Ulkeler

Almanya Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Berlin, Almanya
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

Almanya Ülke Rehberi
Almanya Ülke Rehberi
 
Almanya Ülke Rehberi
 
Almanya Ülke Rehberi
 
Almanya Ülke Rehberi

Almanya, Orta Avrupa`da bir ülkedir. Kuzeyinde Kuzey Denizi, Danimarka, ve Baltık Denizi; doğusunda Polonya ve Çek Cumhuriyeti; güneyinde Avusturya ve İsviçre; ve batısında Fransa, Lüksemburg, Belçika, ve Hollanda bulunur. Almanya 357.021 km²`lik bir alanı kaplar ve ılıman iklim kuşağının içinde yer alır. 81,5 milyonun üzerindeki nüfusu ile Avrupa Birliği`nin en büyük nüfusa sahip ülkesi konumundadır. Ayrıca en çok göçmen barındıran üçüncü ülke konumundadır. 

100 yılından önce Cermen halkları Cermanya olarak isimlendirilen bölgede yaşamışlardır. 10. yüzyıldan 1806 yılına kadar Cermen bölgeleri Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu`nun bir parçası oldu. 16. yüzyıl boyunca kuzey Almanya bölgeleri, Protestan Reformu`nun merkezi oldu. Cermen halkı ilk olarak 1871`de Fransa-Prusya Savaşı sırasında ulus-devlet haline geldi. II. Dünya Savaşı sonrasında, 1949`da, Almanya savaşı kazanan devletler tarafından iki devlete bölündü. Bu iki devlet 1990 yılında birleşti. Batı Almanya daha sonra adı Avrupa Birliği olan Avrupa Topluluğu`nun 1957`deki kurucu üyelerindendir. Birleşmeyle Doğu Almanya da 1993`te bu birliğe üye olmuştur. Almanya Schengen bölgesi`nin bir parçası ve Avrupa ortak para birimi Avro`yu 2002`de kabul etmiş durumdadır.

Almanya bir federal parlementer cumhuriyettir. On altı eyaletten oluşmaktadır. Başkenti ve en büyük şehri Berlin`dir. Almanya Birleşmiş Milletler`e, NATO`ya, G8`e üyedir ve Kyoto Protokolünü imzalamıştır. Almanya 2007 yılına göre, GSYİH`ye göre dünyanın 3. büyük ekonomisi ve en çok ihracat gerçekleştiren ülkesidir. Ülke dünyada gelişme için en çok bağışta bulunan ikinci ülke konumundadır. Buna karşın ülke, askeri harcama bütçesi olarak 6. sıradadır. Ülke, sosyal güvenlik sistemiyle yüksek yaşam seviyesine sahiptir. Almanya, Avrupa meselelerinde yüksek ülke nüfusu ve ekonomik gelişmişliğiyle dünya seviyesinde kilit rol oynamaktadır. Almanya birçok bilim ve teknoloji alanında lider durumda olarak kabul edilmiştir.

Tarihi
Kuzeyinde Kuzey Denizi, Danimarka, ve Baltık Denizi; doğusunda Polonya ve Çek Cumhuriyeti; güneyinde Avusturya ve İsviçre; ve batısında Fransa, Lüksemburg, Belçika, ve Hollanda bulunan Almanya bir Orta Avrupa ülkesidir. Almanya`ya ilk yerleşenler Germen ve Kelt kavimleridir. Germenler, Kavimler Göçü sonucu M.S. 6. y.y.`a değin Keltlerle, Ortaçağ boyunca da Doğu Almanya`daki Slavlar ile karışarak Alman halkını meydana getirmişlerdir. 

Fransız tarihinde olduğu gibi Alman tarihinde de Charlemagne`ın kurduğu Charlemagne İmparatorluğu esas alınır. Charlemagne`ın vefat etmesinin ardından bu imparatorluk orta ve doğu Frank krallıklarına ayrılmıştır. Alman devletinin kurulduğu tarih olarak da, Doğu Frank Krallığı`nın, kral I. Otto`nun Roma`da Papa tarafından imparator ilan edilmesiyle Kutsal Roma Germen İmparatorluğu`na dönüştüğü 2 Şubat 962 tarihi geleneksel olarak kabul görmektedir. Zaman içerisinde Batı Frank Krallığı Fransa haline gelmiş, Kutsal Roma Germen İmparatorluğu ise parçalara ayrılmıştır. 

Almanya, Fransız Devrimi`nin (1789) ardından, İkinci Dünya Savaşı`nın bitimine kadar sürecek geleneksel Alman-Fransız düşmanlığının kökeni olarak  görülen Napeleon Bonaparte önderliğindeki Fransız ordusunun işgalini yaşamış, Bonaparte`ın Avrupa düzeninin silinip eski devletçiklerin tekrar oluşturulduğu Viyana Kongresi`nden (1814-1815) sonra Alman birliğini kendi güdümünde sağlamak isteyen iki rakip alman devleti Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ile Prusya`nın rekabetine sahne olmuştur. Bu rekabette kazanan taraf Prusya olmuş ve 1870-71 Alman Fransız savaşının Almanların zaferiyle sonuçlanması üzerine Prusya kralı I. Wilhelm Alman imparatoru ilam edilerek Almanların ilk imparatorluk olarak adlandırdıkları ve Avusturya Macaristan İmparatorluğu`nun dışında kaldığı devlet kurulmuştur. 

Almanlar 1. Dünya Savaşı sonunda yenilgiye uğramaları, politik istikrarsızlık, devamındaki dünya ekonomik bunalımı ve Versailles antlaşmasına duydukları tepki sonucunda Adolf Hitler`in nasyonel sosyalist diktatörlüğüne varmıştır. Hitler döneminde yapılan Yahudi soykırımıyla Almanya, ülke tarihini en karanlık dönemlerinden birini yaşamıştır. Daha sonrasında Almanya 2. Dünya Savaşı`nda da yenilgiye uğramış ve Sovyet işgal bölgelerine bölünmüştür. Sovyet işgalindeki bölgelerde 7 Ekim 1949`da Demokratik Alman Cumhuriyeti, Batı işgal bölgelerinde ise 23 Mayıs 1949 Federal Alman Cumhuriyeti kurulmuştur. Doğu bloğunun çözülmesi ve Federal Alman Cumhuriyeti`ne katılmasıyla birlikte de 3 Ekim 1990 tarihinde Alman birliği yeniden oluşturulmuştur.

Coğrafya
Almanya`nın yüzölçümü 357,021 km² `dir. Bunun 349,223 km²`si karadan, 7,798 km²`si su kaynaklarından meydana gelmektedir. Yüzölçümü bakımından Avrupa`nın 7. Ülkesi olan Almanya Dünya`nın da 63. büyük ülkesi durumundadır. Ülke güneydeki Alp Dağları`ndan Kuzey`deki Kuzey Denizi`ne kadar uzanır. Ülkenin en yüksek noktası, Alpler üzerinde bulunan 2.962 m yükseklikteki Zugspitze noktasıdır. Orta Almanya`daki ağaçlanmış konumdaki yaylalar ile kuzeydeki alçak seviyedeki ovalara ulaşım; Rhine, Tuna ve Elbe gibi, Avrupa`nın bazı önemli büyük nehirleri aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Almanya`nın sınır komşularının hepsi Avrupa birliği ülkeleridir. Ülkenin komşuları kuzeyde Danimarka, doğuda Polonya ve Çek Cumhuriyeti, güneyde Avusturya ve İsviçre, batıda Fransa ve Lüksemburg, kuzeybatıda Belçika ve Hollanda`dır. 

Almanya`nın karakteristik iklim yapısı bölgeden bölgeye değişim göstermektedir. Kuzey`de yazları sıcak, kışları ise okyanus etkisinde bir iklim yaşanmaktadır. Doğu ve Güney`i ise, yazları sıcak kışları ise yumuşak bir iklime sahiptir. Almanya`da sıcaklık ortalaması en soğuk ay olan ocakta ovalarda 1,5°C, dağlarda ise -6°C`ye kadar düşmektedir. En sıcak ay olan haziranda ise ovalardaki sıcaklık 17° ile 20°C arasında değişmektedir. Yıllık sıcaklık ortalaması 9°C`dir. 

Ülke`nin %30`u ormanlarla kaplıdır. Ormanların çoğunda kozalaklı ağaç türleri bulunur. Yüksek bölgelerdeki ormanlarda yeni dikilmiş ağaçlar çoğunluktadır. Ormanlarında ve dağlık bölgelerinde geyik ve dağ keçisi gibi yabani hayvanlara rastlanır. Bunun yanında çeşitli evcil hayvanlar yetiştirilir.

Ekonomi
Almanya İkinci Dünya Savaşı`ndan yenik çıkmasının ardından çok hızlı bir şekilde ekonomik gelişimini sağlamış ve dünya çapında dördüncü sıraya yerleşmiştir. Satın alma gücü oranına göre ise beşinci konumundadır. Şu anki çalışan nüfusunun %47si sanayi alanında istihdam edilmiştir ve milli gelirin de %55 bu alandan sağlanmaktadır. "Made in Germany" etiketli ihraç malları ülkenin zenginliğini gösterir niteliktedir 

Almanya`nın endüstri merkezleri Nordrehein-Westfalen, Bayern, Baden-Württemberg, Hessen, Niedersachen ve Saarland eyaletleridir. 4 milyona ulaşan araba üretimiyle ABD ve Japonya`dan sonra dünyada üçüncü sırada yer almaktadır. Fortune Global dergisinin dünya çapındaki en büyük 500 şirketi belirlediği araştırmasında Almanya`nın 37 şirketi yer almaktadır. Bunların en büyük on tanesi Daimler, Volkswagen, Allianz SE (en fazla kar yapan şirket), Siemens, Deutsche Bank (2. en fazla kar yapan), E.ON, Deutsche Post, Deutsche Telekom, Metro ve BASF`tır. En fazla çalışana sahip şirketler ise Deutsche Post, Robert Bosch GmbH ve Edeka`dır. Dünya çapında bilinen markaları; Mercedes-Benz, SAP, BMW, Adidas, Audi, Porsche, Volkswagen ve Nivea`dır. 

Ticari kararlarında Avrupa Birliği üyelerinin ve AB tek Pazar yasalarının kararları doğrultusunda hareket eden Almanya, ekonomik kararlarında ise kapalı Avrupa ekonomisi ve politik birleşmenin savunucusudur. Ülkenin para birimi Avro`dur. Para politikası ile ilgili kararları, diğer Avrozonda olan ülkeler gibi Frankfurt`taki Avrupa Merkez Bankası tarafından verilmektedir. Almanya`da 2005`ten bu yana işsizlik oranı azalmıştır. 2008 Haziran ayında yapılan araştırmaya göre işsizlik oranı %7,5`dir. Şu anki hükümet sınırlayıcı bir mali politika izleyip kamu sektöründeki işlerde kesintiye gitmişken, Şansölye Angela Merkel hükümeti işçi pazarı ve refah düzeyi adına bir dizi reform gerçekleştirmiştir. 

Yabancı yatırımcıların gözünde ise Almanya en çok dikkat çeken ülkeler arasında yer almaktadır. 1997-2006 yılları arasında Almanya`da 463 milyar dolar doğrudan yabancı sermaye yatırımı gerçekleşmiştir. Yatırımcı firmalar arasında General Electric veya AMD gibi dev uluslararası holdingler de bulunmaktadır. Bu rakamlara göre Almanya en çok doğrudan yabancı sermaye yatırımı alan beşinci ülke konumundadır.

Din
Hıristiyanlık, Almanya`da 53 milyon (%64) taraftarla en yaygın olan dini inanıştır. İkinci yaygın inanış ise 3.3 milyon kişi ile İslam dini (4%), daha sonra ise her ikisine inanan toplam 200,000 kişi (0.25) ile Budizm ve Yahudilik gelmektedir. Hinduizm 90,000 inanana sahiptir (0.1%). Almanya`daki diğer tüm dini topluluklar 50,000`den az sayıda (veya %0,05`ten) taraftara sahiptir. Yaklaşık 24.4 milyon Alman ise (29.6%) herhangi bir dine inanmamaktadır

Protestanlık kuzey ve doğuda; Roman Katolikliği ise güney ve batıda yoğunlaşmaktadır. Tüm inanışlar nüfusun yaklaşık %31`ini kapsamaktadır. Şu anki Papa Benedict XVI Bavyera`da doğmuştur. Ateistler ve agnostikler de dahil herhangi bir inanca dahil olmayan insanlar nüfusun yaklaşık %29.6`sını oluşturmaktadır ve özellikle eski Doğu Almanya bölgelerinde ve büyük metropol bölgelerinde yaşamaktadırlar. 

Çoğu Türkiye`den gelen Sünniler ve Alevilerden oluşan yaklaşık 3.3 milyon Müslüman nüfusu ile birlikte az sayıda da Şiivardır. Ülke nüfusunun %1.7`sini oluşturan, Ortodoks Mezhebi`ne bağlı insanların büyük çoğunluğu Sırplar veYunanlılardan oluşur.] Almanya, Batı Avrupa`nın üçüncü büyük Yahudi nüfusuna sahip ülkesidir. 2004`te, Almanya`ya, İsrail`de olduğu gibi Sovyet cumhuriyetlerinden gelen Yahudi nüfusu, Almanya`nın Birleşmesi sırasındaki rakam olan 30,000 ile karşılaştırıldığında 200,000`den fazla bir sayıya ulaşmıştır. Yahudi nüfusunun ağırlıklı olduğu şehirler arasında Berlin, Frankfurt ve Münih bulunmaktadır. Yaklaşık 250,000 Budist Almanya`da yaşamaktadır ve bunların %50`si Asya göçmenidir. 

2005 yılındaki Eurobarometre Anketi`ne göre, Alman halkının %47`si "Bir Yaratıcının var olduğuna inanıyorum" düşüncesini desteklerken, %25`i "Bir çeşit ruh veya hayat kaynağının var olduğuna inanıyorum" ve %25`i de "Herhangi bir ruh, yaratıcı veya hayat kaynağının var olduğuna inanmıyorum" düşüncesini benimsemişlerdir.

Dil
Almanca, Almanya`da resmî ve ağırlıklı olarak konuşulan dildir. Ayrıca bu dil, Avrupa Birliği`ndeki 23 resmî dilden biridir ve Avrupa Komisyonu`nun İngilizce ve Fransızcayla beraber üç çalışma dilinden biridir. Bilinen daha az konuşulan yerel diller ise Danca, Sorbca, Romanca, Alçak Almanca ve Frizcedir. Bu diller, resmî olarak Avrupa Bölgesel Diller ve Azınlık Dillerini Koruma Anlaşması tarafından korunmaktadır. Çok kullanılan göçmen dilleri ise Türkçe, Lehçe, Balkan dilleri ve Rusçadır.

Standard Almanca Cermen dilleri grubuna mensuptur ve İngilizce, Felemenkçe ve Frizce ile çok yakın olup aynı sınıflandırmaya sahiptirler. Ayrıca, Standard Almanca az miktarda da Doğu Cermen dilleri (yok olmuşlardır) ve Kuzey Cermen dilleri ile benzerlik göstermektedir. Birçok Almanca kelime Hint-Avrupa dil ailesinin Cermence kolundan türetilmiştir. Önemli azınlık kelimeler ise Latince ve Yunancadan, daha az miktarda da Fransızcadan ve günümüzde de İngilizceden türemektedir. Almanca, Latin alfabesi kullanılarak yazılmaktadır. 26 standart harfe ek olarak, Almanca ä, ö ve ü olmak üzere üç tane umlaut harfe ve Eszett veya scharfes S (keskin S) denilen "ß" harfine sahiptir.

Alman lehçeleri, Standart Almanca`nın farklılaşmasıyla oluşmuştur. Alman lehçeleri geleneksel yerel türlerdir ve farklı Cermen kabilelerinden günümüze ulaşmıştır. Bu lehçelerin birçokları; sadece Standart Almanca bilen birisi tarafından bile, tam olarak anlaşılamamaktadır; çünkü bilinen Almancadan sözlük, fonoloji ve sözdizimi olarak bazı farklılıkları vardır.

Almanca, dünya çapında yaklaşık olarak 100 milyon kişinin ana dili ve 80 milyon civarında insanın ise ikinci dilidir. Almanca, Avrupa Birliği içinde yaşayan yaklaşık 90 milyon kişinin (%18) ana dilidir. Alman halkının %67`si en az bir yabancı dil ile, %27`si ise kendi dillerinden başka en az iki yabancı dil ile iletişim kurabilmektedirler.

Kültür
Almanya, tarihte Das Land der Dichter und Denker (şairlerin ve düşünürlerin ülkesi) diye anılır.   2006 yılından bu yana Almanya kendisini Fikirlerin Ülkesi olarak adlandırmaktadır. Alman kültürü, Almanya`nın ulus devlet olarak doğmasından çok önceleri ortaya çıkmıştır ve Almanca konuşulan tüm coğrafyayı etkisi altına almıştır. Köklerinin etkisiyle Almanya`da kültür, Avrupa`daki din ve laiklik gibi zihinsel ve popüler eğilimlerin etkisiyle şekillenmiştir. Bu yüzden Avrupa kültüründen ayrı olarak özel bir Alman geleneği tanımlamak zor olacaktır. Bu yargı bağlamında diğer bir çıkarım da tarihi şahsiyetlerde olacaktır; Wolfgang Amadeus Mozart, Franz Kafka ve Paul Celan modern düşüncede birer Alman yerlisi olmamalarına rağmen, tarihsel durumları, çalışma ve sosyal ilişkilerinin anlaşılmaları açısından Alman kültürel çevresinin içinde değerlendirilmektedirler.

Almanya`da kültürel kurumlardan Federal Eyaletler sorumludur. Mali destek sağlanan 240 tiyatro, yüzlerce senfonik orkestra, binlerce müze ve 25.000`in üzerinde kütüphane, 16 eyalete dağılmış durumdadır. Bu kültürel olanaklar milyonlarca insan tarafından değerlendirilmektedir: Almanya`da her yıl 91 milyon kişi müzeleri ziyaret etmekte, 20 milyon kişi tiyatro ve operaya gitmekte ve 3,6 milyon kişi senfonik orkestraları dinlemektedir. 
Almanya, Ludwig van Beethoven, Johann Sebastian Bach, Johannes Brahms ve Richard Wagner gibi dünyaca ünlü klasik müzik bestecilerine sahip çıkmaktadır. 2006`dan itibaren Almanya, dünyadaki beşinci büyük müzik pazarı haline gelmiş ve Kraftwerk, Scorpions ve Rammstein gibi müzik gruplarıyla pop ve rock müzik üzerinde etkili olmuştur. 

Birçok Alman ressam farklı artistik tarzdaki çalışmalarıyla uluslararası bir prestij kazanmıştır. Hans Holbein, Matthias Grünewald, ve Albrecht DürerRönesans döneminin, Caspar David Friedrich Romantik Dönemin, Max Ernst`de gerçeküstücülüğün önemli sanatçılarındandır. Almanya`nın Karolenj mimarisi ve Otto mimarisi ile bu alana yaptığı katkılar, Romanesk mimarinin önemli habercileri olmuşlardır. Bölge daha sonraları Gotik, Rönesans ve Barok gibi tarzların önemli çalışmalarının yapıldığı bir mekân haline gelmiştir. Almanya yakın modern akımda özellikle Walter Gropius`un başlattığı Bauhaus akımıyla oldukça önemli bir yer teşkil etmektedir. Aynı zamanda yine Almanyalı olan Ludwig Mies van der Rohe, 20. yüzyılın ikinci yarısında dünyanın en ünlü mimarlarından biri haline gelmiştir. Cam cepheli gökdelenler onun fikridir.

Felsefe
Almanya`nın felsefeye etkisi tarihsel olarak büyük önem arz eder ve birçok unutulmaz Alman filozofu, Orta Çağ`dan beri Batı felsefesine önemli katkılarda bulunmuşlardır. Gottfried Leibniz`in rasyonalizme katkıları; Klasik Alman idealizminin Immanuel Kant, Georg Wilhelm Friedrich Hegel,Friedrich Wilhelm Joseph Schelling ve Johann Gottlieb Fichte tarafından kurulması; Karl Marx ve Friedrich Engels`in Komünist teoriyi formüle etmeleri;Arthur Schopenhauer`un metafiziksel pesimizm derlemesi; Friedrich Nietzsche`in Perspektivizmi geliştirmesi; Martin Heidegger`in varoluşçuluk üzerine çalışmaları; Jürgen Habermas`ın sosyal teorileri; felsefenin gelişmesi adına oldukça etkileyiciydiler.
Alman edebiyatı, Walther von der Vogelweide ve Wolfram von Eschenbach gibi yazarların çalışmalarıyla Orta Çağ`a kadar uzanabilmektedir. Johann Wolfgang von Goethe ve Friedrich Schiller gibi birçok Alman yazar ve şair büyük bir üne sahip olmuşlardır. Grimm Kardeşler tarafından basılan halk masalları, Alman Halk Edebiyatını uluslararası seviyede ün sahibi yapmıştır. 20. yüzyılın etkili yazarları Thomas Mann, Bertolt Brecht, Hermann Hesse,Heinrich Böll, ve Günter Grass`tır.

Spor
Spor, Alman yaşamında önemli bir yer tutmaktadır. 27 milyon Alman bir spor kulübüne üyedir ve bunun yanında on iki milyon kişi bireysel olarak bir aktiviteyi takip etmektedir. Futbol, en popüler spor dalıdır. 6,3 milyon resmi üyesiyle Alman Futbol Federasyonu dünyada kendi türünde en geniş organizasyon kurumdur. Bundesliga dünyadaki tüm profesyonel spor ligleri arasında en fazla seyirci ortalamasına sahip ligdir. Almanya Milli Futbol Takımı 1954, 1974 ve 1990 yıllarında Fifa Dünya Kupası`nı ve 1972, 1980 ve 1996 yıllarında da Avrupa Futbol Şampiyonası`nı kazanmıştır. Almanya, FIFA Dünya Kupası`na 1974 ve 2006 yıllarında ve UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası`na da 1988 yılında ev sahipliği yapmıştır. En başarılı ve ünlü futbolcuları Franz Beckenbauer, Gerd Müller, Jürgen Klinsmann, Lothar Matthäus ve Oliver Kahn`dır. Seyirciler arasında popüler olan diğer spor dalları da hentbol, voleybol, basketbol, buz hokeyi ve tenistir. 

Almanya dünyada motor sporlarında öncü ülkelerden biridir. Yarış kazanan arabalar, takımlar ve sürücüler Almanya`dan çıkmaktadır. Tarihteki en başarılı Formula 1 pilotu olan Michael Schumacher, kariyeri boyunca birçok önemli motor sporları rekorlarına imza atmıştır ve 1946 yılından bu yana düzenlenen Formula 1`de en fazla yarış ve şampiyonluk kazanan pilot durumundadır. Tarihteki en fazla kazanan sporculardan biri olup, milyar dolarlık bir servete sahiptir. BMW ve Mercedes üreticileri motor sporlarında öncü takımlardandır. Fransa`da her yıl düzenlenen saygın yarış bir organizasyonu olan Le Mans 24 Saati Porsche 16 kere kazanmıştır. 

Alman sporcuları tüm zamanlar Olimpiyat Oyunları madalya sıralamasında Doğu ve Batı Almanya beraber değerlendirildiğinde üçüncü sırada olarak Olimpiyat Oyunlarında en başarılı ülkeleri arasında bulunmaktadır. 2008 Yaz Olimpiyatları`nda Almanya madalya sıralamasında beşinci sırada bulunurken 2006 Kış Olimpiyatlarında ilk sırada yer almıştır. Almanya 1936 yılında Berlin ve 1972 yılında da Münih olmak üzere Yaz Olimpiyat Oyunlarına iki kez ev sahipliği yapmıştır. Kış Olimpiyat Oyunları da 1936 yılındaBavyera`nın ikiz şehirleri olan Garmisch ve Partenkirchen`de gerçekleştirilmiştir.

Alman Mutfağı
Alman mutfağı, bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir. Bavyera ve Suabiya`nın güney bölgeleri buna örnektir. Bu bölgelerin mutfak kültürü; Avusturya ve İsviçre`ninkine benzerdir. Domuz eti, sığır eti ve kümes hayvanları eti ile yapılan yemek çeşitleri Almanya`da tüketilen yemeklerin önde gelenleridir. Özellikle domuz eti`nin Alman mutfağı`ndaki yeri özeldir. Hemen hemen bütün bölgelerde, yemekler sosisle yenir. Almanya`da 1500`den fazla sosis çeşidi üretilmektedir. En popüler sebzeler patates, lahana, havuç, şalgam, ıspanak ve fasülyedir. Organik gıda satışı bir pazar haline gelmiştir ve satılan ürünlerin %3.0`ünü bu grup besinler oluşturur.Bu bir trend halinde yükselmektedir. 

Ünlü bir Alman değişi şöyle demektedir: "Kahvaltı bir imparator, öğle yemeği bir kral ve akşam yemeği bir fakir gibidir." kahvaltı genelde tahıllı yiyeceklerle ve bal ya da reçelli ekmekle yapılır. Almanların bir kısmı kahvaltıda soğuk yemekleri ya da peynirli ekmeği tercih etmektedir. Ülkede 300`den fazla ekmek çeşidi fırınlarda satılmaktadır. 

Başka ülkelerden gelen göçmenler sayesinde, Alman mutfağı ve günlük yemek alışkanlıkları birçok mutfaktan etkilenmiştir. Pizza ve makarna gibi İtalyan yemekleri, Döner gibi Türk ve Arap yemekleri özellikle büyük şehirlerde oldukça yaygın olarak satılmaktadır. Uluslararası burger zincirleri ve Çin restorantları ülkenin birçok yerine yayılmıştır. Hint, Japon ve diğer Asya mutfaklarının popülaritesi artmaktadır. Yüksek profilli dokuz Alman restorantı, restorantları uluslararası derecelendiren Michelin Rehberi tarafından üç yıldızlı olarak ilan edilmiştir. Yine 15 restorant iki yıldız almıştır. 

Şarabın ülkenin birçok kesiminde yaygın olmasına rağmen Almanya`nın millî içkisi bira olarak bilinmektedir. Almanya`da kişi başına bira tüketimi yıllara göre düşmesine rağmen, kişi başına yıllık 116 litre ile üst sıralardaki yerini korumaktadır. 18 batı ülkesi üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda Almanya; kişi başına alkolsüz içecek tüketimi konusunda 14., kişi başına meyve suyu tüketiminde ise 3. olmuştur. Bunların dışında, mineralli su ve Schorle (meyve suyuyla karıştırılmış) Almanya`da oldukça popülerdir.

Almanya Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Air Berlin 2014 ikinci çeyrekte kar ettiğini açıkladı
Air Berlin 2014 ikinci çeyrekte kar ettiğini açıkladı
Geçmişinde finansal çalkantılar yaşayan Air Berlin firması sonunda 2014 yılının ikinci çeyreğinde 8,6 milyon euro kar ettiğini açıkladı.
Stuttgart Şehir Rehberi
Stuttgart Şehir Rehberi
Stuttgart, Avrupa’nın en yeşil kentlerinden biridir. Zengin bitki örtüsü ve Siyah Ormanlar’a olan yakınlığı, panoramik ve büyüleyici bir atmosfere sahip olmasında önemli rol oynar. Ayrıca kaplıcalar ve sevimli göller, kente apayrı bir hava katar. 1746 yılında inşa edilmeye başlanan Yeni Kale (Neues Schloss), Baden-Wuerttemberg devlet hükümetinin bakanlıklarına ve temsilciliklere ev sahipliği yapar.

Haritada Almanya

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları