Ulkeler

Barbados Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Bridgetown, Barbados
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Barbados Ülke Rehberi
Barbados Ülke Rehberi
 
Barbados Ülke Rehberi
 
Barbados Ülke Rehberi
 
Barbados Ülke Rehberi

Barbados, bağımsız bir ada ülkesidir. Kabaca 13° Kuzey ve 59° Batı da bulunur. Güney Karayipler bölgesinde uzanan ülke Karayip Antil Adaları zincirinin bir parçasıdır. Ülkeleri’nden biridir. Konumuyla Güney Amerika kıtasına bitişiktir. Venezuela`nın yaklaşık 434 kilometre (270 mil) kuzey doğusundadır. Barbados`a en yakın ada komşuları Saint Lucia, Saint Vincent ve Granada batıda, Grenada güney batıda ve Trinidad Tobago güneyde olup Barbados bu ülke ile şimdi sabit resmi denizcilik sınırını paylaşır.

Barbados`un toplam karasal alanı yaklaşık 430 kilometre karedir (166 mil kare)dir. Adanın iç kısımlarındaki bazı yüksek bölgeleri ile bayağı yanıltıcıdır. Barbados`un organik bileşiminin volkanik olmayacağı düşünülür. Ve ağır basan bileşim kireçtaşı mercanıdır. Adanın atmosferi, Atlas Okyanusundan sürekli esen alize rüzgârlarının devamlılığı ile sıcaklığın ılıman olduğu tropikal bir iklimdir. Ülkenin bazı çok gelişmemiş sahaları ağaçlık ve fundalıklara sahiptir. Adanın iç bölgelerindeki diğer kısımları tarım endüstrisine katkıda bulunur. Buralarda geniş şeker kamışı çiftlikleri serpilmiş olup aşağıdaki güzel deniz sahili manzarasına sahiptir. Barbados, gelişen dünyada en yüksek yaşam standartlarından birine ve okur yazarlık oranına sahiptir. Onun, küçük coğrafik hacmine rağmen, Barbados sürekli olarak (kalıcı bir şekilde) İnsan Gelişme Endeksi’ndeki (Human Development Index) sıralamada üstteki 30 ülke içerisindedir. Hâl-i hazırdaki sıralamada Amerika kıtasında (Kuzey ve Güney) üçüncüdür. Ada, aynı zamanda yoğun turist uğrak noktasıdır. Ayrıca ünlü şarkıcı Rihanna da Barbadosludur.

Coğrafya ve İklim 

Barbados Küçük Antiller`in en doğusundaki adadır. Batısında Windward Adaları bulunmaktadır. Adanın deniz seviyesinden yüksekliği 340 metredir (1,120 ft). ada, Atlas Okyanusu`nda bulunmaktadır. Barbados Güney Amerika ve Karayip fay hattı üzerindedir. Bu fay hattında çok fazla deprem görülmez.

Adada her mevsim Güneş görülebilir. Yaz mevsimi çok sıcaktır bu yüzden insanlar genellikle denize girip serinler. Kış mevsimi serin geçmektedir az da olsa kar görülebilir. ilkbahar ve sonbaharda hava ılıktır ve yağmur görülebilir.

Ekonomi

Barbados’un bağımsızlığından bu yana şeker üretimine dayalı düşük gelirli ekonomiden, turizme dayalı orta gelirli ekonomiye geçişi devam ettirmektedir. 11 Eylül saldırılarının ardından düşen turist sayısına bağlı olarak ekonomide gerileme görülmüş, bu durum hükümetin dış tanıtıma ağırlık vermesi ve kapasite artırımına gitmesi ile çözülmüştür. 

En büyük gelir kaynağı turizm olan ülkede, off-shore bankacılığı ile mali hizmetlerin döviz stokuna ve büyümeye katkısı giderek artmaktadır. OECD, Yabancı yatırımcılara vergi uygulamasında açıklar bulunduğu, mali ve bankacılık yasalarının uygulamasındaki esnekliklerin vergi kaçırmayı kolaylaştırdığı gerekçeleriyle Barbados’u 2000 yılında gözetim listesine almış, yapılan iyileştirmelere bağlı olarak 2002 yılında listeden çıkarmıştır. 

Bütçe açığı Barbados ekonomisinin önemli sorunlarından biridir. Bütçe açıkları son yıllarda yüksek seyrini koruyarak GSMH’nin %8,5’i civarında seyretmektedir. Cari işlemlerin liberalleştirilmesi çalışmalarının, hassasiyetlerin giderilmemesi halinde, kısa vadede olmasa da orta ve uzun vadede, ekonomiye olumsuz etkileri olabileceği değerlendirilmektedir. 

2008 yılı sonunda yaşanan krizin de etkisiyle ekonomisi büyük oranda turizme dayanan Barbados’un büyüme oranı düşüş göstermiştir. Bununla beraber ülke halen bölgenin kişi başına düşen en yüksek milli gelir seviyelerinden birine sahiptir. Yıl içerisinde göreve gelen yeni Hükümetin işsizliği azaltma, yabancı yatırım çekme ve özelleştirmeye öncelik vermesi, özellikle işsizlik oranını azaltma çabaları kapsamında kamu yatırımlarını artırırken kamu borçlarının da artış göstermesi beklenmektedir. 

Üretimdeki artış ve özellikle gezi gemileriyle adaya gelen turistlerin yanı sıra, ABD, Kanada, İngiltere, Trinidad Tobago ve diğer CARICOM ülkelerinden havayoluyla gelenlerin sayısındaki yükselme, konaklama sürelerinin uzaması ve tüketici mamullerine yönelik uygulanan ek vergiler, devlet gelirlerini artırmıştır.

Siyasi Görünüm

Barbados’ta tüm siyasi partiler ılımlı bir çizgi izlemekte olup, Barbados İşçi Partisi (BLP) ve Demokrat İşçi Partisi (DLP) arasında büyük bir ideolojik fark bulunmamaktadır. 

2008 yılı Ocak ayında yapılan seçimler, Owen Arthur’un Barbados İşçi Partisi’nin 15 yıllık iktidarını sonlandırmış, David Thompson’un Demokrat İşçi Partisi iktidara gelmiştir. Yeni hükümet toprak reformu çalışmalarına yönelmiş ayrıca “Cumhuriyet” olma çalışmalarını sürdürmüştür. 

2008 Ocak ayında yapılan son Temsilciler Meclisi seçimlerinde, Demokrat İşçi Partisi oyların %52’sini alarak 20, Barbados İşçi Partisi ise oyların %47’sini alarak 10 sandalye elde etmiştir. Bir sonraki seçim 2013 yılında yapılacaktır.

Barbados Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Barbados

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları