Ulkeler

Brezilya Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Brasília, Brezilya
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Brezilya Ülke Rehberi
Brezilya Ülke Rehberi
 
Brezilya Ülke Rehberi
 
Brezilya Ülke Rehberi
 
Brezilya Ülke Rehberi

Brezilya, Güney Amerika`da yer alan, kıtanın en büyük ve en kalabalık ülkesidir. Uzun bir Atlas Okyanusu kıyısı vardır. Komşuları, güneyden kuzeye: Uruguay, Arjantin, Paraguay, Bolivya,Peru, Kolombiya, Venezuela, Guyana, Surinam, Fransız Guyanası`dır. (Ekvador ve Şili hariç tüm Güney Amerika ülkeleriyle komşudur.)

Brezilya Bayrağında sarı, topraklarından bol miktarda çıkartılan altını, mavi denizi ve yeşil, ormanları temsil eder.

Tarihi

21 Nisan 1500 yılında Portekizli bir gemici olan Pedro Alveras Cabral, Hindistan`a gidiyorum zannıyla Güney Amerika`ya ayak bastı ve ülkeyi Portekiz kralı adına zaptettiğini ilan etti. 1530 yıllarında Martin Alfonso de Sousa liderliğindeki bir keşif gezisi esnasında, stratejik noktalar olan yerlere, Rio de Janerio ile bir yıl sonra da bugünkü Santos şehrinin banliyösü olan Sao Vicente şehirlerini kurdular.

Piratiningo şehri de 1532 yılında Sao Vicente yakınlarında yüksek bir bölgede kuruldu. Portekizlilerin İspanya hâkimiyetine girdiği 1580`den 1640 tarihine kadar Brezilya bir İspanya sömürgesi oldu. 1640`ta Portekizliler Brezilya`yı tekrar ele geçirdiler. Hükumet merkezi 1763`te Salvador`dan Rio de Janeiro`ya taşındı. Zira burası coğrafi ve stratejik bakımdan merkez olmaya daha uygundu.

1698 yılında Sao Paulo`da bol miktarda altın bulundu. Daha sonra iç kesimlere Amazon havzasına yapılan keşif gezileri sonucu altından başka madenler de bulundu. Bölgede çeşitli feodal gruplar ortaya çıktıysa da fazla yaşamayıp yeniden birlik sağlandı.

1572 yılında Brezilya`yı yönetim bakımından Salvador ve Rio de Janerio`dan ibaret olmak üzere ikiye ayıran sistem, 17. yüzyıl çeyreğine kadar devam etti. 16 ile 17. yüzyılda İspanyollar, İngilizler, Fransızlar ve Almanlar zaman zaman bu bölgeyi ele geçirmek istedilerse de muvaffak olamadılar. 1807`de Portekiz`in Napolyon Bonapart tarafından işgal edilmesi üzerine kral ailesi ve devletin bazı ileri gelenleri Brezilya`ya kaçtılar ve ertesi sene hükumet merkezini Rio de Janerio`da kurdular.

800.000`ini yerli halk teşkil ediyordu. Zenciler büyük şekerkamışı çiftliklerinde ve madenlerde çalıştırılmak üzere 1538 yılında Afrika`dan köle olarak getirilmişlerdi. 1819`da Napolyon`un Avrupa devletlerine yenilmesi üzerine Portekiz Kralı VI. João, oğlu Dom Pedro`yu, Brezilya Genel Valisi bırakarak Portekiz`e geri döndü.

1822`de Portekiz parlamentosu ilk koloni statüsüne geri dönmek isteyince, Brezilyalılar, Dom Pedro Jose Boni Facia de Andrada Silvan`ın liderliğinde bağımsızlık hareketlerini başlattılar ve 7 Eylül 1822`de bağımsızlıklarını ilan ettiler. Kurulan Brezilya İmparatorluğu 1824`te liberal bir anayasa kabul etti. Düzensiz savaşlardan sonra Portekizliler Brezilya`nın bağımsızlığını kabul etmek zorunda kaldılar. Brezilya İmparatorluğu 1889 yılına kadar sürmüştür.

Latin Amerika`da en uzun süre krallıkla idare edilen tek ülke Brezilya idi. 1831 yılında Dom Pedro, oğlu İkinci Dom Pedro`ya tahtı terk etmek zorunda bırakıldı. İkinci Dom Pedro zamanında modern Brezilya`nın temelleri atıldı. 1888`de 800.000 köylüye hürriyet verildi. 1889`da kansız bir darbe ile krallık idaresi yıkılarak cumhuriyet idaresi kuruldu. 15 Kasım 1889`da yapılan askerî darbeyle İmparator II. Pedro iktidardan indirilip 1822`den beri monarşiyle yönetilen ülkede cumhuriyet ilan edildi ve darbenin lideri Manuel Deodoro da Fonseca ülkenin ilk cumhurbaşkanı oldu. 1914`te siyasi birliği temin eden Brezilya, bütün dünya ülkeleri tarafından tanındı. İstikrarsız bir ülke olup, sık sık anayasa değişiklikleri ve ihtilaller olmaktadır.

Coğrafya

Güney Amerika’nın hemen hemen yarısını kaplayan Brezilya’nın büyük bir kısmını ovalar ve yüksekliği ancak 500 metre ye kadar olan yaylalar teşkil eder. Brezilya Yaylası ülkenin bütün güneydoğu kesimini kaplar. Buranın en yüksek yeri Rio de Janeiro’nun kuzeyindeki Pico da Bandeira Tepesidir (2884 metre). Kıyıya yakın kesimlerde dağların yüksekliği 1000 metreyi ancak geçer.

Memleketin kuzeyindeki Amazon Ovası 1.500.000 kilometrekareden fazla bir alanı kaplar. Buranın yüksekliği nadiren 150 metreyi geçer. Ova güneyde zengin tropikal çayırları ile kaplıdır. Buraya Platina Ovası denir.

Brezilya tropikal bir ülke olmakla beraber yer yer çeşitli iklim özellikleri gösterir. Bunun başlıca sebebi memleketin bir kısmının deniz ikliminden etki görmesi bir kısmının da yükseklik bakımından başka bölgelerden farklı olmasıdır. Ekvator Brezilya’nın kuzeyinden geçer. Bu kesimde mevsim değişikliği olmaz. Sıcaklık ortalama 33 derecedir. Ekvatordan uzaklığı 2.000 km. yi geçen güney kesimlerde ise zaman zaman soğuk dalgaları görülür bazen kar da yağar. Memleketin bazı şehirlerine ise yılın her günü yağmur düşer. Brezilya’yı dünyanın en büyük nehirlerinden Amazon sular. Bu kudretli nehrin 3.000 km. den fazla bir kısmı Brezilya topraklarında akar. Suladığı alan memleketin yüzölçümünün % 60’ı kadardır. Brezilya’nın güney kesimini Parana Nehri sular. Bu nehrin de 2.000 km. ye varan bir kısmı Brezilya topraklarında akar. Amazon gibi Parana da ulaştırmaya elverişlidir.

Göl bakımından Brezilya fazla zengin değildir. En önemli iki gölü olan Maranhao ile Piaui dışında nehir boylarında su baskınlarından doğmuş göller vardır. Bunların sayısı epeyce kabarıktır, ayrıca deniz kulaklarının kapanmasından doğmuş göller de vardır.

Ekonomi

Brezilya, Latin Amerika ve Karayipler bölgesindeki en büyük ve ürün çeşitliliği en fazla olan sanayi merkezidir. Brezilya, tarım ürünleri (kahve, soya, şekerkamışı, kakao, pirinç, kakao, mısır, portakal, pamuk, buğday, tütün), canlı hayvan ürünleri (et, tavuk eti), ağaç ürünleri (kağıt, kağıt hamuru), deri ve ayakkabı ile mineral ve metal ürünlerinde (demir-çelik ve alüminyum) dünya çapında karşılaştırmalı üstünlüğe sahiptir.

Brezilya, 1990’lı yıllardaki liberalizasyon çabalarının sonucunda özellikle otomotiv sanayi ve altyapı modernizasyonunda özelleştirme ve doğrudan yabancı yatırımlar sayesinde önemli gelişmeler sağlamıştır. Ürün çeşitliliğini artıran Brezilya, göreceli olarak kapalı ekonomi niteliğini halen korumaktadır.

2009 yılının ikinci yarısından itibaren Brezilya ekonomisinde iyileşme belirtileri gözlenmeye başlanmış olup, 2011 yılında büyüme hızının %4,6 olacağı tahmin edilmektedir. 20 milyonu aşkın Brezilya vatandaşının “yoksul” kategorisinden çıkması ve yaklaşık 30 milyon kişinin orta sınıfa dahil olması, ekonomisi büyük ölçüde iç tüketime de dayanan Brezilya açısından olumlu bir gelişme olmuştur.

2005 yılı sonunda IMF’ye olan borcunu tamamen ve vaktinden önce ödemeyi başaran Lula Hükümeti, 2009 yılında IMF’ye kaynak (10 milyar dolar) aktaran ilk Brezilya Hükümeti olarak da tarihe geçmiştir.

Küresel ekonomik krizi nispeten az hasarla atlatan Brezilya, dış ticarette kayba uğramasına rağmen 2010 yılını ticaret fazlasıyla kapatmıştır. 2010 yılında ticaret fazlası 20,3 milyar ABD doları olarak kaydedilmiş olup, söz konusu rakam, 2009 yılında 25,3 milyar ABD doları olarak kaydedilen ticaret fazlasından %19,7 oranında düşüktür. Bu trendin önüne geçilmesini teminen Hükümet tarafından önlemler üzerinde çalışılmakla birlikte, 2011 yılı ticaret fazlasının daha da düşük olması beklenmektedir.

Latin Amerika’nın en büyük, dünyanın ise, IMF’ye göre 10, Dünya Bankası verilerine göre ise 8. büyük ekonomisine sahip ülkesi Brezilya’da en önemli sorun sosyal sınıflar arasındaki derin gelir, eğitim ve yaşam kalitesi farkı ve bu durumun yol açtığı şiddet/asayiş sorunudur. UNDP raporuna göre Brezilya, dünyada gelir dağılımının en eşitsiz olduğu 7. ülke konumundadır.

Siyasi Görünümü

Brezilya Başkanlık rejimiyle yönetilen federal bir cumhuriyettir. İdari açıdan 26 eyalet, bir Federal Bölge (Başkent Brasilia ve çevresi) ve toplam 5564 belediyeden oluşmaktadır.
Her eyaletin kendi yasalarıyla belirlenmiş yetkileri kullanan bir hükümeti vardır. Valiler doğrudan halkoyuyla seçilmektedir. Tek meclisli bir Eyalet Meclisi yasamadan sorumludur. Yerel yargının yetkileri, federal (ulusal) mahkemelerle çatışmayacak şekilde düzenlenmiştir. Yerel idare düzeyinde, belediye başkanları ve belediye meclisleri görev yapmaktadır. Son yerel seçimler 2010 Ekim ayında yapılmıştır.

Devletin yönetimi yasama, yürütme ve yargı birimlerince gerçekleştirilmektedir. Yürütme ve yasama birimleri üyeleri halk tarafından seçilmekte, yargı organları üyeleri ise anayasada öngörülen yöntemle atanmaktadırlar.

1988 tarihli, ülkenin yedinci anayasası uyarınca Başkan, devletin ve hükümetin başıdır. Başkanlar dört yıl için seçilirler, ikinci defa aday olmaları mümkündür.

Yürütme: Devlet Başkanına bağlı 37 “Bakan” (Sekreterlikler ve Merkez Bankası Başkanı dahil) mevcuttur. Bakanlar, Başkana karşı sorumludurlar, Başkan istediği zaman görevlerine son verebilir. Sekreterlikler, Başkanlığın yardımcı organları olup, devlet birimleri arasında koordinatör olarak görev yapmaktadırlar. Silahlı Kuvvetler anayasa gereği, ülkenin savunması ve anayasal güçlerin korunmasında görev yapar. Hükümet tarafından düzenin muhafazası amacıyla göreve çağırılabilirler. Deniz, Hava Kuvvetleri ve Kara Kuvvetleri 1999 yılında Savunma Bakanlığı’na bağlanmışlardır. Ülkemizdeki yapılanmaya benzer bir Genelkurmay Başkanlığı’nın yer almadığı Savunma Bakanlığı’nın yapısında değişikliklere gidilmesi yönünde çalışmalar sürdürülmektedir.

Yasama: Çok partili bir sistem uygulanmaktadır. Yasama organı halkoyuyla seçilen 81 üyeli Senato ile 513 üyeli Temsilciler Meclisinden oluşur. Senatörler 7, Milletvekilleri 4 yıl süreyle görev yaparlar. Ekim 2006 seçimlerinden sonra Meclis’e 21 parti üyesi milletvekili seçilmiş, yeni koalisyon Hükümeti ise 11 parti arasında oluşturulmuştur.

Yargı: Yargı sistemi işlevini Federal Mahkemeler ve Eyalet Mahkemeleri aracılığıyla gerçekleştirmektedir. Yargı organının üst kademesinde yer alan Yüksek Federal Mahkeme Anayasa’nın uygulanmasından ve yorumlanmasından sorumlu iken, Yüksek Yargı Mahkemesi Anayasal konuların dışında, federal yasaların ülkenin her yerinde aynı şekilde yorumlanmasından sorumludur.

Ülkede son genel seçimler Ekim 2010’da gerçekleştirilmiş olup, İşçi Partisi (PT) ve Başkan Lula’nın adayı Dilma Rousseff ikinci turda oyların %56,05’ini alarak seçimi kazanmıştır. Adı geçen 1 Ocak 2011 tarihinde Cumhurbaşkanlığı görevini devralmıştır. Başkan Rousseff, selefi Lula döneminde takip edilen sosyal politikaları izlemeye devam edeceğini vurgulamıştır. Başkan Rousseff’in Brezilya’da düzenlenecek 2014 Dünya Kupası ve 2016 Olimpiyatları öncesinde ekonomi ve iç politikaya ağırlık vermesi, ayrıca bölgesel ve küresel güç olma yönündeki stratejik hedef doğrultusunda aktif dış politika izlemeye devam etmesi beklenmektedir.

Brezilya Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Brezilya

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları