Sehirler

Washington Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Washington, Amerika Birleşik Devletleri
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Washington Şehir Rehberi
Washington Şehir Rehberi
 
Washington Şehir Rehberi
 
Washington Şehir Rehberi
 
Washington Şehir Rehberi

Washington D.C. Amerika Birleşik Devletleri`nin başkentidir. D.C. kısaltmasının açılımı "District of Columbia" (Kolumbiya Bölgesi)`dir. Maryland ve Virginia eyaletlerinin arasında yer alır. Kendi başına bir eyalet değildir ve hiçbir eyaletin sınırları içinde yer almaz.
Beyaz Saray, ABD Kongresi, ABD Yüksek Mahkemesi, Dünya ülkelerinin büyükelçilikleri, kabine sekreterlikleri (bakanlıklar) gibi bütün federal kurumlar bu kentte yer alır.

Amerika Birleşik Devletleri`nin başkentinin herhangi bir eyaletin sınırları içinde yer almasının o eyalete çok büyük bir ayrıcalık sağlayacağı düşüncesiyle bu kent District of Columbia denilen özel statüde bir bölge olarak kabul edilmiştir. Kentin belediye başkanı vardır; ama valisi yoktur. Kenti kongrede temsil eden kongre üyesi bulunur; ancak bu kongre üyelerinin oy hakkı bulunmamaktadır. Benzer bir şekilde bölgeyi temsil eden senatör bulunmamaktadır. Bu açıdan Washington D.C. kenti, dünyada başka örneği bulunmayan bir statüye sahiptir. Bölge sakinlerinin 1961 yılında Anayasa`nın 23`üncü maddesinde yapılan değişikliğine kadar Başkan seçimlerinde de oy hakkı bulunmuyordu.

Tarih

Nacotchtank olarak bilinen bir Algonkin halkının yaşadığı Anacostia Nehri etrafındaki bölgeye Avrupalılar ilk kez 17. yüzyılda geldi. Ancak, Nacotchtank halkı büyük ölçüde 18. yüzyıl başlarında bölgeden taşındı.

James Madison 23 Ocak 1788`de yayınlanan "Federalist No. 43" kitabında yeni federal hükümetin bakım ve güvenliğini sağlamak için bir ulusal başkent olması gerektiğini savundu. Beş yıl önce, bir grup ücretsiz asker Philadelphia`da Kongre üyeleri toplantıdayken kongreyi kuşattı.1783 Pennsylvania İsyanı olarak bilinir, olay ulusal hükümetin güvenlik ihtiyacı için hiç bir eyalete güvenmemesi gerektiğini vurguladı.

ABD Anayasası 1. Madde 8. Bölüme göre bölge (10 mil kareyi aşmayacak) belirli eyaletlerin feragat etmesi ve Kongre`nin de kabul etmesi sonucu kurularak ABD hükümetinin merkezi olmuştur." Ancak, Anayasa başkent için bir konum belirtmemiştir. 1790 Uzlaşması olarak bilinen, Madison, Alexander Hamilton, ve Thomas Jefferson`ın anlaşmalarına göre federal hükümet Güney ABD`de yeni ulusal başkent kurulmasına karşılık her eyaletin Bağımsızlık Savaşından kalan borçlarını ödeyecek.

Kuruluş

9 Temmuz 1790`da Kongre Potomac Nehri yakınlarında ulusal başkent kurulma yasası olan Residence Yasasını geçirdi. Tam yeri yasada imzası bulunan Başkan George Washington tarafından 16 Temmuz`da belirlendi. Maryland ve Virginia eyaletleri tarafından feragat edilen arazide oluşturulan federal bölgenin ilk şekli her iki tarafta 10 mil (16 km) ve toplam 100 milkare (260 km2) dir. 

Önceden var olan iki yerleşim bölgeye dahil edildi: 1751`de kurulan Georgetown, Maryland limanı ve 1749`da kurulan Alexandria, Virginia şehri.  1791–92 boyunca, Andrew Ellicott ve Benjamin Banneker adındaki özgür Afrika kökenli Amerikalı astronomu da içeren birkaç yardımcısı, federal bölge sınırlarını belirledi ve her mil noktasına sınır taşları koyuldu. Taşların çoğu hala duruyor. 

Yeni bir "federal şehir" Georgetown`ın doğusunda Potomac`ın kuzey kıyısına inşa edilmişti. 9 Eylül 1791`de başkentin inşaatını denetleyen üç komiser şehrin adını Başkan Washington`ın onuruna verdiler. Federal bölge o zamanlarda Birleşik Devletler`in şiirsel adı olan Columbia olarak adlandırıldı. Kongre Washington`daki ilk toplantısını 17 Kasım 1800`de yaptı.  Kongre`den bölgenin ve federal hükümetin özel denetiminde olan tüm yerlerin resmi olarak nasıl düzenleceğinin belirtildiği 1801 Organic Yasasıgeçti. Ayrıca, bölge tüzel kişiliği olmayan iki ilçeye(county) ayrıldı: Potomac`ın doğusunda County of Washington ve batısında County of Alexandria. Yasa geçtikten sonra, bölgede yaşayan vatandaşlar artık Maryland ya da Virginia sakinleri olarak kabul edildi, bu nedenle Kongrede kendilerini temsil hakları sona erdi. 

24–25 Ağustos 1814`te 1812 Savaşı sırasında Britanya kuvvetleri Washington`ın yakılması olarak bilinen bir baskınla başkenti işgal etti. Kongre Binası, Hazine, ve Beyaz Saray yakıldı ve saldırı sırasında tahrip edildi. Çoğu hükümet binaları hızlıca yenilendi; ancak, Kongre Binası bu sırada büyük ölçüde yapım aşamasındaydı ve 1868 yılına kadar şu andaki görünümüne kavuşamadı.

Kentin Önemi

Washington, D.C. kenti bir başkent olması nedeniyle diplomatik ve siyasi açıdan büyük bir önem taşır. Dünyaca ünlü Smithsonian Institution`a bağlı 10 müze ve bir hayvanat bahçesi burada bulunur. Smithsonian`dan başka dünyaca ünlü birçok müze daha vardır. Ücretsiz olan bu müzeleri her yıl çok sayıda ziyaretçi gezer. Amerika Birleşik Devletleri`nin en saygın gazetelerinden biri olan Washington Post bu kentte yer alır. Washington, D.C. kenti Afroamerikalıların çoğunlukta olduğu bir kenttir (nüfusun % 60`ı).

Kültür ve Eğlence

Washington DC Amerika Birleşik Devletleri`nde bulunan başlıca sanat merkezlerinden biridir. Kentin kuzeybatısında bulunan Arena Stage ülkenin ilk kar amacı gütmeyen kuruluşlarından biridir. 1950 yılında kurulmuş olan bu tiyatro şirketi üç tiyatrodan oluşur. Bunlar Fichandler Stage, Kreeger Tiyatrosu ve şu anda kullanılmayan Old Vat Room`dur.
Cyrus ve Myrtle Katzen Sanatlar Merkezi, müzik, dans ve tiyatro gibi çok sayıda kültürel aktiviteye ev sahipliği yapar. Shakespeare Tiyatro Şirketi, Ulusal Tiyatro, John Kennedy Sahne Sanatları, Lincoln Tiyatrosu ve çok daha fazlası kentin sanatsal kültürünü ön plana çıkarır.

Washington DC kentine özgü bir müzik türü olan `go-go` oldukça popülerdir. Chuck Brown bu müziğin en iyi icracılarındandı.

Kentte sayılamayacak kadar kafe ve bar bulunur. Caz, blues ve dans kulüpleri, canlı müzik ve kokteyl mekanları kentin her tarafında mevcuttur. Go-go’dan, Avrupa tarzı müziklere alternatifi bol bir eğlence hayatı vardır.


Görülecek Yerler

Washington DC, ulusal politika yönetiminin yanı sıra, çok sayıda ulusal değere, yapıta ve müzeye ev sahipliği yapar. 

Capitol Tepesi`nde yer alan Capitol ülkenin politik merkezi olmakla beraber Washington DC`nin de coğrafik merkezidir. Bu tepeden ulusal açık hava parkı National Mall`u görmek mümkündür.  Kent merkezinde bulunan National Mall içinde bahçeler, yeşil alanlar, abide ve anıtlar barındıran büyük bir açık hava parkıdır. Washington Anıtı, Ulusal Sanat Galerisi, Ulusal Havacılık ve Uzay Müzesi, Birleşik Devletler Botanik Bahçesi, Ulysses S. Grant Anıtı, Lincoln Anıtı ve çevresindeki turistik yerler parkı özel kılan başlıca unsurlar arasında yer alır.

Beyaz Saray ülkenin hükümet binasıdır. John Adams`dan bu yana Birleşik Devletlerin tüm devlet başkanları burada konaklamaktadır. Arlington`da, 612 hektarlık alan üzerine kurulu Arlington Ulusal Mezarlığı yaklaşık 245.000 mezar barındırır. Bu tarihi mekan, askeri personel ve aileleri ile bazı Birleşik Devletler liderlerinin (Oliver Wendel Homes, Medgar Evers) kabristanı olarak kullanılır.  National Mall`da yer alan, 150 yaşındaki Smithson Kurumu 16 Smithson müzesi ve Ulusal Hayvanat Bahçesi`ne ev sahipliği yapar.

Washington Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Amerika Birleşik Devletleri Ülke Rehberi
Amerika Birleşik Devletleri Ülke Rehberi
Dünyanın 3. Büyük kıtasına gelme olanağı bulmuşken bir etrafı kolaçan etmeden olmaz değil mi ? Şöyle belli başlı yerlerden bahsedelim, siz zaten gezmeye bir başlayın her güzelliği fark edersiniz. Nereden başlayım, derseniz elbette ki New York-Özgürlük Anıtı, Brooklyn Köprüsü, Empire State, Washington-Pentagon, Beyaz Saray, San Francisco-Alcatrz Hapishanesi, Los Angeles- Hoolywood, Sunset Bulvaraı, Orlando-Disneyland, San Diego Hayvanat Bahçesi vs. deriz.

Haritada Washington

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları