Ulkeler

Bahamalar Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Nassau, Bahamalar
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Bahamalar Ülke Rehberi
Bahamalar Ülke Rehberi
 
Bahamalar Ülke Rehberi
 
Bahamalar Ülke Rehberi
 
Bahamalar Ülke Rehberi

Bahamalar, tam adı Bahama Milletler Topluluğu, Batı Hint Adalarının kuzey-kuzeydoğu sınırını oluşturan takımadalar ve ülke. Amerika ülkeleri`nden biridir. ABD’nin Florida eyaletinin güneydoğu kıyısı açıklarında Küba ve Hispaniola`nın (Haiti ve Dominik Cumhuriyeti) kuzeyinde yer alır. 700 kadar ada ile sayıları 2400’e ulaşan çıplak kaya oluşumunu kapsar. Bahamalar`ın toplam yüz ölçümü 13939 km², nüfusu ise 261.000`dir. Başkenti en önemli ada olan New Providence’deki Nassau`dur. Diğer önemli adaları ise Andros, Büyük Bahama ve Eleuthera`dır.

Tarihi

Bahamalar’ın ilk sakinleri Kristof Kolomb`un Lucayan adını verdiği Aravak yerlileriydi. Bunların kökeni Güney Amerika’dan gelen ve Karayipler tarafından kuzeye Antil denizine sürülen Aravaklara dayanmaktadır. Komşu Karayiplerin tersine genellikle barışçı olan Aravaklar, daha çok balıkçılık ve tarımla uğraşır insan eti yemezlerdi. 1492`de Yenidünya`ya varan Kristof Kolomb`un ilk olarak Bahamalarda Yerlilerce Guanahani olarak adlandırılan adaya ayak bastığı sanılmaktadır. İspanyollar Bahamalar’a yerleşmek için bir girişimde bulunmadılar ama düzenledikleri baskınlarla barışçı Aravakları toplayıp Hispaniola madenlerinde çalıştırdılar. Bu köle avları sonucu adaların nüfusu azaldı. Yüzyıl kadar sonra İngiliz göçmenler buraya geldiğinde adalarda hiç bir insan yaşamıyordu.

1629`da İngiliz Kralı I. Charles Bahamları bakanlardan birine bağış olarak verdi. Bahamalar 1770’te Albermarle dükünün de aralarında yer aldığı Güney Carolina kolonisi sahiplerine yeni bir mülk kolonisi olarak verildi. Korsanlık başlıca geçim kaynağı ve yaşam biçimi haline geldi. Bahamalar 1917`de yeniden tahta bağlandıktan sonra korsanlığa son vermek için ciddi çabalar gösterildi. İlk krallık valisi olan Woodes Rogers büyük ölçüde kendi servetini harcayarak korsanlığı önlemeyi başardı. 1776’da birkaç gün ABD Deniz Kuvvetlerinin, 1782-83 arasında da İspanya elinde kalan adalar, Versailles antlaşmasıyla (1783) yeniden İngiltere`ye verildi.

Mayıs 1963`te Londra`da toplanan bir konferansta adalar için yeni bir anayasa hazırlandı. 1967 genel seçimlerinde Lynden Pindling liderliğinde iktidara gelen İlerici Liberal Parti, ırk ayrımına son verilmesi ve tam bağımsızlık için çalışarak ekonomide yabancıların yerini Bahamalalıların almasını sağladı. Bahamalar, 1973 yılında bağımsızlığını kazandı. 1983’te ise Karayipler Topluluğu ve Ortak Pazarı`na (CARICOM) üye oldu.

Coğrafya

Bahamalar güney ve batısındaki karalardan derin kanallara ayrılan bir denizaltı yükseltisinin su üstüne çıkmış uzantılarından oluşur. Çoğu, dar ve uzun olan adaların Atlas Okyanusu’na bakan kuzeydoğu yamaçlarında kıyıya vuran dalgaların ve alize rüzgarlarının taşıdığı kumlardan oluşmuş tepecikler uzanır. Bahamlar’ın en yüksek noktası Cat Adasındaki Alvernia dağıdır. Adaların etrafı mercan kayalıklarıyla çevrilidir. Bahamalar’da hiç akarsu yoktur.Bahamalar`ın iki mevsimli yumuşak astropik iklimi büyük ölçüde Gulf Stream Akıntısı ile Atlas Okyanusu`nun meltemlerinin etkisi altındadır. Ortalama sıcaklık kış aylarında 21 derece, yaz aylarında 27 derecedir.

Nüfus

Bahamalar`da Avrupalılar ile köle ticareti yoluyla adalara getirilen Afrikalıların karışımından oluşan bir halk yaşar. Yalnızca 22 kadar ada ve köyde yerleşim vardır. Nüfusun %55,1’i kentlerde %44,9’u kıyılarda yaşar. Bahamlarda nüfusun beşte ikisi 10 yaşın altındadır. Ülkenin resmi dili İngilizcedir.

Ekonomi

Büyük ölçüde turizm ve uluslararası finans hizmetlerine dayanan bir Pazar ekonomisine sahip olan Bahamalar’ın 1989 gayri safi milli hasılası (GSMH) 2 Milyar 820 Milyon ABD dolarını bulmuştur. Tarımın GSMH ve istihdam içindeki payı %5 dolayındadır. Ülkenin gıda gereksiniminin neredeyse tümü büyük ölçüde ABD’den yapılan ithalatla sağlanmaktadır. Bölgenin bol güneşli iklimi domates, muz, ananas, mango, guava, guanabana ve greyfurt gibi meyvelerin yetiştirilmesine elvermektedir. Madencilik, yalnızca tuz ve çimento üretimine dayanır. Bahamalar’ın en önemli sanayi merkezi olan Büyük Bahama’daki Freeport’ta büyük bir çimento fabrikası vardır. Karayipler bölgesinin en zengin ülkelerinden olan 700 kadar ada ve adacıktan oluşan Bahamalar’ın ekonomisi genel olarak turizm ve finans sektörüne dayalıdır. Turizm sektörü tek başına Bahamalar milli gelirinin %60’ını oluşturmaktadır. İşgücünün %50’si turizm sektöründe istihdam edilmektedir. Hizmet sektörünün ekonomideki payı %90’dır. Gemicilik ve deniz taşımacılığı Bahama ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Bahamalar bandıralı gemiler sayı itibariyle dünyada 3. sırada gelmektedir. 

Serbest bölge olması ve bankacılık sektöründe sunduğu avantajlar dolayısıyla özellikle off-shore bankacılığın merkezi haline gelen Bahamalar’da 36 farklı ülkeden 418 banka işlem yapmaktadır. Ülkede kayıtlı 137 yerel, 26 yabancı sigorta şirketi faaliyet göstermektedir. Uluslararası finans sektörü milli hasılanın %15’ine tekabül etmektedir. 
Bahamalar’da yerleşik şahıs ve şirketlerin sermaye, şirket kârları, kişisel gelirleri, alım ve satım ve miras işlemlerinde vergi uygulanmamaktadır. 1990-1999 döneminde Bahamalar’da 84.000 uluslararası şirket açılmıştır. 
Ülkeye gelen 5 milyon civarındaki turistin 4,5 milyonu ABD vatandaşlarından oluşmaktadır.

Yönetim

Bahamalar, İngiliz Milletler Topluluğu’nun (Commonwealth) üyesidir. Commonwealth üyesi olması dolayısıyla İngiltere ile yakın siyasi ve hukuki bağları vardır. İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth devletin başıdır. Kraliçe tarafından atanan Genel Vali Kraliçe’nin adadaki temsilcisidir. 

1973 Anayasasıyla ülkede 2 meclisli bir yasama sistemi kurulmuştur. Meclis 5 yıl görev yapan 38 milletvekilinden oluşmaktadır. Mevcut siyasi sisteme göre, Meclis her türlü yasama görevini üstlenmiştir. Çoğunluk partisinin lideri Başbakanlık görevini yürütmekte, kabine 9 Bakandan oluşmaktadır. 

Bahamalar’da son seçimler 7 Mayıs 2012’de gerçekleştirilmiştir. Seçimler sonucunda daha önce muhalefette bulunan İlerici Liberal Partisi parlamentoda 29 sandalye elde etmiştir. Önceki dönemde iktidarda bulunan Özgür Ulusal Hareket Partisi ise 9 sandalye kazanmıştır. Böylece Başbakanlık görevine İlerici Hareket Partisi lideri Perry Christie getirilmiştir. 

Bir sonraki seçimlerin 2017 yılı Mayıs ayında yapılması öngörülmektedir.

Kültür

Yerel halkın özelliklerini yansıtan Bahama kültürü, komşu adalardan gelme bazı etkiler de taşır. Çeşitli geleneksel toplu eğlencelerin en önemlisi Noel`i izleyen günde ve yılbaşında düzenlenen Jankanoo geçit törenidir. Törene katılanlar özel olarak kendilerine ayrılan ana caddede süslü giysiler içinde inek çanları ve davullar çalarak yürür ve Afrika kökenli goombay ritmi eşliğinde dans ederler. Nassau’da amatör koro tiyatro ve dans toplulukları yerel özellikler taşıyan gösteriler sunarlar. Bahamalılar son yıllarda resim ve edebiyat alanında çeşitli eserler vermişlerdir.

Bahamalar Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Bahamalar

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları