Ulkeler

Belize Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Belmopán, Belize
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Belize Ülke Rehberi
Belize Ülke Rehberi
 
Belize Ülke Rehberi
 
Belize Ülke Rehberi
 
Belize Ülke Rehberi

Belize, Orta Amerika`da yer alan bir ülkedir. Kuzeyinde Meksika, batı ve güneyinde Guatemala, doğusunda ise Karaib Denizi yer almaktadır. 1973’e kadar İngiliz Honduras’ı olarak bilinen ülke 1981 yılında bağımsızlığını ilân etmiştir.

El Salvador`dan sonra Orta Amerika ülkeleri sıralamasında en küçük ikinci ülke olan Belize, aynı zamanda bayrağında insan resmi olan dünyanın tek ülkesidir.

Tarihi

İlk zamanlar Maya topraklarının bir parçası olan Belize’ye Amerika`nın keşfinden sonra 1500`lerde ilk yerleşenler İspanyollar’dır.

1600`lü yılların ortasında İngilizler yerleşmişler ve tabii kaynaklarını Avrupa`ya taşıdıkları gibi Afrika`dan insanları getirerek köle olarak kullanmışlardır. 1860 senesinde tamamen İngilizlerin sömürgesi olan Belize, "İngiliz Hondurası" olarak biliniyordu.

1964 senesinde içişlerinde bağımsızlık kazanan Belize, 1980`de Birleşmiş Milletler Teşkilatının denetimi altında yapılacak bir referandumla kendi yönetim şeklini seçme şansına sahip oldu. Yapılan referandum neticesinde 21 Eylül 1981 tarihinde tam bağımsızlığını ilan etti. Guatemala buna karsı çıktı ve Belize üzerinde hak iddia etti. Bunun üzerine, Guatemala tehdidine karşı ülkenin savunması İngilizlere verildi. 1984`te İngiliz birliklerinin çoğu ülkeden çekildi.

Coğrafya

Küçük bir ülke olan Belize`nin fizikî yapısı, genel olarak iki bölüme ayrılır: Kuzeyde ovalık bölge ve güneyde dağlık ve ormanlarla kaplı bir bölge vardır. Doğusunu çevreleyen Karaip Denizinin kıyı kesimleri mercan adacıklarıyla çevrilidir. Kuzeydeki verimli alüvyon ovaları, memleketin en büyük ve önemli akarsuyu olan Belize Nehri ve kolları olan küçük derecikler tarafından sulanır. Kuzeydeki ovalar alçak ve bazı bölümleri bataklıklarla kaplıdır. Güneydeki Maya dağlarındaki en yüksek yer 1122 m yükseklikte Victoria tepesidir. Kıyıdan iç kesimlere doğru gidildikçe dağların yüksekliği azalır. Önemli bir göle sahip olmayan ülkede herhangi bir yayla mevcut değildir.

Belize`de tropikal bir iklim hâkimdir. Senelik sıcaklık 12 derece ile 33 derece arasında değişir. Senenin en sıcak ayları Şubat ve Mart aylarıdır. Bol yağış alan ülkenin bölgelere göre yağış dağılımı oldukça farklıdır. Meksika`ya yakın olan bölgelerde senelik yağış ortalaması 2000 mm iken, güney bölgelerinde bu ortalama 4500 milimetreyi bulur. Genellikle, Kasım aylarında meydana gelen fırtınalar ve kasırgalar ülkede büyük hasarlar meydana getirirler. Bu fırtınaların meydana getirdiği hasar sebebiyle daha önceleri Belize City`de olan başşehir, 1961 senesinden sonra iç kısımlardaki Belmopán`a nakledildi.
Tabii kaynaklar bakımından zengin değildir. Özellikle güneydeki dağlık kesim gür ormanlarla kaplıdır. İç kısımlara gidildikçe gür ormanlar yerini savanlara bırakır. Ülkedeki bu gür tropik ormanlarda puma, jaguar, timsah, maymun, çeşitli tropik bölgelere has kuşlar ve hayvanlar yaşar. Belize`de maden mevcut değildir.
 
Demografi

Ülkede nüfusun çoğunluğunu Afrika asıllı siyahlar oluşturmaktadır. Ülkenin batı ve kuzey kesimlerinde yerlilerle İspanyolların karışımı olan melezler yaşar. Güney kesimlerinde ise, Maya soyundan gelen halk çoğunluktadır. Kendilerine has kültür ve geleneklerini kaybetmemiş olan bu Maya asıllı yerli halk ayrı bir lisan kullanmaktadırlar. Halkın çoğunluğu ise Creole denen İngilizce kökenli bir dil kullanmaktadırlar. Halkın büyük bir kısmı Katolik olup, Protestanlar ve Anglikanlar da vardır. Az sayıda Müslüman da bulunmaktadır. Halkın çoğu sahil kenarlarında yaşar.

6 ile 14 yaş arası öğrenimin mecburi olduğu Belize`de orta öğrenim yapan oldukça azdır. Okuma-yazma oranının % 93 olduğu ülkede, Belize City ve Corazal’da yüksek öğrenim yapmak mümkündür. Birkaç tane haftalık gazetesi bulunan ülkede günlük gazete ve TV istasyonu bulunmamaktadır. Liman şehri olan ülkenin en büyük şehri Belize City dışındaki şehirleri büyük kasaba niteliğindedir. Yolların kenarlarında yapılan evlerde yaşayanlar küçümsenemeyecek çoğunluktadır.

Parlamenter bir rejimle idare edilen ülkede parlamentoda çoğunluğu sağlayan partinin başkanı başbakan olarak ülkeyi yönetir. Ülke tam bağımsızlığını kazanmasına rağmen İngiliz Milletler Topluluğu üyesidir. Ülkedeki siyasi partiler PUP (1954) ve UDP (1974).

Ekonomi

Ekonomisi tarıma dayalı olan ülkede, ziraat, kuzeydeki ovalarda şekerkamışı ekimi şeklinde yapılmaktadır. Portakal, muz, greyfurt yetiştirilmektedir. Ormanlardan elde edilen kereste, çiklet imalatında kullanılan Manilkara zapota ağacı zamkı, tekstil boyacılığında kullanılan bakkam ağacından elde edilen boya, şekerkamışı veşeker ülkenin başlıca ihraç mallarıdır. Gıda sanayi, kereste sanayi ve giyim diğer faaliyetlerdir. Ülkedeki Çinliler ticarette önemli paya sahiptir.

Belize’nin borç yükü sürekli artarak, 1995’te GSYH’nin %27’sinden 2005 yılında %87’sine çıkmıştır. 2010 Şubat ayı itibariyle Belize’nin iç ve dış borç toplamı 1,173 milyar ABD doları seviyesine ulaşmış olup, GSYİH’nin %72’sine tekabül etmektedir. 

Belize’deki bankacılık faaliyetleri son dönemde ABD makamlarınca para aklandığı şüphesiyle mercek altına alınmaya başlanmıştır. Ülkede halen faaliyet gösteren 8 off-shore banka, 32.800 uluslararası şirket ve sayısı belli olmayan internet kumar sitesi bulunmaktadır. 

Hükümetin ekonomik istikrarı sağlamak üzere önünde önemli engeller bulunmaktadır. Vergi toplamayı daha etkin hale getirmek için çalışmalar sürdürülmektedir. Altyapı eksiklikleri halen Belize’nin ekonomik kalkınmasının önündeki en büyük engellerden biridir.
2872 km’lik bir karayolu ağına sahip olan ülkede, uluslararası bir havaalanı bulunmaktadır. Ülkede 1 Amerikan doları 2 Belize dolarına eşittir.2000 yılı ihracatı 194 milyon dolar, ithalatı ise 750 milyon dolardır.

Siyasi Görünüm

Daha önce özerk bir İngiliz kolonisi olan Belize 1981 yılında bağımsızlığına kavuşarak İngiliz Devletler Topluluğu’na bağlı parlamenter demokrasi haline gelmiştir. 

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’i temsilen Genel Vali Sir Colville Young, genel seçimlerin sonucuna göre hükümeti kurmak üzere Başbakanı atamaktadır. 5 yıllık süre için seçilen, 31 üyeli Temsilciler Meclisi ve Genel Vali tarafından atanan 12 üyeli Senato mevcuttur. 

Ülkede temyiz mahkemesi bulunmakla birlikte, gerekli şartları taşıyan davaların Trinidad’daki Karayipler Adalet Mahkemesi’ne götürülmesi mümkündür. 

7 Mart 2012 tarihinde düzenlenen erken Temsilciler Meclisi seçimlerinde Başbakan Dean Barrow’un başkanlığını yaptığı iktidardaki Birleşik Demokratik Parti (UDP) toplam oyların yüzde 50,37’sini alarak seçimleri kazanmıştır. 

Belize’nin ülke bütünlüğünü ilgilendiren en büyük sorun Guatemala ile olan sınır sorunudur. Guatemala 1821’de bağımsızlığını elde ettiğinden bu yana Belize’nin güney bölgesinin kendisine İspanya’dan kaldığını iddia etmektedir. İki ülke 2000 yılından beri Amerika Devletleri Örgütü (ADÖ) bünyesinde toplantılar yaparak sorunu barışçıl yollardan çözmeye çalışmaktadır. Ülkemizin AD֒ye yaptığı maddi katkıların bir kısmı Belize-Guatemala sınır sorununun çözümü için oluşturulan fona aktarılmıştır. 

Ülkede önemli bir siyasi sorun olmaması, tarihinde iç savaş yaşanmamış olması ve adi suç oranlarının düşük seyretmesi, insan hakları açısından olumlu etkenler olarak sayılmaktadır.

Belize Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Belize

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları