Ulkeler

Avusturya Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Vien, Avusturya
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Avusturya Ülke Rehberi
Avusturya Ülke Rehberi
 
Avusturya Ülke Rehberi
 
Avusturya Ülke Rehberi
 
Avusturya Ülke Rehberi

Avusturya, Orta Avrupa`da denize kıyısı olmayan, dokuz eyaletten oluşan bir ülkedir. Batıda Lihtenştayn ve İsviçre, güneyde İtalya ve Slovenya, doğuda Macaristan ve Slovakya, kuzeyde ise Almanya ve Çek Cumhuriyeti ile komşudur.

Tarih

Çok eski tarihlerden beri insanların yaşadığı bu ülke, MÖ 100 yıllarında Romalılar tarafından işgal edilmiştir. Almanya ile beraber olan Avusturya`ya 803 senesinde Şarlman tarafından "Doğu Marklığı" unvanı verildi. Böylece Germen İmparatorluğunun bir parçası olarak kurulmuş oldu. Daha sonraları başa geçen Habsburg Hanedanı, ülkenin sınırlarını genişletmişlerdir. 15. yüzyılda Avrupa`nın ve Hıristiyanların en güçlü devleti haline gelen Avusturya, Osmanlılara karşı arkası kesilmeyen saldırılara liderlik etmiştir. 16. yüzyıl başlarında Osmanlı Devleti çeşitli seferler ile 1529`da Macaristan`ı, daha sonra 1540`ta Avusturya`yı yendi .İmparator I. Ferdinand, Macaristan`ın Osmanlı Devletine bırakılması ve senede 30.000 duka altın vergi vermek şartları ile bir antlaşma imzaladı. Böylece Osmanlı saldırıları son buldu.

Osmanlı-Kutsal İttifak Savaşları sonucunda Osmanlı Devletinden ayrılan Macaristan ile birleşerek Avusturya-Macaristan İmparatorluğu`nu kurdular. I. Dünya Savaşı`nda parçalanan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu`ndan ayrılan Avusturya, harp sonunda Almanya ile birleşmek istemesine rağmen, galip devletler buna müsaade etmediler. Bağımsız bir devlet olarak kurulan Avusturya Cumhuriyeti, II. Dünya Savaşı`nda Hitler tarafından 1938`de Almanya`ya katıldı. Savaş sonunda Almanya`nın yenilmesi ile Avusturya; Amerika Birleşik Devletleri, Sovyetler Birliği, İngiltere ve Fransa tarafından işgal edildi. 1955`te bu devletlerle bir antlaşma yapıldı.

Coğrafya

Avusturya, Batı`da Konstans Gölü`nden doğuda Neusiedl Gölü`ne kadar uzanır. En doğu noktasından en batı noktasının uzaklığı 570 kilometre, en kuzey noktasından en güney noktasının uzaklığı yaklaşık 300 kilometredir.

Doğu Alpler üzerinde kurulmuş bulunduğundan ülkenin aşağı yukarı dörtte üçü dağlık arazidir. Kuzeyde ülkeyi batıdan doğuya kateden Tuna Nehri`nin ülkedeki uzunluğu 350 kilometredir. Bu kısımlar en alçak yerlerdir. Alpler Avusturya`da ülkeyi batıdan doğuya doğru üç sıra halinde kaplamışlardır. Ülkenin en yüksek dağı 3798 m ile "Grossglockner"dir.

Göller bakımından çok zengin olmasına rağmen bu göller çok küçüktür. En büyük gölü Neusiedl Gölü`dür ki, yüzölçümü 320 km²’dir. Bunun bir kısmı da Macaristan`a aittir.

İklim

Avusturya`nın büyük bölümü, karasal ve okyanus etkileri gösteren, Orta-Avrupa geçiş ikliminin etkisi altındadır. Yoğun yağış ve Batı rüzgarı iklimi etkileyen önemli etkenlerdir. Alp bölgesinin kendine ait bir iklim özelliği vardır. Bu bölgede yazlar serin, kışlar bol kar yağışlıdır. Burada yıllık yağış 3000 mm seviyesine ulaşır.

Ülkenin kuzey ve batısını etkisi altına alan okyanus etkisi nedeniyle bu bölgelerde yağışlar daha düşük (yıllık 2000 mm) ve yıl içinde sıcaklık farklılaşmaları daha stabildir. Kışlar bu bölgelerde göreceli olarak yumuşak ve yazlar da sıcak geçer. Salzburg`da ortalama sıcaklık Ocak ayında -2 °C Temmuz`da 18 °C`dir.

Ülkenin doğusunda karasal iklim egemendir. Bu bölgede kışlar çok sert ve yağışlı geçer. Yağışlar genellikle kar şeklinde olup, alçak yerlerde yağmur halinde olur. Hava sıcaklığı kışın genellikle 0°C`ın altında bulunur. Bu zamanda dahi hava açık ve berrak olduğundan kış sporlarına elverişlidir. Ortalama sıcaklık Ocak ayında -4 °C, Temmuz ayında 18 °C`dir. Bu bölgede yıllık yağış oranı 600 mm civarındadır.

Tuna Nehri kış aylarında donduğundan, ulaşımın aksamaması için buz kırma çalışmaları devamlı yapılır. Yükseklerde fırtınalar bazen çok şiddetli olur. Kara iklimi özelliğinden dolayı yaz ayları sıcak geçer. Sıcaklık ortalaması 20 °C`ın üzerindedir. Bu mevsimde az miktarda da olsa yağış görülür.

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar

Ülkenin toplam alanının yarıya yakını ormanlıktır. Kuzey Alplerin ön bölgesini daha çok meşe ve kayın ağaçlarının hakim olduğu ormanlar kaplar. Waldviertel ve Hausruck bölgeleriyle merkezi Alpler`in doğu kısmı kayın, meşe, akçaağaç, ladin ağırlıklıdır.
Avusturya`nın en önemli çevre sorunu sanayi, turizmin yol açtığı yoğun trafik ve çevre ülkelerin çevre kirliliğinin büyük katkıda bulunduğu asit yağmurudur. Ormanlık alanın dörtte biri bu problemden etkilenmektedir ve kimi bölgelerde ağaç sayısında hızlı bir azalma gözlenmektedir. Yoğun tarım, elektrik enerjisi elde etmek üzere yapılan barajlar ve ormanların azalmasıyla ortaya çıkan erozyon ülkenin diğer önemli çevre sorunlarıdır.
Avusturya`nın hayvanlar dünyası Orta Avrupa`nın çeşitliliğini gösterir. Dağlık bölgelerin tipik türleri dağ keçileri ve dağ sıçanlarıdır. Ormanlarda ayrıca karaca, alageyik ve yaban domuzları da yaşar. Ülkede 1997 yılından beri koruma altında bulunan iki düzine kadar özgür kahverengi ayı yaşamaktadır. Ülkenin doğusunda tarla faresi ve tarla sincabına rastlanır.

Ülkenin toplam alanının %24`ü doğal koruma altındadır. Avusturya`da üç doğal park, yüzlerce de koruma alanı ve doğal park bulunur.

Doğal Kaynaklar

Ülkenin aşağı yukarı %47`si ormanlarla kaplıdır. Orta Avrupa`nın en fazla ormana sahip ülkesidir. Alplerin 2150 metreye kadar olan yüksekliklerinde mevcut olan ormanların büyük bir kısmı özel şahıslara aittir.

Madenler bakımından oldukça zengin sayılan Avusturya`da demir, magnezyum, grafit ve kömür elde edilir. Dünyada en çok grafit üreten ülkedir. Petrol ve doğal gaz üretiminde Avrupa`da dördüncü sıradadır. Bunlardan başka bakır, çinko, kurşun, antimon, boksit ve tungsten madenleri de kafi miktarlarda üretilmektedir.

Ekonomi

Avusturya ekonomisi, sanayi, turizm ve tarıma dayanmaktadır. Tarıma elverişli toprakları azdır. Bol ürün alabilmek için modern tarım II. Dünya Savaşı’ndan sonra hızla gelişmiştir. Ülkenin alçak bölgelerinde bulunan çayırlık alanlarda hayvancılık gelişmiştir.
Ekonomisinin ana kaynağını meydana getiren sanayi dalında, pik demir ve ham çelik, alüminyum üretimi ön sıralarda yer alır. Kağıt, kimyasal madde ve plastik diğer sanayi ürünleridir.

Avusturya, dünyanın önde gelen tabii magnezit üreticisidir. Schwechat`taki büyük petrol rafinerisi, ülkenin toplam petrol ve petrol ürünleri tüketiminin dörtte üçünü karşılar.
Geniş ormanlarından elde edilen kerestenin sadece bir bölümü ülkede işlenir. İşlenmemiş kereste ülkenin başlıca ihraç ürünleri arasında yer alır. En önemli ihraç ürünlerini; makineler, elektronik araçlar, maden ürünleri, kâğıt, elektrik enerjisi, gıda maddeleri meydana getirir.

Nüfus

8,17 milyon olan nüfusun yaklaşık %93`ü Avusturyalı`dır. Türkler, Almanlar, Slavlar, Hırvatlar ve Macarlar (özellikle Burgenland`da), Slovenler (özellikle Karintiya`da),Çekler (özellikle Viyana`da) ve daha küçük sayıda da İtalyanlar, Sırplar ve Romenler ülkenin diğer azınlık gruplarıdır. Nüfusun %18,6`sını 1-14 yaş grubu, %61,6`sını 15-59 yaş grubu, %19,8`ini de 60 yaşından yukarısı teşkil etmektedir. Halkın %68`i şehirlerde yaşar. Ülkenin nüfus yoğunluğu kilometrekare başına 99 kişidir. Bununla birlikte nüfus alana eşitsiz dağılmıştır. Alplerin geniş bölgelerinde yerleşim yoktur. Yıllık nüfus artışı 2004 yılına göre yüzde 0,14 seviyesindedir. Ortalama yaşam süresi erkeklerde 76,4, kadınlarda 82,1 yıldır.

Eyaletler ve Şehirler

Federal bir cumhuriyet olan Avusturya, dokuz eyaletten oluşur: 

1 Burgenland - Eisenstadt
2 Karintiya (Kärnten) - Klagenfurt
3 Aşağı Avusturya (Niederösterreich) - St. Pölten
4 Yukarı Avusturya (Oberösterreich) - Linz
5 Salzburg - Salzburg
6 Steiermark - Graz
7 Tirol - Innsbruck
8 Vorarlberg - Bregenz
9 Viyana (Wien) - Viyana ( Wien )

Avusturya`nın en büyük şehirleri Viyana (1,71 milyon), Graz (261 bin), Linz (189 bin), Salzburg (148 bin) ve İnnsbruck`tur (120 bin). Tabiat şartları icabı kış sporlarının merkezi durumundadır. Dolayısıyla turizm ve kış sporları çok gelişmiştir.

Okuma-yazma oranı oldukça yüksektir [%98 (1983)]. Ülkedeki eğitim kurumları Avrupa`nın en eski eğitim kurumlarındandır. Meselâ Viyana Üniversitesi 1365`te kurulmuştur. Ülkede mevcut dört üniversite ve buna bağlı çeşitli fakülte ve üniversite seviyesinde akademiler vardır. Kilisenin eğitim ve öğretimde büyük bir ağırlığı vardır. Avrupa`nın kavşak noktası olduğu için taşımacılık ve ulaşım çok gelişmiştir.

Eğitim

Avusturya’da okuma-yazma bilmeyene rastlanmaz. Eğitimi kamu sektörü yönlendirir. Her Avusturya vatandaşı 14 yaşına dek okula gitmek zorundadır. Maria The-resa’nın 1774’de başlattığı eğitim reformu 1869’da İmparatorluk Eğitim Yasası ile iyiden iyiye biçimlenmiş, 1918’de Otto Glöckel’in getirdiği yeni reform tasarıyla bugünkü modern eğitim sisteminin temeli atılmıştır. 1975’den bu yana eğitim masrafları bireylerin ve ailelerin üzerinden kaldırılmıştır. Viyana’da, yabancı okulların varlığına da tanık olunur. Viyana Uluslararası Okulu, BM düzeyinde eğitim verir, bunun yanı sıra Amerikan, Fransız ve Japon liseleri bulunur.

Savunma ve Askeri Faaliyetler

Avusturya’nın askeri harcamaları çok kısıtlıdır. Anayasa, ordunun, ulusal korunmanın yanı sıra sivil toplum düzenini güvence altında tutma, ulusal felaketlerde halka yardımcı olma gibi görevleri de üstlenmesini öngörür.

Silahlı kuvvetlere Federal Başkan başkanlık eder. Askerlik eğitimi altı ay sürelidir ve 18-50 yaş arasındaki Avusturya erkekleri bu görev için “elverişli” sayılırlar. Çeşitli nedenlerle bu görevden uzak tutulanlara sivil savunma eğitimi verilir. Bu nedenlerden en önemlisi, kişinin askerlik eğitimini “vicdani” açıdan sakıncalı bulma özgürlüğüne sahip olmasıdır. Silahlı kuvvetler başlıca alarm birlikleri, sınır görevlileri topluluğu ve bölgesel asayiş kapsamında etkinlik gösterir.

Avusturya Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Laos Ülke Rehberi
Laos Ülke Rehberi
Vientiane’de bulunan Sangha College (Wat Onteu)’da ayda bir düzenlenen Budist rahiplerle sohbet etkinliğine katılınabilir. UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Luang Prabang şehri ünlü restoranlarında hem batı hem de Laos’a özgü menülerin keyfi çıkarılabilir. El sanatları ürünlerinden, ev yapımı içerisinde yılan, akrep olan viskilere, hediyelik eşyalardan, zengin yemek ve meyve seçeneklerine rastlamak mümkün.
Viyana Şehir Rehberi
Viyana Şehir Rehberi
Ülkenin 9 eyaletinden biri olan Viyana, Avusturya’nın başkenti ve 1.7 milyonluk nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. 23 bölgeden meydana gelen Viyana kenti aynı zamanda Avusturya Cumhuriyeti’nin bir eyaletidir. Avusturya’nın kuzeydoğusunda yer alan Viyana, ülkenin politik, kültürel ve ekonomik merkezi olmakla birlikte nüfusu en yoğun olan kenttir.

Haritada Avusturya

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları