Ulkeler

Andorra Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Andorra la Vella, Andorra
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Andorra Ülke Rehberi
Andorra Ülke Rehberi
 
Andorra Ülke Rehberi
 
Andorra Ülke Rehberi
 
Andorra Ülke Rehberi

Bugün, turizm ve bir vergi cenneti olma özelliği ile zengin bir ülke olan Andorra; güneybatı Avrupa`da, Pirene Dağları`nda, denize kıyısı olmayan, Fransa ve İspanya arasında küçük bir ülkedir.

Andorra’nın bağımsızlığını kazanmasını, bölgeyi MS 803`te Müslümanlardan geri alan Şarlman`ın ve imparatorluğunun bir bölümünü 819`da İspanya`daki Urgel piskoposuna bağışlayan oğlu I. Louis`nin sağladığı kabul edilir.

1278 yılında Andorra biri İspanya`da, öteki Fransa`da bulunan iki prensin ortaklaşa yönetimine bağlanmış ve ülkenin sınırları netleşmiştir. Kurulan feodal düzen, Fransız Devrimi sırasında geçici olarak kalkmakla birlikte, 1806`da Napolyon tarafından yeniden kuruldu. Andorra, o günden bu yana Urgel piskoposu ve Fransa devlet başkanı tarafından ortaklaşa yönetilir; bunların ikisine de her yıl sembolik bir vergi ödenir.

Tahminen yılda 10,2 milyon turist ağırlayan Andorra ekonomisinin, gayrisafî yurtiçi hasılasının yaklaşık %80`ini turizm gelirleri oluşturmaktadır. Tarımsal alanda toprak alanının sadece %2`si ekilebilir olan ülkede tütün tarımı ağırlıktadır. Hayvancılık faaliyetinde yerli koyunların yetiştirildiği ülkenin imalat sanayisini sigara, puro ve mobilya üretimi oluşturmaktadır.

Avrupa Birliği üyesi olmadığı halde Avrupa Birliği ülkeleriyle doğrudan ihracat faaliyetinde bulunan ülkenin kendine ait bir para birimi bulunmayıp ülkeyi çevreleyen Avrupa Birliği ülkesi İspanya ve Fransa`nın para birimleri yaygın olarak kullanılmaktadır. 1 Ocak 2002`den bu yana ülkede Avrupa Birliği`nin resmi para birimi Euro da yaygın kullanıma sahiptir. Andorra, %100 istihdam gösteren, 2009 Haziran ayındaki istatistiklere göre, dünyanın en düşük işsizlik oranlarından birine sahip ülkedir.

Genel Bilgi

Nüfus: 83.137 (2012 Nüfus Sayımı)
Yaş yapısı:  0-14 yaş: %15.29 (erkek 5,425; kadın 4,917) 
                     15-64 yaş: %72.06 (erkek 25,654; kadın 23,078
                     65 yaş ve üzeri: %12.65 (erkek 4,299; kadın 4,254)
                     Nüfus artış oranı: %1.17
                     Ortalama yaşam süresi:  83.47 yıl 
                     Erkeklerde: 80.57 yıl / Kadınlarda: 86.57 yıl
                     Ortalama çocuk sayısı: 1.25 çocuk/1 kadın 
                     Ulus: Andoralılar
                     Din: Katolik

Andorra Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Andorra

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları