Ulkeler

Avustralya Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Canberra, Avustralya
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Avustralya Ülke Rehberi
Avustralya Ülke Rehberi
 
Avustralya Ülke Rehberi
 
Avustralya Ülke Rehberi
 
Avustralya Ülke Rehberi

Avustralya, güney yarım kürede yer alan bir ada ülkesidir. Hint ve Büyük Okyanus arasında uzanır. Okyanusya kıtasında bulunur ve kıtanın çok büyük bir bölümünü kaplar. Komşuları Endonezya, Doğu Timor, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Vanuatu, Yeni Kaledonya ve Yeni Zelanda`dır. Başkenti Canberra, en büyük şehri ise Sidney`dir.
Avustralya, 8.617.930 km² karada, 80.920 km² sularda olmak üzere toplam 8.686.850 km²`lik bir alana kurulmuştur. Hiçbir ülkeyle kara sınırı yoktur. Çevresinde sadece 25.760 kilometrelik bir sahil şeridi vardır. Plaka kodu AUS`tur.

Kökeni

Avustralya ismi Latince`de güneyden, güneye ait olan anlamına gelen Australis kelimesinden türetilmiştir. Roma uygarlığı zamanına dayanan, güneydeki bilinmeyen bir ülke anlamı benzer bir yerin, ortaçağ coğrafyasında da bulunduğunu gösterir. Ancak bu bilgiler herhangi bilinen bir kıta bilgisi içermemektedir. Latince`deki Terra Australis Incognita terimi; Güneydeki (Australis) Bilinmeyen (Incognita) Toprak parçası (Terra) anlamına gelmektedir.
14 Mayıs 1606`da, Vanuatu`ya ayak basan Pedro Fernandes de Queirós, Güney Kutbu`ndaki tüm kara mülkiyetinin İspanya Krallığı`na ait olduğunu iddia etmiş ve kıtayı Austrialía del Espíritu Santo şeklinde adlandırmıştır.

Flemenkçe Australische kelimesi, Batavia`daki Flemenkler tarafından, 1638 yılından önce, güneyde keşfedilmiş yeni yerleri adlandırmak için kullanılıyordu. "Australia" kelimesinin İngiliz dilinde ilk kullanımı ise 1692 yılında Gabriel de Foigny`nin yazdığı Les Aventures de Jacques Sadeur dans la Découverte et le Voyage de la Terre Australe isimli Fransızcaromanının, 1693 yılındaki çevirisinde görülmüştür.

Daha sonraları, 1765`te, Alexander Dalrymple bu kelimeyi, Luis Váez de Torres`ın 1606`da Yeni Gine`nin güney kıyılarına yaptığı seyahati anlattığı kitabını İngilizce`ye çevirirken kullanmıştır. Dalrymple, ayrıca Avustralya kelimesini, An Historical Collection of Voyages and Discoveries in the South Pacific Ocean (1771) isimli eserinde bütün Okyanusya bölgesini tanımlamak için kullanmıştır. 1793`de George Shaw ve Sir James Smith içerisinde geniş ada, büyük kıta, Avustralya, Australasia ve New Holland tanımlamaların yapıldığı, Zoology and Botany of New Holland eserini yayınlamıştır.

Avustralya ismi, kıtanın etrafını gemi ile dolaşan bilinen ilk insan, kaşif  Matthew Flinders`ın A Voyage to Terra Australis (1814) eseri ile popüler hale gelmiştir. Britanya Krallığı`nin bakış açısını yansıtan ismine rağmen, eserinde Flinders Avustralya ismini kullanmış ve bu isim geniş kitlelerce telaffuz edilen bir terim olmuştur. New South Wales valisi Lachlan Macquarie sonraları bu ismi İngiltere`ye yolladığı yazılı mesajlarda kullanmıştır. 1817`de Macquarie bu ismin resmi olarak kabul edilmesini önerdi ve 1824`de Britanya Krallığı, kıtanın resmen Avustralya ismiyle tanınmasını onayladı.

Tarihi

Avusturalya`daki ilk insan yerleşimlerinin 42.000 ila 48.000 yıl öncesinde ortaya çıktığı tahmin edilmektedir. İlk Avustralyalılar günümüzdeki Avustralya yerlisi olan Aborijinlerin atalarıdır. Kara bağlantıları veya kısa mesafeli suları geçerek Güneydoğu Asya`dan, adaya yerleşmişlerdir.

Bu insanların çoğu doğa insanıydı, karmaşık bir dilsel kültür ve ruhsal değer ile doğaya saygı gösteren ve Aborijin mitolojisi olan düş zamanı (İngilizce: Dreamtime) inancı ile yaşamaktaydılar.

Adada yaşayan diğer bir yerli halk olan Torres Strait Yerlileri (İngilizce: Torres Strait Islanders), etnik olarak Malezya kökenlidir. Bu insanlar Torres Strait Adaları ve Queensland`ın kuzey uçlarındaki çeşitli bölgelere yerleşmişlerdir. Kültürel alışkanlıkları Aborijinlerden belirgin olarak farklıdır.

Avustralya anakarasını resmî kayıtlara göre gören ilk Avrupalı, Hollandalı kâşif Willem Janszoon`dur. Janszoon Cape York Yarımadası`nı 1606`da görmüştür. 17. yüzyıl boyunca, Hollandalılar tüm batı ve kuzey sahil şeridinin haritasını çıkarmış ve buraları New Holland olarak adlandırmışlardır. Ancak herhangi bir yerleşim yeri kurma çabası göstermemişlerdir. 1770`de James Cook, Avustralya`nın doğu sahillerinde yolculuk yapmış, bölgenin haritasını çıkarmış, New South Wales olarak adlandırdığı bölgeyi Britanya topraklarına kattığını ilan etmiştir. Seferler sonucu yapılan keşifler, kıtanın sömürümü için, hızla mahkûmların ve tutukluların işçi olarak çalıştırıldığı kolonilerin kurulmasını sağlamıştır.

Britanya Denizaşırı Kolonileri, kıtada ilk kez New South Wales kolonisi ile, 26 Ocak 1788`de Kaptan Arthur Phillip tarafından Port Jackson`da bir yerleşim yeri oluşturulması ile başlamıştır. Bu tarih daha sonra Avustralya`nın ulusal günü ilan edilmiştir (Australia Day). Günümüzde Tazmanya olarak bilinen, Van Diemen`s Land`e yerleşim 1803 yılında başlamıştır. Burayı 1642`de keşfenden kâşif Abel Tasman, adaya, kendisini bu yolculuğa yollayan Hollanda Güney Hindistan Kolonileri valisi ve generali Anthony van Diemen`in onuruna Anthoonij van Diemenslandt adını vermiştir. Van Diemen`s Land 1825`te ayrı bir koloni hâlini almıştır. Birleşik Krallık, 1829`da Avustralya`nın batı bölümünü kontrol altında tutmaktaydı. New South Wales`in çeşitli bölümlerinde yeni ve ayrık koloniler oluşturuldu; South Australia (1836), Victoria (1851) ve Queensland (1859). Northern Territory (NT), South Australia eyaletinin bir parçası olarak 1863`de kuruldu. South Australia, bir serbest eyalet olarak kurulmuş ve hiçbir zaman diğer kolonilerde olduğu gibi mahkûm ve tutukluların çalıştırıldığı bir cezai koloni olmamıştır. Suçluların adaya getirilmesi 1840 ve 1864 yılları arasında aralıklarla devam ettirilmiştir.

Avustralya yerlilerinin nüfusunun, Avrupalıların kıtaya yerleşmeye başladığı sıralarda 350.000 civarı olduğu tahmin edilmektedir. Bu tarihten itibaren geçen 150 yılda sayıları hızlı bir şekilde azalmıştır. Bunun başlıca nedeni salgın hastalıkların göçe zorlanmaları ile birleşmesi ve kültürel parçalanmadır.

Yerli çocukların ailelerinden alınıp devşirilmesi, bazı tarihçiler ve Avustralya yerlileri tarafından çalınmış kayıp bir nesil oluşturulması olarak adlandırılmaktadır. Aynı zamanda bu tarihçiler ve Avustralya yerlileri, yerli komünitelerinin dağıtılarak, parçalanarak nüfusunun azaltıldığını ve bunun bir soykırım olarak kabul edilmesi gerektiğini savunmaktadırlar. Huzurlu ve sorunsuz bir toplum yaratma amacıyla yapılan devşirme eylemi günümüzde insan hakları ihlali olarak tanımlanmaktadır. Aborijinlerin tarihi hakkındaki bu yorumlara, bazıları karşı gelmekte ve bunların politik ve düşüncesel nedenler ile abartıldığını, uydurma olduğunu belirtmektedir. Bu tartışma Avustralya`da History Wars olarak bilinir. 1967 referandumundan sonra federal hükümet yürütme gücünü ve Aborijinler ile ilgili kanun çıkarma hakkını elde etti. Adanın yerli halkındaki mülkiyeti, Avustralya Yüksek Mahkemesinin Mabo v Queenslanddavasına kadar tanınmamıştır. Bu davadan sonra Avustralya`daki mülkiyet kavramı değişmiş ve Avrupalıların istilası sırasında adanın kimseye ait olmadığı belirtilmiştir.

Port Melbourne, Victoria`da ANZAC Günü dolayısıyla Last Post seremonisi, 25 Nisan 2005. Bu seremoni Avustralya`nın hemen hemen tüm banliyö ve kasabalarında her sene tekrarlanır.

1850`lerde Avustralya`da altına hücum başladı ve 1854`te madencilik lisans ücretlerine karşı ilk sivil ayaklanma olan Eureka Stockade ayaklanması gerçekleşti. 1855 ve 1890 yılları arasında, altı koloni bireysel olarak özerk hükümet olma hakkını kazandı ve birçok kişisel işini kendi yönetmeye başladı. Londra`daki koloni ofisi ise hâlen önemli dış ilişkilerin, savunma konularının ve uluslararası denizcilik ve ticaret konularının yönetimini elinde tutmaktaydı. 1 Ocak 1901`de Avustralya Koloni Federasyonu, on yıllık bir planın ardından, seçme ve seçilme, temsil edilme haklarını elde ettiler. Böylece Britanya Krallığı`nın yönetiminde, Avustralya Kraliyet Devleti doğmuş oldu. Canberra`nın yeni federal başkent olarak önerilmesinin ardından, 1911 yılında New South Wales bölgesinde, Avustralya`nın başkent bölgesi olan The Australian Capital Territory (ACT) bölgesi kuruldu. (Melbourne 1901-1927 yılları arasında başkentti.) Yine 1911`de Kuzey Bölgesi (NT), Güney Avustralya (SA) hükümetinin kontrolünden Avustralya Kraliyet Devleti kontrolüne geçti.
Avustralya kendi isteği ile I. Dünya Savaşı`na katıldı. Birçok Avustralyalı, Avustralya ve Yeni Zelanda Askeri Gücü`nün (ANZAC - Australian and New Zealand Army Corps) Çanakkale Savaşı sonrası mağlup olmasını, saygı ile hatırlar ve bu tarihi ulusun doğuş tarihi olarak kabul eder. Bu tarih aynı zamanda, ülkenin ilk önemli askeri olayıdır. Gelibolu Savaşı gibi, II. Dünya Savaşı sırasında meydana gelen Kokoda Track Savaşı da birçokları tarafından ulusal önem verilen bir olaydır.

Avustralya ve Birleşik Krallık arasındaki birçok yasal bağlantı, Avustralya`nın 1942 yılında, 1931 Westminister Yasası`nı (İngilizce: Statute of Westminster 1931) kabul etmesi ile resmen son bulmuştur. 1942`de Birleşik Krallık`ın Asya`da uğradığı şok yenilgi ve Japonya`nın Avustralya üzerindeki işgal tehdidi, Avustralya`nın yeni bir müttefik ve koruyucu olarak gördüğü Amerika Birleşik Devletleri ile yakınlaşmasına neden olmuştur. 1951`den beri Avustralya, ANZUS antlaşması ile ABD`nin resmi olarak askeri müttefikidir. II. Dünya Savaşı sonrası, Avustralya, Avrupa`dan gelen tüm göçleri desteklemiştir. 1970`lerde, sadece Avrupalıların göç etmesine izin veren yasanın iptali ile de, Asya ve dünyanın diğer yerlerinden gelen göçmenler desteklenmiştir. Bunun sonucunda, Avustralya`nın nüfus bilimi, kültürü ve görüntüsü radikal bir şekilde değişmiştir.

Avustralya ve Birleşik Krallık arasındaki son yasal bağ, 1986 Avustralya Akti ile sona ermiştir. Avustralya eyaletleri üzerindeki Birleşik Krallık hâkimiyeti ve Birleşik Krallık Özel Meclisine yapılan adli başvuralar sonlanmıştır. Buna rağmen Avustralyalı seçmenler 1999`daki referandumda %55 çoğunlukla cumhuriyet yönetimine geçmeyi reddetmişlerdir. 1972 Whitlam Hükümeti`nden itibaren, Avustralya toplumunda giderek artan bir Pasifik-Asya aidiyeti kavramı oluşmaktadır. Bugün ülke hâlen sembolik olarak Kraliçe II. Elizabeth`e bağlı, anayasal monarşi altında parlamenter bir sistemle yönetilmektedir.

Coğrafya

Arazi yapısı, genellikle yüksek ve uzun olmayan yaylalar, güneydoğuda verimli ovalar yer almaktadır. Erozyonla ortaya çıkan asıl ana kara 3 milyar yıldan daha yaşlıdır.
Avustralya, 7.617.930 km² karada, 68.920 km² sularda olmak üzere toplam 7.686.850 km²`lik bir alana kurulmuştur. Hiçbir ülkeyle kara sınırı yoktur. Çevresinde sadece 25.760 kilometrelik bir sahil şeridi vardır.

İklimi: Kıtanın hemen hemen üçte biri tropik ve kalanı ılıman bölgedir. En soğuk bölgeler Tasmanya`nın yayla ve yüksek yerlerinde ve anakaranın güney doğu kıyılarındadır. Yıllık ortalama sıcaklık kuzeyde 27 dereceden güneyde 13 dereceye kadar değişir.
Toprak bakımından Rusya, Kanada, Çin, ABD ve Brezilya`dan sonra 6. en büyük ülkedir. Avustralya, dünyanın en büyük adası ve en küçük kıtasıdır. Avustralya`da bulunan Hamilton Adası Cennet Hitabı görülür.

Ekonomi

Avustralya`nın serbest piyasa ekonomisi vardır. Kişi başına gayri safi yurtiçi hasılası yüksek, yoksulluk oranı ise düşüktür. Avustralya doları; Christmas Adası, Cocos Adaları ve Norfolk Adası dahil olmak üzere tüm Avustralya`nın para birimi olmasının yanı sıra bağımsız Kiribati, Nauruve Tuvalu adalarının para birimidir. Australian Stock Exchange ile Sydney Futures Exchange`in 2006`daki birleşmelerinden sonra Australian Securities Exchange, dünyanın en büyük dokuzuncu borsası oldu. 

2010 Ekonomik Özgürlük Endeksi`nde üçüncü sırayı alan Avustralya, dünyanın en büyük on üçüncü ekonomisidir ve en yüksek on birinci kişi başına GSYİH`ına sahiptir; bu Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, Kanada ve Japonya`dan daha yüksek, ve Amerika Birleşik Devletleri ile aynı sıradadır. 2010 İnsani Gelişme Endeksi`nde ikinci, Legatum`un 2008 Refah Endeksi`nde ilk, ve The Economist`in küresel 2005 Yaşam kalitesi sıralaması`nda altıncı sırayı aldı. Avustralya`nın bütün büyük şehirleri küresel karşılaştırmalı yaşanabilirlik anketlerinde yüksek puan alır. The Economist`in 2008 Dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesinde Melbourne ikinci, Perth dördüncü, Adelaide yedinci ve Sidney dokuzuncu sırayı almıştır. Avustralya ekonomisi 1990lı yılların başından itibaren sağladığı istikrarlı büyüme performansı ile dünyanın güçlü ekonomileri arasında yer almaktadır. Yaşam standartlarının gelişme hızı, OECD üyesi diğer ülkelerin üzerindedir. Dünyanın en büyük 13. ekonomisi konumundaki Avustralya, küresel mali / ekonomik krizden de en az olumsuz etkilenen ülkelerden biri olmuştur. Özellikle Çin’in, ekonomik büyümenin motoru durumundaki maden kaynaklarına olan talebinin devam etmesi Avustralya’nın lehine olmuştur.

Avustralya’nın 2010 sonu itibariyle GSYİH’si 1 triyon 236 milyar Dolar; kişi başına düşen milli geliri ise 55.160 Dolardır. 2010 yılı büyüme oranı % 2,6; Haziran 2011 itibariyle nakit faiz oranı % 4,75; enflasyon oranı % 3,3; işsizlik oranı % 4,9’dur. Avustralya’nın milli geliri büyük ölçüde hammadde zenginliğine dayanmaktadır. En zengin kaynakları, ülke ihracatından aldıkları pay sıralamasına göre kömür, demir cevheri, altın, doğal gaz, ham petrol, uranyum ve alüminyumdur. Ayrıca, son dönemde deniz yataklarında da zengin doğal gaz rezervleri bulunmuş, LNG ihracına yönelik bağlantılar gerçekleştirilmeye başlanmıştır.
Avustralya’nın 2010 yılı toplam ihracatı 283,3 milyar AUD (mal ihracatı 230,9 milyar AUD, hizmet ihracı 52,4 milyar AUD); toplam ithalatı 266 milyar AUD’dir (mal ithalatı 210,1 milyar AUD, hizmet ithalatı 55,9 milyar AUD). 2010’da başlıca ihraç ürünleri demir cevheri, kömür, altın, ham petrol ve doğal gaz; ithal ürünleri ise ham petrol, motorlu araçlar, rafine petrol, ilaç, iletişim gereçleri olmuştur.

Avustralya’nın 2010’da en çok ihracat yaptığı ülkeler Çin (%25,3), Japonya (% 18,9), Kore Cumhuriyeti (% 8,8), Hindistan (% 7,1), ABD’dir (% 4). 2010’da en fazla ithalat yapılan ülkeler ise Çin (% 18,7), ABD (% 12,1), Japonya (% 8,7), Tayland (% 5,2), Singapur (% 5,1) olarak sıralanmaktadır.

Kültürü

Avustralya, İngilizlerce sömürgeleştirildi ancak bugün dünyanın her yerinden insanlar orada yaşıyor. İngilizce başlıca konuşulan dil ve bütün dinler kabul edilmesine karşın başlıca din Hıristiyanlıktır. Avustralya çok kültürlü bir ülkedir, bu tüm insanların farklı dil, din ve yaşam yolları olduğu anlamına gelir.

Çağdaş ünlü yazarlar arasında Peter Carey, Thomas Keneally ve Colleen McCullough vardır. 1973 yılında Patrick White, tek Nobel Edebiyat Ödülü alan Avustralyalıoldu. Patrick White, yirminci yüzyılın en büyük İngilizce yazarlarından biri olarak görülüyor.
Avustralya müziğinde birçok dünya çapında yıldız vardır. Örneğin opera şarkıcıları Nellie Melba ve Joan Sutherland, rock and roll gruplarından Bee Gees, AC / DC ve INXS, pop şarkıcısı Kylie Minogue ve Avustralya ülke müziği Slim Dusty ve John Williamson. Avustralya Aborjin müziği çok özel ve çok eskidir. Didgeridoo adlı üflemeli çalgıları çok ünlüdür.

Siyasi Görünümü

Federal parlamenter demokrasi olan Avustralya’da Devlet Başkanı Kraliçe II. Elizabeth, Genel Vali Bayan Quentin Bryce tarafından temsil edilmektedir. Avustralya, 6 eyalet (New South Wales, Victoria, Batı Avustralya, Güney Avustralya, Queensland, Tasmania) ve 2 bölgeye (Australian Capital Territory ve Northern Territory) ayrılmıştır. Federal Parlamento iki kanatlıdır. 150 üyeli Temsilciler Meclisi seçimleri her üç yılda bir yapılmaktadır. Senato ise 76 üyelidir (eyaletlerin 12 ve bölgelerin 2’şer temsilcisi vardır). Senato üyeleri altı yıllığına seçilmekte, Senato’nun yarısı her üç yılda bir yenilenmektedir.

24 Kasım 2007 tarihinde düzenlenen Federal seçimler sonucunda 11,5 yıllık Liberal-Parti-Ulusal Parti Koalisyonu’na son vererek iktidara gelen Avustralya İşçi Partisi (ALP), Haziran 2010’da Julia Gillard’ın Kevin Rudd’ın yerine liderliğe getirilmesini izleyen 21 Ağustos seçimlerinin ardından 1 Yeşil ve 3 bağımsız milletvekilinin desteğini alarak Hükümeti yeniden kurabilmiştir. Temsilciler Meclisi’ndeki sandalye dağılımı şöyledir: İşçi Partisi 72, Liberal Parti/Ulusallar koalisyonu 73, Yeşiller 1, Bağımsızlar 4. Görüleceği üzere Hükümet, Temsilciler Meclisi’ndeki bu hassas aritmetik denge üzerine kurulmuştur.

Eski Başbakan Kevin Rudd’ın Dışişleri Bakanı olarak görev yaptığı Gillard Hükümeti’nde, Wayne Swan Başbakan Yardımcısı ve Hazine Bakanı, Stephen Smith Savunma Bakanı, Anthony Albanese Altyapı ve Ulaştırma Bakanıdır. Ana muhalefetin başında Liberal Parti lideri Tony Abbott, yardımcısı Julie Bishop’dur. Bayan Bishop, aynı zamanda Gölge Dışişleri Bakanıdır.

Avustralya Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Sydney Şehir Rehberi
Sydney Şehir Rehberi
Sidney (İngilizce Sydney) Avstralya’nın en büyük kenti ve limanıdır. Yeni Güney Galler Eyaleti’nin merkezi konumundadır. Yüzölçümü 1.730 km2. Kıtanın güneydoğusunda, büyük Okyanus kıyısında, Port Jackson Koyu’nun doğu kıyısında yer alır. Dünyanın en güzel doğal limanlarından biridir. Ülkenin en eski ve işlek limanı oluşuna bağlı olarak hızla gelişen dış ticareti ve çok yönlü endüstri etkinlikleriyle Güney Pasifik Bölgesi’nin başlıca dağıtım merkezidir.

Haritada Avustralya

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları