Sehirler

Toronto Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Toronto, Kanada
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Toronto Şehir Rehberi
Toronto Şehir Rehberi
 
Toronto Şehir Rehberi
 
Toronto Şehir Rehberi
 
Toronto Şehir Rehberi

Toronto, Kanada`nın en büyük şehri ve ticaret merkezi, Ontario eyaletinin başkentidir.
Nüfusu yaklaşık 6 milyondur ve genelde İngilizce konuşulur. Nüfusunun %54`ünü göçmenler oluşturur; Chinatown, Greektown, Koreantown, Little Italy, Little Portugal gibi azınlık mahalleleri vardır.

Gelişmiş bir ulaşım ağına sahiptir; yeraltında alışveriş merkezleri ve metro istasyonları vardır. Son derece güvenli bir yerdir, suç oranları çok düşüktür. Niagara Şelaleleri` ne, Ottawa, Montreal, ABD`ye oldukça yakındır.

En önemli simgesi "CN Tower"`dır. "Rogers Centre" (Eski adiyla "Skydome") şehrin merkezindedir. Güneyinde Ontario Gölü vardır. Dünyanın en büyük hayvanat bahçelerinden biri olan "Toronto Zoo" doğusundadır. Şehrin futbol ve basketbol takımları Amerika`da görev yapar. Basketbol takımı NBA`de, futbol takımı ise NFL`de oynar.

Kültür ve Eğlence

Haftanın her gecesi geç saatlere kadar eğlencenin garanti olduğu  `Clubland`, Queen St W.’nin biraz güneyinde Universty ve Spadina Avenue arasında bulunuyor.

Yorkville, yani hippiler cenneti, Joni Mitchell ve Neil Young gibi müzisyenlerin mekanı, Toronto Üniversitesi’nin kuzeyinde, Bay ve St George caddeleri arasında, Cumberland Avenue üzerinde bulunuyor. Pahalı dükkânlar, restoranlar, otellerin yanı sıra; ünlüleri ve Toronto sosyetesini de bu bölgede bulabilirsiniz. Ünlü barlar ve restoranları çok çeşitli eğlenceler sunuyor.

Toronto yaz etkinlikleri, sokak festivalleri ve kültürel etkinlikler açısından oldukça zengin. En ünlü şölenlerden Caribana, Kuzey Amerika’nın en büyük Karayipler festivali ve genellikle Ağustos ayı başlarında gerçekleşiyor. Ancak önemli bir anımsatma ayakkabılarınız uzun yürüyüşlere uygun olmalı.

Kent Mutfağı

Yemek ve eğlence konusunda Toronto oldukça iyi ve iddialı. Mutfak seçenekleri bakımından dünyada çok az yer Toronto ile yarışabilir. Tibetten Togo mutfağına kadar çeşit her keseye uygun seçenek var. King West ve College Street bölgeleri bu zenginliği denemek için ilk adresler olabilir. Şehir içinde veya şehir merkezine yakın mahallelerde keşfedilmeyi bekleyen mükemmel lezzet durakları var. 

Bathurst Caddesinin batısı, Colllege St Küçük İtalya olarak anılıyor ve birçok restoran, bar, kulüp, kafe ve butik ve alışveriş mekânına ev sahipliği yapıyor.

Görülecek Yerler

Şehrin belki de en çok bilinen tarihi yapısı CN Kulesi uzun yıllar dünyanın en yüksek yapısı olarak ün salmış. Bu gökdelen Rogers Center yakınlarında merkezi bir noktada, Harbourfront denen bölgede bulunuyor. Eski adı Skydome olan bu bölge, Toronto Blue Jays adlı profesyonel beysbol kulübünün ve Kanada Futbol Liginin ünlü temsilcisi Argonauts’ında doğduğu yer. Civarda bulunan Air Canada Centre, Amerikan Ulusal basketbol ligi NBA’de mücadele eden Raptors ve Ulusal Hokey Ligi NHL takımlarından Maple Leafs de bölgenin diğer görülmeye değer renklerini oluşturuyor.

Kanada’nın en iyi müzelerinden Royal Ontario Müzesi ve Ontario Sanat Galerisi gibi önemli gezi noktaları Toronto’da bulunuyor. İngilizce konuşan ülkeler arasında üçüncü en büyük gösteri merkezi olduğu kabul edilen şehirde, Tiyatro, opera, dans etkinlikleri de görülmeye değer. CanStage, the Factory Theatre, Harbourfront Theatre, Theatre Passe Muraille ve the Artword Theatre kesinlikle programa alınması gereken sanat mekânları.

Hockey Hall of Fame, Ontario Bilim Merkezi, Metro Hayvanat bahçesi, yasama binası ve muhteşem Ontario Place, Ontario Gölü üzerinde fantastik gezi ve eğlence kompleksleri, şehrin biraz dışında yer alan büyük tema park Paramount Canada`s Wonderland kesinlikle ziyaret edilmeli.
,

Toronto Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis yöresinde Doğu Toroslar’ın teşkil ettiği geniş kavis,hem yüksek olduğu hem de geniş sıra dağlar meydana getirdiği için geçilmesi imkansız bir set halini almıştır. İşte Bitlis bu dağ settinin nispeten daralmış olduğu bir vadinin üzerinde kurularak bir taraftan Van Gölü Havzası, diğer taraftan Güney Doğu Anadolu bölgesi ile olan irtibatı sağlayarak stratejik önemini tarihin her devrinde göstermiştir.
Niğde Şehir Rehberi
Niğde Şehir Rehberi
Kapadokya Bölgesinde yeralan Niğde, antik kentleri, tarihi ve kültürel eserleri, Aladağ Milli Parkı ile önemli bir turizim merkezidir. M.Ö. 3000 - 2000 yıllarını kapsayan Eski Tunç Devri`nde Niğde çevresinde önemli yerleşim birimlerinin olduğu yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda anlaşılmıştır. Eski Hitit Dönemi olarak adlandırılan bu dönemden sonra Niğde, Frig, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans egemenliklerinde kalmıştır.

Haritada Toronto

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları