Ulkeler

Bermuda Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Hamilton, Bermuda
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Bermuda Ülke Rehberi
Bermuda Ülke Rehberi
 
Bermuda Ülke Rehberi
 
Bermuda Ülke Rehberi
 
Bermuda Ülke Rehberi

Bermuda, tam adıyla Bermuda Adaları Atlas Okyanusu`nda, ABD`nin doğu (Kuzey Carolina eyaletindeki Hatteras Burnu`nun yaklaşık 900 km doğusunda) ve Karayipler`in kuzey açıklarında bir takımadadır. İngiltere`nin (Birleşik Krallık) denizaşırı topraklarından biridir. Ana ada olan Bermuda Adası dahil yedi, ana ada ile 150 küçük ada ve kayalıktan oluşur.

Toplam yüzölçümü 53,3 km²`dir. Başkenti Hamilton`dur, nüfus 65.000 civarındadır.

Tarihi

1515`te bölgeden geçen İspanyol doğa bilimci Fernandez de Oviedo`nun keşfini vatandaşı Juan de Bermúdez`e dayandırdığı Bermuda`nın ne zaman keşfedildiği kesin olarak bilinmemektedir. 1609`da, İngiliz amiral Sir George Somers`in gelişine değin, adalara kimse yerleşmemişti. 1612`de bir beratla Londra Kumpanyası’nın malı oldu ve 60 İngiliz, göçmen olarak buraya gönderildi. 1616`dan başlayarak adaya getirilen Afrikalı ve Yerli köleler çok geçmeden nüfusça beyazlardan üstün duruma geldiler.

1684`te, Büyük Britanya hükümdarı ile Londra Kumpanyası`nın ortak yönetimine girdi. 1815`te başkenti, St. George`dan, Hamilton`a taşındı. 1834`te kölelik kaldırıldı. Bermuda, uzun yıllar özel ticaret gemilerinin sağladığı zenginliğe dayandı. ABD`deki içki yasağı döneminde (1919-33) bir rom kaçakçılığı merkezi olarak belirli bir zenginliğe ulaştı. 20. yy`da ise önemli bir turizm merkezi olarak yeni bir gelir kaynağı kazandı. ABD hükümeti, 1941`de ülkedeki bir deniz ve hava üssünü 99 yıllığına kiraladı. 1797`de kurulan İngiliz garnizonu 1957`de adadan çekildiyse de, adada küçük bir deniz üssü kaldı. 1968`de, yürütme yetkisini büyük ölçüde yerel hükümete veren yeni bir anayasa hazırlandı.
1968`deki genel seçimlerden önce, ülke, tarihinde ilk kez ırk çatışmasından kaynaklanan şiddet olaylarına sahne oldu. Siyasî gerginlik, 1973`te Vali Sir Richard Sharples`in öldürülmesiyle doruğa çıktı. Yaşanan şiddet olayları, 1977`de devletin, fiilî ırk ayrımına son verme konusunda çaba göstermesini sağladı.

1970`lerde başlayan bağımsızlık görüşmeleri kısa süre sonra askıya alındı. 1995`te yapılan referandumda ada halkının büyük bölümü bağımsızlık aleyhinde oy kullandı. Günümüzde, hem bir offshore finans merkezi, hem de bir turizm merkezi olması nedeniyle, Bermuda halkı bağımsızlıkla birlikte gelecek ekonomik gerilemeden çekinerek, konuya ilgisiz kalmaktadır.

Coğrafya

Kuzey Amerika`da, Kuzey Atlas Okyanusu`nun batısında, ABD`nin Kuzey Karolina eyaletindeki Hatteras Burnu`nun yaklaşık 900 km doğusunda yer alan adalar topluluğudur. İklimi ılıman ve nemlidir; kış ayları sert ve güçlü rüzgarlarla geçer. Şubat en soğuk aydır. Mercan resifleriyle çevrili olan adalarda, bataklıklar ve acı su gölleri, alçak tepeler vardır.
Bermuda, yeryüzündeki mercanadaları içinde, Kuzey Kutbu`na en yakın olanları içinde yer alır. Takımadadaki en yüksek nokta, deniz seviyesinden 79 m yükseklikteki Town Hill`dir. İklim ılıman, nemli ve yumuşaktır. En sıcak ay olan Ağustos`ta gündüz sıcaklığı ortalama 30 °C`ye çıkar, en soğuk ay şubatta ise sıcaklık ortalama 20 °C`dir. Yağış, yıl içinde düzenli bir biçimde dağılmışsa da, içme suyu bütünüyle yağmurlardan sağlandığı için, zaman zaman baş gösteren kuraklık tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Nem oranı yüksektir.

Nüfus

Bermuda`nın nüfusu 1931-70 arasında hızlı bir artış göstermiş, ancak 1970`lerin sonunda bu gelişmenin yavaşlaması ve başka ülkelere göçün ortaya çıkmasıyla yıllık nüfus artışı yavaşlamıştır. Nüfusun % 54.8`ini siyahlar, % 34.1`ni beyazlar oluşturur. Beyazlar İngilizler ile 19. yy`da adaya getirilen Portekizli işçilerin soyundandır.

Ekonomi

Bermuda`da büyük ölçüde turizm ve uluslararası finans hizmetlerine dayanan piyasa ekonomisi egemendir. 2005 yılında 4,857,000,000$ GSMH`ya ulaşan Bermuda, kişi başına GSMH`sı 76,403$ ile Dünya`nın en yüksek kişi başına GSMH`sine sahip ülkesidir. Para birimi Bermuda Doları`dır (BD$).

Bermuda, coğrafi konum avantajını en iyi şekilde kullanmıştır. Uluslararası firmalara finansal servis ve yılda yaklaşık 360,000 ziyaretçiye konfor turizmi fırsatları sağlamıştır. Bu girişimlerin sonucunda dünyadaki kişi başına gelirin en yüksek oranda olduğu ülkelerden biri haline gelmiştir. Turizm sektörü gayri safi milli hasılanın %28`ini karşılamaktadır. Endüstri sektörü küçüktür ve elverişli toprak sıkıntısı yüzünden tarım sektörü de limitlidir. Gıda maddesi ihtiyacının %80`i ithal edilmektedir. Bermuda`nın ekonomik kazancının %60`ını uluslararası ticaret sağlamaktadır; 1995`deki bağımsızlık kararının düşmesi de ülkenin yabancı firmaları kaybetme korkusunun bir sebebi olabilir.

Bermuda Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Bermuda

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları