Ulkeler

Belarus Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Minsk , Belarus
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Belarus Ülke Rehberi
Belarus Ülke Rehberi
 
Belarus Ülke Rehberi
 
Belarus Ülke Rehberi
 
Belarus Ülke Rehberi

Beyaz Rusya, eski bir SSCB ülkesidir. Kuzey Avrupa`da yer alır. Başkenti Minsk`dir. Komşuları batıda Polonya, kuzeybatıda Litvanya, kuzeyde Letonya, doğuda Rusya Federasyonu ve güneyde Ukrayna`dır. Beyaz Rusya, diğer BDT ülkelerinin yanında Moskova hükümetine en yakın olanı oldu. 1991`de Sovyetlerin dağılmasıyla bağımsızlığını ilan eden Beyaz Rusya; gün geçtikçe dünyaya ayak uydurmaya başlamış ve en nihayetinde liberal dünyaya kendini kabul ettirmiştir.

Ancak, yeni doğalgaz krizi sonrasında zor ekonomik koşullarla karşılaşan Beyaz Rusya yeniden Rusya İle birleşmek için görüşmelerde bulunmaktadır. Bunun için yapılması gerekli ilk şey olan aynı para birimini kullanma şeklindeki adımların atılması için Beyaz Rusya, Rusya Devlet Başkanı ile görüşme talebinde bulunmuştur.

Tarihi

6. ve 8. yüzyıllar arası Beyaz Rusların ataları olan kavimler, bu ülkeye yerleşti ve daha önce burada yaşayan Fin-Ogur kökenli bazı kavimleri zamanla özümlediler. 9. yüzyılın sonunda bölgede İsveç kökenli Varegler tarafından Polotsk ve Turov prenslikleri kurulduysa da 10. yüzyılın sonunda bu prenslikler Kiev Prensliği ‘ne bağlandılar. 10. yüzyılda bu bölge Bizans İmparatorluğu tarafından vaftiz edilen Kiev Prensi 1. Vladimir tarafından 988 yılından başlayarak Hristiyanlaştırıldı. 1237 yılında bu prenslikler daha sonra Polotsk prensliğinden ayrılan Minsk ve Vitebsk prenslikleriyle birlikte özerliklerini kazandılarsa da aynı yıl Altınordu İmparatorluğu`nun vasalı oldular. Ancak bölge 1239-1320 yılları arasında Litvanya Büyük düklüğü tarafından fethedildi. Litvanyalılar, devletlerinin başkentlerini Kernavė`den önce Grodno (Beyaz Rusça: Hrodna)`ya, sonra Novogrudok `a taşıdılar ve devletin resmi dili Beyaz Rusça oldu. Ancak 14. yüzyılda devletin başkenti önce Trakai`ye, sonra Vilnius`a taşınınca ve Litvanyalılar paganlıktan önce Ortodoksluğa, sonra Polonyalıların etkisiyle 15. yüzyılda Katolikliğe geçince, bu durum Ortodoks inancını büyük ölçüde koruyan Beyaz Ruslar`ın tepkisini çekti. Bugünkü Beyaz Rusya`yı oluşturan bölge Litvanya`ya bağlı Brześć Litewski (Bugün Brest), Vitebsk Novogrudok, Minsk, Mscislaw ve Wilno illerine bölündü.

1386 yılında Litvanya Büyükdükü Jogalia, 2. Wladyslaw adıyla Polonya Kralı olunca, iki ülke arasında Jagiellon hanedanı aracılığıyla kişisel birlik kuruldu. Bu birliktelik 1569 yılında Lublin Birliği antlaşmasıyla kalıcı bir birlikteliğe dönüştü. Litvanya`nın kalıcı birliğe yanaşmada güçlük çıkarması 1567`de Podlasya, Volinya, Podolya ve Kijow (Kiev) illerinin Polonya Kralı 2. Zygmunt tarafından ele geçirilmesine yol açtı.

Bu arada daha sonra Rus Çarlığı`na dönüşecek olan Moskova Büyük Düklüğü ‘nün tehdidi artmaya başladı. 1514 yılında Smolensk`i ele geçiren Ruslar, 1535 yılında Vilnius`a kadar geldiler. Ruslar, Livonya Savaşı`nda (1558-1582) 1563`de Polotsk`u işgal ederek Litvanya ordusunu Vilnius`a kadar sürdülerse de Polonyalılar 1572 yılından itibaren Beyaz Rusya`yı geri aldılar ve hatta 1581 yılında Rusya`nın Velike Luki ve Sokol kentlerini işgal edip, Pskov kentini kuşattılar. Hatta Polonyalılar, 1609 yılında kuşattıkları Smolensk`i iki yıl sonra ele geçirdiler ve Moskova`yı 1610-1612 yılları arasında işgal ettiler. Ruslar,1612 ve 1617`de Smolensk`i geri almaya çalıştılarsa da başarılı olamadılar. 1618 yılında yapılan Deulino Barışıyla Polonyalılar, Smolensk ve Czernihów illerini Rusya`dan geri aldılar. Ruslar 1632`de yeniden saldırsalar da 1634`te imzalanan Polanów anlaşmasıyla başarısızlıklarını kabul ettiler.
Beyaz Rusya, genellikle 17. yüzyılın ilk yarısına kadar ekonomik olarak gelişme gösterdi. Ancak bu süreç 1648 yılında Rus Kazakları`nın önderi (atamanı) Bogdan Hmelnitski`nin Litvanya Ukraynası`nda başlattığı isyan yüzünden bitti. Kırım Hanlığı`yla ititfak kuran Hmelnitski, bir yıl içinde Litvanya`ya bağlı Ukrayna ve Beyaz Rusya`yı ele geçirerek, Polonya`ya bağlı Lublin kentine girdi. Polonyalı`ları 1648`de Żółte Wody (Żółte Wody), Korsun ve Piławce , ertesi yıl Zborów savaşında yendi ve onları, kendisine Ukrayna`da geniş haklar tanıyan Zborów anlaşmasına zorladıysa da, Polonya meclisi bu anlaşmayı reddetti. Karşı saldırıya geçen Polonya-Litvanya Birliği kuvvetleri Hmelnitski ve müttefiklerini Beresteczko (Berestechko, Ukrayna) savaşında yenilgiye uğrattı ve onu Biała Cerkiew anlaşmasıyla, önceki anlaşmada aldıkları hakların çoğunu kaybetmeye razı olmaya zorladı. Bunu içine sindiremeyen Hmelnitski, saldırıya geçse de Brześć Litewski savaşında yenilgiye uğradı ve Beyaz Rusya`dan çekilmek zorunda kaldı ancak başta Kijow (bugün Kiev) olmak üzere Ukrayna`nın önemli bir bölümünü elinde tutuyordu.

Hmelnitski, Boğdan (Moldova) voyvodası Basil Lupu ve Kırım Hanı ile ittifak kurarak Polonyalılar`ı Bitwa pod Batohem (Batoh) savaşında yenilgiye uğrattı. Ancak 1654`te Kijow (Kiev) savaşında yenilgiye uğradı ve Rus Çarı Aleksey`e sığındı. Rus Çarıyla Pereyeslav Anlaşmasını yaparak, kendisini Rusya`ya bağlı özerk Ukrayna atamanı ilan etti. Bu durum Rus-Polonya Savaşı’nın başlamasına yol açtı. Aynı yıl Litvanya asıllı Polonya soylusu olan ve Litvanya`nın büyük Ataman`ı Janusz Radziwiłł kuzeni Boguslaw`la birlikte İsveç Kralı 10. Karl`la ilişki kurdu ve Litvanya`yı Polonya`dan koparmak ve İsveç`e bağlı bir hükümdar olarak yönetmek için İsveç Kralı`yla anlaştı. Bu anlaşma 1655`te İsveç`in Polonya`yı istilasına yol açtı.

1654 yılında başlayan Rus-Polonya savaşında Ruslar başlangıçta büyük başarılar kazandılar ve Polonya-Litvanya Birliği`nin sınır şehirlerinden Bely ve Dorogobuzh şehirlerini Eylül ayında ele geçirip, Smolensk`i kuşattılar. Büyük Litvanya Atamanı Janusz Radziwiłł, Orsha (bugün Beyaz Rusya`da)`da Ruslar`ı karşıladı ve onları 12 Ağustos`taki Shklov Çarpışması`nda yenilgiye uğrattı. Ancak 12 gün sonraki Szepielewicze Çarpışması`nda Aleksey Trubetskoy komutasındaki Rus ordusuna yenildi. Ruslar, geri almak istedikleri Smolensk`i 23 Aralik`ta ele geçirdiler. Ruslar ayrıca güneyden geliştirdikleri saldırıyla Bryansk, Roslavl, Homel (Gomel, bugün Homyel) şehirlerini ele geçirdiler. Pskov`dan gelişen saldırıyla da 1 Temmuz`da Nevel (bugün Rusya`da), 17 Temmuz`da Polotsk ve 17 Kasım`da Vitebsk düştü. Böylece Ruslar, yıl sonunda Polonya`dan Kuzey ve Doğu Beyaz Rusya`yı ve Ukrayna`nın doğusunu aldılar. Ayrıca Rus boyar Vasil Buturlin, ordusundaki bazı anlaşmazlıklara karşın Volinya`ya girdi ve Ostrog ve Rovno (Bugün Rivne) şehirlerini aldı. Ayrıca Rus ordusu, Polonya Livonyası`na girdi ve Ludza ve Rezekne kasabalarını aldı.
1655 yılının başında Janusz Radziwiłł, Orsha`yı Ruslardan geri aldı ve 3 ay süreyle Mohylew (Mogilev, bugün Mahilyov) şehrini kuşattıysa da alamadı. Ocak ayında Rus komutan Vasil Borisoviç Sheremetyev, kendisiyle birlik olan Polonya Kazakları atamanı Bogdan Hmelnitski`yle birlikte Kırım Tatarları`yla ortak hareket eden Polonya ordusunu Akhmatov`da izlemeye aldıysa da Polonya ordusu Zhashkov kasbasında aniden Rus ordusuna saldırıp onları beklenmedik bir yenilgiye uğrattı. Bu yenilgi üzerine Rus çarı Aleksey, Yakov Cherkassky komutasında büyük bir orduyu Litvanya`ya yolladı. Litvanya ordusu çok az direnme gösterdi ve 3 Temmuz`da Minsk Ruslar`ın eline geçti. Polonya-Litvanya birliğinin 2. büyük şehir ve Litvanya Büyükdüklüğü`nün merkezi 31 Temmuz`da Ruslar`ın eline geçti. Bunu Ağustos ayında Kovno (Kaunas) ve Grodno (Hrodna)`nun Ağustos ayında düşüşü izledi.

Ruslar ertesi yıl saldırılarını sürdürdü ve 3 Temmuz`da Minsk, 31 Temmuz`da Wilno (Vilnius) düştü. Bunu ertesi ay Kowno (Kovno) ve Grodno (Hrodna)`nun düşüşü izledi. Güneyden girişilen saldırılar sonucu Pinsk, Slonim, Kleck (Kletsk) Haziaran ayından önce düştü. 17 Haziran`da Velizh (Bugün Rusya`da) ve Eylül ayının başında Lublin düştü ve Lwów (bugün Lviv) kuşatıldı. Böylece Litvanya`ya bağlı bütün yerler Ruslar`ın eline düşmüş oldu. Prens Volkonsky komutasındaki Rus ordusu Kiev`den hareketle Dinyeper ve Pripyat ırmaklarını geçti ve Litvanya ordusunu yenerek Pinsk`e girdi. Trubetskoy komutasındaki ordu Slonim ve Kleck`e girdi ve Sheremetyev komutasındaki Rus ordusu da 17 Haziarn`da Velizh (Bugün Rusya`da)`i ele geçirdi. Bir Litvanya garnizonu Stary Bykhov`da Kazaklar`a karşı direniyordu. Sheremetyev ve Hmelnitski komutasındaki birleşik Rus-Kazak ordusu Galiçya`daki Gródek Jagielloński (Bugün Ukrayna`da Horodok) savaşında Stanisław Potocki komutasındaki Polonya-Litvanya ordusunu yenilgiye uğrattı. Ayrıca Jan Paweł Sapieha komutasındaki diğer bir Polonya ordusunun Brześć nad Bugiem (Bugün Brest) yakınlarında yenilmesiyle Lublin Eylül`de Rusların eline geçti ve Lwow şehir Ruslarca kuşatıldı. Lwow kısa bir süre sonra İsveçlilere teslim oldu. Ruslar`ın bu başarısı Polonya`nın İsveç Kralı 10. Karl tarafından istilasına (İngilizcesi The Deluge) yol açtı. Rus Dışişleri Bakanı Afanasy Ordin-Nashchokin, Polonyalıların ateşkes önerini kabul etti ve 2 Kasım 1655`te ateşkes ilan edildi. Bu arada 1617`de imzalanan ve İsveç yararına olan düzenlemelerin yer aldığı Stolbovo Anlaşması`nı kendi lehine düzenlemek isteyen Rusya`nın 1656 yazında İsveç İngria`sındaki Nöteborg (Bugün Rusya`da Shlisselburg) ve Nyenskans (Fincesi Nevanlinna, bugün Sankt Petersburg) kasabalarını ele geçirmesiyle Rus-İsveç Savaşı`na yol açtı. Ruslar Polonya-Litvanya`dan Dyneburg (Bugün Letonya`da Daugavpils) ve İsveç`ten Kokenhuza (Bugün Kokneze) kasabalarını alarak İsveç`in 2. büyük kenti ve İsveç Livonyası`nın merkezi Riga`yı kuşatması ve Dorpat (Tartu)`nın Ekim ayında düşmesine karşın İsveçliler güçlerini toparladılar ve İngria`da kaybettikleri yerleri geri aldılar. Daha sonra karşı saldırıya geçerek Petseri (Bugün Pechory)`yi ele geçirdiler. Ruslar bunun üzerine 28 Aralık 1658`de imzalanan Vallisaari Anlaşması`yla Rusya; ele geçirdiği Koknese, Aluksne, Dorpat ve Syrensk (Bugün Vaksnarva) kasabalarını elinde tuttu. Ancak Polonya`nın karşı saldırıya geçmesi yüzünden İsveç`in yeniden saldırmasından endişelenen Rus Çarı Aleksey, 1661`de imzalanan Kardis Anlaşması`yla aldığı yerleri geri verdi.
Polonya Kralı 2. Jan Kazimierz Vaza`nın politikalarından hoşnut olmayan Poznan valisi Krzysztof Opaliński ve Büyük Polonya valisi Bogusław Leszczyński Ujście (Almancası Usch)`de İsveç Kralı`na teslim oldu ve ülkenin batısının büyük bölümü İsveç`in eline geçti. Varşova 29 Ağustos`ta düştü. Başkent Krakov 18 günlük kuşatmanın ardından 13 Ekim`de İsveçlilerin eline geçti. Bunun üzerine 2. Jan, Avusturya`nın elindeki Silezya bölgesine kaçtı. Savaşın gidişini değiştiren olay, İsveçlilerin başarısız olduğu Częstochowa`daki Jasna Góra kuşatması oldu. Bunu üzerine İsveçlilere karşı Tyszowce Konfederasyonu kuruldu. Bir ara Lwow`a kadar ilerleyen 10. Karl, Rusya`nın saldırısı üzerine Galiçya bölgesinden çekildi. Polonyalılar, 30 Haziran 1656`daki savaşla Varşova`yı geri aldılarsa da 1526`dan beri Prusya Düklüğü`nün elinde tutan Brandendurg Krallığı`nın en büyük amacı, düklüğü Polonya`nın vesayetinden kurtarmaktı. Bu amaçla Brandenburg Kralı Friedrich Wilhelm, 10. Karl`la 23 Temmuz`da Marienburg (Bugün Malbork) Anlaşması’yla ittifak kurdu. Bu ittifak 23 Kasım`da imzalanan Labibau (Bugün Polessk) Anlaşması`yla kuvvetlendirildi. Bu anlaşmayla İsveç, Polonya`ya bağlı Krallık Prusya’sı ve Warmia`yla ilgili hak iddiasından Brandenburg lehine vazgeçti. Birleşik İsveç-Brandenburg ordusu, 3 gün süren svaş sonucu 20 Temmuz 1656`da Varşova`yı yeniden ele geçirdi. Bu arada 2. Jan geri döndü ve Lwow`da yeniden taç giydi. Bu arada Ruslar`ın Polonyalılar`la ateşkes imzalamasını kendisine ihanet olarak değerlendiren Bodgan Hmelnitski, İsveç`le ittifak kurmak için girişimlerde bulunduğu sırada 1657`de öldü. Yerine Ukrayna Atamanı seçilen Ivan Vyhovsky, Polonya-Litvanya`yla ittifak kurunca Rusya`yla ateşkes bozuldu. Bu arada Polonyalılar, bazı yenilgilere karşı İsveç-Brandenburg ordularını 1657`de ülkeden attılar. Bu arada Branderburg`u İsveç`ten koparmak isteyen 2. Jan, 19 Eylül 1657`de imzalanan Wehlau (Bugün Znamensk) Anlaşması`yla Düklük Prusya üzerindeki egemenlik hakkından vazgeçti. Bu anlaşma 6 Kasım 1657`de imzalanan Bydgoszcz (Almancası Bromberg) ve 1660`da imzalanan Oliva Anlaşmalarıyla gözden geçirilerek onaylandı.

Bu arada Polonyalı komutan Jan Paweł Sapieha, Prens Yuri Dolgurokov`un elindeki Wilno`yu ablukayı 11 Ekim 1658`e kadar sürdürdü ancak kenti alamadı. Ataman Vyhovsky, Haziran 1659`da Kijow`u General Sheremetyev`in almaya çalıştıysa da başaramadı. Ancak Kırım Tatarları`yla ittifak kurarak 29 Haziaran 1659`da Prens Aleksey Trubetskoy`u yenerek Konotop`u aldı. Buna karşın Sheremetyev`e karşı Ağustos 1659`da yaptığı Chyhyryn (Türkçe Çehrin) savaşını kaybederek Polonya`ya kaçtı. Bu olay üzerine Yuri Hmelnitski yeni ataman seçildi. Stepan Czarniecki komutasındaki ordu Polonka Savaşı`yla Beyaz Rusya`nın batısını geri aldı. Hmelnitski, Jerzy Sebastian Lubomirski`yle birleşerek Rus ordusunu Słobodyszcze`de yenerek onları Beyaz Rusya`dan kurtardı. Potocki ve Lubomirski komutasındaki Polonya ordusu Rus ordusunu Cudnów (Bugün Chudniv)`da yenerek Rus komutan Sheremetyev`i esir aldılar. 1661`de Vilnius`tan başlayarak Litvanya şehirleri teker teker Ruslardan geri alındı. Doğu Ukrayna, Glukhov dışında savaşsız Polonya tarafından işgal edildi ve Rus ordusu 1664`te Wiciebsk`te yenildi. Ancak Lubomirski`nin isyanı Polonya-Litvanya`yı 1667`de imzalanan Andruszow (Andrusovo) Anlaşması`yla Smolensk ve Kijow dahil Doğu Ukrayna`yı Rusya`ya bırakmaya zorladı.

1700-1721 arasında yapılan Büyük Kuzey Savaşı`nda Beyaz Rusya, 1702`de Stanisław Leszczyński`yi Polonya tahtına geçirmek isteyen İsveç Kralı XII. Karl tarafından işgal edildi. Bu işgalden İsveç ordusunun Rus Çarı 1. Petro`ya yenildiği 1709`daki Poltava Savaşı`yla kurtulsa da bölge harabeye döndü ve Leszczyński, 5 sene hüküm sürdükten sonra aynı zamanda Saksonya Kralı olan 2. Augustus`a tahtını kaptırdı.

Stanisław Leszczyński, Fransa`nın desteğiyle 2. Augustus`un ölümünden sonra yeniden tahta geçti. Ancak, 3. Augustus`u tahta geçirmek isteyen Rusya, Polonya-Litvanya`ya girerek Polonya Veraset Savaşı`nı başlattı. 5 yıl süren savaş sırasında ülke bölge yeniden harap oldu ve savaş Leszczyński`nin 1736`da Polonya tahtından vazgeçip Lorraine-Bar dükü olmasıyla sona erdi.

Polonya`daki Rus nüfuzunu kırmak isteyen soyluların 1768`de başlattıkları reform çabaları Rusya tarafından 1772`de bastırıldı. Bundan sonra Polonya`nın Rusya, Prusya ve Avusturya arasındaki paylaşımlarla 1772`de Beyaz Rusya`nın doğusu, 1793`te ülkenin merkezi ve 1795`te batı kesimi Rusya`nın eline geçti. 1812`de kısa süreyle Napolyon komutasındaki Fransızların işgaline uğrayan ve harabeye dönen ülke şu illere ayrıldı:

• Mogilev (1772`de kuruldu)

• Polotsk (1772`de kuruldu)

• Minsk (1793`te kuruldu)

• Vitebsk (1793`te kuruldu)

• Slonim (1795`te kuruldu ve 1796`da Vilna`yla birleşip merkezi bugünkü Vilnius olan Litvanya iline dönüştü)

• Vilna (1795`te kuruldu, 1796`da Slonim`le birleşip merkezi bugünkü Vilnius olan Litvanya iline dönüştü)

• Litvanya (1796-1801 arasında var oldu ve 1801`de Litvanya-Vilna ve Litvanya-Grodno illerine bölündü)

• Beyaz Rusya (Mogilev, Polotsk, minsk ve Vitebsk`i 1801`de birleşmesiyle kuruldu ama 1 yıl sonra eski illere bölündü)

• Litvanya-Vilna (1843`te Vilna, 1801`de kuruldu ve 1843`te batı bölümü Kovno ili olarak ayrıldı)

• Litvanya-Grodno (1843`te Grodno, 1842`de bugün Polonya`nın Bialystok kentinin merkez olduğu Belostok Oblastı`nın katılımıyla büyüdü)

1. Dünya Savaşı`nda Alman işgaline uğrayan ülkede, 25 Mart 1918`de Alman güdümündeki Beyaz Rusya Halk Cumhuriyeti ilan edildi. Alman orduları 1. Dünya Savaşı`nda yenilip çekilmek zorunda kalınca, Brest Litovsk Anlaşması`nı geçersiz ilan edip Rusya`nın 1915-1918 arasında kaybettiği bölgeleri geri almak isteyen SSCB`nin saldırısıyla ülkenin doğusu 1919`un başında SSCB`nin güdümündeki Beyaz Rusya Sosyalist Sovyet Cumhuriyeti`nin eline geçmiştir. Sovyet`lerin elindeki bölge yine Litvanya`nın Sovyet işgalinde bölümüyle 17 Şubat 1919`da birleşip başkenti Vilnius olan Litvanya Beyaz Rusya Sovyet Cumhuriyeti`ne (Kısaca Litbel) dönüştü.

1918`de bağımsızlığına kavuşmasına karşın kendisini ele geçirmek isteyen Sovyet ilerlemesinden kaygılanan Polonya 2 Şubat 1919`da ordularını Beyaz Rusya`ya soktu. Wołkowysk (Volkovysk)-Kobryn- Prużany (Pruzhany) hattına ulaşan Polonya ordusu Sovyet ordularıyla 14 Şubat 1919`da Maniewicze (Manevychi) ve Bereza Kartuska (Biaroza)`da karşı karşıya gelince Polonya Sovyet Savaşı başlamış oldu. Başlangıçta saldırıya geçen ve 2 Mart`ta Slonim, 5 Mart`ta Pinsk, 17 Nisan`da Lida, 18 Nisan`da Nowogródek and Baranowicze (Baranovichi), 21 Nisan`da Wilno (Vilnius), 28 Nisan`da Grodno (Ay başında Sovyetlerin eline geçmişti), 4 Temmuz`da Mołodeczno (Molodecho) ve 10 Temmuz`da Łuniniec (Luninets)`i zapteden Polonya ordusu Litbel`in Vilnius`un düşmesi nedeniyle başkent yaptığı Minsk`e 8 Ağustos`ta girdi. Bunun üzerine merkezini Smolensk`e taşıyan Litbel 25 Ağustos`ta feshedildi. İlerlemesini sürdüren Polonya 20 Ağustos`ta Borysów (Borisov)`u ele geçirerek Berezina Irmağı`na ulaştı ve 29 Ağustos`ta Bobrujsk (Bobruysk)`u ele geçirdi. Borisov ve Bobruysk Eylül ayında Sovyetlerce geri alınsa da 1 Ekim`de Bobruysk ve 11 Ekim`de Borisov`u Polonya geri aldı.

Polonya, 1920 Ukrayna`da Sovyetlere karşı savaşan Symon Petlura`yla ittifak kurdu ve 5 Mart`ta Mozyr ve Polotsk kentlerini alarak Beyaz Rusya`nın işgalini tamamladı ve 5 Mayıs`ta Kiev`e girdi. 15 Mayıs`ta Tuhaçevski ve Yegorov`u komutanlığa atayan Sovyetlerin karşı taarruzu başladı. 29 Mayıs`a kadar Batı Dvina ve Berezina nehirleri arası bölgeyi ve 13 Haziran`da Kiev`i geri alan ve 24 Mayıs`ta Auta Irmağına kadar ilerleyen Kızıl Ordu, 4 Temmuz`da başlattığı saldırıyla Beyaz Rusya`yı geri alarak Polonya`ya girdi ve Varşova`yı 12 Ağustos`ta kuşattı. Buna karşın Semyon Budyonny`nin 19 Temmuz`da kuşattığı Lwów (Lviv)`u düşürememesi nedeniyle Tuahçevski ve Yegorov`a yardım edememesi, ayrıca Fransa ve İngiltere`den alınan askeri yardımlar sayesinde 18 Ağustos`ta karşı saldırıya geçen Polonya, 20 Ağustos`ta Bug ve 25 Ağustos`ta Neman nehirlerine ulaştı. 25 Ağustos`ta kuşatmayı kaldıran Polonya 22 Ağustos`ta Bialystok`u geri alarak yeniden Beyaz Rusya`ya girdi. 15 Eylül-25 Eylül arasında süren savaşta Kızıl Ordu`yu yenen Polonyalılar Beyaz Rusya`nın batısını yeniden ele geçirdiler ve 18 Ekim`de Minsk`e girerek Tarnopol (Bugün Ternopil)-Dubno-Minsk-Drisa hattına ulaştılar. Aynı tarihte İngiltere ve Fransa`nın arabuluculuğuyla ateşkeş imzalandı. Bu arada Lucjan Żeligowski, Kızıl Ordu`nun geri çekilirken 26 Ağustos`ta Litvanya`ya bıraktığı Wilno (Vilnius)`yu 12 Ekim`de ele geçirip 2 yıl sonra Polonya`ya katılacak olan Orta Litvanya Cumhuriyeti`ni ilan etti.

Polonya ve SSCB uzun görüşmelerden sonra 18 Mart 1921`de imzalanan Riga Anlaşması`yla Beyaz Rusya`nın batısı Polonya`ya verildi. Ülkenin geri kalanıda SSCB`ye bağlı bir cumhuriyet oldu. Polonya`nın elindeki Batı Beyaz Rusya, merkezi Brześć Litewski (Bugün Brest) olan Polesiye, Bialystok, Nowogródek (Navahrudak) ve Wilno illerine bölündü. Bu dönemde Beyaz Rus azınlığa genel olarak karşı baskıcı politka uygulandı.
1939`daki Almanya`nın Polonya`yı istilasını takiben gizli Molotov-Ribbentrop Anlaşması uyarınca 17 Eylül`de savunmasız kalan Polonya`nın doğu sınırına giriş yapan Kızıl Ordu, bölgeyi Beyaz Rusya`ya kattı ve bu topraklarda Belostok (Bialystok), Grodno, Baranovichi (2 Kasım 1939-4 Aralık 1939 arası Novogrudok) ve Molodechno (2 Kasım 1939-26 Temmuz 1941 ve 3 Temmuz 1944-20 Eylül 1944 arası Vileyka) oblastlarını kurdu. Ama 1941 Haziran`ında Almanya`nın saldırısına uğrayan ve 1 ay içinde işgal edilen Beyaz Rusya, merkezi Königsberg (Kaliningrad) olan Bialystok (1941 Kasım`da başkenti Reichskommissariat Ostland`ndan alınan ve 1942-1944 arası Garten adını taşıyan Grodno buraya bağlıydı) ilçesi hariç, Reichskommissariat Ostland (Doğu Bölgesi Komiserliği)`a bağlandı. 3 yıllık işgalden 1944 Temmuz`un sonunda büyük yıkıntıyla kurtulan Beyaz Rusya, 1945`te Polonya`ya geri verilen Belostok civarı haricinde Batı Beyaz Rusya`yı topraklarına kattı.

1991`de Belarus bağımsızlığını ilan etmiştir. Belarus`un başkenti Minsk`te Bağımsız Devletler Topluluğu kurulmuştur. Türkiye; Belarus`u tanıyan ilk ülke olmuştur.

Coğrafya

Beyaz Rusya`nın denize kıyısı yoktur; toprakları gayet düz ve birçok geniş bataklık arazileri bulunmaktadır 2005`te Birleşmiş Milletler tarafından yapılan bir tahmine göre, Beyaz Rusya`nın %40`ı ormandan ibarettir Beyaz Rusya`da birçok dere ve 11.000 adet göl bulunmaktadır. Üç tane büyük nehir, ülkenin topraklarından geçmektedir: Neman, Pripyat ve Dinyeper. Neman, batıya doğru Baltık Denizi`ne, Pripyat doğuya doğru Dinyeper`e ve Dinyeper ise, güneye doğru Karadeniz`e akmaktadır. Beyaz Rusya`nın en yüksek noktası, 345 metre yükseklikteki Dzyarjınskaya Hara (Dzyarjınsk Tepesi), en alçak noktası ise Neman Nehri`nde bulunan 90 metre yükseklikte olan bir noktadır. Beyaz Rusya`nın ortalama rakımı, deniz seviyesi üstünde 160 metredir. Ocak ayındaki ortalama ısı derecesi -6°Colmasıyla birlikte ülkenin kışları sert; yazda ise ortalama derece 18 °C ve genellikle serin ve nemlidir. Beyaz Rusya`nın senevi -yıllık- ortalama yağış oranı 550 milimetreden 700 milimetreye dağılır.

Demografi

Beyaz Rusya`nın toplam nüfusun %81,2`si etnik Beyaz Ruslardan oluşur. Bundan sonraki en büyük etnik gruplar Ruslar (%11,4), Polonyalılar (%3,9) ve Ukraynalılar (%2,4) Beyaz Rusya`nın iki resmî dili Rusça ve Beyaz Rusça. Rusça, nüfusun %72`si tarafından konuşulup ülkenin en yaygın dili; Beyaz Rusça ise sadece nüfusun %19,2`si tarafından konuşulur. Lehçe, Ukraynaca ve Yidiş`in doğu lehçesi azınlıklarca konuşulur. 

Beyaz Rusya`nın nüfus yoğunluğu kilometre kare başına 50; toplam nüfusun %71,7`si kentsel alanlarda ikamet eder. Beyaz Rusya`da yaşayan 9.724.700 kişinin 1.741.400`ü, ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Minsk`te yaşamaktadır. 481.000 kişilik nüfusuyla Gomel, ülkenin en büyük ikinci şehri ve Homel Voblastı`nın merkezidir. Ülkenin diğer büyük şehirleri Mogilev (365.100), Vitebsk (324.400), Grodno(314.800) ve Brest (298.300 

Birçok diğer Avrupa ülkesi gibi Beyaz Rusya`nın eksi nüfus artışı ve doğal büyüme oranı vardır. 2007`de Beyaz Rusya`nın nüfusu %0,41`lik düşüşe uğramış ve doğurganlık oranı 1,22 olup yerleştirme oranından çok daha düşüktü. 2007 itibarıyla Beyaz Rusya nüfusun %69,7`si 14-64 yaş aralığındadır; %16`sı 14 yaşından daha genç ve %14,6 65`ten daha yaşlı. Nüfusu da yaşlanıyor: günümüzün medyan yaşı 37 olmasına rağmen, tahminlere göre 2050`de Beyaz Rusyalıların medyan yaş grubu 55 ve 65 arası olacaktır. Beyaz Rusya`da her kadına göre 0,88 erkek vardır. Ortalama beklenen yaşam süresi 68,7 yıl (erkekler için 63,0; kadınlar için 74,9) Beyaz Rusyalıların %99`undan daha fazlası okuma yazmayı biliyorlar. 

Tarihî olarak Beyaz Rusya çeşitli dinlere dayanmıştır, özellikle Ortodoks, Katoliklik ve Protestanlığın bir sürü mezhebi. Büyük azınlıklar da Yahudiliği ve diğer dinleri izlemektedir.

Ekonomi

Belarus ekonomisi komşusu olan ülkelerden oldukça farklı özellikler göstermektedir. Sovyetler Birliği döneminden miras kalan kamu işletmelerinin üretimde büyük ağırlığı olan ve önemli işletmelerin tamamına yakınının devlete ait olduğu ülkede, Hükümet resmi olarak ithal ikameci bir kalkınma politikası uygulamakta, halk Belarus malları almaya teşvik edilmektedir. 

Ülkede özel sektörün GSYH’deki payı %25-30 seviyesinde olup mevcut özel sektör firmaları çoğunlukla iç ve dış ticaret ile hizmetler sektöründe faaliyet gösteren küçük ölçekli işletmelerden oluşmaktadır. Ekonominin temelini oluşturan başlıca sanayi kolları, petrokimya, potasyum gübresi, otomotiv, tarım makineleri, demir-çelik ve beyaz eşyadır. 

Ülkenin ihracatında sırasıyla RF, Ukrayna, Hollanda; ithalatında ise RF, Almanya ve Ukrayna başta gelmektedir. Ülkenin ihraç ettiği başlıca mallar petrol ürünleri ve gübre; başlıca ithal malları ise petrol, doğalgaz ve demirdir. 

Ülkede, küresel mali kriz öncesi dönemde yakalanan yüksek oranlı büyüme, 2008 krizinin ardından % 0,2 düzeyine inmiştir. 2010 yılında ekonomi toparlanarak % 7,6’lık büyüme hızına ulaşmış ancak büyüme hızındaki artış yüksek oranlı dış ticaret açığını beraberinde getirmiştir. Bu nedenle, Hükümet özellikle 2010 yılından itibaren doğrudan yabancı sermaye girişine ihtiyaç duymaya başlamış, bu çerçevede ekonomiyi liberalleştirme, yabancı sermaye ortamını iyileştirme konusunda bazı adımlar atmış, ayrıca ilk kez IMF ile kredi anlaşması imzalamıştır. Buna ilaveten, 2010 yılında Rusya Federasyonu, Kazakistan ve Belarus arasında ilk aşamada mal ve hizmetlerin, ileri safhalarda ise emek ve sermayenin serbest dolaşımı hedefiyle bir Gümrük Birliği tesis edilmiştir. 

2011 yılı Belarus için ciddi bir ekonomik bunalım yılı olmuştur. Hızla büyüyen dış ticaret açığı, ortaya çıkan döviz kıtlığı ve rezervlerin azalması Mayıs ve Ekim 2011’de toplamda %189’a ulaşan iki devalüasyonun yapılmasına neden olmuş, yıllık enflasyon %100 seviyesinin üzerine çıkmıştır. Bu dönemde döviz sıkıntısına giren Belarus, kredi talebiyle Avrasya Ekonomik Topluluğu ile IMF’ye başvurmuştur. 2012 yılında cari açığın kapatılması yönünde belli bir mesafe alınmış olup Cumhurbaşkanı Lukaşenka tarafından ülke ekonomisinin temel hedefi olarak açıklanan büyümenin ise % 4,3 düzeyinde gerçekleştiği tahmin edilmektedir.

Siyasi Görünüm

Belarus Cumhuriyeti, Sovyetler Birliği içindeki egemenliğini 27 Temmuz 1990 tarihinde, bağımsızlığını ise Gorbaçov’a karşı yapılan başarısız darbe girişimi üzerine, 25 Ağustos 1991 tarihinde ilan etmiştir. 

Bağımsızlık döneminin ilk anayasası 15 Mart 1994 tarihinde kabul edilmiş, Temmuz 1994’te yapılan seçimler sonucunda halihazırda görevde bulunan Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenka seçilmiştir. 

Ülkede 24 Kasım 1996 tarihinde düzenlenen referandumla, yürütme erkinin yasama ve yargı erkleri üzerindeki etkinliği ve denetimi artırılmış ve iki meclisli bir “Milli Asamble” kurulmuştur. Milli Asamble’nin alt kanadını oluşturan “Temsilciler Meclisi”nin 110 üyesi, üst kanadını oluşturan “Cumhuriyet Konseyi”nin ise 64 üyesi bulunmaktadır. 

Belarus güçlü bir başkanlık sistemiyle yönetilmektedir. Bu çerçevede, yürütme erki, Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanlığı İdaresi, Başbakan, Bakanlar Kurulu ve Bakan düzeyindeki Devlet Komitesi Başkanları’ndan oluşmakta olup, tüm atamalar Cumhurbaşkanı tarafından yapılmaktadır. Yargı erki, Anayasa Mahkemesi ve yarı bağımsız mahkemelerden oluşmaktadır. Anayasa Mahkemesi Başkanı dâhil tüm mahkeme başkanları Cumhurbaşkanı tarafından atanmaktadır. 

Cumhurbaşkanı Lukaşenka, ülkede 19 Aralık 2010 tarihinde gerçekleştirilen seçimleri % 79 oyla kazanarak dördüncü defa bu göreve seçilmiştir.

Beyaz Rusya Halkı

6. ve 8. yüzyıllar arası şu anki Ukrayna ve Polonya taraflarından gelen Beyaz Ruslar`ın ataları olan İslav kavimler, bu topraklara yerleşti ve daha önce burada yaşayan Fin-Ogur ve Baltik kökenli bazı kavimleri zamanla slavlaştırdılar.

19. yüzyıla kadar Beyaz Rusya adında bir ülke ya da yönetim yoktu. Rusya, Batı ülkeleriyle kendi arasında tampon amaçlı Beyaz Rusya yönetimini kurdu. SSCB`nin dağılmasıyla da bağımsız oldu. Belarus, Rusya`nın en yakın müttefikidir.

Belarus Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Belarus

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları