Afrika`da ülke, Afrika`nın en büyük ülkesi. Cezayir`in komşuları kuzeydoğuda Tunus, doğuda Libya, güneydoğuda Nijer, güneybatıda Moritanya ve Mali, batıda Fas ve Batı Sahra`dır. Etnik açıdan bir İslam, Arap ve Berberi ülkesidir. Ülke ismi (El Cazayir) Arapçada "adalar" anlamına gelir.

Tarihi

Cezayir, M. VII. asrin ortalarından sonra İslam orduları tarafından fethedilerek İslam devletinin topraklarına katildi. Daha sonra çeşitli hanedanlıkların hakimiyetinde kalan Cezayir 1517`de Barbaros Hayrettin Pasa (Hizir Reis) ile kardeşi Oruç Reis tarafından fethedilerek Osmanlı topraklarına katildi. Ayni yıl Osmanlı Cezayir eyaleti kuruldu. Bu eyalet 1830 yılına kadar ayakta kaldı.

1830 yılının Temmuz ayinda Fransizlar Cezayir`i işgal ettiler. Fransızlar, burayı kurmak istedikleri Büyük Fransız İmparatorluğu’nun bir parçası haline getirmeyi amaçlıyorlardı.
Fransız işgaline karsı ilk bağımsızlık mücadelesini işgalin ikinci yılında Emir Abdülkadir başlatmıştır. Emir Abdülkadir işgalcilere karsi 14 yil mücadele etti ve 23 Aralık 1947`de Fransızlar tarafından tutuklandı. Sonraki yıllarda da işgale karsı ayaklanmalar ve bağımsızlık mücadeleleri oldu. Ancak Fransız işgalciler bütün bu hareketleri şiddetle ve zulümle bastırdılar. Sadece 5 Ağustos 1945 tarihinde Fransızlar bir gün içinde 45 bin Cezayirlinin canına kıymışlardır.

Fransız işgaline karsı ikinci bağımsızlık savaşı 1954 yılında başladı. Bu savas Milli Kurtulus Cephesi`nin öncülüğünde başlatıldı. Milli Kurtuluş Cephesi, Cezayir halkinin suurlandirilmasinda önemli etkinliği olan Cemiyeti Ulema`nin öncülügünde oluşturulmuştu. Cephe, Kasım 1954`te yayınladığı ilk bildirisinde amacının Cezayir`i işgalden kurtararak bu topraklar üzerinde İslam esaslarına göre şekillenen bağımsız bir devlet kurmak olduğunu bildirdi. Sekiz yil süren bağımsızlık savaşı süresince bir buçuk milyon Cezayirli Müslüman, işgalciler tarafından öldürüldü. Bugün birçok Cezayirliye göre Fransızların Cezayir’deki katliamları soykırım anlamına gelmektedir. Cezayir 2005 yılında resmen Fransa’dan işlediği soykırım için özür talep etti. Cezayir Devlet Başkanı 2006 yılında Fransa`nın Cezayir`de sadece Cezayirlileri öldürmediğini, onların diline ve kültürüne de soykırım uyguladığını ilan etti. Fransa bu suçlamaları kabul etmediği gibi, "konu tarihçilere bırakılmalıdır" dedi. Aynı Fransa Ermenilerin soykırım iddialarına ise sonuna kadar sahip çıktı ve meclisinden 2001 yılında Ermeni iddilarını kabul eden bir karar çıkardı.

Milli Kurtuluş Cephesi 1958`de geçici bir hükümet oluşturdu. 5 Temmuz 1962`de de bağımsızlık ilan edildi. Müslümanların sekiz yil süren mücadeleleri karsısında işgalciler bu ülkeyi terk etmek zorunda kaldılar.

Bağımsızlık sonrasında geçici bir süre cumhurbaşkanlığı yapan Ferhad Abbas`in arkasından 15 Eylül 1963`te Ahmed bin Bella cumhurbaşkanlığına getirildi. Ahmed bin Bella, 19 Haziran 1965`te gerçekleştirilen bir darbeyle cumhurbaşkanlığından uzaklaştırıldı ve yerine sosyalist Batıcı bir anlayışa sahip olan Albay Huvari Bumedyen geçti. Huvari Bumedyen ülkede kati bir totaliter baskı rejimini hakim kildi. Bumedyen`in dönemi onun Aralik 1978`de ölmesiyle kapandı. Yerine yine sosyalist bir anlayış sahibi olan Sezeli bin Cedid seçildi.
Sosyalist rejime karsı değişik zamanlarda ayaklanmalar oldu. Bunların en etkinlerinden biri 1982 ayaklanmasıdır. Ancak bu ayaklanma zor kullanılarak bastırılmıştır. İkinci büyük ayaklanma ise 5 Ekim 1988`de başladı ve bir hafta sürdü. Bu ayaklanma dolayısıyla hükümet güçleriyle halk arasında meydana gelen çatışmalarda en az beş yüz kişi öldü. Hükümet bu ayaklanmayı zorla bastıramadı ve bazı önemli vaatlerde bulunmak suretiyle ancak halkı yatıştırabildi. Hükümetin en önemli vaadi ise çok partili demokratik hayata geçmekti.

Hükümet yaptığı vaatler doğrultusunda yeni bir anayasa metni hazırlayarak 23 Şubat 1989`da halkoyuna sundu. Yeni anayasa ülkenin sosyalist niteliğini kaldırıyor ve İslam’ı devletin resmi dini olarak kabul ediyordu. Ayni zamanda birden fazla siyasi partinin ve siyasi amaçlı derneklerin kurulmasına imkan tanıyordu. Bunun gibi daha birçok önemli değişiklikler içeriyordu. Yeni anayasa halkın çoğunluğunca onaylanarak yürürlüğe kondu. Arkasından yeni siyasi partiler kuruldu ve 12 Haziran 1990`da ilk çok partili yerel seçimler yapıldı. Bu seçimlerde İslami Kurtuluş Cephesi (FIS) oyların % 55`ini alarak birçok yerde yerel seçimleri kazandı. Arkasından 26 Aralık 1991`de ilk çok partili genel seçimlerin birinci turu gerçekleştirildi. FIS bu seçimlerde de büyük basari gösterdi. Resmi kaynaklara göre oyların % 55`ini, kendi kaynaklarına göreyse % 80`ini aldı.

Coğrafya

Cezayir, 2.381.741 km²`lik alanıyla Akdeniz`in ve Afrika kıtasının ise en büyük ülkesidir. Güney kesiminde, Sahra çölünün önemli bir kısmını toprakları içine alır.
Cezayir`in kıyıları genelde dağlara çok yakın ve sarptır, fazla doğal liman yoktur.
Kıyının hemen gerisinde Atlas Dağları, Fas`tan başlayarak doğuya doğru iki şerit halinde Tunus`a kadar 2400 km. boyunca uzanır. Kuzeydeki dağ sırasına Tell Atlasları, güneydekine ise Sahra Atlasları denir. İki dağ silsilesi arasında büyük ovalar ve yaylalar yer alır. Bu iki sıra doğuda Tunus sınırına doğru birbirine yakınlaşır.

Atlas sıradağlarının Cezayir`deki kısmının en yüksek noktası yaklaşık 2.900 m. irtifadadır.
Ancak Cezayir`in en yüksek noktası, Sahra`nın ortasındaki Hoggar kitlesinde 3.003 metre yükseklikteki Tahat zirvesidir. Ülkenin kuzey bölgesinde Akdeniz iklimi, güneyinde ise çöl iklimi hakimdir. Deniz kıyısındaki yerleşimlerde kış ortalama sıcaklığı 8 ila 15 °C iken Mayısta 25 °C`a yükselir ve Temmuz-Ağustos aylarında 28 ila 30 °C ortalamaya ulaşır. (Skikda`da 28 °C, başkent Cezayir`de 29,5 °C)

Ortadaki Kabile dağlarında ve yaylalarda kışın ortalama sıcaklık 8 °C civarındadır ve -7 °C`a kadar düşer. Kışın bu bölgeye kar yağar. Yazın ise sıcaklık 30 ila 38 °C`a kadar yükselir. (Konstantin`de 36 °C)

Güneydeki Sahra bölgesinde kış sıcaklığı 15 ila 28 °C iken yazın 40 ila 45 °C`a yükselir.

Ekonomi

Cezayir, Afrika kıtasının en zengin ülkelerinden biridir. Yıllık 113,6 milyar dolarlık gayri safi milli hasıla ile kıtanın en büyük beşinci iktisadına sahiptir. Para birimi `Cezayir Dinarı`dır. Cezayir, önemli bir doğal gaz (üretimde dünya 5.si, ihracatta 4.sü gelir) ve petrol (üretimde 13., ihracatta 9.) üreticisi ve ihracatçısıdır. Ülkenin güney batısında demir, güney ucunda ise uranyum ve çinko yatakları bulunur. Bir kamu şirketi olan Sonatrach tarafından çıkarılan petrol ve doğal gaz, ülkenin başlıca gelir kaynağıdır. Cezayir, tarım reformu ve ağır sanayinin modernizasyonu yoluyla iktisadını canlandırmayı denemiştir, ancak petrol ve doğal gaz kökenli ürünler hâlâ ihracatın neredeyse tamamını oluşturur.

Denize yakın kesimde tarıma elverişli alanlarda başta zeytin gibi Akdeniz iklimi bitkileri yetişir. Cezayir, bakla tarımında dünya 1.si, incirde 5.si, hurmada 6.sı, kayısıda 9.su, bademde 10.su gelir, buna karşın tarım ürünlerinin büyük kısmını ihraç edemez.

Cezayir`in dış borçları 2005 yılında 17,5 milyar dolar iken Aralık 2006`da 4,7 milyar dolara düşmüştü. Ülke, dış borçlarını yavaş yavaş kapatmakta, bunda artan petrol fiyatlarından yararlanmaktadır. Bir OPEC ülkesi olan Cezayir, sağlam bir iktisada sahiptir. Petrol ve doğalgaz gelirleri dış borçları azaltmakta kullanıldığı gibi önemli altyapı projelerinin gerçekleşmesini de sağlamaktadır

GSYİH’sı 2010 yılında 159 milyar ABD doları (satın alma gücü paritesine göre yaklaşık 255 milyar ABD doları), fert başına milli geliri ise 4.380 ABD doları (satın alma gücü paritesine göre 7.165 ABD doları) olan Cezayir’i, kalkınmakta olan ülke kategorisinde değerlendirmek mümkündür.

Cezayir’de uzun yıllar boyunca uygulanan ithal ikameci ve devletçi ekonomi anlayışından sonra, 1980’li yılların sonunda kısmen ekonomik liberalleşme yaşanmış olmakla birlikte, günümüzde Cezayir’in tam anlamıyla küresel ekonomiyle entegre olduğundan bahsetmek mümkün görünmemektedir.

Cezayir’in en büyük gelir kaynağını hidrokarbon ürünleri teşkil etmektedir. 2010 yılı itibarıyla Cezayir’in ihracatının % 97’sini (55,04 milyar ABD doları) petrol ve doğalgaz ürünleri oluşturmaktadır. Hidrokarbon sektörü tek başına ülkede yaratılan katma değerinin yaklaşık % 40’ını meydana getirmektedir. 40,21 milyar ABD doları olan ithalatın büyük bir kısmını endüstriyel ekipmanlar, yarı mamuller ve gıda maddeleri oluşturmaktadır.

1990’lı yıllarda, ülkede yaşanan terör dönemi nedeniyle ekonomik anlamda zor günler yaşayan Cezayir, 2000 yıllarda ülkeye nisbî¬ istikrarın gelmesi, öte yandan petrol ve doğalgaz fiyatlarının yüksek seyretmesi sayesinde dış borçlarını önemli ölçüde azaltmış (4 milyar ABD doları civarında) ve büyük miktarda döviz rezervi elde etmiştir (161 milyar ABD doları). Söz konusu döviz rezervi ile önümüzdeki dönemde petrol ve doğalgaz satışlarından elde edilmesi beklenen ilave gelirlerin sağlayacağı toplam 286 milyar ABD dolarının, 2010-2014 beş yıllık kalkınma planı kapsamında altyapı projelerine harcanması öngörülmektedir.

Cezayir’de 2010 yılında büyüme, % 3,3, enflasyon % 3,9, işsizlik ise % 10 olarak gerçekleşmiştir.

Toplum ve Kültür

Modern Cezayir edebiyatı Arapça ve Fransızca arasında bölünmüş durumda olup ülkenin yakın geçmişinden etkilenmiştir. 20. yy Cezayir romancıları arasında en önemlileri Muhammed Dib, Albert Camus ve Katib Yasin`dir. 1980`lerin önemli romancıları daha sonra Uluslararası Af Örgütü`nün başkan yardımcısı olacak Raşid Mimuni ve laik görüşleri nedeniyle şeriatçı bir grup tarafından öldürülen Tahar Djaout`tur.

Ünlü modacı Yves Saint Laurent, Oran kentinde doğan bir Cezayirlidir.
Fransız kökenli ünlü Cezayirliler arasında filozof Jacques Derrida da bulunur. Melek Bennabi ve Frantz Fannon sömürgecilik karşıtı görüşleriyle tanınmıştır. 1905-1973 yılları arasında yaşamış olan Malik bin Nebi Cezayir halkının sosyolojik dönüşümünde oldukça emeği geçmiş ve bu konularda önemli eserler vermiştir. Hıristiyan düşünür Aziz Augustinus Annaba yakınlarında, Tagaste`de doğmuştur. Tunus`lu olan İbni Haldun, ünlü eseri Mukaddimeyi Cezayir`de yazmıştır.

Cezayir kültürünün en önemli unsurunu İslam medeniyeti oluşturur. Ülke nüfusunun %99`dan fazlasını Müslüman kökenliler oluşturur. Hıristiyanların oranı %0,1 kadardır. 1960`ta sayıları 160.000`i bulan Musevilerden sadece 200 kadarı kalmıştır. Cezayir anayasası, tüm vatandaşlara din özgürlüğü tanır. İmamlar, papazlar ve hahamlar Diyanet İşleri Bakanlığı`na bağlıdır ve devlet memurudur. Vaaz vermek veya dini faaliyetlerde bulunmak devletin iznine tabidir.

Devlet, din eğitimine ve camilere maddi katkıda bulunmakta, imamların maaşlarını ödemektedir. 2005`ten beri şeriat hukuku orta dereceli okullarda zorunlu ders haline getirilmiştir.

Cezayir müziğinin ülke dışında en çok bilinen türü rai`dir. Rai, çobanların folklorik müziğiyle popun bir karışımıdır. Cheb Khaled ve Cheb Mami gibi uluslararası yıldızlar bu tarz müzikle ün kazanmıştır. Cezayir içinde ise sözel ağırlıklı eski şaabi türü müzik halk tarafından tercih edilmektedir. Kabile müziği de kıvrak tonlarıyla beğeni toplamaktadır. Kıyı kentlerinde Endülüs göçmenlerinin getirdiği Endülüsi müzik, klasik bir tarz olarak hâlâ dinlenmektedir.
Cezayir yemekleri Akdeniz mutfağının özelliklerini gösterir. Bazı yemekler ülke genelinde pişirilse de çoğu yereldir ve kültürel çeşitliliğe delalet eder. Bu durum, yerel coğrafya, iklim ve tarihin bir sonucu olarak zamanla ortaya çıkmıştır. Buğdaydan yapılan, et veya sebzeyle servis edilen kuskus; biber, soğan ve sarımsakla yapılan şakşuka tipik yemeklerdir.

Siyasi Görünüm

Cezayir, yarı başkanlık sistemi ile yönetilen merkeziyetçi bir cumhuriyettir. Ülke, idari olarak 48 vilayete bölünmüştür. Anayasa gereğince Cumhurbaşkanı, önemli görevleri uhdesinde bulundurmaktadır. Bu bağlamda, Başbakanı ve Bakanları atamakta, Bakanlar Kuruluna başkanlık etmekte ve kararname çıkartabilmektedir. Cumhurbaşkanı, 5 yıllık bir süre için seçilmektedir. 

Cezayir’in siyasi yapısı, Fransa’daki 1958 (Beşinci Cumhuriyet) Anayasasından esinlenerek yarı başkanlık sistemi şeklinde oluşturulmuştur. Ancak sistem, uzun süre tek parti iktidarının hüküm sürdüğü bir ortamda fiiliyatta bir başkanlık sistemi şeklinde işlemiştir. 

1830-1962 yılları arasında Fransız sömürgesi altında bulunan Cezayir, 1954-1962 yılları arasında devam eden kurtuluş savaşı sonunda bağımsızlığını elde etmiştir. Cezayir uzun bir dönem boyunca, bağımsızlığı kazanan kadroların oluşturduğu Ulusal Kurtuluş Cephesi (FLN) tarafından, tek parti rejimi altında, yarı devletçi bir anlayışla yönetilmiştir. Artan toplumsal talepler neticesinde ülkede 1988 yılında siyasi ve ekonomik liberalleşme süreci başlatılmıştır. Sözkonusu süreç, 1992 yılında kesintiye uğramıştır. 1992-1999 yılları arasında 150 bin kişinin öldüğü tahmin edilen terör döneminin ardından, 1999 yılında Abdelaziz Bouteflika Cumhurbaşkanlığına seçilmiştir. 

Cumhurbaşkanı Bouteflika, ülkede normalleşme sürecinin güçlendirildiği on yıllık iktidarının ardından, Cumhurbaşkanının görev süresini iki dönemle sınırlayan Anayasa hükmünün 12 Kasım 2008 tarihinde yapılan Anayasa değişikliğiyle kaldırılması üzerine, 9 Nisan 2009 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tekrar adaylığını koymuş ve oyların % 90,24’ünü alarak Cumhurbaşkanı seçilmiştir. 

Cumhurbaşkanı Bouteflika terör döneminin bitirilmesinde ve “Ulusal Uzlaşı” programının uygulanmasında oynadığı rol ile halkın güvenini haizdir. 2005 Eylül ayında kabul edilen “Barış ve Uzlaşı Şartı” ve evvelce çıkarılan iki af kanunu ile yaklaşık 17 bin kişinin serbest kalması sağlanmıştır. 

Son milletvekili genel seçimleri 2012 Mayıs ayında yapılmış ve tarihi Ulusal Kurtuluş Cephesi (FLN) seçimlerden birinci parti olarak çıkmıştır. 

Ülke gündemindeki en önemli meseleyi oluşturan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 17 Nisan 2014 tarihinde gerçekleştirilmesi öngörülmektedir. Sağlık sorunları bulunan Cumhurbaşkanı Bouteflika’nın aday olup olmayacağı henüz belli değildir.

Cezayir Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Cezayir

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları