Ulkeler

Burkina Faso Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Ouagadougou, Burkina Foso
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Burkina Faso Ülke Rehberi
Burkina Faso Ülke Rehberi
 
Burkina Faso Ülke Rehberi
 
Burkina Faso Ülke Rehberi
 
Burkina Faso Ülke Rehberi

Burkina Faso, Batı Afrika`da bir ülkedir. Ülke 1960 yılında bağımsızlığına Yukarı Volta adı ile kavuşmuştur. Burkina kelimesi Afrika`da kullanılan Yulan dilinde "onurlu" anlamına gelmektedir. Faso ise kendi dilleri olan Mori dilinde "insanlar" anlamına gelmektedir. Ülke adı `Onurlu insanların ülkesi` anlamına gelmektedir. Sahra`nın güneyinde, Gana`nın kuzeyinde yer almaktadır. Tamamı kara ile çevrili Burkina Faso, 13 bölgeden oluşmaktadır. 

Ülke, yeryüzündeki en fakir ülkelerinden biridir. Ülkedeki yüksek işsizlik oranı göçü tetiklemektedir. Ülkede eğitim; ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim olmak üzere üç kısımdan oluşur. Ancak eğitim ücretlidir. Örneğin bir yıl süreyle bir ortaöğretim kurumunda okumak için yaklaşık $65 ödemek gerekir. Bu durum pek çok çocuğun eğitim alamamasına yol açar. Başkentte bir Amerikan özel okulu bulunmaktadır.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı raporlarına göre %12,8`lik okuma-yazma oranıyla yeryüzündeki en az okuma-yazma oranına sahip ülke konumundadır. Nüfus artışı: %3,00 (2006 tahminleri) ortalama yaşam süresi 50`nin altındadır. Nüfusun büyük bir bölümü ülkenin güneyine ve merkezine toplanmıştır. Yaklaşık 5000 Avrupalı Burkina Faso`da yaşar. Ülkede demir, mangan ve altın yatakları bulunmaktadır. Başkenti Ouagadougou`dur. Sınır komşuları, Benin, Fildişi Sahilleri (Cote d`Ivoire), Gana, Mali, Nijer ve Togo`dur.

Tarihi

Burkina Faso tarihi M.S. 11. yüzyılda Mossi kabilesinin ülkeye girmesiyle başlar. Bu kabile ülkede dört büyük krallık kurdu. Bunlardan ilki Tehkodogo idi. Diğerleri ise merkezi yayladaki Uagadugu, kuzeydeki Yatenga ve doğudaki Fada N’Gourma krallıklarıydı.
1400 ve 1500 yılları arasında Mossi kabilesi, güneyde Gana’dan kuzeydeki Timbuktu şehrine kadar olan toprakları hakimiyeti altında tuttu. Fakat 16. asrın ikinci yarısında Songhai imparatorluğu bunları yaylalara attı.

1893’te Mossi ülkesinin kuzeyini ele geçiren Fransa, 1896’da ülkeyi tamamen kontrolü altına aldı. 1919’da Yukarı Volta kolonisi kuruldu. Buradan Fransız Batı Afrika’sının diğer kısımlarında mecburen çalıştırılmak üzere işçi gönderildi. 1932’de Yukarı Volta kolonisi komşu sömürgeler arasında paylaştırıldı. Bunun asıl sebebi Fildişi Kıyısı’nda zorla çalıştırılmak üzere Mossi halkından işçi temin etmekti.

Fransa 1947’de Yukarı Volta’yı yeniden ayrı bir ülke haline getirdi. 1950’lerde bağımsızlık hareketleri başladı. Bu hareketler 5 Ağustos 1960’ta Yukarı Volta’nın bağımsızlığını kazanmasıyla sona erdi. 1958’de hazırlanan bir anayasa küçük değişiklikler yapılarak 1960 Kasım’ında yürürlüğe kondu.

1966’da hükümet ve sendikalar arasındaki anlaşmazlığın ardından ordu yönetimi ele aldı ve 1960 Anayasası askıya alındı. Aralık 1970’te yeni bir anayasa hazırlanarak halk oylamasına sunuldu ve kabul edildi. Bu anayasa 1971’de yürürlüğe konuldu. 1970’li yıllarda meydana gelen kuraklıklar ülke ekonomisine büyük ölçüde tesir ederek açlık getirdi.

1982’de yapılan bir darbe sonucunda yönetimi ele geçiren Yüzbaşı Blaise Compaoré 1992 senesinde genel seçimlere gitti. Seçmenlerin büyük kısmının sandık başına gitmemesine karşılık Compaoré başkanı olduğu Halk Cephesi seçimleri kazandı. 1984’te Yukarı Volta ismini Burkina Faso olarak değiştirdi.

Coğrafya

Burkina Faso topraklarının çoğu Volta Nehrinin üç ana kolu (Beyaz Volta, Kırmızı Volta ve Kara Volta) arasında yer alan alçak bir yayla halindedir. Ülke nehirlerinin çoğu güneyde Gana’daki Volta Nehrine karışır. Ülkenin doğusunda ve güneybatısında alçak dağ silsileleri yükselir. Burkina Faso’nun en yüksek noktası olan Tenekourou 749 metre yüksekliğinde olup, güneybatıda yer alır. Ülkenin en alçak noktası deniz seviyesinden 198 metre yüksektir.

Bütün yıl boyunca sıcak olan Burkina Faso’da, biri yağışlı, diğeri kurak olmak üzere iki mevsim vardır. Takriben mayıs ayı sonundan ekime kadar bol miktarda yağmur düşer. Yıllık yağış ortalamaları kuzeyden güneye doğru artmakta olup, 400 ila 800 mm arasında değişir. Kurak mevsim kasımda başlar mayısta son bulur. Bu mevsimde kuraklığa ek olarak Sahra’dan kavurucu rüzgarlar eser. Ortalama sıcaklıklar 25°C ila 30°C derece arasındadır.
Burkina Faso toprakları kuzeyde bozkır ve fundalıklarla kaplıdır. Güneyde ise yüksek otlar ve ağaç kümeleri ile kaplı çok sayıda yuvarlak tepeler bulunur. Ülkede eskiden çok sayıda bulunan vahşi hayvanlar artık günümüzde azdır. Ülkede mevcut olan belli başlı vahşi hayvanlar; yaban sığırı, çakal, sırtlan, aslan, leopar, yaban domuzu, ceylan, antilop, su aygırı, fil, maymun ve timsahtır. Başlıca yeraltı zenginlikleri olarak Burkina Faso’da manganez, altın ve elmas vardır.

Nüfus ve Sosyal Hayat

9.261.000 nüfusu ile Burkina Faso Batı Afrika’da en fazla nüfus yoğunluğuna sahip ülkelerden biri olup, km2ye 24 kişi düşer. Ülkenin en büyük nüfus merkezleri 200.000 nüfusu ile en sür’atli büyüyen Ouagadougau şehri ile 150.000 nüfuslu Bobo Dioulasso’dur.

Burkina Fasolular Batı Afrika etnik gruplarının yarısının karışımıdır. Fulse, Kibsi, Kipirsi, Kurumba ve Nioniosse çok öncelerden beri Burkina Faso’da yaşayan ülkenin asıl yerlileridir. Bu esas yerli halklara Ninisi (toprağın çocukları) denir. Mali sınırına yakın kuzeybatıda Marka, Samo, Samogho ve Diula grupları yaşar. Gana ve Fildişi Kıyısı sınırları boyunca Lobi etnik grubu bulunur. Kara ve Kırmızı Volta arasındaki ve güneydeki Gana halkları ile karışanlar ortak olarak Gurunsi adını alırlar. Kuzeydoğuda Fulbe Peul ve Tuarep halkları bulunur. Kırmızı ve Beyaz Volta arasındaki topraklara hakim olan Mossi, Burkina Faso’nun en çok tanınan halkıdır. Mossi kültürünü paylaşan şahıslar ülkenin en kalabalık grubunu meydana getirir. Her etnik grup kendine has dile veya lehçeye sahiptir. Mossi dili olan More diğerlerinden daha fazla konuşulur. More, Nijer-Kongo dili ailesinin Voltaic alt grubuna aittir. Ülkenin resmi dili Fransızcadır.

Burkina Fasoluların yarısı (% 50) Putperest, beşte biri (% 20) Müslüman, % 8’i Katolik, kalanı diğer dinlere mensuptur. Burkina Faso dünyanın en fakir ülkelerinden biri olduğundan, pek çoğu her yıl Fildişi Kıyısı ve Gana’ya çalışmaya gider. Nüfus artışı % 2,5 civarında seyretmektedir. Kötü beslenme, parazit taşıyıcılar, uyku hastalığı, cüzzam ve diğer tropikal hastalıklar ülkenin başlıca sağlık meseleleridir.

Burkina Faso’da eğitim Fransız sistemine göredir. Fakat yavaş yavaş değişmektedir. Her ne kadar eğitim ücretsiz ve mecburi ise de 15 yaşından küçük okul çağındaki çocukların % 10’dan azı okula devam etmekte ve nüfusun % 13’ü okuma-yazma bilmektedir.

Ekonomi

Burkina Faso, doğal kaynaklar ve enerji olanakları açısından zengin bir ülke değildir.
GSYİH kişi başına 564 Dolar olup, 2009 yılında UNDP insani kalkınma endeksine göre, 182 ülke arasında 177’inci sırada yer almıştır. Ülkede 1980’li yılların sonuna kadar devletçi bir düzen uygulanmıştır. Uzun yıllar dış dünyaya kapalı kalan Burkina Faso, 1990 yılından itibaren pazar ekonomisine yönelmiştir. 1993 yılında kabul edilen yapısal uyum programı ekonominin serbestleştirilmesini, Devletin belli ekonomik alanlardan çekilerek özelleştirmeye gidilmesini, iç ve dış yatırımların teşvikine ilişkin yasal önlemler alınmasını ve özel sektörün ekonomideki payının arttırılmasını hedeflemekte olup, halen bu programa bağlı kalınmaktadır.

2006-2009 yılları arasında ortalama kalkınma hızı % 5 olmuştur. İklim koşulları nedeniyle 2009 yılında % 3,2’ye düşen GSYİH büyüme hızı 2010 yılında % 5,2’dir. 2009 yılında enflasyon oranı % 2,6 olmuştur. Ekonomik büyümenin artışı pamuk sektörünün düzelmesi, madencilik sektörüne yapılan yatırımlar ve altın üretimindeki artışa bağlanmaktadır.
Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği (UEMOA)’ne üye olan Burkina Faso’da da UEMOA’nın ortak para birimi CFA Frankı kullanılmaktadır.

Dış ticareti açık vermektedir. İhracatında Uzak Doğu ülkeleri, ithalat yaptığı ülkeler bakımından ise Fransa ve bölge ülkeleri ilk sıralardadır.

Siyasi Görünüm

Burkina Faso’nun yönetim şekli parlamenter cumhuriyet sistemidir. 5 Ağustos 1960’ta Fransa’dan bağımsızlığını kazanmıştır. Millet Meclisi 111 milletvekilinden oluşmakta ve 5 yıllık dönem için halk tarafından seçilmektedir. Ayrıca danışma organı niteliğinde Temsilciler Meclisi, Anayasa Meclisi ve Ekonomik ve Sosyal Konsey vardır.

21 Kasım 2010 tarihinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde beklendiği gibi Blaise Compaore oyların % 80,2’sini kazanarak tekrar seçilmiştir. Bir sonraki seçimler 2012 yılında gerçekleştirilecektir.

Millet Meclisi seçimleri son olarak 6 Mayıs 2007 tarihinde yapılmış olup, Cumhurbaşkanı Blaise Compaoré’nin iktidardaki partisi CDP 74 milletvekilliği, muhalefet partileri ise 37 milletvekilliği kazanmışlardır. Millet Meclisi`nin yeni görev dönemi 04 Haziran 2007 tarihinde başlamış, Millet Meclisi Başkanlığına eski Başkan Roch Marc Christian Kaboré tekrar seçilmiştir.

Burkina Faso’nun başta Fransa olmak üzere, Avrupa Birliği ve yardım yapan diğer Avrupa ülkeleriyle iyi ilişkileri bulunmaktadır. Ana ticaret/yardım ortağı ve yakın müttefiki Fransa’dan başka Burkina Faso’ya yönelik geniş ikili yardım programları yürüten AB ülkeleri Almanya, Hollanda, Belçika ve Danimarka’dır.

2011 Şubat ayından itibaren öğrencilerin protesto gösterileri ve ordu mensubu askerlerin yaşam standartlarının düzeltilmesi amacıyla kamu düzenini bozarak sivillere zarar verecek olaylar çıkarmaları sebebiyle ülkede iç karışıklıklar yaşanmıştır. Ülkenin bazı şehirlerinde zaman zaman sokağa çıkma yasağı uygulanmıştır. Söz konusu iç karışıklıkları önlemek ve ordu mensubu askerlerin güvenini tekrar kazanabilmek amacıyla Cumhurbaşkanı Blaise Compaoré hükümet değişikliğine gitmiştir.

Burkina Faso Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Burkina Foso

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları