Ulkeler

Çek Cumhuriyeti Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Prag, Çek Cumhuriyeti
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Çek Cumhuriyeti Ülke Rehberi
Çek Cumhuriyeti Ülke Rehberi
 
Çek Cumhuriyeti Ülke Rehberi
 
Çek Cumhuriyeti Ülke Rehberi
 
Çek Cumhuriyeti Ülke Rehberi

Çek Cumhuriyeti, Orta Avrupa`da bir ülkedir. Kuzeyinde Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güneyinde Avusturya ve doğusunda Slovakya ile komşudur.

Tarihi Prag kenti, ülkenin başkenti ve en büyük kenti olmasının yanı sıra, çok ilgi çeken bir turizm merkezidir. Ülke, Bohemya ve Moravya bölgelerinden oluşur ve daha büyük Silezya bölgesinin bir parçasıdır. Çek Cumhuriyeti 1 Mayıs 2004`te Avrupa Birliği`nin üyesi olmuştur.

Ülkenin dünya çapında tanınan ürünleri kristal, cam işlemeleri ve granat taşıdır. Bunun yanında, bira gerek üretim gerekse kültür olarak ülkenin en önemli sembollerindendir. Türkiye dahil olmak üzere pek çok ülkede yerel bira üreticileri isim haklarını başta Bohemya bölgesine bağlı Pilsen şehri olmak üzere bu ülkeden almıştır.

Tarihi

Yüzyıllardan beri ayrı yaşayan ve etnik bakımdan birbirine kardeş iki ulus olan Çekler ve Slovakların tek bir devlet olarak birleştirilmesi düşüncesi 19. yüzyılda ortaya atıldıysa da ancak I. Dünya Savaşı’ndan sonra gerçekleştirilebildi. 1918’de kurulmuş olan Çekoslovakya’nın (ilk cumhurbaşkanı Masaryk ve başbakanı Beneş), komşu ülkelerle arasındaki sınırlar 1919 Versailles, Saint Germain ve 1920 Trianon antlaşmalarıyla saptandı. Fakat bu sınırlar içinde önemli sayıda azınlık kaldı (Almanlar, Macarlar, Rutenler ve başkaları; asıl Çek ve Slovaklar nüfusun ancak % 65’i). Bu etnik yapı, iki dünya savaşı arasında ülkenin yaşadığı siyasî bunalımların başlıca nedeni oldu. 1935’te Masaryk’in yerine başkan seçilen Beneş, Almanların giderek artan siyasî baskısı altında kaldı. 1938 Münih Konferansı’nda ülkenin parçalanarak Almanların çoğunlukta oldukları yerlerin (Südet) Almanya’ya verilmesi; Slovakya’nın özerk olması; Polonya ve Macaristan’a bazı toprakların bırakılmasına karar verildi. 

Bu kararlar 1939’da gerçekleşti ve Alman istilası başladı. Bohemya ve Moravya, Alman egemenliği altına girdi; Slovakya’ya özerklik verildi. 1942’de Çekoslovakya’daki Alman Valisi Hydrich, Çek Kurtuluş Hareketi taraftarlarınca öldürüldü (olaya Almanya tarafından çok ağır bir karşılık verildi ve Lidice kasabası halkının bir bölümü yok edildi). 1945’te, kurtuluşla birlikte Beneş, Londra’dan döndü. Fakat kısa bir süre sonra çekilmek zorunda kaldı. 1948’de komünistlerin de yer aldığı Klement Gottwall’ın koalisyon hükûmeti kuruldu. 1960’ta sosyalist cumhuriyet anayasası onaylandı. 1968’de parti birinci sekreterliğine getirilen Dubçek, ülkede bir liberalleştirme siyasetini başlattı. Buna karşı çıkan Varşova Paktı üyesi devletlerin orduları ülkeyi işgal etti. Dubçek görevden uzaklaştırıldı. Ülke çapında yer yer başlayan direniş hareketleri şiddetle bastırıldı. Dubçek’in yerine Dr. Gustav Husak getirildi. Böylece “Prag Baharı” diye adlandırılan liberalleşme dönemi sona erdi. Husak, Sovyetler Birliği’yle ilişkileri yeniden güçlendirdi ve Varşova Paktı’na bağlılığını gösterdi. Reform hareketlerine son vererek muhalif güçleri Parti’den tasfiye etti. 1975’te cumhurbaşkanlığı görevini üstlendi. Husak döneminde parti içindeki siyasî tasfiye nedeniyle kültürel yaşam olumsuz biçimde etkilendi ve birçok aydın yurt dışına gitti; Husak’a karşı çıkan birçok aydın kovuşturmaya uğradı; 1977’de bir grup aydın “77 Bildirisi’ni yayımladılar. Bu girişim çok sert biçimde bastırıldı. 

Kilise, 77 olaylarını desteklememesine rağmen 1982’de baskıcı yönetime karşı çıkmaya ve bağımsızlık istemeye başladı. 1983’te aydınlar, Doğu Bloku ülkelerindeki ve SSCB’deki reform hareketlerinin desteklenmesi gerektiğini ileri sürdüler. Husak, reformları izlediklerini, ancak uygulamanın ülke içi koşullara bağlı olduğunu bildirdi. 1987’de SSCB Devlet Başkanı Gorbaçov’un Çekoslovakya’yı ziyareti sonrası ülkede reform hareketlerinin yeniden başlaması umudu gündeme geldi. Aynı yılın Aralık ayında Husak, genel sekreterlikten ayrıldı ve yerine Milos Jakes getirildi. Yeni yönetim SSCB’ye sıkı sıkıya bağlı bir program uyguladı. Ancak 1989’da Doğu Bloku ülkelerindeki reformlara yönelik halk istekleri ve gösteriler arttı. 20 Kasım 1989’da başkent Prag’da 200.000 kişilik büyük bir kitle gösterisi yapıldı. Göstericiler komünist yönetime son verilmesini ve seçime gidilmesini istediler. Artan protesto hareketleri üzerine Komünist Parti yöneticileri istifa etti. Milos Jakes, partiden ihraç edildi; istifa eden Başbakan Adamec’in yerine Marian Calfa getirildi. 1989’un Aralık ayında yeni kurulan hükûmette komünist olmayanlar, komünist olanlara karşı, bir bakanlık fazla kazanarak (11-10) üstünlük sağladılar. 1977’deki olaylarda kovuşturmaya uğrayan ve 1979’da ağır hapis cezasına çarptırılan muhalif yazar Vaclav Havel, cumhurbaşkanlığına getirildi. Devlet Başkanı Havel, başbakanlığa M. Calfa’yı getirdi. Parlamento, 1992’de aldığı bir kararla Çekoslovakya’nın, Çek ve Slovak devletleri olarak 1 Ocak 1993’te ikiye ayrılmasına karar verince Çekoslovakya Devleti tarihe karışmış oldu. 

Çek Cumhuriyeti 1999’da NATO üyesi, 1 Mayıs 2004 tarihi itibariyle Avrupa Birliği tam üyesi oldu. 2002 yerel seçimleri sonrası, Vladimir Spidla Başbakanlığında Çek Sosyal Demokrat Partisi, Hristiyan Demokrat Birlik-Çek Yurttaşlık Partisi ve Özgürlük Partisi’nden oluşan hükûmet göreve başladı. Ancak 2004’te, hükûmetin malî reformlardaki başarısızlığı ve Çek Sosyal Demokrat Partisi’nin Avrupa Parlamentosu seçimlerindeki düşük performansı nedeniyle başbakana karşı parti içindeki güven azaldı. Parti Başkanı ve Başbakan Vladimir Spidla, görevinden istifa edince hükûmet düştü. Ağustos 2004’te kabinede az bir değişiklik yapılarak Stanislav Gross Başbakanlığında yeni hükûmet, görevi devraldı.

Coğrafya

Çek Cumhuriyeti 51°`nin kuzeyinde bulunan küçük bir bölge dışında 48° ila 51° K enlemlerinde ve 12° ila 19° D boylamlarında yer almaktadır. Çek Cumhuriyeti batıdan doğuya doğru iki coğrafi bölgeye ayrılır. Bunlar batıda “Bohemya”, doğuda “Moravya” bölgeleridir.

Bohemya ülkenin batısında, dört tarafı ortalama 1000-1500 m yüksekliğe sahip dağlarla çevrili olan dörtgen biçiminde bir yayladır. Bölgenin kuzeyinde Krkonose Dağları (en yüksek tepesi 1603 m), kuzey batıda Krusme Dağları, doğusunda ise Moravya bölgesine sınır teşkil eden Moravya Tepeleri vardır. Güney batıdaki Bohemya Dağlarından çıkan Vltava Irmağı güney kuzey doğrultusunda bölgeyi aştıktan sonra, Krkonose Dağlarından çıkarak Bohemya bölgesinin kuzeyini sulayan ve ülkeden çıkan Elbe Nehrine karışır. Bölgenin önemli akarsularından bir diğeri olan Ohre de kuzeybatı kesimlerini suladıktan sonra Elbe Nehrine katılır.

Moravya Çek Cumhuriyeti’nin orta kısmını teşkil eden, kuzeyden güneye doğru gidildikçe alçalan bir ova şerididir. Kuzeyinde Jesenik Dağları ile çevrili olan bölge, batısında Moravya Dağları ile Bohemya bölgesinden, doğudaki Beskydy ve Bile Karpat Dağları ile Slovakya’dan ayrılır. Oder Nehrinin de suladığı bölgeyi kuzey güney istikametinde kateden Morava Nehri pek çok küçük akarsuları da bünyesinde toplayarak güneyde Tuna Nehriyle birleşir.

Denizden uzak bir Orta Avrupa ülkesi olan Çek Cumhuriyeti’nde de, diğer Orta Avrupa ülkelerinde olduğu gibi kışları sert soğukların hakim olduğu kara iklimi vardır. Yazların serin geçtiği ülkede, yıllık sıcaklık ortalamaları seneden seneye büyük dalgalanmalar gösterir. Kışın ülkede hava her zaman sıfırın alında olur. Senelik yağış ortalaması bölgelere göre 1000-1500 mm arasında değişir. Yüksekliği fazla olmayan ovalık bölgelerde yağış miktarı 1000 mm civarında bulunurken, yüksek dağların bulunduğu yerlerde dağların yağmur bulutlarını tutması ve yoğunlaştırıcılık vazifesi görmesi, senelik yağış miktarının ortalama 1500 mm civarında olmasını sağlar. Yağışlar kışın genellikle kar şeklinde olur. Çek Cumhuriyeti topraklarının % 30’u ormanlarla kaplı olan bir ülkedir. Özellikle Bohemya Dağları ve Karpatlar’ın yüksek bölgelerinde iğne yapraklı ağaçlardan meydana gelen ormanlık bölgeler, yüksekliği fazla olmayan yerlerde kayın, meşe ve gürgen ormanları halini alırlar. Ormanlık bölgelerde yaşayan yabani hayvanların başlıcaları; yaban domuzu, yaban kedisi ve dağ keçisidir. Madenleri kendisine yeterli seviyede değildir. Avrupa’nın en fazla uranyum üreten ülkesi olan Çekoslovakya’da kömür, antimon, manyezit, cıva, grafit ve kaolin ile az miktarda petrol üretilir. Üretilen uranyum miktarı, bu maddenin stratejik ehemmiyeti bakımından açıklanmamaktadır. Bohemya dağlarından çıkarılan önemli miktardaki linyit, elektrik enerjisi üretiminde kullanılır.

Din

Çek Cumhuriyeti AB`de Estonya`dan sonra en büyük ateist nüfusu barındıran ülkedir. Nüfusun %60`ının dinî inancı yoktur. Günümüzde kullanılmayan bazı kilise ve manastırlar konser salonu, müze olarak hizmet vermektedir.

Nüfus ve Sosyal Hayat

Nüfusu 10.400.000 civarındadır. Resmi dili Çekçe’dir. Hıristiyan olan halkın % 70’i Katolik, % 15’i Protestan ve diğerleri de muhtelif mezheplere bağlıdır. 6-15 yaş arasında öğretimin mecburi ve parasız olduğu ülkede okuma-yazma bilenlerin oranı % 99’dur. Nüfusun % 68’i şehirlerde, kalanı ise köylerde oturur. Çalışan nüfusun ekseriyeti işçidir. Kalanı ise tarım ve diğer işlerle uğraşır, Bohemya halkı müziğe olan düşkünlükleriyle meşhurdur. Beden eğitimi halk arasında yaygındır. Çek Cumhuriyeti’nin milli sporu buz hokeyidir.

 Ekonomi

Çek Cumhuriyeti, Orta ve Doğu Avrupa`daki eski Doğu Bloku ülkeleri arasında en gelişmiş ve sanayileşmiş ekonomilerden birisine sahiptir. Komünist dönem sonrası değişim yaşayan geçiş ekonomileri arasında da küresel ekonomiyle bütünleşme sürecinde en başarılı performans gösteren ülkelerden biridir. 

Ülkede 1990`lı yılların başından itibaren fiyat kontrollerinin kaldırılması, özelleştirme, yabancı yatırımlara açılma, uluslararası ticaret ve döviz kurunun serbestleştirilmesi gibi uygulamaları kapsayan bir dizi reform yapılmıştır. Devletin ekonomideki payı bugün % 20`nin altındadır. 

Ülke 2012 itibariyle 209,8 milyar Dolar GSYİH’ye sahiptir. GSYİH’nin tarım, sanayi ve hizmetler sektörleri olmak üzere dağılımı sırasıyla %2,2, %38,3 ve %59,5’dir. 

Tahmini verilere göre 2012 itibariyle yıllık ihracat 134,1 milyar Dolar, yıllık ithalat 129 milyar Dolar, toplam ticaret hacmi 263,1 milyar Dolardır. Çek Cumhuriyeti’nin ihracatında birinci sırada Almanya, ikinci sırada Slovakya, üçüncü sırada Polonya, dördüncü Fransa, beşinci İngiltere; ithalatında ise, birinci sırada yine Almanya, ikinci sırada ÇHC, üçüncü sırada Polonya, dördüncü sırada Slovakya ve beşinci sırada Hollanda yer almaktadır. 

Çek Cumhuriyeti Avro bölgesinde olmamasına rağmen, büyük ölçüde ihracata dayalı Çek ekonomisi 2011’de Avro bölgesindeki krizden etkilenmiştir. Krizin olumsuz etkileri daha ziyade 2011 yılının ikinci yarısından itibaren hissedilmeye başlanmış ve ekonomi kısa süreli de olsa durgunluğa girmiştir. Dış ticaret hacminde azalma meydana gelmiş, otomotiv sanayi hariç sanayi üretiminde düşüş yaşanmıştır. Ancak, bu durum genel itibariyle ekonomide fazla bir dengesizliğe yol açmamıştır. 

Olumsuz dış ekonomik koşulların sonucu olarak, 2012 yılı için büyüme oranı tahmini %2’den %1’e düşürülmüştür. Yıl sonu itibariyle ise büyümenin eksi %1.3 olarak gerçekleşeceği açıklanmıştır. Büyüme hızındaki yavaşlama işsizliği de beraberinde getirebilecek olup, ekonomideki belirsizlikler firmaları tasarruf tedbirleri almaya yöneltmektedir. 

Bununla birlikte, Çek ekonomisinin temel sorununun, kamu harcamalarından dolayı sürekli artan borçlar ve bütçe açığı olduğu gözlenmektedir.

Siyasi Görünüm

Ülkenin yönetim biçimi çok partili parlamenter demokrasi olup, devletin başı Cumhurbaşkanı, icra organının başı ise geniş icra yetkileriyle donatılmış olan Başbakan’dır. Başbakanlık görevini 13 Temmuz 2010’dan itibaren Petr Necas yürütmektedir. 

Çek Cumhuriyeti’nde ilk doğrudan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birinci turu 11-12 Ocak, ikinci turu ise 25-26 Ocak 2013 tarihlerinde yapılmıştır. 

Toplam 9 adayın yarıştığı ilk turda en çok oyu alan iki aday olan eski Başbakanlardan ve Yurttaş Hakları Partisi Başkanı Milos Zeman ile Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve TOP-09 lideri Karel Schwarzenberg’in yarıştığı ikinci tur sonunda Milos Zeman oyların % 54.80’ini alarak Çek Cumhuriyeti’nin yeni Cumhurbaşkanı seçilmiştir. 

Zeman, 8 Mart’ta iki dönemdir bu görevi yürütmüş olan Vaclav Klaus’un yerine görevine başlamıştır. 

Parlamento, 200 üyeli Temsilciler Meclisi ile 81 üyeli Senato’dan oluşmaktadır. 24 Haziran 2010’dan itibaren Temsilciler Meclisi Başkanlığını Miroslava Nemcova (ODS/Halkın Demokrasisi Partisi) yürütmektedir. Milan Stech (CSSD/Çek sosyal Demokrat Partisi) ise 21 Aralık 2012 tarihi itibarıyla Senato Başkanlığına ikinci kez seçilmiştir (ilk kez 24 Kasım 2010’da seçilmişti). 

Milletvekilleri dört, Senatörler ise altı yıl için seçilmektedirler. Senato’nun 1/3 yenileme seçimleri iki yılda bir yapılmakta olup, son 1/3 yenileme seçimleri, iki turlu olarak 12-13 Ekim ve 19-20 Ekim 2012 tarihlerinde düzenlenmiştir. Bir sonraki Senato seçimlerinin Ekim 2014’te yapılması planlanmaktadır. Son Temsilciler Meclisi seçimleri ise, 28-29 Mayıs 2010 tarihinde yapılmış olup, müteakip seçimlerin 2014 yılında yapılması öngörülmektedir.

Çek Cumhuriyeti Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Prag Şehir Rehberi
Prag Şehir Rehberi
Yüzlerce yıllık tarihi boyunca doğal afetler ve savaşların neredeyse hiç uğramamasından olsa gerek, Prag’ın tarihi yapısı Avrupa’nın çoğu şeklinden daha iyi korunmuş durumda. Hâlâ ayakta olan taş yollar, köprüler, katedraller ve birçok başka yapı Prag’a günümüzde az bulunan bir atmosfer kazandırıyor. Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olarak görülen Prag, günümüzde Orta Avrupa’nın en önemli turizm merkezlerinden biri haline gelmiş; her yıl milyonlarca turist bu görkemli kenti ziyaret ediyor.
Czech
Czech
Çek Havayolları çoğu Avrupa metropolleri, Yakın ve Orta Doğu, Kafkaslar ve Orta Asya`da birçok nokta ile Prag arası bağlantıları sağlar. SkyTeam ittifak üyesi olarak onsekiz ilişkili havayollarının uluslararası bir ağ ile kendi ittifak üyeliği ve diğer ortak havayolları ile işbirliği sayesinde, Çek Havayolları müşterilerine geniş bir seçim ve daha fazla frekans sağlamaktadır.

Haritada Çek Cumhuriyeti

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları