Ulkeler

ABD Virgin Adaları Ülke Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Charlotte Amalie, ABD Virgin Adaları
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Ülke Ara

ABD Virgin Adaları Ülke Rehberi
ABD Virgin Adaları Ülke Rehberi
 
ABD Virgin Adaları Ülke Rehberi
 
ABD Virgin Adaları Ülke Rehberi
 
ABD Virgin Adaları Ülke Rehberi

ABD Virgin Adaları Karayip Denizinde bulunan ABD`ye bağlı adalar topluluğudur. Adalara ilk yerleşenlerin Aravak Yerlileri olduğu sanılır. Kristof Kolomb 1493`te St. Croix`ya ayak bastığında adada savaşçı Karipler yaşıyordu. Kariplerin adada geniş çiftlikleri ve yerleşmeleri vardı. Adalara, Azize Ursula ve 11 bin şehit bakirenin onuruna Santa Ursula y las Once Mil Virgines adını veren Kolomb, 1555`te bir İspanyol keşif birliği Karipleri yenilgiye uğratarak adaları İspanya`ya bağladı. 

1625`e gelindiğinde St. Croi Adasında İngiliz ve Fransız göçmenler çiftçilik yapıyorlardı. Ada, ayrıca korsanların barınağı durumuna da gelmişti. 1650`de İspanyollar İngiliz göçmenleri adalardan çıkardılarsa da adalar aynı yıl Fransız denetimine girdi. 1653`te St. Croix Adası Malta Şövalyeleri`ne miras kaldı; onlar da adayı Fransız Batı Hint Kumpanyası`na sattılar.

Tortola`yı yurt edinen Felemenkli korsanlar 1666`da İngilizler tarafından kovuldu. Bu arada St. Thomas ve St. John adalarını ele geçirerek plantasyonlar kuran Danimarkalılar, önce mahkumları, 1673`ten sonra da Afrikalı köleleri çalıştırarak şekerkamışı yetiştirmeye başladılar. Afrika`dan köle alımı, Avrupa`ya gönderilen rom ile melas ve adalara gelen Avrupa malları ticaretin gelişmesini sağladı.  Zamanla St. Thomas Adası Antiller`de önemli bir köle pazarı durumuna geldi. 1733`te St. Croix`yi satın alan Danimarkalılar adayı önemli bir şekerkamışı üretim merkezi durumuna dönüştürdüler. Şeker sanayisinin gerilemeye başladığı 19. yüzyıl başlarında kölelerin çıkardığı iki ayaklanma plantasyon ekonomisini sarstı.  Adalarda kölelik 1848`de kaldırıldı. ABD`nin adaları satın almak için başlattığı girişimler sonunda, 1917`de 25 milyon ABD Doları`na anlaşma sağlandı.

ABD Deniz Kuvvetleri`nin yönettiği adalar 1931`de İçişleri Bakanlığı`na devredildi ve başkanca atanan sivil bir vali görevlendirildi. 1927`de ada halkına ABD vatandaşlığı tanındı.1945`te turizmin gelişmesiyle adaların önemi arttı. 1970`te halk tarafından seçilen ilk vali göreve başladı. 1976`da ABD Kongresi ile başkanın onayından geçme koşuluyla adalara bir anayasa hazırlama hakkı tanındı. 1978`de tamamlanan anayasa 1979 ve 1981`de yapılan iki halkoylamasında da reddedildi.

Doğal Yapı 

ABD Virgin Adaları, İngiliz Virgin Adaları`yla birlikte, Porto Riko`nun orta kesimini kaplayan fay kütlesi yapılı sıradağların bir uzantısını ve Büyük Antiller`in bir parçasını oluşturur. Kıvrımlı tortul kayaçlar, başkalaşım kayaçları ve korkayaçlardan oluşan adaların kıta sahanlığından yüksekliği St. Thomas`taki Crown Dağında 474 m, St. John`daki Bordeaux Dağında 392 m, St. Croix`daki Eagle Dağında ise 355 m`yi bulur. St. Thomas ve St. John adaları çok engebelidir. St. Croix`nın kuzeyinde dağlar, güneyinde ise yer yer düzleşen hafif dalgalı geniş bir ova yer alır. Bütün adaların çevresinde mercan resifler bulunur. St. Croix`yi kuzeydeki adalardan ayıran Anegada Boğazı’nın derinliği 4,572 m`yi bulur. Adaların iklimi yumuşak ve ılımandır. St.Thomas`ta ortalama gündüz sıcaklığı ocakta 28 °C, temmuzda 31 °C`dir. Kuzeydoğudan esen alizeler yıl boyunca iklimi yumuşatıcı bir rol oynar. Geceleri sıcaklık, 6 °C`ye kadar düşer. Bağıl nem oranı tropik ölçülere göre düşüktür. Tarım alanı açmak için tahrip edilen tropik ormanlar günümüzde ancak St. Thomas Adasının bir iki yerinde kalmıştır.

Nüfus 

Nüfusun % 76.19`unu siyahlar, % 13.09`unu beyazlar (çoğunlukla Porto Rikolu) oluşturur. Nüfus, 106,405 kişidir. Nüfus artış oranı; -0.12,  mülteci oranı, -8.73 mülteci/1,000 nüfus. Bebek ölüm oranı, 7.86 ölüm/1,000 doğan bebek. Ortalama hayat süresi; erkeklerde 75.24 yıl kadınlarda ise 83.09 yıl olmak üzere gelende 79.05 yıldır. Ortalama çocuk sayısı, 2.17 çocuk/1 kadın. Uyrukluk sıfatı, Virgin Adalı. Nüfusun etnik dağılımı, zenciler %80, beyazlar %15, diğer %5. Din, Baptist %42, Roma Katolikleri %34, Episcopalian %17, diğer %7. Diller; İngilizce (resmi), İspanyolca ve Creole.

Ekonomi 

ABD Virgin Adaları turizme ve imalat sektörüne dayanan bir ekonomik yapıya sahiptir. Yılda ortalama 2 milyon turist çeken adalardaki diğer ekonomik faaliyetler imalat sektöründedir ve ihracata yöneliktir.[1] Petrol arıtma, tekstil, saat montajı, kimyasal madde ve ilaç sanayisi gelişmiştir. Dünya`nın en büyük petrol rafinerilerinden bir olan Hovensa St. Croix`dadır. Tarım üretimi kısıtlıdır ve çoğu ürün ithal edilmektedir.

ABD Virgin Adaları Ülke Rehberi ile Alakalı Yazılar

Osetya Ülke Rehberi
Osetya Ülke Rehberi
Kafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya.
Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada ABD Virgin Adaları

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları