Sehirler

Zonguldak Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Zonguldak, Türkiye
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Zonguldak Şehir Rehberi
Zonguldak Şehir Rehberi
 
Zonguldak Şehir Rehberi
 
Zonguldak Şehir Rehberi
 
Zonguldak Şehir Rehberi

Karadeniz kıyısında bulunan Zonguldak, özellikle limanıyla Türkiye`nin Karadeniz ülkeleriyle arasındaki deniz ticaretinde önemli bir yere sahiptir. Ayrıca Türkiye`nin en zengin taşkömürü madenlerini barındırır.  Zonguldak, Karadeniz Bölgesi’nin batısında yer alan bir kıyı ilidir. Doğusunda Kastamonu, güneyinde Çankırı ve Bolu illeri, diğer yönlerinde Karadeniz bulunur. İlin 10 ilçesi, 758 köyü vardır.

Yüzey şekilleri

Zonguldak ilinde çok yüksek dağlar bulunmamakla birlikte arazi çok engebelidir. Sık bir vâdi ağıyla birbirinden ayrılan tepelerin yer aldığı bu engebeli alanda düzlük ve ovalık pek azdır, olanlar da ancak akarsu boylarmdadır. Engebeli arazi Karadeniz kıyısında yalıyarlarla başlar, içerilere doğru gittikçe yükselir, Karabük’ün güneybatısında Keltepe’de 2 000 metreye varır. Bu yükseltiler arasında yer yer genişleyip daralan vâdi olukları ve bunları boydan boya, kesen Filyos Çayı gibi yarma vâ-diler bulunur.

İklim, bitki örtüsü, akarsular

Zonguldak ilinde yağışlı ve nispeten yumuşak bir iklim görülür. Kıyıdan uzak iç kesimlerde iklim biraz daha serttir. Zonguldak kentinin bulunduğu kıyıda en soğuk ay ortalaması 6 derece, en sıcak ay ortalaması 21 derecedir. Yıllık yağış ortalaması 1 250 mm dolayındadır ve her mevsimde yağış düşer. İçerilere doğru yağış miktarı azalır (Karabük’te 428 mm, Safranbolu’da 408 mm).

Doğal bitki örtüsü genellikle ormandır. Toprakların yarısı ormanla kaplıdır.

İlin bütün suları Karadeniz’e akar. En büyük akarsu Filyos Çayı’dır. Bolu yöresinden gelen Devrek Çayı buna karışır. Diğer önemli akarsular Bartın Çayı, Zonguldak kentinin içinde denize ulaşan Üzülmez Deresi, Ereğli’nin yakınından geçen Gülünçırmak’tır. Bu akarsuların hepsi ilkbaharda kabarır, yazın suları azalır.

Tarih

Zonguldak yöresi de bütün Anadolu illeri gibi uzun süre Hitit egemenliğinde kaldıktan sonra sırasıyla Frig-ya, Lidya, İonya, Makedonya, Roma, Bizans ve Osmanlı egemenliklerini yaşadı. XIX. yüzyılın ortalarına gelinceye kadar Zonguldak kenti diye bir kent yoktu. Şimdiki kentin yerinde geçimini tarım ve balıkçılıkla sağlayan insanların yaşadığı birkaç kulübe vardı. Üzülmez vâdisinde kömür çıkartılmağa başlayınca burası büyüyüp gelişmeğe başladı. Bununla birlikte 1927′de kentin nüfusu 11 000′i biraz aşıyordu. Cumhuriyet dönemindeki hızlı gelişme sonucunda bugün kentin nüfusu 90 000′i aşmıştır.

Eğitim

İl genelinde 10 anaokulu, 324 ilköğretim okulu, 59 genel - mesleki lise olmak üzere toplam 389 okulda eğitim ve öğretim yapılmaktadır.

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi; Tıp Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Ereğli Eğitim Fakültesi olmak üzere 5 fakülte, 3 enstitü, 2 yüksekokul, 6 meslek yüksekokulu, 1 devlet konservatuvarından oluşmaktadır.

Üniversite bünyesinde 32 profesör, 32 doçent, 259 yardımcı doçent, 106 öğretim görevlisi, 43 okutman, 256 araştırma görevlisi, 8 uzman olmak üzere toplam 736 akademik personel görev yapmaktadır.

Zonguldak mutfağı

Yöre mutfağında ağırlık unlu (buğday ve mısır unu) mamullerden yapılan yemek türlerindedir. Zonguldak ormanlarında belki dünyanın en lezzetli kestanesi “kuzu kestanesi” yetişmekte olup, mevsiminde toplanan kestane suda haşlanarak “tuzlama” bütün olarak fırında kavrulmasıyla “kavşak”, “çizilerek ateşte pişirilmesiyle kebap (kömme) biçiminde değerlendirildiği gibi kurutularak da saklanır. Ülkemizde sadece Kdz.Ereğli’de yetişen Osmanlı Çileği, orman altı bitki örtüsü içinde yer alan dağ çiçeği, kızılcık (kiren), kuşburnu, böğürtlen, fesleğen, nane, defne, karayemiş, ahlat yöre mutfağında değişik kullanma biçimlerinde değerlendirilmektedir.

Tarihi sonsuz ve sinirsiz olarak bilinir. Istanbula yakin bir ilimiz olmasiyla cok verimli bir ilcedir.

Tarihi Camiler

Hidâyetullah Câmii, Gâzi Süleymân Paşa Câmii, Orhan gazi camii(1200 yıllık).yapım tarihi bilinmeyen kapançatı köyü camisi

Yaylalar

Bölüklü yayla, Alaplı / Gümeli Yaylası

İdari Yapı

2010 TUIK verilerine göre ilimizde merkez ilceyle beraber 6 ilce 25 belde ve 374 köy vardır.

İlçeler

Zonguldak, Ereğli, Devrek, Çaycuma, Alaplı, Gökçebey

Zonguldak’ın Gezilecek Yerleri

Konumu ve coğrafi özellikleri ile adeta ahenk içinde olan Zonguldak hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacak bölge güzellikleri ile sizi bekliyor…

Zonguldak Bir Batı Karadeniz şehri olan Zonguldağın batısında Düzce, doğusunda Karabük, kuzey doğusunda Bartın, güneyinde Bolu ve Çankırı yer almaktadır. Şehrin arazi biçimi dağlık ve engebeliktir. Orta yükseklikteki vadileri derin parçalardan meydana gelmiştir.

Ayasofya Kilisesi

Kutsal akıl kilisesi olarakta anılan mabet, kent alanının surlarla kaplı bölümündedir. Kilise camiye çevrildikten sonra ismi Orhan Gazi olarak değiştirilmiştir.

Cehennemağzı Mağarası

Zonguldak Cehennemağzı MağarasıKaradeniz Ereğli’sinin İnönü Mahallesinde bulunan Cehennemağzı Mağarası, zamanında ibadet alanı olarak kullanılıyormuş. İçerisinde göl bulunan Cehennem Mağaralarının mitolojideki öneminin yanı sıra, arkeolojik çalışmalarla ortaya çıkan zemin mozaiği, sütun, sütun başlığı, lahitler ve kandil yuvası gibi kalıntılar, bu mağaraların Hıristiyanlığın bölgede yasak olduğu yıllarda Hıristiyan gizli ibadet merkezi olarak kullanılması açısından da önemli bir yer olduğunu göstermektedir.

Köprülü Camii

 Köprülü cami Zonguldak Çarşısı`nın içinde yer almaktadır. Cami, Sadrazam Köprülü Mehmed Paşa tarafından yaptırılmıştır. Mimarisi kare şeklinde olan cami moloz taşlardan inşa edilmiştir ve kubbesi kiremitlerle örtülüdür. İçi sonradan yapılmış bazı kalem işi bezemelerle süslenmiştir.

Filyos (Tieion,Teion,Tion)

Karadeniz’e dökülen Filyos Nehri’nin olduğu alanda kurulmuş bir Filyos antik kentidir. Tieion kentin en bilinen adıdır.  İsim kentin kurucusu olan din adamı Tios’dan gelir. Antik kentin restorasyonu 2001 yılında başlamıştır ve halen sürmektedir.

Kozlu Kaplıcası

Ilıksu mahallesinde bulunan Kozlu kaplıcasının suları acı, bikarbonatlı, ılık ve radyoaktiftir. Bu nedenle, mide, bağırsak, karaciğer, safrakesesi hastalıkları üzerinde olumlu etkiler yaptığı, ağrı giderici özelliği olduğu söylenmektedir.
 

Zonguldak Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis yöresinde Doğu Toroslar’ın teşkil ettiği geniş kavis,hem yüksek olduğu hem de geniş sıra dağlar meydana getirdiği için geçilmesi imkansız bir set halini almıştır. İşte Bitlis bu dağ settinin nispeten daralmış olduğu bir vadinin üzerinde kurularak bir taraftan Van Gölü Havzası, diğer taraftan Güney Doğu Anadolu bölgesi ile olan irtibatı sağlayarak stratejik önemini tarihin her devrinde göstermiştir.
Niğde Şehir Rehberi
Niğde Şehir Rehberi
Kapadokya Bölgesinde yeralan Niğde, antik kentleri, tarihi ve kültürel eserleri, Aladağ Milli Parkı ile önemli bir turizim merkezidir. M.Ö. 3000 - 2000 yıllarını kapsayan Eski Tunç Devri`nde Niğde çevresinde önemli yerleşim birimlerinin olduğu yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda anlaşılmıştır. Eski Hitit Dönemi olarak adlandırılan bu dönemden sonra Niğde, Frig, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans egemenliklerinde kalmıştır.

Haritada Zonguldak

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları