Sehirler

Zürih Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Zürih, İsviçre
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Zürih Şehir Rehberi
Zürih Şehir Rehberi
 
Zürih Şehir Rehberi
 
Zürih Şehir Rehberi
 
Zürih Şehir Rehberi

Zürih, İsviçre`nin en büyük kenti (2005 yılında şehir merkezinde nüfusu 366.809, çevre ilçeleriyle birlikte nüfusu 1.007.972 kişidir. Zürih şehri Zürih Kantonu`nun başkentidir. İsviçre`nin ekonomik ve kültürel başkentidir. FIFA merkezi Zürih’te bulunur.

Zürih adının kökeni Kelt kelimesi Turus’tan gelmektedir. 2. yüzyıldaki Roma işgalinde şehir Turicum diye adlandırılmıştır. Günümüz İsviçre Almancası’nda Züri [tsüri] diye telaffuz edilir. Avrupa`nın en iyi üniversitelerinden olan ETH (Eidgenössiche Technische Hochschule) ve Zürih Üniversitesi (Universität Zürich) bu şehirdedir.

Coğrafi Konum 

Zürih şehri Zürih Gölü`nün Limmat Nehri`ne birleştiği noktada kurulmuştur. Kuzey ve batısında tepelerle çevrilidir. Bunlar Gubrist, Hönggerberg,Käferberg, Zürichberg, Adlisberg ve Uetliberg`dir. Sihl Nehri şehrin kuzey noktasında Limmat Nehri ile birleşir. Şehrin tarihi merkezi olan Lindenhof, Limmat Nehrinin doğu yakasında Zürih Gölü`ne 700 metre mesafededir.

İklim

Zürih`in iklimi ılımandır. Şehir Atlantik iklimi ile karasal iklim arasında değişme sınırında konumlanmıştır. Bu nedenle [[Atlas Okyanusu]`ndan gelen depresyonlar etkisi altında kalmaktadır. Bu nedenle 47°K enleminde kuzeyde bulunan bir şehir için iklim beklenenden daha ılık ve daha yağışlı geçmektedir. Fakat zaman zaman Doğu Avrupa`dan gelen soğuk (İsviçre`de "bise" adı verilen) kuzey-foğu rüzgarları ısıya tesir etmektedir.

Şehrin meteorolojik gözlem istasyonu 556 m rakımlı Zürichberg tepesinde olup şehir merkezinden 150 m daha yüksek rakımda bulunmaktadır. Bu mevkide yapılan gözlemlere göre, yıllık ortalama ısı 8.5°C olmaktadır. Bu gözlemlere göre en soğuk Ocak aylık ortalaması −0.5 °C olmuştur ve en yüksek yazlık ay ortalaması Temmuz’da 17.6 °C olmuştur. Ortalama olarak en düşük ortalama aylık ısının 0°C altına düştüğü 88 gün olmuştur ve en yüksek aylık ortalama ısının 25°C nin üstünde 30 gün olduğu hesaplanmıştır. Yine bu ortalamalara göre ısının 30°C derece üstünde olduğu gün sayısı 3 olmuştur. Temmuz ayında ortalama en yüksek derece 24.2°C, ortalama en düşük derece 12.4°C olarak gözlemlenmiştir. Gözlemlenen en yüksek yaz ısı derecesi 35°C ve en düşük kış ısı derecesi -10°C olmuştur.

İlkbahar ve sonbaharda ısı genellikle soğuk ile ılımlı arasındadır. Bu gözlemler yüksek rakımlı bir gözlem istasyonunda bulunduğu için daha düşük rakımlı arazilerin ısı ortalamalarının daha değişik olacağı için bu gözlemler ve hesaplar tenkit edilmektedir. Limmat Nehri vadisinde yaz ısının daha yüksek olduğu iddia edilmektedir. Zürih`te bir yıl içinde ortalama yağış 1,136 milimetredir. Isının yüksek olduğu aylarda özellikle Haziran-Ağustos döneminde yağışların diğer dönemlere nazaran daha düşük olduğu bilinmektedir.
Şu tablo en düşük ve ne yüksek aylık işi ortalamalarını ve aylık yağışların özetini vermektedir

Kültür ve Eğlence

Old Hammer Mill ülkedeki en eski su değirmenidir. Burada çalışan demircileri ve bu demirciler tarafından yapılan çok sayıda eseri görmek mümkündür.

Einsiedein`de bulunan Goldapfel Schabock Ekmek Fırını 19. yüzyıla ait tarihi bir yapıdır. Fırın malzemeleri ve tahta eşyalar, eski fırıncılık kültürünü yansıtır.

Zürih Opera Evi ve Tonhalle Konser Salonu opera, bale ve klasik müziğin yaşandığı Avrupa`nın önde gelen yerlerindendir.

Zuri-West`te yer alan barlar, kent eğlencesi ve müziğinin çok daha fazla yaşandığı mekanlardır. Mannerbad ve Frauenbad`de bulunan eğlence mekanları, daha popüler eğlencelere ev sahipliği yapar.

Görülecek Yerler

Zürih İsviçre`nin kültür ve ticaret kentidir. Yapılan araştırmalarda dünya kentleri içerisinde, en kaliteli yaşamı sunan şehir Zürih olarak gösterilmektedir. UBS (dünyanın en büyük özel mülk yönetimi), Credit Suisse (İsviçre uluslararası finans servisi), Swiss Re (sigorta ve finans hizmeti veren kuruluş) ve Swiss Stok Exchange (İsviçre Borsası) Zürih`de bulunmaktadır. İsviçre Bankası’na ev sahipliği yapan Zürih dünya off-shore bankacılığının merkezi konumundadır.

Kent merkezinde bulunan Fraumünster Kilisesi 853 yılında Alman Kralı Louis tarafından yaptırılmıştır. Kilisedeki tarihi esintinin yanında, binanın renkli cam pencereleri ve mimarisi sizleri esrarlı bir havanın içine çeker. Grossmünster Kilisesi, St. Peter`s Kilisesi kentin diğer önemli yapıları arasındadır. Kent merkezinde yer alan Kunsthaus Sanat Müzesi; Edward Munch, Van Gogh, Picasso, Claude Monet, March Chagal, Rothko, Merz, Twombly, Bacon gibi sanatçıların eserlerinin sergilendiği zengin bir koleksiyona sahiptir.

Zulichberg`de bulunan Flutern Cemetery, ünlü İranlı Edebiyatçı James Joyce`un mezarını barındırır. Ünlü sanatçının heykeli de burada bulunur.

Seestrasse`de yer alan Belvoir Parkı ve Bruno Weber`s Vineyard Parkı (20.000 km²) kentin başlıca parklarındandır. Museum of Design Zuri West, mükemmel tasarımlara sahip eserlerin sergilendiği bir yerdir.

Zürih Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis yöresinde Doğu Toroslar’ın teşkil ettiği geniş kavis,hem yüksek olduğu hem de geniş sıra dağlar meydana getirdiği için geçilmesi imkansız bir set halini almıştır. İşte Bitlis bu dağ settinin nispeten daralmış olduğu bir vadinin üzerinde kurularak bir taraftan Van Gölü Havzası, diğer taraftan Güney Doğu Anadolu bölgesi ile olan irtibatı sağlayarak stratejik önemini tarihin her devrinde göstermiştir.
Niğde Şehir Rehberi
Niğde Şehir Rehberi
Kapadokya Bölgesinde yeralan Niğde, antik kentleri, tarihi ve kültürel eserleri, Aladağ Milli Parkı ile önemli bir turizim merkezidir. M.Ö. 3000 - 2000 yıllarını kapsayan Eski Tunç Devri`nde Niğde çevresinde önemli yerleşim birimlerinin olduğu yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda anlaşılmıştır. Eski Hitit Dönemi olarak adlandırılan bu dönemden sonra Niğde, Frig, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans egemenliklerinde kalmıştır.

Haritada Zürih

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları