Sehirler

Venedik Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Venedik, İtalya
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Venedik Şehir Rehberi
Venedik Şehir Rehberi
 
Venedik Şehir Rehberi
 
Venedik Şehir Rehberi
 
Venedik Şehir Rehberi

Venedik, Kuzey İtalya`nın doğusunda Adriyatik Denizi`nin kuzey kıyılarında, İtalya`ya bağlı ada şehirdir. Yaklaşık 118 adacık üzerine kuruludur. Tarihsel Venedik şehrinde adacıkları birbirinden ayıran 170 kanal ve bunları birbirine bağlayan 400 köprü bulunur.
Kamu idaresi bakımdan Venedik bir komün olup Veneto bölgesinin ve kendi adını taşıyan Venezia ili`nin başkentidir. Venedik komününün tarihsel Venedik şehrini ihtiva eden ana ada bölümü ile ana karada bulunan Mestre mahallesi arasında, 4 kilometre uzunluğunda Ponte della Libertà (Özgürlük Köprüsü)" adı verilen kara ve demiryolu köprüsü bulunur.
Tarihsel Venedik şehri seçimle gelen bir Venedik Dükü tarafından idare edilen Venedik Cumhuriyeti`nin başkenti ve özellikle ortaçağ sonrasında Avrupa´nın en önemli ticaret başkentlerinden biri olmuştur. Venedikliler, Türklerden ve Araplardan öğrendikleri sayı sistemi ile ticaret aritmetiğini en üst düzeye çıkarmışlar ve bu nedenle bütün Avrupalı tacirler bu aritmetiği öğrenebilmek için Venedik`te açılan birçok okula gelerek eğitim almışlardır. 
Tarihsel Venedik nüfusu o dönemlerde 300.000 civarında iken günümüzde 72.000`e kadar düşmüştür ve halen azalmaktadır. Yaşlı nüfusun yoğunlukta olduğu Venedik, artık anakarada bulunan Mestre adı verilen yeni şehre doğru kaymaktadır. Venedik`te yaşayanların %50`den fazlası geçimlerini turizmden sağlamaktadırlar. Bugüne kadarki rekor bir günde 150.000 turisttir. Bu kadar turistik olması ve her şeyin deniz yoluyla taşınması sonucu fiyatlar İtalya`nın geneline göre daha pahalıdır.

Bütün taşımacılığın su yolları ve kanallardan yapıldığı Venedik, Avrupa`nın motorlu kara taşıtlarına izin verilmeyen tek büyük kentidir.

İsim

İsim Veneti olarak bilinen halk ile bağlantılıdır (belki de Homer tarafından (W)enetoi) olarak bahsedilenle aynıdır). Kelimenin anlamı kesin değildir. Latince kelime olan Venire (gelmek) veya (Slo)venia dır. Latin kelimesi venetus ile bir bağ, anlamı mavi-deniz olasıdır. Araplar arasında eski ismi بُنْدُقِيَّة (Bündükıyye) olarak bilinir.

Tarih

Venedik`in orijinine ait tarihsel kayıtların olmadığı zamanda, elde edilebilir kanıtların Venedik`in orijinal nüfusunun Padova, Aquileia, Altino ve Concordia (modern Portogruaro) gibi Roma şehirleri olduğunu gösterdiğinde pek çok tarihçi mutabıktır. Venedik`in tarih sahnesinde ünlenmesi Venedik Cumhuriyeti`nin kurulmasıyla başlar.

Demografi 

Venedik belediye sınırları içindeki nüfus (31 Temmuz 2010 tahminine göre) 270.516 kişidir ve nüfus yoğunluğu km2 başına 652,52 kişidir. Coğrafi bakımdan Venedik hem esas Venedik şehrini ve adaları ve Padova`ya kadar ulaşan anakara parçalarını içine alan Padova-Venedik şehirleşmiş metropoliten alanın bir parçasıdır ve bu metropoliten alanın nüfusu yaklaşık 1,6 milyonu aştığı tahmin edilmektedir.

Venedik belediye sınırları içindeki (2006 Nüfus Sayımına göre) nüfusun %47.5`i erkek, %52.5`i ise kadındır. 18 yaş altı genç nüfus toplam nüfusun %14.36`sini temsil etmektedir. Venediklilerin ortalama yaşı 46`dır. Bu oran İtalya`da 42`dır. 2002 ve 2007 arasındaki 5 yıllık süreçte şehirdeki nüfus %0,2 gerilemiştir.  2006 itibariyle nüfusun %93,70`i İtalyan’dır.

Kültür ve Eğlence

1962`den bu yana verilen Campiello Edebiyat Ödülü ekonomi ile kültür arasında bir köprü kurmak isteyen ülkenin prestijli organizasyonlarından biridir.

Palazzo Mocenigo Kütüphanesi sahip olduğu zengin ve güncel koleksiyonuyla çalışma ve araştırmalar yapmak için oldukça ideal bir kütüphanedir. Bu kültür binasında çok sayıda kitap, dergi ve diğer basılı eserleri bulmanız mümkündür.

1953 yılında açılan Goldon`s House Tiyatro Kütüphanesi (Casa Goldoni Kütüphanesi), tiyatro sanatı alanındaki başlıca mekanlardan biridir. Burada 30.000 çalışmaya yakın bir koleksiyonla karşılaşırsınız.

Kulüpler için aynı şeyi söylemek mümkün olmasa da Venedik gece yaşamında barların popülaritesi oldukça yüksektir. Campo Santa Margherita ve Cannaregio, barların yoğun olarak bulunduğu yerlerdir.

Kent Mutfağı

Venedik, tarih boyunca deniz ürünleriyle yapılan aklınıza gelebilecek her türlü yemeğin ana vatanı olmuştur. Deniz ürünleri alternatiflerindeki zenginliğe şaşıracaksınız. Çünkü şehirdeki bütün restoran ve lokantalarda deniz ürünlerine dayalı menülerden başka bir şey bulmanız pek mümkün değildir. Ancak söz konusu yemekler oldukça çeşitli ve en iyi kalitededir.
 
Eğer kentte bulunan klasik restoranlardan birini tercih ediyorsanız, St. Mark Meydanı`nın bulunduğu alana veya San Marco semtine uğramalısınız. Dorsoduro, çeşitli restoranlarıyla ön plana çıkan kentin en iyi bölümlerindendir.

Görülecek Yerler

Şehir yaklaşık 150 kanalla birbirine bağlı 122 adacıktan meydana gelen bir takımada üzerine kurulmuştur. 400 köprünün bir bütün haline getirdiği kentte bulunan su kanalları, şehrin dar sokaklarıyla beraber temel ulaşım ağını meydana getirir. 19. yüzyılda kurulan demiryolu ve 20. yüzyılda inşa edilen karayolu, adalar topluluğu bu kenti karaya bağlar. Gondollarla (traghetti) kenti gezmek, motorlu su otobüsleriyle (vaporetti) şehir merkezinden kente ait adalara yolculuk yapmak ve Brand Kanalı’nı köprülerin yerine feribotlarla karşıdan karşıya geçmek şehrin ziyaretçilerine büyük bir keyif yaşatır. 

San Polo, San Marco`da bulunan Ponte di Rialto Grand Kanalı üzerine kurulmuş ilk köprüdür. Rialto Venedik`in ticaret merkezidir. Köprünün üzerinde her zaman buradaki sebze ve meyve pazarlarına yönelmiş büyük bir kalabalık görülür.

Cannaregio`da yer alan 15. yüzyıl gotik yapıtlarından Ca` d’Oro harikulade bir tarihi eserdir. Bu benzersiz sanat galerisinde çoğunlukla 15. ve 16. yüzyıla ait değerli parçalardan oluşan zengin bir koleksiyon mevcuttur. Özellikle Grand Kanal`a bakan balkonlardan görülebilen muhteşem şehir manzaraları büyüleyicidir. 9. yüzyılda kurulan San Marco`daki Palazzo Ducale (Doge`s Sarayı) Venedik Cumhuriyeti yönetiminin merkezi olmuş muhteşem bir kaledir. Bu Venedik Gotik yapıtı Duke`ün kaldığı mekân olmuştur.

Kentin güneyinde yer alan Pellestrina Adası küçük bir Venedik gibidir. Sessiz, sakin, huzurlu ve hatta rüya gibi bir yürüyüş isterseniz buraya uğrayabilirsiniz. San Marco`da yerini almış olan St Mark`s Square (park) Venedik`in en egzotik ve en ihtişamlı yerlerinden biridir. İnsanlar her yıl karnavalı andıran ambiyansını yaşamak için bu ünlü parka akın ederler.
Şehirdeki diğer yapıtlar, Frari Bazilikası, St Mark Basilica, Peggy Guggenheim Collection, Correr Museum, Torcello da büyük keyifle gezebileceğiniz yerlerdir.

Venedik Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis yöresinde Doğu Toroslar’ın teşkil ettiği geniş kavis,hem yüksek olduğu hem de geniş sıra dağlar meydana getirdiği için geçilmesi imkansız bir set halini almıştır. İşte Bitlis bu dağ settinin nispeten daralmış olduğu bir vadinin üzerinde kurularak bir taraftan Van Gölü Havzası, diğer taraftan Güney Doğu Anadolu bölgesi ile olan irtibatı sağlayarak stratejik önemini tarihin her devrinde göstermiştir.
Niğde Şehir Rehberi
Niğde Şehir Rehberi
Kapadokya Bölgesinde yeralan Niğde, antik kentleri, tarihi ve kültürel eserleri, Aladağ Milli Parkı ile önemli bir turizim merkezidir. M.Ö. 3000 - 2000 yıllarını kapsayan Eski Tunç Devri`nde Niğde çevresinde önemli yerleşim birimlerinin olduğu yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda anlaşılmıştır. Eski Hitit Dönemi olarak adlandırılan bu dönemden sonra Niğde, Frig, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans egemenliklerinde kalmıştır.

Haritada Venedik

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları