Ulkeler

Cayman Adaları Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
George Town , Cayman Adaları
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Cayman Adaları Ülke Rehberi
Cayman Adaları Ülke Rehberi
 
Cayman Adaları Ülke Rehberi
 
Cayman Adaları Ülke Rehberi
 
Cayman Adaları Ülke Rehberi

Cayman Adaları, Karayipler`de Küba`nın güneyinde Jamaika`nın kuzeybatısında yer alan başlıca 3 adadan oluşan Birleşik Krallık`a bağlı ada topluluğudur. Georgetown en büyük yerleşim yeridir.

Tarih

Ada tarihinden satır başları;

• Ada grubu ilk olarak Kristof Kolomb tarafından 10 Mayıs 1503`de keşfedilmiştir. Kolomb gördüğü kaplumbağalara itafen adalara Las Tortugas ismini vermiştir.

• Madrid Antlaşması (1670) adalar, Jamaika Adası ile birlikte resmen İspanya yönetiminden Birleşik Krallık`a geçti ve idari olarak Jamaika`ya bağlı kaldı.

• Cayman Adaları, 1962`te Jamaika bağımsızlığını ilan edince Birleşik krallıkta kaldı.

Coğrafya

Karayip Denizinde, Küba2nın 240km güneyinde ve Jamaika’nın 268km kuzeybatısında yer alan Cayman Adaları, 3 ada grubundan oluşmaktadır. Bu 3 ada grubu; Grand Cayman, Cayman Brac, Little Cayman’dır. (19;30) Kuzey ve (80;30) Batı coğrafi koordinatlarında yer alan Cayman Adaları toplamda 262 Km2’lik yüzölçümüne sahiptir. 3 ada grubundan oluşan Cayman Adaları’nın coğrafi yapısı gereği kara sınırı bulunmamaktadır ve ülkenin sahil şeridi uzunluğu 160km’dir. 

Tropikal deniz ikliminin hakim olduğu Cayman Adaları’nda Mayıs-Ekim tarihleri arasında sıcak ve yağmurlu mevsim görülürken; Kasım- Nisan ayları arasında kuru kış mevsimi görülmektedir. Karayip Denizi’nin rakım açısından en düşün nokta olduğu Cayman Adaları’nın rakım açısından en yüksek noktası ise 43m yükseklik ile The Bluff( Cayman Brac)’tır. Cayman Adaları’nda ekonominin en büyük kaynakları balıkçılık ve turizmdir. Cayman Adaları’nda Temmuz- Kasım ayları arasında kasırgalar etkili olmaktadır.

Nüfus

Cayman Adaları’nın Temmuz 2009 tahmini nüfusu 49.035’tir ve nüfusun yaşlara göre dağılımı ise şu şekildedir;

0–14 yaş             : %19,6( 4.824/ kadın 4.783)

15–64 yaş           : %71,1( erkek 16.994/ kadın 17.884)

65 yaş ve üzeri    : 59,3( erkek 2.139/kadın 2.411)

Ülke nüfusunun büyük bir çoğunluğu Grand Cayman’da yaşamaktadır. Ülke nüfusunun neredeyse tamamı kentsel yaşamı tercih etmektedir. Cayman Adaları’nda kentsel yaşam artış oranı 2005–2010 seneleri mevcut ortalaması %1,5’tir. Cayman Adaları’nda nüfusun ortalama yaşam süresi 80.44’tür. Bu oran erkekler için 77,8 olarak gerçekleşirken, kadınlar için 83.14 olarak gerçekleşmiştir. 

Ülke vatandaşlarına Caymanlılar denilmektedir. Ülkede, Melez %40, Beyaz %20, Siyah %20, diğer etnik gruplara ait göçmen %20 etnik grupları yaşamlarını sürdürmektedir. İngilizce’nin( %95) resmi dil olarak kullanıldığı Cayman Adaları’nda ayrıca İspanyolca %3.2 ve Diğer %1.8 dilleri de konuşulmaktadır(1999 verileri). Cayman Adaları’nda eğitim harcamaları, Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’nın %2.82ini teşkil etmektedir(2005 senesi verileri).

Ekonomi

Dolaysız yoldan vergilendirme sisteminin olmadığı Cayman Adaları’nda denizaşırı finans sektörü gelişim gösteren sektörlerin başında gelmektedir. 2003 senesi itibari ile yaklaşık olarak 68.000 finansal sektör kuruluşu Cayman Adaları’na kayıt yaptırmıştır. Bu finans kurumları arasında; 500 banka, 800 sigorta firması ve yaklaşık olarak 5000 adet yatırım fonu yer almaktadır. Cayman Adaları borsası 1997 senesinde faaliyete geçmiştir. Cayman Adaları’nda turizm sektörü büyük önem arz etmektedir. Turizm sektör gelirleri Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’nın %702ini ve ülke döviz kazancının ise yaklaşık olarak %75’ini teşkil etmektedir. Cayman Adaları turist sayısı 2003 senesinde 2.1 milyonu aşmıştır. Ülkeyi ziyaret eden turistlerin ½’si Amerika Birleşik Devletleri’ndendir. Cayman Adaları yiyecek ve tüketim ihtiyacının büyük bir kısmını ithalat yolu ile elde etmektedir. Cayman Adaları yaşam standartlarının oldukça yüksek olduğu bir ülkedir. 

Cayman Adaları Gayrisafi Yurtiçi Hâsıla tutarı( satın alma gücü paritesi), 2004 senesi verilerine göre 1.939 milyar dolardır. Cayman Adaları’nda kişi başı milli gelir tutarı 2004 senesi itibari ile 43.800 dolardır ve ülke kişi başına düşen bu rakamla, dünyada refah seviyesi en yüksek ülkelerden birisi konumundadır. Cayman Adaları’nda işsizlik oranı 2004 senesi itibari ile %4,4’tür. Cayman Adaları kamu gelirleri 2004 senesi itibari ile 423,8 milyon dolar ve kamu harcamaları ise 392,6 milyon dolardır. Cayman Adaları’nda sebze ve meyve tarım ürünlerinin yanı sıra canlı hayvan ve kaplumbağa yetiştiriciliği de yapılmaktadır.

Cayman Adaları elektrik ihtiyacının tamamını ülke içerisinde üretme kapasitesine sahiptir. Ülke, elektrik ihracat/ithalatı gerçekleştirmemektedir. Aynı zamanda, Cayman Adaları petrol ihtiyacının tamamını ithalat yolu ile elde etmektedir. Ülkenin, 2005 senesi petrol ithalat tutarı 2.818 varil/gün ’dür. Cayman Adaları ihracat tutarı 2004 senesi itibari ile 2.52 milyon dolardır. Ülke; kaplumbağa ürünleri, üretim malzemeleri ihracatı gerçekleştirmektedir. 2004 senesi itibari ile 866,9 milyon dolar olan ithalatın en önemli kalemleri arasında; yiyecek, üretim malzemeleri yer almaktadır.

Hükümet

Cayman Adaları, İngiltere Denizaşırı bölgesi konumundadır. Ülke, İngiliz kanunlarına ve yasalarına göre yönetilmektedir. Cayman Adaları’nın başkenti (19;18) Kuzey ve (81;23) Batı coğrafi koordinatlarında yer alan George Town’dur. Cayman Adaları toplamda 8 farklı bölgeye ayrılmıştır. Bu bölgeler; Creek, Eastern, Midland, South Town, Spot Bay, Stake Bay, West End, Western’dir. 

Cayman Adaları’nda Anayasa Günü her sene Mayıs Ayı’nın ilk pazartesi günü resmi tatil olarak kutlanmaktadır. Ülke, anayasası 1959 senesinde yürürlüğe girmiştir ve daha sonradan 1962,1972 ve 1994 senelerinde değişikliğe uğramıştır. Cayman Adaları’nda İngiliz Medeni Kanunları yasal sistemi oluşturmaktadır. 

Cayman Adaları’nda devlet başkanlığı görevini 6 Şubat 1952 tarihinden itibaren Kraliçe II Elizabeth yürütürken, kraliçenin Cayman Adalarındaki temsilciliği görevini ise 23 Kasım 2005 tarihinden itibaren Stuart Jack yürütmektedir. Hükümet başkanlığı görevini 27 Mayıs 2009 tarihinden itibaren Mckeeva Bush yürütmektedir. Cayman Adaları’nın üyesi olduğu uluslararası organizasyonlar; Caricom, CDB, Interpol, IOC, UNESCO, UPU, WFTU’dur.

Cayman Adaları Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Cayman Adaları

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları