Ulkeler

Belçika Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Brussels, Belçika
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Belçika Ülke Rehberi
Belçika Ülke Rehberi
 
Belçika Ülke Rehberi
 
Belçika Ülke Rehberi
 
Belçika Ülke Rehberi

Belçika, resmi adıyla Belçika Krallığı, Batı Avrupa`da bulunan bir devlettir. Avrupa Birliği`ne üye ve birliğin ve NATO gibi bazı uluslararası organizasyonların merkezlerini barındırır. 30,528 km²`lik bir alanı kaplayan ülkenin nüfusu yaklaşık 10,8 milyon kişidir.

Cermen ve Latin dünyası arasında bir sınır oluşturan Belçika`da Felemenkler tarafından Felemenkçe, Valonlar tarafından Fransızca ve küçük bir Alman grup tarafından Almanca konuşulur. Belçika federal bir devlet yapısına sahip olup, Felemenkçe`nin resmi dil olduğu Flaman Bölgesi, Fransızca`nın resmi dil olduğu Valon Bölgesi ve her iki dilin de resmi dil sıfatını taşıdıkları Brüksel Başkent Bölgesi`nden oluşur. Son olarak, tamamı Valon Bölgesi`nin sınırları içinde kalan ve Almanya`ya komşu Almanca konuşan küçük bir topluluk, Valon bölgesine bağlı olmakla birlikte bazı alanlarda özerkliğe sahiptir ve yaşadıkları bölgede Almanca resmi dildir. Belçika`nın dilsel çeşitliliği ve bununla ilgili politik ve kültürel anlaşmazlığı, Belçika tarihine ve yönetim sistemine yansımıştır. 

`Belçika` adı, Kelt ve Cermen karışımı bir halk olan Belgae`lerin yaşadığı, Roma eyaleti Gaul`ün en kuzeyindeki Gallia Belgica`dan kaynaklanır. Belçika, Hollanda ve Lüksemburg tarihsel olarak Benelüks`ten daha büyük bir alanı kaplayan Alçak Ülkeler diye anılır. Orta Çağ`ın bitiminden 17. yüzyılın başlarına kadar ticari ve kültürel açıdan bir refah merkezi olan ülke 16. yüzyıldan 1830`daki Belçika Devrimi`ne kadar Avrupa güçleri tarafından birçok muharebeye sahne olarak Avrupa`nın savaş alanı olarak tanımlanmış. ve bu unvanı Dünya Savaşları tarafından güçlendirilmiştir.

Bağımsızlığın üzerine ülke hevesle Endüstri Devrimi`ne katılmış. ve 20. yüzyıl boyunca Afrika`da birçok koloni kurmuştur. Belçika`da 20. yüzyılın ikinci yarısına ise bir yandan Felemenkler ve Frankofonlar arasındaki çatışma diğer yandan Flaman ve Valon Bölgeleri arasındaki eşit olmayan ekonomik gelişme damgasını vurmuştur. Bu hala devam eden çatışmalar ülkede üniter devlet yapısından federal devlete doğru bir dizi reformun yapılmasına neden olmuştur.

Tarihi

Milattan önce 1. yüzyılda Romalılar bölgedeki yerli kabileleri mağlup etti ve bölgede Gallia Belgica ilini kurdu. Kavimler Göçü sonrasında bölgenin yönetimi Franklar tarafından Merovenj Hanedanı`na devredildi. 8. yüzyıl boyunca Frankların yönetimini Karolenj İmparatorluğu devraldı.

843`teki Verdun Antlaşması`yla bölge Orta ve Batı Frank Krallıkları arasında paylaşıldı ve sonucunda Orta Çağ boyunca Fransa Krallığı ve Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu dönemlerinde toprak ağaları vassallar olarak az çok bağımsızlıklarını kazandı. Bu vassallıkların çoğu 14. ve 15. yüzyıllarda Burjundi Hollanda olarak birleşti. İmparator, 17 ilin kişisel birliğini 1540larda devam ettirdi ve bu birlik 1549 Pragmatik Yaptırımlarıyla kişisel bir birlikten çok daha fazlasına dönüşerek kralın Prince-Bishopric of Liège`deki etkisini arttırdı. 

Seksen Yıl Savaşı (1568–1648) Alçak Ülkeler`i, Birleşik İller ve Güney Hollanda olarak ayırdı. Bugünkü modern Belçika`nın büyük bölümünü içeren Güney Hollanda, art arda Habsburg İspanyası ve Habsburg Avusturya’sı tarafından idare edildi ve 17. ve 18. yüzyıllar boyunca çoğu Fransa-İspanya ve Fransa-Avusturya savaşına ev sahipliği yaptı.
Fransız Devrimi Savaşları`ndaki mücadeleyi takiben, Alçak Ülkeler-Prince-Bishopric of Liège gibi sözde Habsburg kurallarının asla bulunmadığı bölgeleri de içeren-I. Fransız Cumhuriyeti tarafından bölgedeki Avusturya egemenliği kırılarak ilhak edildi. 1815`te I. Fransa İmparatorluğu`nun dağılmasıyla, Alçak Ülkeler Birleşik Hollanda Krallığı adı altında yeniden birleşti.

1830 Belçika Devrimi, Katolik ve tarafsız Belçika`nın Geçici Hükümet ve Ulusal Kongre altında bağımsızlığını ilan etmesine yol açtı. 1831`de I. Léopold`ün kral olarak atanmasından sonra Belçika, parlamenter bir sisteme sahip bir monarşi oldu. Kralın hakları başta sınırlı olsa da, 1893`te Belçika Genel Grevinden sonra erkekler için genel oy hakkı (1919`a kadar çoğul oylamayla), 1949`da ise kadınlar için oy hakkı tanınmıştır.

19. yüzyıldaki ana siyasal partiler Katolik Parti ve Liberal Parti ile yüzyılın sonlarına doğru gelişmekte olan Belçika İşçi Partisi`ydi. Fransızca, asalet ve burjuvazi tarafından benimsenen tek resmi dildi. Fransızca, Felemenkçe`nin de resmi dil statüsü kazanmasıyla etkisini giderek kaybetmeye başladı. Bu tanınma, 1898 ve 1967`deki Belçika Anayasa`sının bir Felemenkçe versiyonuyla kanunen resmi halde geldi. 

1885`teki Berlin Konferansı`nda Kongo Özgür Devleti`nin mülkiyeti II. Léopold`e devredildi. 1900`e doğru ve 1900`lerin başlarından itibaren II. Léopold tarafından devletin başlıca kauçuk ve fildişi kaynağı olan Kongo`nun halkına karşı aşırı ve vahşice muameleler uluslararası endişeleri arttırdı. Bu haykırış 1908`de daha sonra Belçika Kongo’su olarak adlandırılan devletin koloninin sorumluluğunu devralmasına yol açtı. 

Belçika, 1914`te Schlieffen Planı`nın bir parçası olarak Almanya tarafından işgal edildi ve Cephesi savaşlarının çoğu ülkenin batısında meydana geldi. Savaşın ilk ayları Alman Vahşeti sonucu Belçika Tecavüzü olarak bilinir. Belçika savaş sırasında Alman Kolonileri Ruanda-Urundi`nin (bugünkü Ruanda ve Burundi) yönetimini devraldı ve bölge 1924`te Milletler Cemiyeti`nin kararıyla Belçika mandasına verildi. I. Dünya Savaşı sonucunda 1925`te Prusya`ya ait Eupen-Malmedy, Belçika`ya katıldı ve bu ülkede Almanca konuşan bir azınlığın oluşmasına yol açtı. Ülke 1940`ta Savaşı’yla tekrar Almanya tarafından işgal edildi ve bu durum 1944`te Müttefiklerin kurtuluşuyla sona erdi. II. Dünya Savaşı`ndan sonra Kral Almanlarla işbirliği yaptığı söylenen III. Leopold`e karşı genel bir grev baş gösterdi ve kral 1951`de feragat etti. Belçika Kongo’su da 1960`ta Kongo Krizi sırasında bağımsızlığını kazandı; bunu 2 yıl sonra Ruanda-Urundi`nin bağımsızlığı izledi.

Belçika, NATO`ya kurucu ülke olarak katıldı ve Hollanda ve Lüksemburg ile birlikte Benelüks grup devletlerini kurdu. 1951`de Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu`nun altı kurucu ülkesinden biri olan Belçika, 1957`de Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu ve Avrupa Ekonomik Topluluğu`nun kuruluşunda yer aldı. Daha sonra en önemli yönetim organlarına ev sahipliği yaptığı Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu ve Avrupa`yı da içeren şimdiki Avrupa Birliği`nin kurucu üyelerinden oldu.

Coğrafya

Kuzeybatıda Atlas Okyanusu`na kıyısı bulunan Belçika`nın, Fransa (620 km), Almanya (167 km), Lüksemburg (148 km) ve Hollanda ile (450 km) komşudur. İç sularla birlikte 33,990 km²lik alanı kaplayan ülke iç sular dışında 30,528 km2`lik bir alanı kaplar. Belçika üç temel coğrafi bölgeye sahiptir: Anglo-Belçika Havzası ait kuzey-batı kıyı ovaları ve merkez plato ile güneydoğu Hersiniyen orojenik kuşağının parçası olan Ardennes araziler. Ülkenin güney ucunda, Paris Havzası Belçikalı Lorraine adında küçük bir dördüncü bölgeye ulaşır. 

Kıyı ovaları çoğunlukla kumullar ve polderlerden oluşur. Daha içerilerde sayısız su yolu ile sulanan yumuşak ve yavaşça yükselen kuzeybatı Campine (Kempen) kumsal alanı uzanır. Ardennes yaylalarında daha sağlam mağaralar ve sık ormanlarla kaplı tepeler ve küçük kayalık kanyon vardır. Batıda Fransa’ya doğru genişleyen bu alan doğuya doğru Almanya`daki Yüksek Bataklıklar platosundaki Eifel`e kadar ulaşan 694 metre ile ülkenin en yüksek noktası Signal de Botrange`yi de içerir.

Ülkede her mevsim yağışlı okyanusal bir iklim hakimdir. Ocak ayı ortalama en düşük sıcaklık 3 °C iken haziran ayı ortalama en yüksek sıcaklık 18 °C`dir. Ortalama yağış şubat ve nisan aylarında 54 milimetre ile temmuz ayında 78 mm arasında değişiklik gösterir.
Belçika`nın denize kıyısı olan ve denize yakın yerdeki toprakları oldukça düz ve engebesizken, doğu ve güneydoğu topraklarında birçok dağ ve tepe bulunur. Belçika`da 200 metreden yüksek olup dağ tanımlamasına giren yükseltiler şunlardır;

* Signal de Botrange (694m)
* Baraque Michel (674m)
* Baraque de Fraiture (652m)
* Mont-Rigi (610m)
* Massif de Saint-Hubert (589m)
* Plateau de Recogne-Bastogne (569m)
* Côte de Stockeu (506m)
* Croix Scaille (505m)
* Vaalserberg (323m)
 
Ekonomi

Belçika`nın kuvvetle küreselleşmiş ekonomisi ve ulaşım altyapısı Avrupa`nın geri kalanıyla entegredir. Ülkenin ileri derecede endüstrileşen bölgenin kalbindeki konumu, 2007`de dünyanın en büyük 15. ticaret ülkesi olmasına yardımcı olmuştur. Ekonomi, iş gücü, yüksek GNP ve kişi başına yüksek ihracatla karakteristikleşmiştir. Belçika`nın ana ithal ürünleri gıda ürünleri, makine, işlenmemiş elmas, petrol ve petrol ürünleri, kimyasallar, giyim ve aksesuar ve tekstil ürünleriyken ana ihraç ürünleri otomobil, gıda ürünleri, demir ve çelik, işlenmiş elmas, tekstil, plastik, petrol ürünleri ve demir dışı metallerdir.

Belçika, 19. yüzyılda Endüstri Devrimi`ne katılan ilk kıta Avrupası devletidir. Liège and Charleroi`deki hızlı gelişen demir ve çelik üretimi ve 20. yüzyılın ortalarındaSambre–Mass vadisinde gelişen sanayi 1830-1910 arasında Belçika`yı dünyanın en gelişmiş üç ulusundan biri yapmıştır. Buna karşın 1840larda Flaman Bölgesi`ndeki tekstil endüstrisinde ciddi bir kriz oluştu ve bölge 1846-50 arasında bir kıtlık yaşadı.

II. Dünya Savaşı`ndan sonra Ghent ve Antwerp, kimya ve petrol endüstrisinde hızlı bir gelişme yaşadı. 1973 ve 19793 Petrol Krizleri ekonomiyi resesyona soktu ve bu durum demir-çelik endüstrisinin daha az rekabete katılan ve üretimde ciddi düşüş yaşayan Valonya`da daha uzun sürdü. 1980ler ve 1990lar boyunca ülkenin ekonomik merkezi kuzeye doğru kaydı ve bugünün kalabalık Vlaamse Ruit bölgesine yerleşti.

Belçika’nın haftalık çalışma süresi, beş gün üzerinden toplam 40 saattir. Fazla mesai yüzde 25 ile yüzde 100 arası artan bir ücret fazlası ödenir. Yılda 10 günlük bayram tatili dışında, her çalışanın dört hafta süreyle ücretli izne hakkı vardır. Belçika, AET üyesi ülkelerin işçilerine kendi işçileriyle aynı hakları tanır.

 Din

• Katolikler: 58,1%
• Ateizm: 35%
• İslam: 3,6%
• Protestanlık: 1,1%
• Ortodoks: 0,6%
• Budizm: 0,3%
• Musevilik: 0,2%
 
Diller

Belçika konuşulan dillere göre Felemenk, Fransız ve Alman bölgelerine ayrılmıştır. Bunun yanında birkaç azınlık dili de gayri resmi olarak konuşulur. Belçika`nın 3 resmi dili ya da lehçelerine dair hiçbir resmi sayım olmadığı gibi herhangi bir istatistik de yoktur. Buna rağmen aileler, eğitim ve yabancı çocukların 2. dilleri gibi bazı konuları içeren alanlarda bazı rakamlar verilebilir.

Bir istatistiğe göre Belçika nüfusunun 59%`u Felemenkçe %40`ı Fransızca konuşur. Toplam Felemenkçe konuşucusu sayısı 6.23 milyondur ve bu nüfus kuzeydeki Flaman Bölgesi`nde yoğunlaşmıştır. Fransızca konuşucusu sayısı 3.32 milyondur ve konuşucular Valonya`da ve tahmini olarak 0.87 milyon kişi yani Brüksel Başkent Bölgesi`nin 85%inde yoğunlaşmıştır. Almanca konuşan 73,000 `lik halk Valon Bölgesi`nin doğusunda yerleşiktir; yaklaşık 10,000 Alman ve 60,000 Belçikalı Almanca konuşur. Takriben 23,000 Almanca konuşucusu resmi bölgeleri yakınlarındaki belediyelerde yaşar. 

Belçika`da konuşulan Felemenkçe ve Fransızca Hollanda`da ve Fransa`da konuşulanlardan sözcükler ve nüans olarak farklılıklar içerir. Birçok Felemenk hala bölgelerindeki Felemenk diyalektini konuşur. Valonya`nın ana resmi dili olan Valonca bugün en çok yaşlı insanlar tarafından konuşulur ya da anlaşılır. Valonya`nın dialektleri Picard dili gibi bugün günlük yaşamda kullanımda değildir.

Eğitim

Belçika bütçesinin yaklaşık dörtte biri eğitime ayrılmıştır. Büyük Kral’a dek uzanan eğitim geleneği, ülkede köklü bir üniversite kurumunun yer etmesini sağlamıştır. Belçika’da eğitimin temel ilkeleri şunlardır: Anayasa kesin öğrenim özgürlüğü tanır; bölgeye göre eğitim dili saptanır; 14 yaşına kadar öğrenim görmek zorunludur; orta öğrenimde öğrenci hem yüksekokullara, hem de meslek okullarına gidebilecek biçimde yetiştirilir.

1425’te kurulan Louvain Üniversitesi ülkenin en eski yükseköğrenim kurumudur. Bunun dışında Anvers, Gent, Brüksel ve Mons üniversiteleri önem taşır. Son yirmi yıl içinde öğrenim görenlerin sayısının iki katına çıkması Belçika’da ciddi ekonomik sorunlar doğurmuştur.

Belçika Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Brüksel Şehir Rehberi
Brüksel Şehir Rehberi
Kozmopolit ve dinamik kültürünün yanı sıra Brüksel, mimarisi ve doğal çekiciliği, Ortaçağ’a ait yapıları, büyüleyen anıtları, eğlence parkları, rahat ve sımsıcak kafeleri, mistik meyhaneleri ve tarihi görüntüsüyle dünyadaki diğer kentlerden ayrı bir yere sahiptir. Brüksel`i tam olarak gezmiş olmak için kentte bulunan sayısız müzenin en azından bazılarını ziyaret etmeniz gerekir. Museum of Natural Arts, Museum of Ancient Art, Army Museum, Museum of Modern Art, Comic Strip Museum, Museum of Musica

Haritada Belçika

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları