Ulkeler

Anguilla Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
The Valley, Anguilla
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Anguilla Ülke Rehberi
Anguilla Ülke Rehberi
 
Anguilla Ülke Rehberi
 
Anguilla Ülke Rehberi
 
Anguilla Ülke Rehberi

Anguilla, Karayipler`de bulunan bir Britanya Denizaşırı Toprakları ülkesidir. Küçük Antiller`deki Leeward Adaları`nın en kuzeyinde bulunan ada devleti, Porto Riko ve Virgin Adaları`nın doğusunda ve Saint Martin`in tam olarak kuzeyindedir. Anguilla`nın ana adasının boyutları yaklaşık olarak 16 mil (26 km) uzunluğunda ve 3 mil (5 km) genişliğinde olup, bu ada dışında pek çok ufak adadan ve kalıcı yaşamın olmadığı kayalıklardan oluşur. Adanın başkenti The Valley`dir. Toplam olarak tüm adalarla yüzölçümü 90 km2`dir. 2006 yılı tahminlerine göre nüfus ise 13.500`dir.

Anguilla hiçbir kurum veya kişiyi, sermaye, mülk, kar veya başka bir kazancından dolayı vergiye tutmaması ile "vergi cenneti" olarak bilinir. Nisan 2011`de, bir açığa karşı konulan %3`lük "Geçici İstikrar Vergisi", Anguilla`nın ilk gelir vergisi olarak tarihe geçti.

Etimoloji

Anguilla adı pek çok Roman dilinde yılanbalığından türetilmiştir. Sebebi adanın yılanbalığı şeklinde olmasından gelir.

Nüfus

2006 verilene göre Anguilla`nın nüfusu 13.477`dir. Topumun 90.08%`u kölelerin soyundan Afrika`dan nakledilen siyahidir. Artan oranda olan beyaz ırk mensupları %3.74% ile ve melez topluluk %4.65 ile Anguilla toplumunu oluşturur. 

2001 sayımına göre nusüfün %72`si Anguillian halkı iken, %28 başka yerlerden göç etmiş insanlardır. Bu göç eden insanlar arasında Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, St Kitts & Nevis, Dominik Cumhuriyeti, Jamaika ve Nijerya vatandaşları vardır.

2006 ve 2007 yıllarından büyük turizm yatırımlarının devreye girmesi sonucu ortaya çıkan işgücü eksikliğinden dolayı çok sayıda Çin,Hindistan ve Meksika`dan gelen işçiler ülkeye göç etmiştir.

Yönetim

Anguilla`nın başkenti The Valley`dir. Her yıl 30 Mayıs günü Anguilla Günü adıyla milli bayram olarak kutlanır. Ülkenin anayasası 1 Nisan 1982`de kabul edilmiş ve 1990`da değişikliğe uğramıştır. Hukuk sistemi, İngiliz hukuku temel alınarak düzenlenmiştir.

Ulaşım

Karayolu
Adada taksiler dışında halk taşımacılığı yoktur. Pek çok ada ülkesinde olduğu gibi trafik soldan akar.

Denizyolu

Saint Martin ile Anguilla arasında düzenli feribot seferleri vardır. Marigot, St. Martin`den Anguilla`ya denizyolu ile ulaşım 20 dakika sürmektedir. Ayrıca feribot iskelesinden direk havaalanına servisler bulunmaktadır. Bu ulaşım Anguilla ile St. Martin veya St. Maarten arasında en çok kullanılan ulaşım yöntemidir.

Ekonomi

Anguilla`nın ince plaj kumu ülke topraklarının büyük bölümünü kapsadığından tarım için uygun değildir ve ülke doğal kaynaklar yönünden de zengin değildir. Ana ekonomik kaynağı turizm, "offshore şirketler ve bankalar, ve balıkçılıktır. Vergi avantajları nedeniyle pek çok sigorta ve finans kurumlarının genel merkezleri Anguilla kurulmuştur.

2008 yılındaki Dünya çapındaki büyük ekonomik krizden önce Anguilla`nın ekonomisi hızlı bir şekilde büyümekteydi. Özellikle turizm sektörü uluslarası şirketlerin yatırımları ile birlikte bu büyümenin öncülerindendi.

Anguilla`nın para birimi Doğu Karayip doları olduğu halde ülke çapında ABD doları da yaygın olarak kullanılır. Ülkenin para birimi 1 ABD doları = 2.68 EC$ olacak şekilde sabitlenmiştir.

Ülkenin ekonomisi, özellikle turizm sektörü, 1995 yılının sonlarında Luis Kasırgası`nın etkisiyle gerileme yaşamıştır ancak 1996 yılında bunu telafi etmiştir. Bu dönemde özellikle oteller ekonomik krize girmiştir. Bir başka ekonomik gerileme 2000 yılında Lenny Kasırgası sonrası yaşandı.

Anguilla Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Anguilla

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları