Ulkeler

Benin Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Porto-Novo, Benin
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Benin Ülke Rehberi
Benin Ülke Rehberi
 
Benin Ülke Rehberi
 
Benin Ülke Rehberi
 
Benin Ülke Rehberi

Benin Cumhuriyeti, bayrağı yeşil sarı ve kırmızıdan oluşan bir Batı Afrika ülkesidir, eski adı Dahomey`dir. Togo, Nijerya, Burkina Faso ve Nijer komşularıdır. Ülkenin toplam kara sınırı, Burkina Faso ile 306 km, Nijer ile 266 km, Nijerya ile 773 km, Togo ile 644 km olmak üzere 1.989 km`dir. Ayrıca ülkenin sahil şeridi 121 km`dir

Tarihi

17. yüzyılda Batı Afrika`nın bu bölgesine, bir oba tarafından yönetilen, Benin topraklarından daha büyük bir alana sahip olan Dahomey Krallığı hükmediyordu. Bu krallık zengindi ve buraya gelen Avrupalılarla (başta Portekizli ve Hollandalılar) köle ticareti ilişkileri kurdu. Batı Afrika`nın bu kıyı bölgesi bu nedenle "Köle Sahili" olarak bilinmeye başladı. Dahomey, 19.yüzyılda Fransız Batı Afrika kolonisi haline geldi. 1960`ta Dahomey Cumhuriyeti olarak tam bağımsızlığını elde etti. Ülkenin adı 1975`te Benin olarak değiştirildi.

Coğrafya

Benin beş doğal bölgeye ayrılır: Kıyı bölgesi, kil bölgesi, Benin platoları, Atakora Dağları ve Nijer Düzlükleri. Ülkenin en yüksek noktası 658 m.`lik Sokbaro Dağı`dır. Benin`in toplam yüzölçümü 29.528 km²`dir. Kıyı bölgesinde Ekvatoral iklim egemendir. Güneyde biri Mart ayından Hazirana, öteki Eylülden Kasım`a kadar süren iki yağmur mevsimi yaşanır. Bunlar arasında da iki kurak mevsim görülür. Kuzeyde yağmur mevsimi mayıstan Eylüle değin devam eder, öteki aylar kurak geçer. Kıyıdan uzakta az miktarda petrol birikintisi, kireç taşı, mermer, kereste kaynakları bulunur. Kuzeyde kışları kuru, sıcak ve tozlu harmattan rüzgârları etkilidirler.

Ekonomi

Halkın çoğunluğu tarımla uğraşır. Tarım sektörü, gayrı safî yurtiçi hasılanın (GSYİH) % 33’ünü sağlamaktadır. Kahve, hurma, yer fıstığı, tütün, fasulye, biber, patates yetiştirilir. Bol miktarda dış ülkelere satar. Yağ hurması ürünlerinden büyük miktarda gelir sağlar. Ormanlık bölgelerde bol miktarda hindistan cevizi bulunur. Son zamanlarda kıyılardan uzak kesimlerde petrol bulunmuştur. Fakat henüz işletilmemektedir. Bazı küçük hayvanları besleyip, dış ülkelere satarlar. Kıyı bölgelerde balıkçılık yapılır.Cotonou Limanı bölgede önemli bir ticaret merkezi olup, bu Limanı’na gelen ürünlerin önemli bir kısmı Nijerya’ya ihraç edilmektedir.

Sanayisi kurulmamıştır. Sanayi mamullerini dışardan ithal eder. Kireç taşı yatakları işletilmektedir. Sanayi sektörü GSYİH’nin % 14,5’ine, hizmetler sektörü ise % 52,3’üne tekabül etmektedir. Dış yardımlara büyük ihtiyaç duymakta ve bütçesinin denkliğini böylelikle sağlamaktadır. Daha çok Fransa`dan yardım almaktadır. Benin ekonomisi 2010 yılında % 2,5 oranında büyüme kaydetmiştir.

Siyasi Görünüm

Benin’de çok partili Başkanlık sistemi uygulanmaktadır. Halk tarafından 5 yıllığına seçilen Cumhurbaşkanı aynı zamanda Hükümetin de başkanlığını yapmaktadır. Bakanlar Kurulu Cumhurbaşkanı tarafından atanmaktadır. 83 üyeli Parlamento (Ulusal Meclis) ise 4 yılda bir seçimle yenilenmektedir.

1 Ağustos 1960 tarihinde Dahomey adıyla bağımsızlığını kazanan ülkenin adı, daha sonra “Benin” olarak değiştirilmiştir. 1960-1972 dönemlerinde yaşanan askerî darbelerin ardından, 1972’de son bir darbeyle Mathieu Kérékou iktidara gelmiş ve Marksist-Leninist ilkelere bağlı bir hükümet kurulmuştur. 1980’lerde artan ekonomik zorluklar ve uluslararası baskı sebebiyle, 1990’da yeni bir Anayasa kabul edilmiş ve 1991’de yapılan seçimlerde Nicéphore Soglo Devlet Başkanı seçilmiştir. Mathieu Kérékou 1996 Devlet Başkanlığı seçimlerinde bu defa demokratik biçimde iktidara gelmiş ve ülkeyi 2006’ya kadar yönetmiştir. Bu çerçevede Benin, 1990’dan itibaren başarılı bir demokrasiye geçiş süreci sergilemiştir.

Mart 2006’da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini Batı Afrika Kalkınma Bankası eski Başkanı Dr. Thomas Boni Yayi kazanmıştır.

Son olarak, 13 Mart 2011 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Boni Yayi, oyların % 53’ünü alarak bu göreve tekrar seçilmiş ve 6 Nisan 2011 tarihinde yapılan yemin töreninin ardından görevine başlamıştır.

Müteakiben, 30 Nisan 2011 tarihinde Ulusal Meclis için yapılan seçimlerde, Cumhurbaşkanı Boni Yayi’yi destekleyen “Yükselmekte olan Benin için Destek Güçleri” (FCBE) isimli oluşum, 41 sandalye ile Parlamento üyeliklerinin % 49,39’unu, “Millet Birliği Yapar” isimli muhalefet partisi ise oyların %36,14’ünü elde etmiştir. Milletvekilleri 16 Mayıs 2011 tarihinde göreve başlamışlardır. FCBE Partisi mensubu Mathurin Coffi Nago, 21 Mayıs tarihinde Ulusal Meclis Başkanlığı’na seçilmiştir.

Yeni Benin Hükümeti, Cumhurbaşkanı Boni Yayi tarafından 26 Mayıs 2011 tarihinde açıklanmıştır. 8’i kadın toplam 26 Bakan’dan oluşan Kabine’de, Benin Anayasası tarafından öngörülmemesine rağmen, bir Başbakanlık makamı ihdas edilmiş ve bu makama Pascal Irénée Koupaki atanmıştır.

Din

Animizm: 47,7%, Katolikler: 20,7%, İslam: 20%, Protestanlık: 8,6%

Benin Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Benin

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları